Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Arx;arios

  1. #1

    Arx;arios

    Καλημέρα σε όλους.

    Σκέφτομαι να αγοράσω μια μηχανή. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι αρχάριος και θέλω βοήθεια.
    Δεν ξέρω ποια μηχανή να αγοράσω. Τα χρήματα δεν είναι θέμα να με προβληματίζει.Σκέφτομαι για steet.

    Ποια μηχανή θα προτίνατε σε έναν αρχάριο?
    Φίλοι μου που ήδη έχουν μηχανές μου λένε για: GSR 600 or Z750.
    Προσωπικά πιστεύω ότι ο κυβισμός είναι μεγάλος όμως επιμένουν ότι θα μάθω εν καιρό.

    Ποια η γνώμη σας για το YAMAHA MT-03?

    Ti l;ete?

  2. #2
    οτι κ να παρεις απο street... ΠΡΟΣΟΧΗ, ειδικα σε τετοια κυβικα..

    κ ακομα ποιο πολυ προσοχη αφου θα ειναι η πρωτη σου φορα με τετοια μηχανη!!!
    Alexz@nder


    APRILIA RS FOR EVER!!!!!!!!

  3. #3
    Δίπλωμα έχουμε;



    Συμβουλή: Για πρώτη μηχανή σε αρχάριο, πάρε μεταχειρισμένη
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504

    Re: Arx;arios

    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnyharit
    Καλημέρα σε όλους.

    Σκέφτομαι να αγοράσω μια μηχανή. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι αρχάριος και θέλω βοήθεια.
    Δεν ξέρω ποια μηχανή να αγοράσω. Τα χρήματα δεν είναι θέμα να με προβληματίζει.Σκέφτομαι για steet.

    Ποια μηχανή θα προτίνατε σε έναν αρχάριο?
    Φίλοι μου που ήδη έχουν μηχανές μου λένε για: GSR 600 or Z750.
    Προσωπικά πιστεύω ότι ο κυβισμός είναι μεγάλος όμως επιμένουν ότι θα μάθω εν καιρό.

    Ποια η γνώμη σας για το YAMAHA MT-03?

    Ti l;ete?


    gsr kai Z δεν ειναι για αρχαριο το ΜΤ-03 εχει το κινητιρα του ΧΤ αλλα ειναι ρυθμιζμενο και με κοντοτερο γραναζομα με αποτελεσμα να ειναι πιο γεματο στις χαμηλομεσαιες (σουζιδια και παιχνιδι ατελειωτο) επισεις ειναι ενα μηχανακι που δε το συναντας παντου ελαφρυ και βολικο ειδικα μεσα στην πολη,

    εμενα μου αρεσει και απο τα 3 που ειπες ειναι το καλυτερο για νεο οδηγο

    παντα εξοπλισμος και προσοχη !

    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  5. #5
    Θα συμφωνήσω με την Εύη αλλά θα σου προτείνω και μια ενδιάμεση λύση που δεν είναι άλλη απ'το Kawasaki ΕR-6n.

    Παιχνίδι για αρχάριο, όχι τόσο παιχνιδιάρικο όσο το ΜΤ-03 αλλά με παρόμοια ευελιξία και με περισσότερη άνεση στο ταξίδι αφού είναι δικύλινδρο.

    Με το καλό σ'ότι κι αν αποφασίσεις !


  6. #6

    Re: Arx;arios

    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnyharit
    Καλημέρα σε όλους.

    Σκέφτομαι να αγοράσω μια μηχανή. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι αρχάριος και θέλω βοήθεια.
    Δεν ξέρω ποια μηχανή να αγοράσω. Τα χρήματα δεν είναι θέμα να με προβληματίζει.Σκέφτομαι για steet.

    Ποια μηχανή θα προτίνατε σε έναν αρχάριο?
    Φίλοι μου που ήδη έχουν μηχανές μου λένε για: GSR 600 or Z750.
    Προσωπικά πιστεύω ότι ο κυβισμός είναι μεγάλος όμως επιμένουν ότι θα μάθω εν καιρό.

    Ποια η γνώμη σας για το YAMAHA MT-03?

    Ti l;ete?
    Καλημέρα φίλε μου. Δεν ξέρω αν έχεις αγοράσει ήδη μηχανή, αλλά και εγώ έτσι κάπως άρχισα σε αυτό το φόρουμ. Δε θα προτείνω κάποιο μοντέλο, γιατί δεν είμαι αρκετά έμπειρη. Ούτε εγω έχω πάρει ακόμη, αλλά κατέληξα στο ΧΤ από πολλές γνώμες και για πολλούς και διάφορους λόγους. Μεταξύ των οποίων είναι αξιοπιστία, εύκολη οδήγηση, επιδόσεις. Το μόνο για το οποίο είμαι επιφυλακτική, είναι ο κυβισμός. Εχω ακούσει ότι τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται από νέους οδηγούς, που αγοράζουν απευθείας μεγάλο κυβισμό.

    Καλοτάξιδη ότι να πάρεις.
    "Και νάν' σάν κάτι νά μού λές, κάτι ωραίο κοντά
    γι' άστρα, τή ζώνη πού πηδάν των νύχτιων φόντων,
    κι αύτός ο άνεμος τρελά-τρελά νά μάς σκουντά
    όλο πρός τή γραμμή των οριζόντων."


  7. #7
    Να πω....

    Ηλικία?
    Προηγούμενη εμπειρία?
    Τι σκοπεύεις να κάνεις με τη μηχανή σου (πόλη, μακρινές βόλτες και σε Εθνική...)?

    Γιατί π.χ. (κατά την ταπεινή μου γνώμη) το ΜΤ3 είναι μια χαρά για να απολαμβάνεις την κίνησή σου στην πόλη και σε κοντινό στροφιλίκι, ενώ το ER6 είναι πιο άνετο για μακρινές βολτίτσες.

    Για τα δύο άλλα που ανέφερες... μην πας σε 4κύλινδρο από τώρα. Και τέτοιου κυβισμού...
    (Εκτός αν... γουστάρεις τρελλά και έχεις πλήρως ελεγχόμενο το δεξί σου χέρι:smilea: )

  8. #8

    Re: Arx;arios

    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnyharit
    Καλημέρα σε όλους.

    Σκέφτομαι να αγοράσω μια μηχανή. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι αρχάριος και θέλω βοήθεια.

    Βρέθηκα στην ίδια θέση με εσένα φέτος. Πρώτη φορά με μηχανή, στα 35 μου, με εμπειρία μόνο από ποδήλατο, άντε να είχα κάνει και... 10 χιλιόμετρα με δανεικά δίτροχα; Και πολλά λέω. Αφού διάβασα περιοδικά, fora, δέχτηκα συμβουλές από γνωστούς και φίλους και κατέληξα. Τους έγραψα όλους εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Ο κάθε ένας από εμάς είναι διαφορετικός, υποθέτω ότι είσαι και ενήλικος, άρα ΕΣΥ αποφασίζεις στην τελική, για τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ανάγκες αλλά κυρίως για τις δικές σου επιθυμίες. Γιατί η μοτοσικλέτα είναι επιθυμία πρώτα από όλα. Δεν έχει σημασία αν κάποιος ξεκίνησε με 50άρι και πήρε 1000 μετά από 15 χρόνια. Δεν είναι υποχρεωτικό να ακολουθήσεις την ίδια πορεία. Εγώ πήρα την μεγαλύτερη μοτοσικλέτα που μπορούσα, με τον προϋπολογισμό που είχα στη διάθεσή μου, σκεπτόμενος ότι δεν θέλω να την αλλάζω κάθε 6 μήνες και ότι θέλω να την ταξιδέψω.

    Σε ένα πράγμα έχουν δίκιο όλοι: Λόγω του ότι η μοτοσικλέτα δεν δίνει το περιθώριο για λάθη όπως το αυτοκίνητο, πρέπει να σκέφτεσαι την ασφάλειά σου πρώτα από όλα, γιατί ένα πράγμα είναι καλύτερο από μία βόλτα με μοτοσικλέτα: Η επόμενη βόλτα με μοτοσικλέτα. Άρα... Εκτός και αν είσαι πρόθυμος να σε περάσουν ακόμα και ποδήλατα τον πρώτο καιρό χωρίς να "προσβληθείς" και να υπερβείς τον εαυτό σου, μην πας σε πολλά κυβικά. Ο λόγος είναι ένας και μόνο. Όσο πιο πολλά τα κυβικά, τόσο πιο γρήγορη η μοτοσικλέτα και τόσο πιο εύκολα έρχεσαι σε ταχύτητες που δεν αφήνουν περιθώρια για σωστή αντίδραση, χωρίς πανικό. Τα πολλά κυβικά επίσης είναι πιο δύσκολα όταν γλιστράει γιατί εύκολα σπινάρει το πίσω λάστιχο αν ανοίξεις το γκάζι απότομα, εύκολα κάνουν άθελά σου σούζα αν κάνεις καμιά "μαγκιά" και ανοίξεις απότομα με 1η ή 2α. Η δύναμη τους θέλει υπευθυνότητα και υπομονή, το "πλήρως ελεγχόμενο χέρι" που λέει ο funmoto εκεί κολλάει. Τα φρένα άλλη σοβαρή παράμετρος, γιατί ακόμα και αν έχεις μεγάλη εμπειρία από αυτοκίνητα, πρέπει να μάθεις από την αρχή το που, πόσο, πως. Όχι απλό πράγμα. Και ξέχνα τους φίλους σου στην αρχή. Δεν είστε στο ίδιο επίπεδο και θα σε πάνε πιο γρήγορα από όσο είσαι έτοιμος να πας, είναι σίγουρο ότι θα έρθεις σε δύσκολη θέση.
    Το δεύτερο πρόβλημα είναι να μάθεις να κουμαντάρεις το βάρος της μοτοσικλέτας στις πολύ χαμηλές ταχύτητες και στο παρκάρισμα, που είναι λιγότερο όσο κατεβαίνουν τα κυβικά συνήθως.
    Γενικά λοιπόν, οι φίλοι σου έχουν δίκιο. Θα μάθεις, θα συνηθίσεις, ότι και αν αγοράσεις. Αρκεί να μη βιαστείς. Να θυμάσαι, "η μάνα του άσε (το γκάζι) δεν έκλαψε ποτέ". Και αν πας από νωρίς σε σχολείο (0-300 riding school ασυζητητί) θα προοδεύσεις σωστά.

    Θα σου έλεγα πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο να το βλέπεις, αυτό που όταν το δεις στο δρόμο θα σου πει "πάμε βόλτα", αυτό που θα νιώθεις όμορφα επάνω του. Και μια που τόσο το GSR όσο και το Ζ έρχονται με ABS, μη το σκεφτείς καν να τα αγοράσεις χωρίς αυτό. Οι "μάγκες" του φρεναρίσματος θα σου πουν άλλα, όμως στο πρώτο φανάρι που αντί να πέσεις ή περάσεις, στον πρώτο προφυλακτήρα που δεν θα χτυπήσεις αλλά θα σταματήσεις κανονικά, θα ευλογείς τον καλό άνθρωπο που το εφηύρε. Ο funmoto πετάει και άλλη παράμετρο στο τραπέζι, αν θέλεις να κάνεις ταξίδια ξέχνα τα γυμνά. edit:Εκτός και αν κινείσαι μόνο πόλη, το MT θα το βαρεθείς πολύ γρήγορα...

    Περιττό να πω ότι ούτε καν να την ξεπαρκάρεις χωρίς κράνος, μπουφάν με προστασίες, γάντια ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ, προσπάθησε να φοράς και παντελόνι μακρύ (αν είναι και ειδικό τζηνάκι ή καμμιά ελαφριά cordura ακόμα καλύτερα). Ναι είναι ταλαιπωρία. Ναι, ιδρώνεις. Ναι, σε κοροϊδεύουν όλοι και γελάνε με τον ψάρακα, το χέστη, το φλώρο. Όμως όλοι πέφτουν. Ακόμα και οι οδηγοί του MotoGP, πόσο μάλλον εμείς. Είπαμε, το θέμα είναι, ακόμα και αν γίνει το κακό, να πας την επόμενη βόλτα... ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ, όχι με καροτσάκι ή ασθενοφόρο.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480

    Re: Re: Arx;arios

    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    ...

  10. #10
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Γιατι ρε και το Ζ για αρχάριους ειναι, αν ήταν εμπειροι Ζ θα πέρνανε...:rotflmao:

  11. #11
    Γυρολόγος Το avatar του/της m1ke
    Εγγραφή
    28/07/2003
    Μηνύματα
    389
    Πάρε Street Triple 675 ..
    Triple 1050


  12. #12
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
    Γιατι ρε και το Ζ για αρχάριους ειναι, αν ήταν εμπειροι Ζ θα πέρνανε...:rotflmao:
    εσυ τι μιλας ρε ασχετε? εμαθες να ξεχωριζεις τα μοντελα και περασες στο σταδιο της εμπειριας?

    αληθεια εχεις μηχανη? δικια σου οχι φιλου σου

    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  13. #13
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    μια πολυ καλή λύση ειναι να δείς αν σου αρέσει το fmx, ειναι φθηνο και εχει τόση δυναμη ωστε να μην σε τρομάξει, υπάρχει βέβαια να κοιτάξεις οπως ειπε και καποιος κανενα μεταχειρα αλλα δεν καλο ειναι πιστευω πρώτη μηχανη να εχεις καινουργια...

    Φιλικα
    Αλχημιστης ο "ψυχρος"

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2007
    Μηνύματα
    28
    Φίλε johnyharit θα συμφωνήσω με τους παλαιότερους και εγώ (βλέπεις είμαστε και οι 2 νέοι στο forum). Καλό θα ήταν να μην πας σε τέτοια ιπποδύναμη –περίπου κατοστάρα ίππων δηλαδί) με την πρώτη. Πολύ την πατάνε.

    Θα μπορούσες –και για εξοικονόμηση χρημάτων- να πάρεις κάτι μτχ με 50-70 ίππους
    μέχρι να μάθεις. Προσωπικά εχω το SUZUKI GS500 και πιστεύω ότι αυτή η μηχανή –και μερικές ακόμα σε αυτή την κατηγορία- σε μαθαίνουν να οδηγάς καλύτερα

    Φιλικα

  15. #15

    Question

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
    καλο ειναι πιστευω πρώτη μηχανη να εχεις καινουργια...

    Φιλικα
    Αλχημιστης ο "ψυχρος"
    Γιατι??
    "Και νάν' σάν κάτι νά μού λές, κάτι ωραίο κοντά
    γι' άστρα, τή ζώνη πού πηδάν των νύχτιων φόντων,
    κι αύτός ο άνεμος τρελά-τρελά νά μάς σκουντά
    όλο πρός τή γραμμή των οριζόντων."


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Basikes arxes mhxanikhs
    από mixalisX στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2007, 09:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF