Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Την έπαθα από αλυσίδα

  1. #1

    Την έπαθα από αλυσίδα

    και ενώ έρχομαι με το ΧΤΧ από πάροδο Εθνικής για Λυκόβρυση έχοντας πάρει κλίση σε μια παρατεταμένη στροφή νοιώθω σαν να ξεκούμπωσε η ταχύτητα και άρχισε να ρολάρει η μηχανή στη νεκρά . Είχε φύγει ηα αλυσίδα η οποία δεν είχε δώσει και σημάδια για τέτοια φάση. Ευτυχώς είχα γύρω στα 90 στο κοντέρ και ουδέν πρόβλημα . Ωστόσο έξυσε γραναζιέρα ψαλίδι , μάσησε τα παξιμάδια της γραναζιέρας και κούρεψε την βίδα του τεντωτήρα της αλυσίδας .Συν ότι μου έσπασε και το από ανθρακόνημα κάλυπτρο της αλυσίδας .Για καλή μου τύχη είχα μαζί μου τα εργαλεία και μπόρεσα να ξεμπλοκάρω την αλυσίδα και κάνοντας λίγο πίσω τη μηχανή να τη περάσω στο γρανάζι . Είπα να περιμένω οδική αλλά επειδή έχω δει το παραμύθι αποφάσισα να την ξεξινήσω και να πάω με χαμηλή ταχύτητα στο κοντινότερο συνεργείο . Οπερ και εγένετο. Υποθέτω πως το κουστουμάκι θα μου πάει γύρω στα 400 με 500 ευρώ μιας και η γραναζιέρα είχε κολληθεί παλαιότερα πρόχειρα από άλλη φάση σπασίματος της μαμά αλυσίδας . Ιδωμεν .Πάντως τσεκάρετε την αλυσίδα ειδικά τώρα το καλοκαιράκι

  2. #2

    Re: Την έπαθα από αλυσίδα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Υποθέτω πως το κουστουμάκι θα μου πάει γύρω στα 400 με 500 ευρώ μιας και η γραναζιέρα είχε κολληθεί παλαιότερα πρόχειρα από άλλη φάση σπασίματος της μαμά αλυσίδας . Ιδωμεν
    Πολλά μου ακούγονται ρε συ...



    Πάλι καλά που δεν μπλόκαρε τροχό να έχεις άλλα

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3

    Re: Την έπαθα από αλυσίδα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    και ενώ έρχομαι με το ΧΤΧ από πάροδο Εθνικής για Λυκόβρυση έχοντας πάρει κλίση σε μια παρατεταμένη στροφή νοιώθω σαν να ξεκούμπωσε η ταχύτητα και άρχισε να ρολάρει η μηχανή στη νεκρά . Είχε φύγει ηα αλυσίδα η οποία δεν είχε δώσει και σημάδια για τέτοια φάση. Ευτυχώς είχα γύρω στα 90 στο κοντέρ και ουδέν πρόβλημα . Ωστόσο έξυσε γραναζιέρα ψαλίδι , μάσησε τα παξιμάδια της γραναζιέρας και κούρεψε την βίδα του τεντωτήρα της αλυσίδας .Συν ότι μου έσπασε και το από ανθρακόνημα κάλυπτρο της αλυσίδας .Για καλή μου τύχη είχα μαζί μου τα εργαλεία και μπόρεσα να ξεμπλοκάρω την αλυσίδα και κάνοντας λίγο πίσω τη μηχανή να τη περάσω στο γρανάζι . Είπα να περιμένω οδική αλλά επειδή έχω δει το παραμύθι αποφάσισα να την ξεξινήσω και να πάω με χαμηλή ταχύτητα στο κοντινότερο συνεργείο . Οπερ και εγένετο. Υποθέτω πως το κουστουμάκι θα μου πάει γύρω στα 400 με 500 ευρώ μιας και η γραναζιέρα είχε κολληθεί παλαιότερα πρόχειρα από άλλη φάση σπασίματος της μαμά αλυσίδας . Ιδωμεν .Πάντως τσεκάρετε την αλυσίδα ειδικά τώρα το καλοκαιράκι

    την προσεχεις καθολου?

    λαδακι τεντωμα?

    οπως ειπε και ο καπταιν παλι καλα που δεν μπλοκαρε να τα δεις ολα!

  4. #4
    Φτηνά τη γλίτωσες... ούτε στον παπά!

  5. #5

    Re: Την έπαθα από αλυσίδα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Είχε φύγει ηα αλυσίδα η οποία δεν είχε δώσει και σημάδια για τέτοια φάση.

    η γραναζιέρα είχε κολληθεί παλαιότερα πρόχειρα από άλλη φάση σπασίματος της μαμά αλυσίδας .
    H αλυσίδα δεν βγαίνει απ΄την θέση της στα καλά καθούμενα.
    Ή ήταν σώβρακο και την άφηνες αρύθμιστη, ή κάποια μαγκιά έχει γίνει με το κόλλημα της γραναζιέρας που είπες.
    Κάτι δεν μου κάνει καλά όμως. Η μαμά αλυσίδα έσπασε ;

    Τις αλυσίδες σου τις ρυθμίζεις, λιπάινεις κανονικά;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6

    Re: Re: Την έπαθα από αλυσίδα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    H αλυσίδα δεν βγαίνει απ΄την θέση της στα καλά καθούμενα.
    Ή ήταν σώβρακο και την άφηνες αρύθμιστη, ή κάποια μαγκιά έχει γίνει με το κόλλημα της γραναζιέρας που είπες.
    Κάτι δεν μου κάνει καλά όμως. Η μαμά αλυσίδα έσπασε ;

    Τις αλυσίδες σου τις ρυθμίζεις, λιπάινεις κανονικά;
    βγηκε απο την θεση της λεει το παιδι!

  7. #7
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715

    Re: Re: Re: Την έπαθα από αλυσίδα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    βγηκε απο την θεση της λεει το παιδι!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    .....και η γραναζιέρα είχε κολληθεί παλαιότερα πρόχειρα από άλλη φάση σπασίματος της μαμά αλυσίδας ...
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  8. #8
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.878

    Re: Re: Την έπαθα από αλυσίδα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    H αλυσίδα δεν βγαίνει απ΄την θέση της στα καλά καθούμενα.
    Ή ήταν σώβρακο και την άφηνες αρύθμιστη, ή κάποια μαγκιά έχει γίνει με το κόλλημα της γραναζιέρας που είπες.
    Κάτι δεν μου κάνει καλά όμως. Η μαμά αλυσίδα έσπασε ;

    Τις αλυσίδες σου τις ρυθμίζεις, λιπάινεις κανονικά;
    Τωρα αυτη η ερωτηση δεν εχει απαντηθει ηδη?

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της HateNord
    Εγγραφή
    11/08/2007
    Μηνύματα
    167
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xapns
    Φτηνά τη γλίτωσες... ούτε στον παπά!



    Αυτός το ψιλοέφτιαξε και την έκανε αλεζουάρ...εσύ να δεις τι θα πάθεις που έχεις ιμάντα

  10. #10

    Re: Re: Re: Την έπαθα από αλυσίδα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    βγηκε απο την θεση της λεει το παιδι!
    Για να βγει απ΄την θέση της πρέπει να είναι εντελώς ξεχειλωμένη ή να μην είναι στην ίδια ευθεία το εμπρός με πίσω γρανάζι Στα καλά καθούμενα δεν βγαίνει απ΄την θέση της.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Τωρα αυτη η ερωτηση δεν εχει απαντηθει ηδη?
    Εχει απαντηθεί? Δεν είδα καμμιά απάντηση βρε Παναγιώτη.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #11
    TL1000S....ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Το avatar του/της kostom
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    663
    Παίδες, πλάκα πλάκα είναι το 3ο XTX για το οποίο ακούω
    το ίδιο πράγμα.... Και τα 3, μαζί με αυτό κόψανε την
    αλυσίδα σε πολύ λίγα χιλιόμετρα, με κανονική συντήρηση,
    και τακτικό έλεγχο...
    Και επίσης ένα ακόμα εχτές, το οποίο στα 1400 χλμ, η αλυσίδα
    του κρεμότανε λές και την είχε δουλέψει για τουλάχιστον
    30000 χλμ

  12. #12

    Re: Την έπαθα από αλυσίδα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    ................................... μιας και η γραναζιέρα είχε κολληθεί παλαιότερα πρόχειρα από άλλη φάση σπασίματος της μαμά αλυσίδας . Ιδωμεν .Πάντως τσεκάρετε την αλυσίδα ειδικά τώρα το καλοκαιράκι
    αγαπητε kaps κατ αρχην καλα ξεμπερδεματα...
    για πες καμια λεπτομερεια για το 1ο συμβαν - δλδ πως εσπασε η μαμα αλυσιδα?
    καμαι φωτο της γραναζιερας? (πολυ χοντρη ζημια .......)

  13. #13
    Σόρρυ για το στήσιμο έχω και τη κόρη μου που παίζει στο PC έχω και εγώ τις μαύρες μου από το συμβάν ε πέρασα να δω και τη μηχανή που είναι κλεισμένη στο συνεργείο και θα τη ξαναπάρω την Τρίτη.... Λοιπόν το πρώτο τσάκισμα έγινε όταν την πρωτοπήρα . λίπανση κανονικά αλλά ήταν ελλατωματική η αλυσίδα από ΥΑΜΑΗΑ μάλλον η εταιρεία που τις προμήθευσε. εκεί έσπαασε η γραναζιέρα αλλά την είχα κολλήσει καλά μπορώ να πω . Πρόχειρα λέω σε ότι αφορά το κόλλημα σαν εμφάνιση . Την δεύτερη την έπαθα σήμερα . Regina η αλυσίδα λίπανση κάθε 500χμ και καθάρισμα κάθε 3000χμ . Καθάρισμα με παραφίνη όπως λέγαμε στο γνωστό τοπικ. Ωστόσο κάποια στιγμή παρατηρούσα κάτι σαν να έχει σκληρύνει αν και λιπασμένη η αλυσίδα δηλαδή έκανε κόμπους . Τώρα τελευταία την άκουγα να βαράει σε χαμηλές ταχύτητες 10με15χμ αλλά την λίπαινα και σχεδόν σταμάταγε . Ε σήμερα που είχα και τη κόρη μου επάνω και την έφερνα σπίτι εκεί που πλάγιασε στη στροφή το ΧΤΧ και μου κάνει εντύπωση εκεί στο πλάγιασμα βγήκε η αλυσίδα και τα έφαγε εκεί πίσω . Το καλό είναι πως με το που ένοιωσα πως ξεκουμπώνει και καλά η ταχύτητα πάτησα συμπλέκτη προκειμένου να γλυτώσω το μπλοκάρισμα στο πίσω τροχό . φρένα στο καπάκι και ευτυχώς που είχα πιάσει παράδρομο και όχι την Εθνική οδό ως συνήθως (λόγω της κόρης το είχα αλλάξει το πρόγραμμα) και έτσι δεν ενεπλέκην με αυτοκίνητα με τα γνωστά αποτελέσματα . τώρα δε που το γράφω νοιώθω πραγματικά κολόφαρδος... Αυτά που λέτε ..πάντως στα πρώτα ΧΤ αυτά συνέβαιναν ειδικά στα R.

  14. #14
    TL1000S....ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Το avatar του/της kostom
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    663
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Αυτά που λέτε ..πάντως στα πρώτα ΧΤ αυτά συνέβαιναν ειδικά στα R.

    Τα περισσότερα συμβάντα είναι δυστυχώς στα ΧΤΧ... Μίλησα νωρίτερα με φίλο
    που έχει συνεργείο και ήδη έχει αλλάξει αλυσίδα σε 7 ΧΤΧ, όλα σε πληροφορώ
    με λοιγότερο από 5000 χλμ στο κοντέρ τους..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
    Τα περισσότερα συμβάντα είναι δυστυχώς στα ΧΤΧ... Μίλησα νωρίτερα με φίλο
    που έχει συνεργείο και ήδη έχει αλλάξει αλυσίδα σε 7 ΧΤΧ, όλα σε πληροφορώ
    με λοιγότερο από 5000 χλμ στο κοντέρ τους..
    Ετσι και αλλιως αλες αυτες οι αλυσιδες ειναι επωνυμες λογικα (did, afam ) κτλ .
    Ξερουμε ποιας εταιρειας αλυσιδες χρησιμοποιει η Yamaha στα XT;
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF