Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Kill spils...οδηγίες απο Αγγλική καμπάνια για το όλο θέμα...

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    Kill spils...οδηγίες απο Αγγλική καμπάνια για το όλο θέμα...

    Επειδή το θέμα είναι σοβαρό και δεν θα ήθελα να πάθει κάτι κάποιος επειδή αγνοούσε κάποια βασικά θέματα για το killspils το παραθέτω εδώ , κάνοντας στην άκρη εγωισμούς και θέλω περί το θέμα της αποχής μου... Ελπίζω κάποιος να γλιτώσει χάριν αυτών των οδηγιών...

    Οι οδηγίες αυτές μου δόθηκαν μέσω mail απο την ανάλογη Αγγλική καμπάνια για το θέμα... κατόπιν δικής μου συνενόησης...

    **************************************************************

    Διαδικασίες

    1) Aφού διαπιστωθεί η ύπαρξη της πετρελαιοκηλίδας το πρώτο μέλημα μας είναι να διατηρήσουμε την προσωπική μας θέση σε σημείο ασφαλείας. ‘Ετσι η μηχανή θα πρέπει να τοποθετηθεί σε ασφαλές σημείο , τουλάχιστον 50 μέτρα μακριά από το σημείο ύπαρξης της κηλίδος.
    2) Με κάποιο ενδεικτικό σημάδι , που μπορεί να είναι κάποιο ανακλαστικό τρίγωνο ή ακόμα και κάποιος τενεκές συρόμενος ή μη , σκουπιδιών , προσπαθούμε να μπλοκάρουμε την ροή της κυκλοφορίας μερικά μέτρα πριν από το σημείο της κηλίδος. Όχι πολύ μακριά αλλά ούτε και πολύ κοντά…
    3) Άμεσως μετά ειδοποιούμε με το κινητό ή σταθερό τηλέφωνο την Τροχαία για να επιληφθεί του θέματος.
    4) Μην προσπαθήσετε να καλύψετε την κηλίδα μόνοι σας…
    5) Αν εντοπίσετε τον ύποπτο που άφησε την κηλίδα , ενημερώστε τον ότι έχει αφήσει πετρελαιοκηλίδα πίσω του και σε περίπτωση που δεν προβεί στις απαραίτητες ενέργειες για να καθαρίσει τα υπολείματα πετρελαίου , θα καλέσετε την Τροχαία αλλά και την εταιρία του , για να κάνετε καταγγελία…Φυσικά με τα στοιχεία που έχετε… Αν τυχόν έχετε και κινητό με κάμερα , μια φωτό είναι ότι το καλύτερο μιας και είναι αδιάσειστο στοιχείο..
    6) Σε περίπτωση που έχει γίνει ήδη κάποιος τραυματισμός, μην δοκιμάσετε να μαζέψετε συντρίμια ή να στηρίξετε την μηχανή που μπορεί να είναι ακόμη μέσα στην κηλίδα… Η όποια τριβή μετάλου με την επιφάνεια του πετρελαίου είναι ικανή να επιφέρει ανάφλεξη και να προκαλέσει έκρηξη ή πυρκαγια. Σε αυτή την περίπτωση περιμένετε την τροχαία και καλέστε φυσικά το 166 . Αν γνωρίζετε τις πρώτες βοήθειες , δώστε τις στο θύμα του ατυχήματος και από εκεί και πέρα περιμένετε το ΕΚΑΒ…
    7) Σε καμία περίπτωση μην ρίξετε φυσικά νερό ή άλλο υγρό πάνω στο πετρέλαιο καθώς το μόνο που θα καταφέρετε είναι να το διασκορπίσετε παραπάνω πάνω στην άσφαλτο.. Το πετρέλαιο καθώς και άλλα παράγωγα του (βενζίνη , λάδι) μπορεί να καλυφθεί μόνο με άμμο, χώμα ή πριονίδι…

    Τρόποι αποφυγής και εντοπισμού κηλίδας….

    1) Στην υποψία γυαλάδας στον δρόμο που υποδυκνύει οδόστρωμα καλυμμένο από υγρό, ΜΗΝ ΦΡΕΝΑΡΕΤΕ.. το φρένο είναι καλό να πατηθεί πριν την είσοδο στο σημείο αυτό … από εκεί και πέρα κάθε επιβράδυνση (ακόμα και αν είναι σαπουνόνερα) είναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ….
    2) Αν διαπιστωθεί ότι είναι πετρέλαιο ή άλλο λιπαντικό , αφήστε το γκάζι και συμπλέκτη και φρένο… η μηχανή θα πρέπει να κυλήσει σχεδόν «νεκρή» και φυσικά εσείς καλό είναι να έχετε και τα δύο πόδια κάτω πιο πολύ για να δώσετε ένα τσίμπημα «ώθησης προς ισορροπία» παρά για στήριγμα , καθώς θα πέσετε κάτω. Η συνηθέστερη κατάληξη εισόδου σε λιπαντική κηλίδα στην άσφαλτο , δυστυχώς για τους αναβάτες και τις μηχανές τους είναι μια πτώση… Δεν αποκλείεται όμως και μια μικρή πιθανότητα να γλυτώσει ο αναβάτης αν δεν πανικοβληθεί και έχει πάρα πολύ λίγα χιλιόμετρα στο κοντέρ του.
    3) Σε περίπτωση πτώσης πάνω στο πετρέλαιο και έχετε μείνει μέσα στην κηλίδα , μην προσπαθήσετε να σταθείτε όρθιοι καθώς το πιθανότερο είναι να πέσετε ξανά… το καλύτερο που έχετε να κάνετε , είναι να πάτε στο πλάι με τα τέσσερα , μέχρι να βρείτε στεγνό έδαφος για σταθερό πάτημα… Φυσικά για να σηκώσουμε την μηχανή από εκεί ούτε λόγος… μερικές εκατοντάδες κιλά , πάνω σε εύφλεκτο υλικό ,και μάλιστα με ζεστό μέταλλο , δεν είναι και ότι το καλύτερο για να τρίβονται με την επιφάνεια της κηλίδας καθώς θα προσπαθούμε να τα ανασύρρουμε….
    4) Ένα από τα πιο συνηθισμένα σημεία τέτοιων κηλίδων είναι μπροστά στις εισόδους των Βενζινάδικων , καθώς και στο χώρο μέσα σε αυτά… Η ταχύτητα μας ΠΡΕΠΕΙ να είναι σχεδόν μηδενική εκεί…
    5) Άλλο σημείο αναφοράς είναι το κλασικό πέρασμα μας πάνω από το λάστιχο τροφοδοσίας του βυτίου… Εκτός από την ολισθηρή του επιφάνεια , ας μην ξεχνούμε ότι την στιγμή που περνάμε πάνω από ένα τέτοιο λάστιχο είμαστε κοντά στα 200+ κιλά (το λιγότερο) που εφαρμόζουν πίεση πάνω σ εμερικά τετραγωνικά χιλιοστά κυλινδρικού σωλήνα , με ροή πετρελαίου. Καλό είναι είτε να το αποφεύγουμε , είτε να περιμένουμε , εφόσον είναι εφικτό , για να ελαχιστοποιήσουμε την πιθανότητα να έχουμε κάποιο ατύχημα όποιας φύσης…

    Και κάτι τελευταίο που αν και ακούγεται χαζό εγώ θα το αναφέρω όπως μου το μετέφεραν από το killspils campaign , της Αγγλίας… όσο σοκαρισμένοι, χτυπημένοι και να είμαστε, …όση επιθυμία να έχουμε για να χαλαρώσουμε … ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΤΣΙΓΑΡΟ κοντά στο σημείο του ατυχήματος. Υπάρχει κίνδυνος έκρηξης…



    Αλέξανδρος
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Καλο Μαγε!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #3
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Έχω πέσει με καμιά εκατόν σαραντάρα σε μικρή ευτυχώ μάλλον πετρέλαιο ήταν….

    Πολύυυ ωραία εμπειρία….

    και η ζωή συνεχίζεται...

  4. #4
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΠΟΤΕ, ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΟΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΩΣΤΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.

    ΩΡΑΙΟΣ Ο ΜΑΓΟΣ.
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  5. #5
    Por donde saldra el sol? Το avatar του/της antares
    Εγγραφή
    21/06/2004
    Μηνύματα
    68
    Κοίτα να δεις πράγματα....
    Ούτε τσιγάρο να μην μπορείς να ανάψεις..
    Καλό να τα ξέρουμε, αχρείαστα να 'ναι, σαν τους γιατρούς και τους δικηγόρους...
    Η χειρότερη φάση πάντως που μου έχει τύχει, (ευτυχώς δεν έπεσα, αλλά ώσπου να καταλάβω τι γινόταν, είχα χάσει 10 χρόνια), ήταν περνώντας κοντά από μεγάλη λακούβα με νερό, να πατήσω σε βαλβολίνες κάποιου που αποφάσισε την να περάσει με άλμα, ή δεν ξέρω και ΄γω πως...
    Παιδιά, γλίστραγε απίστευτα, καμιά σχέση με λάδια και πετρέλαια...
    Ενστικτωδώς κάνουμε όλοι τις σωστές κινήσεις (αφήνουμε φρένα, γκάζια και λοιπά, και ποδαράκια κάτω), αλλά σε τέτοια φάση επιστρατεύουμε και ότι υπόλοιπα κωλοφαρδίας έχουμε, μήπως και γλιτώσουμε τη σούπα.
    Γι'αυτό:
    Αν κοντά σε λακούβα
    ή τρακάρισμα
    δούμε τίποτα πρασινοκίτρινα υγρά, άγνωστης προέλευσης και σύστασης
    που μπορεί να αχνίζουν κιόλας , αν χύθηκαν εκείνη τη στιγμή...
    μακριά!!
    Καθόλου δε θέλουμε να δούμε τι είναι.
    Καθόλου δε θέλουμε

    γιατί αν μας φάει η περιέργεια...

    τότε μάλλον θα τα δούμε από πολύ κοντά...

    για να μην πώ ότι...

    θα τα γευτούμε κιόλας!!

    :rotflmao: :rotflmao:
    Θ' αποθάνω θ'αποθάνω
    στο τιμόνι μου απάνω

  6. #6
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Πριν λίγους μήνες ένας φίλος έπεσε σε λάδια στην Χαμοστέρνας.

    Έσπασε το Fazer 1000 και την κλείδα του. Και μάλιστα με αστεία ταχύτητα, πηγαίνοντας στη δουλειά του το πρωί.

    Εκτός από τον αδερφό του, κάλεσε φυσικά και Αστυνομία και ΕΚΑΒ.

    Η Αστυνομία δεν ήρθε ποτέ!

    Τα λάδια έμειναν στη θέση τους.
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ixnilatis
    Εγγραφή
    07/09/2004
    Μηνύματα
    199

  8. #8
    LOL. ti mou 8ymisate twra...

    Ksekinisame 3 filoi, ena vrady, na pame se baraki typou "ksan8os Pan8iras", kapou stin Tatoiou...:P kai se kati skatodromous apo Filadelfeia meria, (eimastan kentro), pigainame oi 3 kabaleros kavlomenoi kiolas, kai kapou ekei arxizei na vrexei kiolas (to mouni mou mesa)...kai sto meso enos "S" pairnaei o 1os mas kai vlepo ton 2o na peftei, :a029: kai mexri na katalavo, pefto kai go:a029: :a37: koinws pesame se ladia...

    Sikonomaste pano, ego kat ey8eian oute grantzounia, o filos mou omws, eixe xtypisei asxima sto gonato kai ton voi8isame...H fasi einai oti o protos synexise de pire prefa kai gyrise piso afou de mas eide piso tou, meta apo 5 lepta...

    sikono kai tis 2 mixanes, tote ego me to TTR-250 kai o filos me to XT, ok se kali katastasi kai tis parkaro stin akri, kai pa8aino flashia kai leo an exetai tora kaneis 8a pesei pano mas, trexoume loipon sympourmpouloi kai tis pernoume kai tis pame, makria ap ti strofi ekeini opws kai ta tsakismena mas koufaria, anavoume tsigaro, kai meta apo 1 lepto pernaei mages ena amaksi kai kanei plires tetake 180 moirwn, eytyxos pou den erxontousan alloi anti8eta, oute kai akolou8ouse kaneis, katevainei o typos ap to amaksi kai tou xe fygei o giakas ap ti laxtara...! an eimastan ekei parapano ora, 8a 8rinousame 8ymata...kai milame ola ayta me gyro sta 40 km, epeidi evrexe kiolas kai eixe kai glitsa ektos ton ladion...to amaksi, oute ayto etrexe...

    Pairno troxaia to anafero, fygame meta apo kana misaoro den eixe er8ei... kai meis pigame gia kryo ntousaki sto spiti...

    O filos me to gonato tin plirose asxima mexri na paei sto nosokomeio eixe pa8ei 8romvosi...ton ponage alla to douleve kai nomise oti den itan tpt sovaro. Ospou afise tin mixani kapou kai pire taxi gia to KAT. Emeine 2 vdomades sto nosokomeio kai ti glytose ftina.

    Paidia ta ladia einai oti pio epikyndino mporeis na pa8eis, sou feygei i mixani toso grigora pou de prolavaineis na kaneis tpt, kai to mono pou se sozei einai o kalos eksoplismos.

    Thx gia tis symvoules Alex...!

  9. #9
    Μαυρομιχάλης. .. Το avatar του/της stavrobeis
    Εγγραφή
    14/05/2003
    Μηνύματα
    150

    !!

    KAI EGO EXO FAEI SOYPA ME LADIA (THESSALONIKI) PRIN XRONIA ME TO 50ARI SCOUTER POY EIXA KAI APO MPROSTA MOU HTAN FILARAKI ME AMAKSI, EYTYXOS (H MPOREI KAI DISTIXOS) HTAN MPROSTA SE FANARI KAI HTAN AMAKSIA HDH STAMATIMENA!!!! DEN MPOREIS NA MIN FRENAREIS!!!
    GAMO TIS PERIPTOSEIS EYTIXOS TIN GLITOSA POLI FTINA...

    KAI KATI ALLO OMOS:

    AYTA TA KATHARISTIKA TOY DIMOY, KATI MIKRA ME VOURTSES POU IPOTITHETE OTI KATAHRIZOYN TA SKOUPIDIA STIN AKRI TOY DROMOY,

    AN DEITE KANENA MPROSTA MAKRIA!!!!!!!!!!!!!!!

    MAZEYOUN OLI TI VROMA APO PISO - KINDINOS - THANATOS!!!!!!

  10. #10

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950


    Οσο ζω μα8αινω....8ενξ!!!
    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  12. #12
    Φιλε stavrobeis έχεις πολύ δίκιο για τα αμάξια του δήμου. Εφαγα στην Πάτρα σούπα με παπί που είχα, απο λάδια στο δρόμο, ευτυχώς είχα καλό εξοπλησμό και δεν έπαθα γρατζουνιά. Το είδα μπροστά μου μετά απο 2-3 τετράγωνα και είχε λάδια. και εκεί. Έχανε μάλλον απο τον υδραυλικό μηχανισμό που έχουν για να σηκώνουν τους κάδους. Από τότε μακριά..........
    2FAST4U

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2008
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα σε όλους. Νέος στο χώρο σας, σκέφτομαι την αγορά της πρώτης μου "κανονικής" μοτοσυκλέτας (για xtr660 λέω) αν και με προβληματίζει το θέμα του διπλώματος....
    θα καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου με τα λάδια.. Είναι πριν αρκετά χρόνια, κάπου στα 16 μου, οπότε μια κρύα βραδιά στο δημοκρατικό ηράκλειο τση Κρήτης, γυρνάω καβάλα στο honda lead 80 :P μου σπίτι... κάπου στην παραλιακή, στην απότομη ανηφόρα στο καρνάγιο προς Αλικαρνασσό για όποιον ξέρει, βλέπω στην κορυφή της ανηφόρας ένα μπατσικό με το φάρο αναμένο...να αναμένει. λέω - κάτι βρωμάει.. κόψε... εκεί λοιπόν, αμέσως στο μικρό εσάκι... τα βλέπω όλα! αλλού πατάω αλλού βρίσκομαι... λάδια κάτω... εγώ τελικά σκάω όρθιος... αλλά το μηχανάκι έφυγε από κάτω μου και σέρνεται προς τα πάνω.... όπου και τρακέρνει το περιπολικο! έχω μείνει κάγκελο! είμαι φατσα-φατσα με το περιπολικό και το μηχανάκι μ έχει σταματήσει στον προφυλακτήρα του! ο μπάτσος κοιτάει.... εγώ τα 'χω παίξει... αλλά έχει @@ ο πιτσιρικάς! πάω και του λέω: καλά ρε μπαγάσα!! μέτα τα λάδια πήγες και σταμάτησες με το φάρο?? άντε πηγαινε ΠΡΙΝ τα λάδια μπας και σώσεις κάνα άνθρωπο! μαζεύω το leadακι μου και φεύγω τσατισμένος!
    αυτα... προσοχή παιδιά , τα πράγματα στους δρόμους είναι τραγικα... ελπίζω παρ'ολα αυτά να πάρω τελικά μηχανή σύντομα γιατί δεν την παλεύω άλλο με το αμάξι...

  14. #14
    Σε ταξίδι μου προς το Βόλο, έτυχε παλιότερα να περνάω από σημείο που είχαν βάλει καινούρια άσφαλτο πριν από αρκετές μέρες.


    Λόγω της ενασχόλησής μου με το εντούρο έχω συνηθίσει να κοιτάω μπροστά και να προσπαθώ να μαντεύω το πόσο πρόσφυση έχει ο δρόμος.


    Το πρόβλημα είναι ότι κάποια από τα υλικά που είχαν ρίξει σε συνδυασμό με τη βροχή δημιούργησαν ένα είδος σαπουνάδας.

    Ναί, γλίστραγε σαν λάδια, η βροχή με έπιασε ενώ ήμουν ΠΑΝΩ στο δρόμο.


    Κάθισα στη πρώτη καφετέρια που βρήκα, άναψα τσιγάρο, και περίμενα περίπου δύο ώρες μήπως και καθαρίσει η βροχή τις σαπουνάδες.


    Όλα στραβά σε αυτόν το τόπο και μόνο η προσοχή μας μας σώζει.

    Το νου σας πάντα...

    blacksteel

  15. #15

    Exclamation

    Παιδιά προσοχή και στα σκουπιδιάρικα ή τα σημεία με κάδους αν έχουν αδειαστεί προσφατα!!!
    Φονική γλίτσα λέμε!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2008, 09:27
  2. Φώτο: καμπάνια για το aids
    από athandim στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2007, 20:22
  3. Προς ενδιαφερομενους για το Orange Tour απο Δ.Ελλαδα
    από Vstrommer71 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2006, 01:11
  4. Οδηγίες για το μπάνιο.
    από bonepeeler στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2005, 04:39
  5. Θέλω οδηγίες για το πως....
    από sas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2005, 17:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF