Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Λάδια για astrea supra..

  1. #1
    awesome μέλος Το avatar του/της hercul
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    614

    Λάδια για astrea supra..

    Ως σήμερα έβαζα στο παπί μου ημισυνθετικό λαδάκι 15/50 όπως με είχανε πει από το μαγαζί που το αγόρασα!!
    Σήμερα που το πήγα σε έναν άλλο μάστορα γιατί ο δικός μου ήταν κλειστός λόγω δεκαπενταύγουστου με είπε να βάλουμε ορυκτέλαιο 20/50 και ότι αυτό παίρνει το astrea!!
    Έκανα καλά που το έβαλα και τι διαφορές έχει??

    Η αλλαγή του θα είναι πάλι στα 2000 Km??




    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!!
    And the road becomes my bride
    I have stripped of all but pride
    So in her I do confide
    And she keeps me satisfied
    Gives me all I need

  2. #2
    Δεν ξέρω να σου πω τι είναι καλύτερο αλλά θυμάμαι ότι στο grand, όπως και πολλοί φίλοι μου, εβαζα 15-50 και για την ακρίβεια το αγόραζα από συνεργείο Ηonda δίπλα στο σπίτι μου και μου το είχαν προτύνει εκεί.
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Για το καλοκαιρι καλυτερο ειναι το 20αρι.

    για το οτι εβαλες ορυκτελαιο αντι για ημισυνθετικο μην σε απασχολει ολοι οι μαστορες τι νομιζεις οτι βαζουν οταν δεν ειμαστε μπροστα... ειδικα στα παπια...

  4. #4
    ταξιδιαρικο μελος Το avatar του/της XR_125L
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    15
    οτι και να βαλεις δεν νομιζω να εχει προβλημα......
    αν θελεις δοκιμασε και το τηγανολαδο, μπορει να το τσιμπαει λιγο αν το ζοριζεις αλλα ειναι ΠΟΛΥ φθηνο,,, :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




    σοβαρα τωρα
    νομιζω πως ειτε το ενα βαλεις ειτε το αλλο δεν θα εχει καμια τρομερη διαφορα αλλα για σιγουρια ριξε κ μια ματια στο manual να δεις τι προτεινει ο φιλος ιαπονας...:smilea: :smilea:
    Oι μοτοσικλέτες είναι μόνο για όσους βλέπουν μόνο το μέλλον κ ξεχνάν το άσχημο παρελθόν, γι αυτό δεν έχουν όπισθεν!!

  5. #5
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Για να άνοιξες το thread to πονάς το εργαλείο .

    Έχω το ίδιο.

    Βάλε για χειμώνα ένα 10w40 ημισυνθετικό(λ.χ Castrol) και ...

    το καλοκαίρι ένα 15W50(Μotul) πλήρως συνθετικό και θα είσαι μια χαρά μέχρι τα 60.000 χλμ...

    Εγώ αλλάζω κάθε 2000 χλμ το πολύ, καθώς δεν υπάρχει φίλτρο λαδιού.

    Πάντα όρθιοι

  6. #6
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    motoul 5100.αριστο λαδι για παπι , αν και σχετικα ακριβο . απο 9,50 εως 11,50 το λιτρο.
    εχει και σε 2 τυπους ενα λεπτο για χειμωνα και ενα πιο χοντρο για καλοκαιρι.
    το συνιστω.Αυτο εβαζα και εγω στο παπακι μου και παρα οτι το ξεζουμιζα δεν ακανε κιχ,και οτν ανοιχτικε στα 50,000 χλμ ηταν μια χαρα.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #7
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Έχω την εντύπωση ότι το πλήρως συνθετικό Motul, αυτό δηλαδή που γράφει 100% synthetic πρέπει σε λιανική τιμή να ξεπερνάει τα 11,50? (απ' ότι θυμάμαι). Μάλλον αυτό που αναφέρεις είναι το άλλο που γράφει επάνω "Ester Oil".
    Πάντα όρθιοι

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Zbandit750
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    213
    Cool men..... παπί είναι όχι Ferrari βάζε ορυκτέλαιο 20-50 κάθε 2000 χλμ και θα είσαι αρχηγός για μια ζωή. εδώ υπάρχουν παπιά που δεν ξέρουν καν τι θα πει λάδι!

  9. #9
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αναλόγως με το τι ιξώδες προτείνει ο κατασκευαστής θα βάζεις και εσύ. Εμένα η Kawasaki έλεγε 20/40W χωρίς να διευκρινίζει αν το συγκεκριμένο ιξώδες είναι για χειμώνα ή καλοκαίρι.

    Έβαζα Igol και Motul 300V και τα δύο 100% συνθετικά 15/50W. Δε λεω καλά λάδια αλλα ίσως το οτι το ιξώδες δεν ηταν το κατάλληλο, ίσως οτι ηταν 100% συνθετικά, το μηχανάκι πατίναρε εύκολα και δε μ' άρεσε.

    Έβαλα Torco TMX-R synthetic blend 15/40W (συνθετικό με ορυκτέλαια, ημισυνθετικό θέλει να πει τώρα; θα σε γελάσω) και βρήκα την υγειά μου: Ο κινητήρας πιο "ορεξάτος" και το πατινάρισμα ανύπαρκτο. Σώθηκα λέμε και δεν το ξαναλλάζω (κι' ας κάνει 18 ευρώ το μπουκάλι )

    Γνώμη μου: Δοκίμασε ημισυνθετικό λάδι. Ίσως να βελτιωθεί η ολική συμπεριφορά του κινητήρα. Αλλα έχε υπόψιν σου οτι το καλό λάδι το καίει πιο εύκολα ο κινητήρας, οπότε να είσαι σχολαστικός στις αλλαγές σου.

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  10. #10
    awesome μέλος Το avatar του/της hercul
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    614
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις !!!
    Μπορώ να πω ότι τώρα έχω μια ιδέα του τι γίνεται..

    Νίκο με κάψιμο λαδιού δεν έχω πρόβλημα!! (με κάπσιμο γενικότερα έχουμε.. )
    Το περισσότερο που το είχα αφήσει ήταν 2100 Χμ και δεν έλειπε ούτε σταγόνα!!
    And the road becomes my bride
    I have stripped of all but pride
    So in her I do confide
    And she keeps me satisfied
    Gives me all I need

  11. #11
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
    ...Νίκο με κάψιμο λαδιού δεν έχω πρόβλημα!! (με κάπσιμο γενικότερα έχουμε.. )...

    Ε δεν περίμενα και διαφορετική απάντηση... Εύγε νέε μου!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
    ...Το περισσότερο που το είχα αφήσει ήταν 2100 Χμ και δεν έλειπε ούτε σταγόνα!!
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  12. #12
    Επειδή παλαιότερα ασχολούμουν πάρα πολύ με τα παπιά, έχω να σου προτείνω για λάδι 10W40 ημισυνθετικό Castrol Actevo (έχει κόκκινο χρώμα το λάδι). Έχει εκπληκτικά αποτελέσματα στο συγκεκριμένο παπί. Το χρησιμοποιούσα για 40.000 χλμ αλλάζοντάς το κάθε 2000 χλμ. Πολύ καλό. Εναλλακτικά βάλε Motul 5100 ester 15W50 αλλά για παπί δεν χρειάζεται να ξοδευτείς τόσο. Πάντως όποιο από τα δύο και να βάλεις δεν θα σου κάψει σταγόνα ποτέ.

  13. #13
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Το τελευταίο το επιβεβαιώνω και εγώ. Φίλε πρέπει να έχεις βγάλει πολλά χλμ.

    Ωστόσο το καλοκαίρι προτιμώ πλήρως συνθετικά γιατί εδώ είναι Ελλάδα και σε 3-4 χρόνια θα γίνουμε ... Σαχάρα με αυτά που συμβαίνουν γύρω μας.
    Πάντα όρθιοι

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF