Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Σβησίματα στην αρχή σε xt600

  1. #1

    Σβησίματα στην αρχή σε xt600

    Ρε παιδιά στο xt μου παρόλο που του έχω αλλάξει εξατμήσεις απο χαμηλά, ζιγλέρ και έχω ''και καλά καθαρίσει'' το καρμπιρατέρ , αφού ξεκινήσω το ζεσταίνω κάνα 2 λεπτο. Άλλοι δεν το ζεσταίνουν καθόλου μου λένε. Αφού το ζεστάνω, δείχνει ότι δεν έχει ζεσταθεί τελειώς διότι στα πρώτα 3 χιλιόμετρα μου κάνει κάτι σαν να πάει να σβήσει, σαν να διακόπτετε η τροφόδοσία. Είναι λόγικό. Τι φταίει, μη μου πείτε καρμπιρατέρ διότι τον έχω βάλει να το καθαρίσει 2 φορές.
    Επήσεις όταν ζεσταθεί καλά οι στροφές ανεβαίνουν στις 1.800 στο ρελαντί. Είναι διότι έχω αλλάξει ζιγκλερ? κανονικά όσα ρελαντί έχει η μηχανή κρύα δεν πρέπει να έχει και ζεστή??
    Τα όνειρα μας θα γίνουν οι εφιάλτες σας, με μίσος θα γεμίσουν τις αυταπάτες σας. @

  2. #2
    Φιλε μου δεν μπορω να καταλαβω.
    Εισια σιγουρος οτι αυτος που στο εφτιαξε ξερει?
    Εγω σε xt600e 1990 mont με foul CRD απο λαιμο με CRD εκεντροφορο & KN φιτρο αερα δεν ειχα ποτε προβλημα.
    Καλοκαιρι δεν εβαζα ποτε τσοκ του εριχνα 2-3 γκαζιες και εφευγα τον χειμωνα με τσοκ αφηνα για δευτερολεπτα το εκλεινα και μετα απο λιγο εφευγα.
    Μπορει ειτε να μην στο εχει ρυθμηση σωστα η να εχει προβλημα το floter η να εχει βαλει λαθος ζιγκλερ.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  3. #3
    Φχαριστώ φίλε, εσένα η μηχανή σου φαίνεται οτι λειτουργούσε πολύ καλύτερα απο οτι λειτουργεί η δικιά μου. Θα περιμένω απαντήσεις κι απο κανένα άλλον .
    Τα όνειρα μας θα γίνουν οι εφιάλτες σας, με μίσος θα γεμίσουν τις αυταπάτες σας. @

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από silentscream
    όταν ζεσταθεί καλά οι στροφές ανεβαίνουν στις 1.800 στο ρελαντί. Είναι διότι έχω αλλάξει ζιγκλερ?
    Καμία σχέση ..!!

    (Το κύκλωμα του ρελαντί έχει δικό του ζιγκλέρ)


    Αρχικά δημιουργήθηκε από silentscream
    κανονικά όσα ρελαντί έχει η μηχανή κρύα δεν πρέπει να έχει και ζεστή??
    ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, ναι !!

    (αν υποθέσουμε ότι το choke αντισταθμίζει το "χάσιμο" της βενζίνης που "κολλάει" στα τοιχώματα της εισαγωγής...).
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Υποψιάζομαι πως έχουν ξεραθεί οι αυλοί εισαγωγής που πιάνουν στα καρμπυρατέρ (μηχανικό και υποπίεσης) .

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Υποψιάζομαι πως έχουν ξεραθεί οι αυλοί εισαγωγής που πιάνουν στα καρμπυρατέρ (μηχανικό και υποπίεσης) .
    Και ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Και περνάει παραπάνω αέαρς από ότι πρέπει .Εννοώ αυτά τα στρογγυλά λάστιχα , κάπως τα λένε τώρα αλλά δεν θυμάμαι , που πιάνουν με κολλάρα στα καρμπυρατέρ . Απλά λέω μια υπόθεση η οποία στο δικό μου ΧΤ600Ε είχε παρόμοια φαινόμενα μέχρι που τα άλλαξα και όλα έφτιαξαν.

  8. #8
    Σχεδόν Αρτιμελής Το avatar του/της xtrm600
    Εγγραφή
    22/05/2005
    Μηνύματα
    108
    Το δικό μου φίλε (1994) θέλει πολύ καλό ζέσταμα χειμώνα καλοκαίρι.
    Το ίδιο συνέβαινε και πριν το Dynojet(βελόνες),και πριν και μετά την εξάτμιση.
    Τώρα εσύ λες 2 λεπτά ζέσταμα + 3χλμ πορεία,ή υπερβάλεις ή κάτι άλλο παίζει

    Είμαστε μπίλιες στη ρουλέττα του καπιταλισμού
    ZZZZZzzzzZZZZZ

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Και περνάει παραπάνω αέαρς από ότι πρέπει .Εννοώ αυτά τα στρογγυλά λάστιχα , κάπως τα λένε τώρα αλλά δεν θυμάμαι , που πιάνουν με κολλάρα στα καρμπυρατέρ .
    Σωστό, αλλά θα έπρεπε να αργούν να πέσουν οι στροφές με το κλείσιμο του γκαζιού !!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Υποψιάζομαι πως έχουν ξεραθεί οι αυλοί εισαγωγής που πιάνουν στα καρμπυρατέρ (μηχανικό και υποπίεσης) .
    +1
    Οταν ΄πάιρνει αέρα από τους αυλούς ανεβαίνει το ρελαντί. τσεκαρέ το αυτό

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Καλησπέρα sorry που άργησα να απαντήσω αλλά τώρα είδα το θέμα!

    Στην περίπτωσή σου φίλε silentscream παίζουν συνήθως 2 περιπτώσεις σφάλματος
    δεδομένου ότι όταν ζεσταθεί ανεβάζει πολύ ρελαντί!

    1) μία περίπτωση είναι να παίρνει αέρα εκεί που δένει το καρμπυρατέρ με την κεφαλή
    ( φλάντζα-λαστιχάκι- κολάρο ότι έχει τέλος πάντων)!

    2) Δέυτερη περίπτωση είναι (επειδής έλυσες το καρμπυρατέρ και άλλαξες jets )
    να θέλει ρύθμιση η βίδα του αέρα (αναλογία αέρα-καυσίμου) στο ρελαντί!

    Εννοώ δηλαδή ότι ο κινητήρας δουλέυει με φτωχό μίγμα και για αυτό δεν δουλέυει κρύο
    και μαρσάρει όταν ζεσταθεί!

    P.S. Δοκίμασε το εξής: ζέστανέ το έτσι ώστε να φτάσει στις
    1800 στροφές και δοκίμασε να κατεβάσεις το ρελαντί στις 1000 στροφές ή όπου
    πρέπει για το συγκεκρυμένο μηχανάκι ΚΑΙ αν κατεβάσεις το ρελαντί και το κρατάει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά ρετάρει και σβύνει τότε είναι η πρώτη περίπτωση δηλαδή ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ
    ΑΕΡΑ
    Αν κατεβάσεις το ρελαντί και το κρατάει κανονικά για όση ώρα το αφήνεις να δουλέψει τότε
    πρέπει να ρυθμίσεις τη βίδα του αέρα και θα είσαι ΟΚ !

    Και πάλι καλησπέρα!

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659

    Πάλι τα ίδια....


    Όταν η εισαγωγή - μετά το καρμπυρατέρ - τραβάει "παραπανίσιο" αέρα, οι στροφές αργούν να πέσουν κλείνοντας το γκάζι !!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Όταν η εισαγωγή - μετά το καρμπυρατέρ - τραβάει "παραπανίσιο" αέρα, οι στροφές αργούν να πέσουν κλείνοντας το γκάζι !!!

    Και στο τέλος σβύνει!

    Καλησπέρα

  14. #14

    thanks

    ευχαρστώ πολύ παιδιά για την προσπάθεια σας.
    κατατοπίστικα αρκετά και ελπίζω να είναι θέμα ρυθμίσεων και οχι κατι ποιο σοβαρό.
    Το θέμα είναι οτι κάνω την δουλειά μου με την μηχανή, απλά επειδή είναι και
    η πρώτη μου μηχανή και μεταχειρισμένη , είμαι λίγο υπερβολικός, ίσως να είναι κατι τόσο απλό
    που δεν ήταν καν άξιο λόγου να γίνει thread.

    Άλλη ερώτηση μια και ανοίχτηκε κουβέντα, αν μαρσάρω στο ζέσταμα με τσοκ ανοιχτό, τρέχει τίποτα??? Είναι λάθος?
    Τα όνειρα μας θα γίνουν οι εφιάλτες σας, με μίσος θα γεμίσουν τις αυταπάτες σας. @

  15. #15

    Re: thanks

    Αρχικά δημιουργήθηκε από silentscream
    αν μαρσάρω στο ζέσταμα με τσοκ ανοιχτό, τρέχει τίποτα???
    Σίγουρα παραπάνω βενζίνη...

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF