Σελίδα 34 από 34 ΠρώτοΠρώτο ... 24293031323334
Προβολή αποτελεσμάτων 496 έως 508 από 508

Θέμα: Crypton X135

  1. #496
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Ανταλλακτικά και στα περίπτερα που λέει ο λόγος βρίσκεις,καθώς στο κρυπτον η γιαμαπα βρήκε τη χήνα που κάνει χρυσά αυγά.
    Βέβαια είναι και αναλόγως υπερτιμολογημένο, έτσι;
    Ως κάτοχος, σου λέω ότι δεν υπάρχει πιο αξιόπιστο παπί!Αυτό θα στο επιβεβαιώσει ο οποιοσδήποτε συναντησεις στο δρόμο.
    Το έχω 5,5 χρόνια και του έχω πιει το αίμα (~100Κ χλμ).
    Μου ζήτησε μόνο ενα αμόρτισερ μετα τις 80Κ χλμ (αλλά αυτό είναι υποκειμενικό γιατι εγω πιάνω για δυο) και ένα κυλινδροπίστονο, κι αυτό κάπου εκεί στα 80Κ.
    Για τη χρήση που του κάνω, τα παραπάνω τα θεωρώ αναλώσιμα.
    Οικονομία καυσίμου φοβερή.γυρω στα 150χλμ μου είχε βγάλει και τις δυο φορές που το αφησα επίτηδες να στεγνώσει.
    Αν είσαι όλη μέρα πάνω του (κυριολεκτικά όλη μερα), ίσως να σε ξενίσει το σχετικά μικρό του ντεπόζιτο (3,5λτ).

    Το κακό με το κρυπτον ειναι οτι οι γιαμαπες ψιλιαστηκαν οτι πετυχαν φλέβα και του εχουν φτασει την τιμή στο θεό.
    Τα ζυγιζεις και αποφασίζεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #497
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Τα περισσοτερα λαδια μηχανων ειναι ημισυνθετικα ακομα και τα φτηνα γιατι να πας σε ορυκτελαιο.
    Το 10 40 για τον χειμωνα ειναι καλυτερο και το 15 - 50 καλοκαιρι . Αποψη μου το 20 - 50 το βλεπω υπερβολικα για κινητηρα 5 ετιας.
    Σε εναν κινητηρα σχεδιασης πριν 15 χρονια θα εβαζα 20 - 50 πλεον νομιζω οτι ειναι υπερβολικο για τους συχρονους.
    Τα λαδια εχουν βελτιωθει παρα πολυ τα τελευταια χρονια και υπερκαλυπτουν τα περισσοτερα τις προδιαγραφες απλα να κοιτατε το ιξωδες.
    επειδή μόλις το είδα αυτό (ξέρω ξερω,πολύ έγκαιρα) να απαντησω για να υπάρχει και εδω.
    Η γιαμαχα για το κρυπτον λέει ορυκτο 20-50.
    και αφού δοκιμασμένα η ομάδα (το παπι ντε) με 20-50 κερδίζει, τότε δεν αλλάζει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ανταλλακτικά και στα περίπτερα που λέει ο λόγος βρίσκεις,καθώς στο κρυπτον η γιαμαπα βρήκε τη χήνα που κάνει χρυσά αυγά.
    Βέβαια είναι και αναλόγως υπερτιμολογημένο, έτσι;
    Ως κάτοχος, σου λέω ότι δεν υπάρχει πιο αξιόπιστο παπί!Αυτό θα στο επιβεβαιώσει ο οποιοσδήποτε συναντησεις στο δρόμο.
    Το έχω 5,5 χρόνια και του έχω πιει το αίμα (~100Κ χλμ).
    Μου ζήτησε μόνο ενα αμόρτισερ μετα τις 80Κ χλμ (αλλά αυτό είναι υποκειμενικό γιατι εγω πιάνω για δυο) και ένα κυλινδροπίστονο, κι αυτό κάπου εκεί στα 80Κ.
    Για τη χρήση που του κάνω, τα παραπάνω τα θεωρώ αναλώσιμα.
    Οικονομία καυσίμου φοβερή.γυρω στα 150χλμ μου είχε βγάλει και τις δυο φορές που το αφησα επίτηδες να στεγνώσει.
    Αν είσαι όλη μέρα πάνω του (κυριολεκτικά όλη μερα), ίσως να σε ξενίσει το σχετικά μικρό του ντεπόζιτο (3,5λτ).

    Το κακό με το κρυπτον ειναι οτι οι γιαμαπες ψιλιαστηκαν οτι πετυχαν φλέβα και του εχουν φτασει την τιμή στο θεό.
    Τα ζυγιζεις και αποφασίζεις.

    Είναι ψηλή τιμή αλλά δεν βρίσκω κατι αλλο να με ικανοποιεί. Σε 80κ τι έπαθε και ήθελε κυλινδροπιστονο;

  4. #499
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    λογικά πρέπει να έκλασαν μαλλί τα τσιμουχάκια/φλατζες στα ελατηρια των βαλβίδων γιατι μετά τα 70-75Κ έκαιγε λαδάκι.
    Το είχα εντοπίσει και απλά μου είχε πει ο μάστορας (γιαμαχα Πειραια) ότι λογικό με τόση χρήση.
    Κάποια στιγμή με άφησε λοιπόν.σα να μην είχε συμπιεση.
    Το πηγα,αλλάχτηκε και τωρα παω για αλλα τόσα.ο κυλινδρος αλλάχτηκε προληπτικά μιας και είναι σχετικά φτηνό ανταλλακτικό (~50€)
    ΣΥμφωνω στη λογική σου για την τιμή.Ετσι το αγόρασα κι εγω.
    Και αφου το έχω πιει το αίμα,μπορώ να πω οτι ναι δικαιολογειται εν μέρη που ειναι τόσο ακριβό.
    Μέχρι πριν αυτες τις επισκευές που σου λέω, το μόνο που είχε ζητήσει ήταν 4 καμμένες λάμπες.
    Δεν σπάει δε χαλάει.
    Με το καλό.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #500
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    γενικα ειναι πολυ καλο και αξιοπιστο παπι, ισως και το καλυτερο αν εξαιρεσεις την τιμη.

    αν το παρεις καινουριο, το ζεσταινεις λιγακι το πρωι, δε το σπας κρυο και κανεις τα σερβις οταν πρεπει θα το εχεις για παρα πολλα χρονια χωρις να παθει τιποτα.
    αν μιλας για μεταχειρισμενο, θελει καλο τσεκαρισμα γιατι αρκετα ειναι λιωμενα απο τους καγκουρες ιδιοκτητες.

    το μοναδικο παπι στην ελλαδα το οποιο ειναι το ακριβοτερο, αλλα εχει κανει τις περισσοτερες πωλησεις...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  6. #501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    γενικα ειναι πολυ καλο και αξιοπιστο παπι, ισως και το καλυτερο αν εξαιρεσεις την τιμη.

    αν το παρεις καινουριο, το ζεσταινεις λιγακι το πρωι, δε το σπας κρυο και κανεις τα σερβις οταν πρεπει θα το εχεις για παρα πολλα χρονια χωρις να παθει τιποτα.
    αν μιλας για μεταχειρισμενο, θελει καλο τσεκαρισμα γιατι αρκετα ειναι λιωμενα απο τους καγκουρες ιδιοκτητες.

    το μοναδικο παπι στην ελλαδα το οποιο ειναι το ακριβοτερο, αλλα εχει κανει τις περισσοτερες πωλησεις...
    Πάντως προσωπικά λέω να πάω σε καινούργιο. Για μένα μόνο καινούργιο αξίζει.
    • Δε ξέρεις τι του έχει κάνει ο άλλος
    • Χάνεις χρόνο/χρήμα να ψάχνεις σε όλη την αττική
    • Για ~800 ευρώ διαφοράς νέου και μετάχειρου 5-6 χρόνων δεν αξίζει το ρίσκο νομίζω
    • Εχεις και κάποια εγγύηση

    Παντως έχω βρει καινούργια την απλή έκδοση του x με 2.650

  7. #502
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2016
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΙΠΠΕΑΣ Προβολή μηνύματος
    Το σούπρα το πήγαινα μέχρι 60, οπότε και 70 να το πας δεν θα πάθει τίποτα.

    Φρόντιζε όμως να μην ρίχνεις τις ταχύτητες καρφωτές και επίσης να μην αργείς να αλλάζεις ταχύτητες. Ούτε να ξελιγώνεται αλλά και ούτε να "ουρλιάζει" από τις υψηλές στροφές. Στη θέση σου, πριν τα 1800 χλμ δεν θα το άνοιγα. Από τα 2000 και πάνω ανοίγεις λίγο παραπάνω (10-20 χλμ) και μετά από τις 3-4.000 βάλε την γυναίκα επάνω και ξεκάπνισε το . Επαναλαμβάνω όμως ότι η μηχανή θα στα δώσει όλα ματά από 9-10.000 χλμ οπότε υποθέτω ότι μέχρι και τότε στρώνει. Εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από την συμπεριφορά που είχε στην απόδοση της.

    Δες τι λέει ο κατασκευαστής για το λάδι που είχε μέσα η μηχανή από το εργοστάσιο και πότε πρέπει να το αλλάξεις. Προσωπικά, το πέταξα στα 500χλμ και άλλαζα λάδια κάθε 500χλμ μέχρι να γράψει στο ταμπλό 3.000 χλμ. Το έκανα γιατί όσο να ναι όλο και κάποια "κατάλοιπα" θα δημιουργεί η διαδικασία του στρωσίματος.
    Τι είναι αυτές οι καρφωτές αλλαγές ρε σεις για μας που δεν ξέρουμε;

  8. #503
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mariosg71 Προβολή μηνύματος
    Τι είναι αυτές οι καρφωτές αλλαγές ρε σεις για μας που δεν ξέρουμε;
    Χωρίς συμπλέκτη
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #504
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    στο παπί καρφωτές είναι όσες μπαίνουν χωρίς να έχουμε αφήσει το γκάζι.
    (ξερετε,για όποτε ξύνουμε μαρπσιέδες μενακατομύριο την ωρα που με το αριστερό στρίβουμε τσιγάρο)
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #505
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Πλέον βλέπω δεν υπάρχει η έκδοση με τις χρυσές ζαντες, και με τις ακτίνες πωλούνται ελάχιστα καινούργια.
    Παει για κόψιμο άραγε,θα φέρουν το 150αρι?
    The only easy day was yesterday.

  11. #506
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    Κόκκινε σε αυτό αναφέρεσαι;
    Όλα είναι δρόμος

  12. #507
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Γιώργης Προβολή μηνύματος
    Κόκκινε σε αυτό αναφέρεσαι;
    Αυτό ακριβώς,το μοναδικό παπί που θα αντικαθιστούσε το Χ που έχω! Δυστυχώς μετά το κρυπτον δεν πας σε άλλο παπί. Ακόμα και αν το έδινα πάλι το ίδιο θα έπαιρνα.
    The only easy day was yesterday.

  13. #508
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Εγω το Χ το αγορασα το 2007 Τοτε υπηρχαν υποψιες σε θεματα αξιοπιστιας και ειχε την ιδια τιμη ως προσφορα με το κρυπτον 110 Δηλαδη 2200 ευρω
    Οταν το πουλησα (στα 50000 χιλ)ειχε φτασει τα 3400 ευρω Τα μισα περιπου χιλιομετρα τα δουλεψα πακετο και τα αλλα με φυσιολογικη χρηση
    Θα ξεκινησω με τα καλα του πρωτα
    1)Ειναι το πιο ασφαλες παπι για πακετο Αυτο οφειλετε στο μεγεθος της δυναμης σε συνδιασμο με την ομαλοτητα του κινητηρα αλλα επισης στο στησιμο και στην θεση οδηγησης
    2)Δεν βγαζει προβληματα απο μοτερ Δηλαδη δεν υπαρχει καποια αστοχια στον σχεδιασμο του
    Τα κακα τωρα
    1)Η ασφαλεια που προσφερει ειναι αντιστοφως αναλογη της οδηγικης απολαυσηςΔηλαδη δεν εχει γκαζια ξεχαστε το Αν το συγκρινεις με ενα διχρονο υδροψηκτο του
    80-90 αρ ντι 125 η καβασακι αλφα ρο ειναι η μερα με τη νυχτα Μιλαμε για ξενερωμα Δεν θα σας την πει αυτο το μηχανακι--απλα κινειται γρηγορα
    2)Ενω δεν βγαζει προβληματα και σπαει και χαλαει Μετα απο σκληρη χρηση ειναι πολυ πιθανο να το πατε στον μαστορα Στην δικια μου περιπτωση μετα απο καποια ταξιδια
    με 100-110 χιλιομετρα μεση ταχυτητα (με στροφες αλλα και γκαζι δηλαδη) το μοτερ αρχισε να σφυριζει (αλλα και να σβηνει ξαφνικα)Το πηγα να το ακουσουν 2-3 μαστορες αλλα οι και η διαγνωση ηταν δυσκολη και ζητουσαν πολλα και τελικα το πουλησα

Σελίδα 34 από 34 ΠρώτοΠρώτο ... 24293031323334

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF