Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: κινητά τηλέφωνα

  1. #1
    BMW R 1200 GS Adventure. Το avatar του/της felter
    Εγγραφή
    21/03/2007
    Μηνύματα
    309

    κινητά τηλέφωνα

    Τα κινητά τηλέφωνα μπορεί μερικές φορές να έχουν εντολές που δεν φανταζόμαστε καν..Ρίξτε μια ματιά για το πως μπορεί να σας βοηθήσει το κινητό σας όταν όλα πάνε στραβά..

    *I* Ο αριθμός ανάγκης 112.
    Αν βρεθείτε σε περιοχή χωρίς σήμα του δικτύου σας και είναι ανάγκη να τηλεφωνήσετε, καλέστε 112 και το κινητό σας, θα ψάξει να βρει οποιοδήποτε δίκτυο που υπάρχει για να αποκτήσετε επικοινωνία. Μπορεί να κληθεί και με το πληκτρολόγιο κλειδωμένο! Δοκιμάστε το!

    *II* Κλειδώσατε τα κλειδιά του αυτοκινήτου σας μέσα σ' αυτό και το αυτοκίνητό σας κλειδώνει και ξεκλειδώνει με τηλεκοντρόλ;
    Μπορεί να σας συμβεί κάποια μέρα! Έχετε εφεδρικά κλειδιά στο σπίτι ή κάπου αλλού; Καλέστε με το κινητό σας κάποιον που είναι εκεί στο κινητό του. Κρατήστε το κινητό σας περίπου 30 εκατοστά από το σημείο λήψεως(1) του αυτοκινήτου σας και πείτε το άτομο που είναι στο σπίτι σας να πατήσει το τηλεκοντρόλ κοντά στο κινητό του. Το αυτοκίνητό σας θ' ανοίξει. Σας απαλλάσσει από το να ζητήσετε από κάποιον να διανύσει πολλά χιλιόμετρα για να σας τα φέρει, ιδιαίτερα αν βρίσκεσθε πολύ μακριά από το σπίτι σας.

    *III* Θέμα: εξαντλημένη μπαταρία
    Έστω ότι η μπαταρία σας είναι πολύ χαμηλή και περιμένετε ή θέλετε να κάνετε
    κάποιο επείγον ή σημαντικό τηλεφώνημα και δεν έχετε φορτιστή ή πρίζα κοντά
    σας. Τα κινητά ΝΟΚΙΑ έχουν εφεδρική μπαταρία! Για να την ενεργοποιήσετε πιέστε
    *3370# Το κινητό σας θα λειτουργήσει με την εφεδρική ισχύ και θα δείξει αύξηση στην
    ισχύ του 50 %. Η εφεδρική αυτή ισχύς θα φορτιστεί όταν φορτίσετε το κινητό σας την επόμενη φορά.

    *IV* Πώς να αχρηστέψετε το κινητό που τυχόν σας κλέψανε;
    Ανακαλύψτε τον αύξοντα αριθμό του κινητού σας, πατώντας τα πλήκτρα: * # 0 6 # Ένας κώδικας 15 ψηφίων
    θα εμφανισθεί στην οθόνη. Ο αριθμός αυτός είναι μοναδικός για το κινητό σας. Γράψτε τον κάπου σε ασφαλές μέρος.
    Αν ό μη γένοιτο, σας κλέψουν το κινητό σας, καλέστε στην εταιρία σας και δώστε τους τον κώδικα αυτόν.
    Αυτοί μπορούν να αχρηστέψουν το κλεμμένο κινητό σας. Ακόμα κι αν οι κλέφτες αλλάξουν την κάρτα SIM,
    το κινητό σας θα τους είναι εντελώς άχρηστο. Είναι μάλλον βέβαιο ότι δεν θα πάρετε το κινητό σας πίσω,
    αλλά τουλάχιστον θα ξέρετε ότι όποιος και να σας το έκλεψε, δεν μπορεί ούτε να το χρησιμοποιήσει,
    ούτε να το πουλήσει. Αν αυτό το κάνουμε Όλοι, τότε δεν θα υπάρχει λόγος για κανέναν να κλέβει κινητά τηλέφωνα! ΚΑΙ

    *V* Έλεγχος του φούρνου μικροκυμάτων σας
    Βάλτε ένα κινητό τηλέφωνο μέσα στο φούρνο μικροκυμάτων και κλείστε την πόρτα
    του. Τώρα καλέστε το κινητό που είναι μέσα στο φούρνο. Αν το κινητό χτυπήσει,
    πετάξτε το φούρνο μικροκυμάτων! Μέσα στο φούρνο μικροκυμάτων τα κινητά
    πρέπει να χάνουν εντελώς τη λήψη τους, και αυτό σημαίνει ότι ο φούρνος σας
    δεν είναι καλά μονωμένος για τα μικροκύματα.





    ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΑΝΕ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    ayto me to oti to kinito anametadidei to sima tou tilekontrol tou sinagermou.....ti malakia einai ayti....
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
    ayto me to oti to kinito anametadidei to sima tou tilekontrol tou sinagermou.....ti malakia einai ayti....

    αστικος μυθος!!δεν παιζει να γινεται με τπτ(το χω δοκιμασει)

  4. #4
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Αυτο το ειχα δοκιμασει με κατι φιλους πολυ παλια και ειχε πιασει.

    Εκτος αν μου εκαναν πλακα, που δεν νομιζω.

    Τεσπα, επισης το κολπο με την εφεδρικη μπαταρια πρεπει να ειναι λιγο μουφα. Το εχω κανει αλλα αυτο δεν επιασε.

  5. #5
    o prizontas Το avatar του/της orizontas
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.243
    exete ypociew oti eisaste keratas ??


    μην ανυσηχητε κανεις μας δεεν ειναι σιγουρος




    ομως τοκινητο μπορει να βοηθησει


    φευγει η αγαπημενη σας η γκομενα η η ξεπετα για βραδινο σινεμα


    καντε το κινητο της να εχει αυτοματη απαντηση ανευ κουδουνισματος και ακουστε

    λαιβ

    ολες τις αγαπημενες φαντασιωσεις που δεν κανει μαζι σας









    λεω γω τωρα













    οχι τωρα μετα

  6. #6
    BMW R 1200 GS Adventure. Το avatar του/της felter
    Εγγραφή
    21/03/2007
    Μηνύματα
    309
    Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
    ayto me to oti to kinito anametadidei to sima tou tilekontrol tou sinagermou.....ti malakia einai ayti....

    50 - 50 ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΟΧΙ

  7. #7
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
    Αυτο το ειχα δοκιμασει με κατι φιλους πολυ παλια και ειχε πιασει.

    Εκτος αν μου εκαναν πλακα, που δεν νομιζω.

    Τεσπα, επισης το κολπο με την εφεδρικη μπαταρια πρεπει να ειναι λιγο μουφα. Το εχω κανει αλλα αυτο δεν επιασε.
    Δεν υπάρχει κάποια εφεδρική μπαταρία στο κινητό. Απλά με τον συγκεκριμένο κωδικό, που παρεπιπτώντως εφαρμόζεται μόνο σε Nokia κινητά και ίσχυε στα πρώτα ασπρόμαυρα κινητά της, μειώνεται η απαίτηση του επεξεργαστή γιατί ρίχνει το sample rate στο μισό και έχεις χάλια ποιότητα βεβαίως.

    Αντίστοιχα υπάρχει και κωδικός για enhanced full rate.
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  8. #8
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Το τελευταίο πάντως με το φούρνο μικροκυμάτων πρέπει να ισχύει αν και πιστεύω πως θα έχει να κάνει πιο πολύ με τη συχνότητα εκπομπής των μικροκυμάτων η οποία ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι η ίδια με ενος κινητού τηλεφώνου.
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  9. #9
    Θέλω τον καναπέ μαζί μου! Το avatar του/της veagle
    Εγγραφή
    04/04/2007
    Μηνύματα
    219
    The microwave spectrum is usually defined as electromagnetic energy ranging from approximately 1 GHz to 1000 GHz in frequency, but older usage includes lower frequencies. Most common applications are within the 1 to 40 GHz range. Microwave Frequency Bands as defined by the Radio Society of Great Britain in the table below:

    Microwave frequency bands Designation Frequency range
    L band 1 to 2 GHz
    S band 2 to 4 GHz
    C band 4 to 8 GHz
    X band 8 to 12 GHz
    Ku band 12 to 18 GHz
    K band 18 to 26.5 GHz
    Ka band 26.5 to 40 GHz
    Q band 30 to 50 GHz
    U band 40 to 60 GHz
    V band 50 to 75 GHz
    E band 60 to 90 GHz
    W band 75 to 110 GHz
    F band 90 to 140 GHz
    D band 110 to 170 GHz

    The above table reflects Radio Society of Great Britain (RSGB) usage. The term P band is sometimes used for Ku Band. For other definitions see Letter Designations of Microwave Bands


    http://en.wikipedia.org/wiki/Microwa...requency_bands
    Προορισμός του Ανθρώπου είναι ο ύπνος και το FOCOSO!!!

    Ο καμένος την φωτιά δεν την φοβάται!!!

    Υπομονή...

  10. #10
    Θέλω τον καναπέ μαζί μου! Το avatar του/της veagle
    Εγγραφή
    04/04/2007
    Μηνύματα
    219
    Δεν είναι μόνο θέμα της συχνότητας λειτουργίας;;

    Πέζει ρόλο και το μήκος κύματος;
    Τι εννοώ;; το περιγράφει λίγο αυτό το κείμενο στα αγγλικά που παραθέτω.
    Σύντροφοι ραδιοερασιτέχνες βοηθήστε λίγο την κατάσταση διότι τα έχω ξεχάσει αυτά.!


    If you put your home phone number into a mobile phone and press enter, then put the mobile phone in a microwave, you can successfully make a connection and call your house phone. If the oven is supposed to protect you from the microwaves inside, how do they get out and make the phone call? John in Suffolk

    I have tried this at my girlfriend's house and it did actually cut out the phone connection, so the microwave oven does keep some of the microwaves coming out of the phone, inside the microwave (oven). The frequency of the microwaves from a phone is not the same as the microwaves you use for cooking, if they were the same, then every time you turn the microwave on you wouldn't be able to talk on the phone, because you would get horrible interference.

    In fact there is a gap (between the door and the main body of the oven), but the microwaves don't get out of this gap, because it's (the gap) tuned to be exactly a ¼ of the wave length of the microwaves. As the phone works at a different frequency, some microwaves from your phone will get out of this gap. So the oven will cut down the microwaves (from the phone) coming out of it but it won't cut it out completely because it's the wrong frequency. On the other hand, the phone will also turn up it's power to make itself work!

    http://www.thenakedscientists.com/HT...question/1518/
    Προορισμός του Ανθρώπου είναι ο ύπνος και το FOCOSO!!!

    Ο καμένος την φωτιά δεν την φοβάται!!!

    Υπομονή...

  11. #11
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αμα το κινητό έκπεμπε σε εύρος φούρνου μικροκυμάτων τότε πραγματικά θα το 'χαμε κάψει!!!
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  12. #12
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Veagle να μην παρεξηγηθώ: ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ απλά ΕΧΩ αδελφό ηλεκτρονικό και κάθε φορά που λεω μ@λ@κι@ σε τομέα ηλεκτρονικής+φυσικής με διορθώνει και προσπαθώ να μαθαίνω κατα το δυνατότερο αφου μ' ενδιαφέρει κιόλας το θέμα.
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  13. #13
    Θέλω τον καναπέ μαζί μου! Το avatar του/της veagle
    Εγγραφή
    04/04/2007
    Μηνύματα
    219
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    Veagle να μην παρεξηγηθώ: ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ απλά ΕΧΩ αδελφό ηλεκτρονικό και κάθε φορά που λεω μ@λ@κι@ σε τομέα ηλεκτρονικής+φυσικής με διορθώνει και προσπαθώ να μαθαίνω κατα το δυνατότερο αφου μ' ενδιαφέρει κιόλας το θέμα.
    Δεν κατάλαβα καλά για πιο λόγο να παρεξηγηθείς!
    Αν αναφέρεσαι στο κειμενάκι με τις ΜΠΑΝΤΕΣ συχνοτήτων, είναι απλά ενημερωτικό!
    Δεν αναφέρεται στα κινητά!
    Απλά αναφέρεται στα μικροκύματα γενικά!

    Και επίσης λέει
    The microwave spectrum is usually defined as electromagnetic energy ranging from approximately 1 GHz to 1000 GHz in frequency, but older usage includes lower frequencies.
    Οπότε αν λάβεις υπόψην ότι η ΒΟΝΤΑΦΟΝ και η ΓΟΥΙΝΤ εκπέμπουν στα 800/900 ΜHz αν θυμάμαι καλά τα νούμερα, και η ΚΟΣΜΟΤΕ στα 1800 ΜHz = 1,8 GHz.
    **Δεν θυμάμαι καλά τα νούμερα και η ώρα είναι τέτοια που πραγματικά βαριέμαι να ψάξω άλλο!
    Προορισμός του Ανθρώπου είναι ο ύπνος και το FOCOSO!!!

    Ο καμένος την φωτιά δεν την φοβάται!!!

    Υπομονή...

  14. #14
    Θέλω τον καναπέ μαζί μου! Το avatar του/της veagle
    Εγγραφή
    04/04/2007
    Μηνύματα
    219
    Νίκο καληνύχτα και τα λέμε πολύ πιθανότατα αύριο!
    Δεν την παλεύω άλλο!

    Η ώρα στο ρολόι του υπολογιστή μου δίχνει 3:35 τώρα!




    Υ.Γ.1:να κάνω και εγώ λίγο ΣΠΑΜΙΝΓΚ
    Προορισμός του Ανθρώπου είναι ο ύπνος και το FOCOSO!!!

    Ο καμένος την φωτιά δεν την φοβάται!!!

    Υπομονή...

  15. #15
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Το είπα μόνο και μόνο ώστε να ξέρεις οτι αμα πετάξω καμιά απάντηση να μη μου πεις "ρε μλκ Νίκο τι είν' αυτά που γράφεις;". είμαι δλδ δικαιολογημένος.

    Τον πίνακα που παράθεσες τον κατάλαβα απόλυτα.
    Το υψηλότερο εύρος σε "κινητό επίπεδο" επιτυγχάνεται προς το παρόν με τα 3G δίκτυα που εκπέμπουν στα 2,1GHz (γι' αυτό και στραγγίζουν τη μπαταρία πιο γρήγορα απ' οτι σε GSM mode).

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΗ
    από tony otis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2008, 22:28
  2. κινητα τηλεφωνα
    από orizontas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2007, 01:12
  3. Kinhta ΤΗΛΕΦΩΝΑ
    από SKIP στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 12:54
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 13:08
  5. Τηλεφωνα Και Επικοινωνια Μελων
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 12:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF