Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Ζητω συμβουλη σχετικα με ατυχημα

  1. #1

    Ζητω συμβουλη σχετικα με ατυχημα

    Καλησπέρα σε όλους τους φιλους του Forum το οποίο αν και παρακολουθώ καιρο δεν εχω συμετάσχει ενεργα στις συζητίσεις του, αφορμή γι αυτό το post ειναι ατύχημα που ειχα πριν μια εβδομάδα ζητώ καποια συμβουλή απο τυχόν παρόμοια εμπειρία για το τι να κάνω.
    Πριν μια εβδομαδα κατεβαίνοντας την κωνσταντινουπόλεως μετα το φαναρι της Ιεράς οδού προς καλλιθέα οδηγώ δεξιά και έχω μπροστα μου φορτηγό που μου κόβει το οπτικό πεδιο, κανω αριστερα βλέποντας οτι αριστερα απο το φορτηγό υπαρχει χώρος ενα αυτοκινητο ωστε να μπω αριστερά και να προσπεράσω μολις βγαινω απο την κάλυψη του φορτηγου βλεπω οτι καποιος εχει παρκαρει κανονικότατα αριστερά διπλα στη διαχωριστική νησίδα (υπαρχουν δύο ρευματα κυκλοφορίας και πεζοδρομιο αναμεσα)οπου φυσικα απαγορεύεται το παρκαρισμα δεν προλαβαινω φυσικα να φρεναρω εγκαιρα και καρφωνομαι απο κάτω.Δεν τολμισα να ξαναμπω δεξιά γιατι πισω ερχοντουσαν αυτοκίνητα με αρκετη ταχύτητα.Εγω δεν έπαθα απολύτος τίποτα η μηχανη μεχρι στιγμής για λειτουργικά εξοδα (οχι πλαστικα και τετοια )εχει φτάσει 500€.Αφου βρηκα μια βλαμένη που το ειχε παρκάρει εκει μου ειπε να μη φωναξω αστυνομια οτι θα κάνει δηλωση κτλ.Τελικα δεν καταγράφηκε τιποτα απο τους μπάτσους και ο σύζηγος (ο οποίος εχει και το αμάξι)αρνέιτε να κάνει οτιδήποτε γιατι λέει εφταιγα εγώ και να μη το ψάχνω γιατί δε θα βγάλω άκρη.(Γιατι και αυτος ειναι μηχανόβιος λεεει και επαθε το ίδιο και δεν εβγαλε ακρη,και με καταλαβενει και τέτοιες παπαριές).Το θέμα είναι σε αυτή τη περιπτωση φταίω όντως;Αν το κινηγήσω υπάρχει περίπτωση να βγαλω καποια άκρη;Να παρω κάποια αποζημίωση αν οχι όλη γιατι εχω δώσει ένα μισθό και η μηχανη σίγουρα δεν είναι όπως ηταν πριν.Εχω καλέσει εμπειρογνώμονα απο την ασφάλεια και ο ασφαλιστής μου λέει οτι ίσως γίνει κατι αν κάνει αυτός δήλωση.¨Εχει καποιος να προτείνει κάποιο δικηγόρο που να ασχολείτε με τροχαία;να συμβουλευτώ;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους εχουν την υπομονη να διαβάσουν το λίγο μεγαλο post μου.

  2. #2
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176
    βασικα εκανες μαλακια που δεν πηρες τους μπατσους τηλ!
    τωρα περναμε στο φλεγον. μαρτυρες εχεις?ηταν στανταρ παρανομο το παρκαρισμα?αν ναι τοτε προχωρα και μην σταματας πουθενα!
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  3. #3
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Σε αυτες τις περιπτωσεις φιλε μου οχι μονο καλουμε αστυνομια αλλα κανουμε και τον τραυματισμενο για να ερθει στα σιγουρα.
    Πολλες φορες εαν δεν υπαρχει τραυματισμος η αστυνομια λεει απλα 'βρειτε τα μεταξυ σας'.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cbanthropos
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    209
    Φιλε καλως ηλθες στην παρεα μας.
    Λυπαμαι για το συμβαν σου.
    Θα συμφωνισω με τον φιλο wolfman που σου ειπε οτι εκανες λαθος εκεινη τη στιγμη. Απο εδω και περα, εχεις πολυ συγκεκριμενες επιλογες.
    Η που θα το ξεχασεις και θα σου γινει μαθημα. (Δεν ειναι κακο, ολοι μαθαινουμε με τα λαθη μας). Διοτι δεν μπορεις να αποδιξεις ουτε οτι ηταν αυτο το αμαξι. Μπορει καλιστα να πει οτι δεν σε ξερει (αν δεν εχεις μαρτυρες...).

    Αμα του κανεις μηνυση (με μαρτυρες και αποδειξεις) και τετοια, θα ξεκινησεις μια μεγαλη ιστορια που θα σου κοστισει σε χρονο. Ομως μπορει να εχεις και καλο αποτελεσμα. Πρεπει ομως να εχεις αποδειξεις. Μαρτυρες, στοιχεια. Θα στα πει και ο δικηγορος σου αυτα.

    Αλλη επιλογη, να τον 'πιέσεις' να κανει δηλωση. Αλλα αυτο ειναι πολυ σχετικο. Εισαι διατεθιμενος να τον βρεις και αμα δε δεχτει να τον σπασεις στο ξυλο? Και μετα να τον πληρωνεις για ανθρωπο? Δε στο συνηστω.
    -------------
    I don't kill flies, but I like to mess with their minds. I hold them above
    globes. They freak out and yell "Whooa, I'm *way* too high."
    -- Bruce Baum

    CB400SF '97
    CBR600F '03

  5. #5
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Φίλτατε, πακετώθηκες! Άσε να λέει, πάντα τροχαία!
    όσο για τον τύπο μάλλον να τη γλυτώσει ψάχνει (εφ'όσον δεχόμαστε ότι φταίει) και σου λέει π@π@ριές για να λήξει το θέμα.
    Η ουσία είναι ότι εφ'όσον δεν υπάρχει τροχαία (μάρτυρας είπαμε όχι) το τρέχεις το θέμα και ό,τι κάτσει. Άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας! Και εννοώ ότι αυτή θα πει ότι προχώραγε κανονικά και πήγες γκαζωμένος και καρφώθηκες! Γιατί όχι; Ό,τι θέλουμε λέμε!
    Ο νταλικέρης πήρε χαμπάρι;;;
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  6. #6
    Τους μπατσους τους πηρα απλα όταν ήρθαν είπαμε οτι θα τα βρούμε μόνοι μας και δεν εγινε καταγραφή. το θέμα είναι οτι αν το παρανομο παρκαρισμα δικαιολογεί αποζημιωση μου γιατι εχω ακουσει οτι αν πεσεις σε παρκαρισμενο εστω και παρανομα εχεις εσυ την ευθύνη.Εγω τα λεφτα τα εσκασα ζεστα ζεστα και δεν εχω να χασω τιποτα να το τραβίξω και πιθανόν θα το κάνω.Το γαμώτο ειναι οτι πας να κάνεις το καλό και τελικα βγαίνεις μαλάκας.
    Μαρτυρες εχω όσο για το παρκαρισμα βρισκοταν στη αριστερι πλευρα τοθ ρευματος κυκλοφοριας που χωρίζετε με νησίδα οποτε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα σε αυτό απλα θέλω να βρω κανα δικηγόρο γι αυτό αν ξερει καποιος καποιον για τέτοιες περιπτώσεις θα ήθελα καποιο τηλέφωνο.
    Πάντως το σίγουρο όπως είπε ο cbantropos ειναι οτι μαθαίνουμε και πολυ καλά μαλιστα.

    Ευχαριστω και πάλι παίδες.

  7. #7
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176
    το ποσο θα το τραβηξεις μακρια θα κριθει απο τη υπομονι σου στο θεμα και στο ποσο αντεχει η τσεπη σου αν και στο τελος θα δικαιοθεις θα δεις οτι δεν αξιζε τοσο κοπο και σπαταλη υπομονοις.
    για μενα τραβα και οτι βγει!!!ετσι μου εκανε και εμενα ο βρωμο νταλικιερις και ακομα τραβιετε!!
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  8. #8
    Κουφάλογες Γριές!!!! Το avatar του/της kapeos
    Εγγραφή
    16/05/2002
    Μηνύματα
    260
    Λες ότι ήρθαν μπάτσοι, άρα πρέπει να έχουν καταγράψει το συμβάν ότι δηλαδή τους κάλεσαν μετά από τροχαίο, παρκαρισμένο ΙΧ κλπ από αριστερά και παπαριές και ότι θα τα βρουν μεταξύ τους. Θα σου πρότινα να πας στην τροχαία να πάρεις αντιγραφο απο το βιβλίο συμβάντων και αν λεει αυτά τα πράγματα πες στον τυπά να κάνει δήλωση έστω και φυλική και θα βρουν οι ασφαλιστικές μεταξύ τους και αν όχι πες του δεν υπάρχει λόγως να μας φάνε τα λεφτά οι δικηγόροι και καλά εμένα θα βγω κερδισμένος αλλά εσένα που για να γλυτώσεις 200 ευρω άυξηση στο μπονους της ασφαλιστικής θα πληρώσεις 500 στα εξοδα δίκης?

    Αλλιως βρες κανενα φίλο να κάνει τον μάρτυρα και πήγαινε δικαστικώς. Θα τα πάρεις σίγουρα τα χρηματα αλλά θα εργήσουν λιγο.Βάλε και πολλες ζημιές.



    Φάτον τον πουστη τον έξυπνο "μηχανόβιο"
    www.exormisi.gr η πύλη στα ελληνικά αξιοθέατα...

  9. #9
    Τελικά όλα είναι ένα κλικ Το avatar του/της LINA
    Εγγραφή
    05/02/2004
    Μηνύματα
    1.898
    ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΟΥΚΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΦΗΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΝΑ ΣΟΥ ΞΕΦΥΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΝΤΟΣ ΑΠ ΤΗΝ ΤΡΟΧΑΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ , ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ .... ΕΙΜΑΙ ΠΑΘΩΝ ΑΠ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΙ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΕΚΑΝΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΩ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΩ ΤΑ 450 ΕΥΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΣΚΑΣΑ ΚΑΙ ΓΩ ΖΕΣΤΑ ΖΕΣΤΑ!!! Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΞΕΡΕΙΣ ΠΙΑ ΗΤΑΝ ?? Ο ΜΠΑΤΣΟΣ ΗΡΘΕ ΑΝΤΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ Ο ΠΑΠΑΡΑΣ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΕ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΚΩΛΟΧΑΡΤΟ ΤΟΥ "ΠΩΣ" ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΤΡΟΧΑΙΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΠΕΣΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ...!!! Ο ΤΥΠΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ ΝΑ ΣΤΟ ΤΟΝΙΣΩ ΑΥΤΟ!!!!
    ΑΝΤΕ ΒΡΕΣ ΑΚΡΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΑΙΨΩ ΑΡΧΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΤ ΑΥΓΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΛΟ 2006???? ΑΣΕ ΤΑ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΕΞΟΔΑ... ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΑΠΟ ΤΡΕΞΙΜΑΤΑ.... ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΟ ΤΗΛ ΕΝΟΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΣΤΑ ΤΡΟΧΑΙΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΧΩΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΤΟ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ.....

    διαβασε το πμ σου

    ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΛΕΓΕΤΑΙ AUTO - MOTO ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ
    2109403380 κα ΚΑΣΤΡΙΤΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΡΕΧΕΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΣΟΥ ΜΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΕΞΗΔΕΙΚΕΥΜΕΝΟΥΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΡΟΧΑΙΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΟ 20% ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΣΟΥ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ , ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

    ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΚΡΗ.....
    ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ... ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟΥΣ ΑΠ ΕΞΩ ΚΟΙΤΑΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ!!!

  10. #10
    H αστυνομια δεν κατεγραψε τιποτα οπως ήρθαν εφυγαν LINA ευχαριστώ για το τηλεφωνο θα τους συμβουλευτώ σιγουρα για το τι θα κάνω,σου ευχομαι και εσενα καλα ξεμπερδεματα.

  11. #11
    και μετα μου λεει μια φιλη γιατι κυκλοφορεις με τη ψηφιακη στο τσαντακι παντα?
    αχ να τα φωτογραφιζες ολα τωρα αλλα θα λεγαμε

    λοιπον εκτος απο τον λογαριασμο του κινητου σου που θα δειχνει κληση στο 100

    εκτος απο τις αποδειξεις σου (τιμολογια, πληρωμες σερβις κλπ)
    σιγουρα θα υπαρχει κληση στο τηλεφωνικό τους κεντρο οπως ειπαν kapeos και Lina

    τωρα απο εκει και περα ειναι αυτο που λενε και ο θεος φοβερα θελει

    ξεκινα τον στο μπλα μπλα και πες οτι θα το κυνηγησεις και οτι πχ ο αδερφος σου ειναι δικηγορος η εργαζεται στην Ιντεραμερικαν η οτι αλλο σε φωτισει ο θεος τι να σου πω

    να κατασκευαζες μαρτυρα? πως θα τους αναγνωρισει ο φιλος σου πχ?

    παντα μα παντα αστυνομια (μονο στη περιπτωση που δε μας συμφερει αν πχ εχουμε πιει κανενα ποτηρακι, 1-2 το πολυ και δε θελουμε, οποτε μας συμφερει μια φιλικη δηλωση, ενταξει φιλε εφταιγα κλπ. μα ουτε ενα χαρτι δε σου υπεγραψε? κατι? απο πιτσιρικας θυμαμαι που εβρισκα ενα τετραδιο ενα χαρτι και τον εβαζα να υπογραψει, και να γραψει το κειμενο με τον δικο του γραφικο χαρακτηρα)

    φιλε ξερω αερολογιες σου λεμε
    απλα να πουμε κι εμεις καμια λαλακια για συμπαρασταση

    γιατι δε κανεις καμια ηχογραφηση? παρανομη θεωρειται μεν, αλλα αποδεικτικη δε

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της bartman
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    74
    Ετσι όπως το γράφεις φταίς εσύ.....έπεσες από πίσω της και είναι τελείως άσχετο αν ήταν παρκαρισμένη παράνομα.....και να το κυνηγήσεις δεν θα καταφέρεις τίποτα...

    Ρε φίλε έχω μια απορία...ανοίγεσε να προσπεράσεις φορτηγο χωρίς να έχεις ορατότητα;;;;; Σκέψου το καλύτερα ....μήπως είναι καλύτερα να πηγαίνεις με το Λεωφορείο;;;;;

  13. #13
    αν βάλεις δικιγορο, βαλει και αυτός, τότε θα πει πως έτυχε κάτι στο αυτοκίνιτο, είχε αλάρμ, και δεν πέρνεις φράγκο. ξέρω πως σε δρόμο ταχείας κυκλοφορείας χωρίς αλάρμ (δηλ. παρκαρισμένο) σου κάνει δήλοση ακόμα κι αν είναι στα δεξιά του δρόμου.
    a.ventouris

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2004
    Μηνύματα
    21
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από bartman
    [B]Ετσι όπως το γράφεις φταίς εσύ.....έπεσες από πίσω της και είναι τελείως άσχετο αν ήταν παρκαρισμένη παράνομα.....και να το κυνηγήσεις δεν θα καταφέρεις τίποτα...



    Συμφωνώ απόλυτα.
    Δεν μπορείς να πέσεις πάνω σε κάποιον που είναι σταματημένος (ακόμα και παράνομα) και να βρείς το δίκιο σου.
    Δηλαδή κάθε σταματημένο (σε παράνομο σημείο) Ι.Χ. είναι έρμαιο του κάθε ένα...?
    Π.χ. αν ένα λεωφορείο δεν χωράει να περάσει απο ένα σημείο που το έχει κλείσει ένα παράνομα παρκαρισμένο Ι.Χ. , και το κάνει αλλά χτυπήσει το Ι.Χ. , δεν γίνεται ο λεωφορειάς να ζητήσει υπαιτιότητα του Ι.Χ.
    Έτσι λέει ο νόμος.
    Στην περίπτωση σου , πάλι καλά που δεν χτύπησες ...

    ------

    Βέβαια απο την άλλη σκέφτομαι , πως άλλο πράγμα είναι το παράνομο παρκάρισμα , και άλλο το παράνομο παρκάρισμα σε επικίνδυνο σημείο (πχ αίτιο πρόκλησης ατυχήματος)
    Κανείς δικηγόρος?
    May the Force be with you... Always.

Παρόμοια θέματα

  1. Σχετικα με ατυχημα και ασφαλειες
    από PortisHead στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2010, 11:05
  2. θελω συμβουλή σχετικά με αγορά μηχανης
    από POEXANIA στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2008, 19:37
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2005, 11:07
  4. ΣΧετικα Με Το ΑτυΧημα Και Την Υγεια Του Διονυση
    από fire στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 16:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF