Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 159 από 159

Θέμα: Αθήνα - Κακαβιά - Αργυροκαστρό - Αγιοί Σαραντά -Κερκυρά - Παξοί , Άυγουστος 2007

  1. #151
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    ΜΠΡΑΒΟ για ΟΛΑ σου φιλτατε!!!

    Για το ταξίδι, τις φωτό, την παρέα σου που αντέχει, κι εσενα που δεν κολάς κι ας μην οδηγεις BMW, GS και αλλα τετοια μπουρδέλ@!

    Κι εγω ετοιμάζομαι να κανω ενα ταξιδάκι πάλι αλλά ψάχνω να βρώ κανα παπί γιατι αλλιώς δεν θα εχει αξία!

    Για να μην παρεξηγηθώ (αν δεν έχει γίνει ήδη κάτι τέτοιο) να εξηγηθώ . Δεν έχω τίποτα με τις μεγάλες μηχανές τουρισμού, αν μπορούσα ίσως να είχα και εγώ μια , ούτε και με τους κατόχους τους. Απλά υπάρχει μια επικρατούσα άποψη ότι " και καλά" χωρίς πολλά κυβικά δεν μπορείς να πας πουθενά με την οποία είμαι εντελώς αντίθετος και που ίσως να έχει "φρενάρει" σε πολύ κόσμο με μικρού κυβισμού δίτροχα την διάθεση για κάποιο ταξίδι εντός και εκτός Ελλάδος . Βόλτες και ταξίδια γίνονται , απλά θα πρέπει να ειναι και οι αναβάτες πρόθυμοι να ρίξουν τις απαιτήσεις τους σε θέματα άνεσης , ταχύτητας αυτονομίας κ.α . Γιατί δυστυχώς στον μάταιο τούτο κόσμο δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα ....

    Ελπίζω να έγινα κατανοητός .
    Modenas Kriss 125

  2. #152
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρκετες και καλες οι πληροφοριες για Κερκυρα και Παξους, αλλα θα προτιμουσα και λιγο περισσοτερες για την Αλβανια... :wacko:

    Παντως οι πολλες φωτος τις υποκαθιστουν σε μεγαλο βαθμο. :smilea:






    Παντα τετοια!

    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #153
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Αρκετες και καλες οι πληροφοριες για Κερκυρα και Παξους, αλλα θα προτιμουσα και λιγο περισσοτερες για την Αλβανια... :wacko:
    Παντα τετοια!

    Παντως οι πολλες φωτος τις υποκαθιστουν σε μεγαλο βαθμο. :smilea:



    Σχετικά με την Αλβανία δεν υπάρχουν και πολλά που μπορω να προσθέσω καθώς δεν εκανα και τρομερές εξερευνησείς . Γενικότερα ο νοτος ειναι φιλοξένος , ωστόσο υπάρχουν έντονα σημάδια εγκαταλειψής και διαλυμένου κράτους . Για παράδειγμα παρατήρησα πως οπου υπηρχε ποταμοί , χειμαρος η ρέμα ήταν γεμάτο με σακούλες σκουπιδιών . Μαλλον τα πετάνε εκεί , γιατι προφανώς υπηρεσία καθαριότητας δεν υφίσταται και περιμένουνε τις βροχές το χειμώνα να τα παρασυρουνε στην θάλασσα . Γενικότερα η μυρωδιά της σκουπιδιλας ήταν έντονη σε ολη σχεδόν τη διαδρομή μεχρι τους Αγιούς Σαράντα καθώς υπήρχε παράλληλα ένα ποταμάκι .

    Το άλλο τρομερό που παρατήρησα είναι πως στην τουριστική περιοχή Ξαμιλιά , λίγο έξω απο Αγ. Σαράντα υπήρχαν άπειρες οικοδομές γιαπιά , μονο ο σκελετός δηλαδή . Οταν ρωτησα τοση δόμηση που εξυπηρετεί μια και επρόκειτο για χωριουδάκι , μου είπαν ο κόσμος χτίζει , για να μην τους τα καταπατήσουν οι διπλά ,γιατί μετά είναι δύσκολο να αποδείξεις την κυριότητα του οικοπέδου .Ετσι ρίχνουν τα μπετά και οπότε έχουν το φτιάχνουν το σπίτι , μπορεί και ποτέ . Πάντως κάποια στιγμή θα άξιζε να διοργανώναμε μια εκδρομή μέχρι εκεινα τα μέρη .Οταν ξαναβρεθεί εκεί πάνω θα επιχειρήσω να πάω στα Τίρανα . Απο ότι μου είπαν πρόκειται για πολύ όμορφη πόλη και σχετικά ευρωπαϊκή .

    Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες που κόπηκαν για συντομία στο αρχικό ποστ .

    129. Σωτήρα.Οι μικρο εστίες που φαίνονται επάνω έκαιγαν τότε περίπου 20 μέρες .Δεν αποκλείεται να καινέ ακόμα . Υποδομή μηδέν σε κείνα τα μέρη και οι δικοί μας από δω λίγο νοιαστηκαν στις εκλησεις του κοινοτάρχη .Στην πισώ μερια του βουνού υπάρχει το ελληνικο χωριο Τσαμαντάς από οπού και προήλθε η φωτιά


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	129.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	92,1 KB 
ID:	102459
    Modenas Kriss 125

  4. #154
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    130. Βόδια . 33 αλόγα και ένας γάιδαρος .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	130.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	76,8 KB 
ID:	102461
    Modenas Kriss 125

  5. #155
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    131. Οι περισσότερες πινακίδες ήταν και στα ελληνικά .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	131.jpg 
Προβολές:	189 
Μέγεθος:	49,3 KB 
ID:	102462
    Modenas Kriss 125

  6. #156
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    132. Προς Αργυρόκαστρο ο δρόμος σε γενικές γραμμές καλός . Το βραδύ όμως φως δεν υπάρχει σχεδόν πουθενά .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	132.jpg 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	64,8 KB 
ID:	102463
    Modenas Kriss 125

  7. #157
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    133. Αν τρακάρεις με ενα τέτοιο μάλλον θα έχεις πρόβλημα .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	133.jpg 
Προβολές:	189 
Μέγεθος:	69,8 KB 
ID:	102464
    Modenas Kriss 125

  8. #158
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    134. Τουλάχιστον τούτο έμεινε στο σωστό ρεύμα .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	134.jpg 
Προβολές:	188 
Μέγεθος:	45,3 KB 
ID:	102465
    Modenas Kriss 125

  9. #159
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Όταν μπήκα στο Αλβανικό κομμάτι μου έκατσε βαριά η τεράστια αλβανική σημαία που υπάρχει εκεί . Όταν μου μίλησε ελληνικά ο Αλβανός αστυνομικός στο τελώνιο σκέφτηκα πως μπορεί να μην είναι και τόσο άσχημα . Είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς πως γίνεται να υπάρχει Ελλάδα εκτός συνόρων . Και η Βόρεια Ήπειρος είναι μια μικρή Ελλάδα μέσα στην Αλβανία . Είναι αδύνατον να κατανοήσω πως οι άνθρωποι εκεί μέσα από το πέρασμα των αιώνων κράτησαν γλώσσα και εθνική συνείδηση , ακόμα και όταν ο Χότζα έκλεισε τα σύνορα , απαγόρευσε τη θρησκεία και έκανε τα πάντα για να τους Αλβανοποιήσει . Ακόμα και σήμερα τα ελληνικά χωριά αποτελούν κόκκινο πανί για το Αλβανικό κράτος που παρατήρησα ότι εσκεμμένα έχει εγκαταλείψει κάθε υποδομή εκεί προσπαθώντας να διώξει και τους τελευταίους κατοίκους. Χαρακτηριστικά θα σας πω πως στα ελληνικά χωριά κόβεται το ρεύμα το καλοκαίρι που είναι γεμάτα κόσμο , το μεγαλύτερο μέρος της μέρας και όλες οι εκεί επιχειρήσεις δουλεύουν με γεννήτριες . Όταν η τάση έρχεται το βράδυ είναι της τάξης των 120 V και δεν είναι ικανή ούτε ένα μοτέρ ψυγείου να γυρίσει. Η επίσημη δικαιολογία είναι πως υπάρχει γενικό πρόβλημα στην Αλβανία με το ρεύμα . Ωστόσο τα αλβανικά χωριά αχούνε παροχή όλη μέρα …

    Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω πως ήμουνα συγκρατημένα επιφυλακτικός , ίσως και λίγο τρομαγμένος στην αρχή Όταν με σταμάτησαν για έλεγχο ένα βράδυ κάπου αγχώθηκα γιατί δεν ήξερα πως η αλβανική αστυνομία θα αντιμετώπιζε ένα Έλληνα στην μέση του πουθενά λίγο έξω από το Αργυρόκαστρο . Μόλις του είπα πως είμαι από Κέρκυρα και έκανα να του δείξω διαβατήριο άρχισε να μου λέει : ΑΑΑΑΑ Κέρκυρα , Κάβος , Ροδά , Αχάραβη, Πέλεκας και τέτοια . Έλιωσα στο γέλιο αλλά ευτυχώς με το κράνος δεν με κατάλαβε . Εκεί συνειδητοποίησα πως τουλάχιστον μέχρι εκεί δεν κινδύνευα από κανένα περάν της δικής μου προκατάληψης και καχυποψίας . Ωστόσο από ότι άκουσα από χωριανούς προς τα πάνω οι έλληνες δεν χαίρουν και ιδιαίτερης εκτίμησης και άσχημα λογία άκουσα ιδιαίτερα για το Τεπελένι αλλά δεν μπήκα στην διαδικασία να το εξακριβώσω. Μετά το Αργυρόκαστρο και τουλάχιστον μέχρι το ύψος της Χειμαράς και της Αυλώνας οπού υπήρχε παλιοτερα πολυ έντονο το ελληνικό στοιχειό νομίζω πως δεν θα αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα ασφαλείας .Πιο πάνω δεν ξέρω . Ελπίζω να σε κάλυψα .

    Ερώτησης : το πρωτότυπο που ανέφερε η Βάντα και συμφώνησες που ακριβώς εντοπίζεται ??
    με καλυψες και με το υπερπαραπανω!

    το πρωτοτυπο (απο τη δικη μου πλευρα, δεν ξερω αν το ιδιο εννοουσε και η vanda) το ειπα με τη λογικη οτι ενω ειναι διπλα μας αυτη η χωρα, που σιγουρα ειναι πιο παρθενα απο αποψη φυσης, πολυ λιγες φορες εχω ακουσει για ταξιδιωτικα εκει...



    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2008, 15:56
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2008, 07:59
  3. Αθήνα -Σωτηρα - Κερκυρά -Αθήνα
    από Anritsu στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2007, 06:53
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 15:04
  5. Αθήνα-Κωνσταντινούπολη-Κέρκυρα
    από Θάνος στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2006, 05:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF