Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: Τι πρέπει να ακολουθήσει μετά την αλλαγή του τελικού της εξάτμισης??

  1. #1
    Super φλόγα... Το avatar του/της gtheof
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    92

    Τι πρέπει να ακολουθήσει μετά την αλλαγή του τελικού της εξάτμισης??

    Καλησπέρα. Άλλαξα πριν κανά μήνα το τελικό της εξάτμισης του z750s με μια arrow conic. Δεν έχω πειράξει κάτι άλλο, ούτε φίλτρο έχω αλλάξει, ούτε power commander έχω βάλει (ξέρω ότι ο ιδανικός συνδυασμός είναι τοποθέτηση και και των τριών μαζί). Έχω τις εξής (παιδικές) απορίες:

    α) Πρέπει να πάω να κάνω καυσανάλυση, προκειμένου να ρυθμίσει ο μηχανικός το μίγμα? Ρυθμίζεται το μίγμα χωρίς PC, έτσι δεν είναι? Αν δεν το κάνω (αυτό ή κάτι άλλο που χρειάζεται), κινδυνεύει με κάποια (οποιαδήποτε) φθορά/απορρύθμιση ο κινητήρας (μπορεί να λέω βλακείες, απλά σκέφτομαι ότι επειδή αλλάζει η συμπίεση, πρέπει να πειραχτεί και κάτι άλλο)? Δεν εννοώ από πλευράς απόδοσης, αλλά από πλευράς φθοράς κινητήρα και μόνο.

    β) Από πλευράς απόδοσης, μια καυσανάλυση και αλλαγή μίγματος (φαντάζομαι πιο πλούσιο) θα βοηθούσε, ή θα υπήρχε περίπτωση να δημιουργήσει "τρύπες" σε κάποιες στροφές ή οποιαδήποτε άλλη παρενέργεια?

    γ) Μου είπε πρόσφατα ένας μηχανικός ότι αν βάλω ένα πιο ανοιχτό φίλτρο θα έχω βελτιωμένη απόδοση. Μα, του λέω, PC δε χρειάζεται? Δε θα είναι πλέον φτωχό το μίγμα? "Όχι" μου λέει, απλά θα το βελτιώσει. Εγώ άλλα ήξερα..

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dynogix
    Εγγραφή
    17/07/2002
    Μηνύματα
    159
    Δεν νομίζω πως είναι επιτακτική ανάγκη να βάλεις PC τοποθετώντας ένα και μόνο τελικό.Βάλε ένα φιλτράκι και μετά στο μηχανικό για ένα έλεγχο μειγμάτων μέσω εξωτερικής μονάδας.Τώρα για τα καβα δε ξέρω πως ακριβώς γίνεται αλλά στα yamaha μέσω από το καντράν και στα suzuki με yoshimura box.Aν ποτέ βάλεις όλοσωμη θα πρέπει να κοιτάξεις να βάλεις και ένα PC αλλά πρέπει να ψαχτείς πολύ μιας και οι έτοιμοι χάρτες που έχει δεν ανταποκρίνονται κατά πολύ και επίσης οπωσδήποτε αναλυτή καυσαέριων + dyno για να γίνει σωστά η δουλειά σου.Αυτά...

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Πρέπει να πάω να κάνω καυσανάλυση, προκειμένου να ρυθμίσει ο μηχανικός το μίγμα?
    οχι

    κινδυνεύει με κάποια (οποιαδήποτε) φθορά/απορρύθμιση ο κινητήρας?
    οχι και δεν αλλαζει η συμπιεση.

    Από πλευράς απόδοσης, μια καυσανάλυση και αλλαγή μίγματος (φαντάζομαι πιο πλούσιο) θα βοηθούσε, ή θα υπήρχε περίπτωση να δημιουργήσει "τρύπες" σε κάποιες στροφές ή οποιαδήποτε άλλη παρενέργεια?
    δεν χρειαζεται για αλλαγη τελικου μονο, πρεπει να δεις απ το μπουζι ή με αναλυτη αν τυχων θες πλουσιοτερο μιγμα αλλα χλωμο.
    αν ειναι σωστα ρυθμισμενο δεν δημιουργει τρυπες.



    Μου είπε πρόσφατα ένας μηχανικός ότι αν βάλω ένα πιο ανοιχτό φίλτρο θα έχω βελτιωμένη απόδοση.
    μπορει να συμβει κ το αντιθετο!


    Δε θα είναι πλέον φτωχό το μίγμα? "Όχι" μου λέει, απλά θα το βελτιώσει. Εγώ άλλα ήξερα..
    Αυτο ισχυει στις μηχανες με καρμπ περισσοτερο. Πιο "ανοικτο" φιλτρο αερα = Φτωχοτερο μιγμα.

Παρόμοια θέματα

  1. Τι πρέπει να γνωρίζω για την ασφάλεια του κράνους
    από requiem στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2014, 03:37
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2011, 13:40
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2010, 11:17
  4. Τι πρεπει να κανω για.....
    από emankov στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 10:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF