Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Τεχνολογία Live CD

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dxeavy
    Εγγραφή
    03/06/2002
    Μηνύματα
    243

    Τεχνολογία Live CD

    Πώς θα σας φαινόταν η ιδέα του να μην πειράζατε καθόλου τον λατρεμένο υπολογιστή που χρησιμοποιείτε στο γραφείο ή το σπίτι, αλλά την ίδια στιγμή να του αλλάζατε το λειτουργικό σύστημα και τα προγράμματα, όλα αυτά χωρίς να αγγίξετε τον σκληρό δίσκο και το υπάρχον λειτουργικό;

    Η τεχνική ονομάζεται Live CD, βασίζεται στη Linux διανομή Knoppix και έχει αρχίσει να γίνεται μανία, αφού ο χρήστης δεν χρειάζεται να κάνει τίποτε περισσότερο από το να εκκινήσει (μπουτάρει, αν προτιμάτε) από το CD-ROM του υπολογιστή.

    Το Live CD ανιχνεύει αυτόματα το υλικό του υπολογιστή και τρέχει εξ ολοκλήρου στη μνήμη RAM του υπολογιστή.

    Λειτουργικό χωρίς εγκατάσταση

    Μέσα σε λίγα λεπτά ο χρήστης βρίσκεται μπροστά σε ένα πλήρες λειτουργικό σύστημα (εξελληνισμένο στην περίπτωση του Knoppel, όπως ονομάζεται η έκδοση του Knoppix στα Ελληνικά), γεμάτο εργαλεία κι εφαρμογές, πρόσβαση στο Διαδίκτυο και ό,τι αλλο μπορεί να επιθυμήσει κανείς.

    Το σημαντικότερο; Στον υπολογιστή δεν εγκαθίσταται τίποτε και ο σκληρός δίσκος μένει με τις βελόνες ανάγνωσης ανενεργές.

    Το Live CD μπορεί να αποθηκεύσει δεδομένα στον σκληρό δίσκο, αλλά και να εγκατασταθεί κανονικά, _αν και μόνο αν_ ο χρήστης το επιθυμεί.

    'Απειρες δυνατότητες

    Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια για να αναλογιστεί κανείς τις ωφέλειες που προκύπτουν:

    * Δεν υπάρχει κίνδυνος ιών, αφού τίποτε δεν εγκαθίσταται στον σκληρό δίσκο
    * Δεν χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις εγκατάστασης
    * Δεν χρειάζεται ο σκληρός δίσκος ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναλλακτικά μόνον ως αποθηκευτικός χώρος
    * Ό,τι και να πάει στραβά, διορθώνεται με μια επανεκκίνηση

    Στο Πολυτεχνείο της Αθήνας υπάρχει μια Συστοιχία (Cluster) 16 Υπολογιστών, οι οποίοι έχουν ως λειτουργικό σύστημα το Cluster Knoppix, το οποίο 'τρέχει' από ένα Live-CD χωρίς να είναι εγκατεστημένο.

    Εξειδικευμένο Λογισμικό

    Τα Live-CD έχουν ξεπεράσει το αρχικό τους, δοκιμαστικό, στάδιο. Δεν αποτελούν μόνο ένα λειτουργικο σύστημα, αλλά μια πλήρη εργαλειοθήκη για τον σύγχρονο επαγγελματία, για τον γονιό ή τον απλό χρήστη.

    Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.

  2. #2
    Όσα Χωράει Ένα Αχ! Το avatar του/της ppaylos
    Εγγραφή
    28/07/2004
    Μηνύματα
    47

    Ποσο μνημη ?

    Ποσο μνημη χρειαζετε για να τρεξει ? Δεν θα ναι υπερβολικα αργο αμα κανει χρηση του σιντι για να τρεχει ?
    Το Πρωι Με Ξυπνας Με Κλοτσιες,
    Πως Γυρνουσα Με Αλλες Μου Λες,
    Αλλα Και Γω Θα Σου Πω..........
    Βρε Ουστ Απο Δω !!!!!

  3. #3

    re:

    Πεταχτηκα και εγω....Παει τοσο καλα απο το cd οσο για να σε πεισει να το εγκαταστησεις.... Εγω το εκανα και σε celleron 466 με 256 ram τρεχει πιο καλα απο τα windows σε p3 1000 με 256 που εχω εν ο λιγης mpompa

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dxeavy
    Εγγραφή
    03/06/2002
    Μηνύματα
    243
    Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα μνήμης, απολύτως.

  5. #5
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176
    την εκδοση την εχω εδω και καιρω για οπιον την χρειαζετε τρεχει και με win αρκει να κανετε boot απο το cd στην αρχη οπιως θελει εχω και ebook με οδηγιες οπως και πολλες εντωλες.
    να ξερετε επισης οτι μπορειτε να δουλεψετε με παραθυρικα linux και unix να ξηγηθω τρεχουν κανονικα τα win και αφου ανιξετε ενα προγραμα το οπιο εχετε εγκαταστηση μπορειτε να τρεχετε μεχρι και 10 διαφορετικα λειτουργικα και ολα αυτα μεσα απο τα win που εχετε ειδη ανοιχτα!
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  6. #6
    Όσα Χωράει Ένα Αχ! Το avatar του/της ppaylos
    Εγγραφή
    28/07/2004
    Μηνύματα
    47

    Ελεφαντ

    Ποσα ΜΒ ειναι ? μπορεις να μου την στειλεις?
    Το Πρωι Με Ξυπνας Με Κλοτσιες,
    Πως Γυρνουσα Με Αλλες Μου Λες,
    Αλλα Και Γω Θα Σου Πω..........
    Βρε Ουστ Απο Δω !!!!!

  7. #7
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176
    den einai megalo alla den xorane se mail gia na ta stilo.ego eimai apo patra an sinantithoume kapia stigmi se ekdromi poli euxaristos na kano mia kopia!
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dxeavy
    Εγγραφή
    03/06/2002
    Μηνύματα
    243
    Είναι 650 MB.

  9. #9
    Όσα Χωράει Ένα Αχ! Το avatar του/της ppaylos
    Εγγραφή
    28/07/2004
    Μηνύματα
    47

    οκ

    Οκ Εν αναμονη εξελιξεων λοιπον!!!!!
    Το Πρωι Με Ξυπνας Με Κλοτσιες,
    Πως Γυρνουσα Με Αλλες Μου Λες,
    Αλλα Και Γω Θα Σου Πω..........
    Βρε Ουστ Απο Δω !!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 20:37
  2. kalgeorge lives!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2004, 13:45
  3. Ρε Παιδια, ΤεΧνολογια Και Ιστορια Δεν Ταιριαζουν
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2004, 15:11
  4. φωτο απο live....που θα θυμαμαι..
    από Spazz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2004, 01:43
  5. Γυναικεσ..και ΤεΧνολογια...
    από DUKASII στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 20:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF