Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: ΦΩΤΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΩΣ ( ΜΕΣΑΙΑ ) ?

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της agelos
    Εγγραφή
    13/06/2007
    Μηνύματα
    25

    ΦΩΤΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΩΣ ( ΜΕΣΑΙΑ ) ?

    ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ , ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ , ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ & ΞΕΧΝΟΥΣΑΝ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΟΤΑΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΟΝΤΑΝ ΜΕ ΑΛΛΟ ΟΧΗΜΑ , ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΟΥΛΑΜΑΡΑ & ΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ & ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΟ ΝΗΣΙ , ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ(ΣΤΟ ΝΗΣΙ) ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ & ΤΙΠΟΤΑ ,
    ΑΛΛΑ & ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ 20 ΗΜΕΡΕΣ ΑΘΗΝΑ - ΔΡΑΜΑ - ΑΘΗΝΑ ,
    ( ΑΘΗΝΑ ΓΥΡΙΣΑ ΒΡΑΔΥ ) ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ . ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΑΡΑΓΕ ? ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ :
    ΟΤΑΝ " ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΘΕΙΣ " ΜΕ ΑΛΛΟ ΟΧΗΜΑ (ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ) " ΒΑΖΕΙΣ " ΤΑ ΦΩΤΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΩΣ ( ΜΕΣΑΙΑ ) , ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΚΙΝΗΣΕ ΧΑΜΗΛΩΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ & ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΧΗΜΑ.........

  2. #2
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    και ο αντίλογος λέει
    οτι κανεις για να γίνεις αντιληπτός απο τους άλλους σου σώνει την ζωή....
    φωτα,φλας,φωτεινα ρουχα,κορνα...οτιδήποτε για να σε ΔΟΥΝ!!!
    εδω δεν μας βλέπουν μερα μεσημέρι με αριστη ορατότητα, θα μας δουν το βράδυ (πιθανως νυσταγμένοι και μεθυσμένοι???)

    αλλα ναι ειναι ενοχλητικο (και επικινδυνο) για τους αλλους
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    και ο αντίλογος λέει
    οτι κανεις για να γίνεις αντιληπτός απο τους άλλους σου σώνει την ζωή....
    φωτα,φλας,φωτεινα ρουχα,κορνα...οτιδήποτε για να σε ΔΟΥΝ!!!
    εδω δεν μας βλέπουν μερα μεσημέρι με αριστη ορατότητα, θα μας δουν το βράδυ (πιθανως νυσταγμένοι και μεθυσμένοι???)

    αλλα ναι ειναι ενοχλητικο (και επικινδυνο) για τους αλλους
    το να στραβώσεις τον άλλον το βράδυ δεν νομίζω οτι σου σώνει τη ζωή...
    μάλλον στη βάζει σε κίνδυνο μιας κ ο άλλος κάλιστα μπορεί να πέσει πάνω σου αν τον στραβώσεις....αρα δεν ειναι επικίνυδνο για τους άλλους αλλά κ για σένα....

    εγώ προσωπικά σβήνω τη μεγάλη σκάλα ακόμα και οταν διασταυρώνομαι με πεζους ...

    και οπως ειπε κ ο φιλος μπορεις να πας ασφαλέστατα με τη μεσαία σκάλα κ λιγότερα χιλιόμετρα,,,
    αποκλείεται να μην σε δει καποιος με τη μεσαία σκάλα...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  4. #4
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
    το να στραβώσεις τον άλλον το βράδυ δεν νομίζω οτι σου σώνει τη ζωή...
    μάλλον στη βάζει σε κίνδυνο μιας κ ο άλλος κάλιστα μπορεί να πέσει πάνω σου αν τον στραβώσεις....αρα δεν ειναι επικίνυδνο για τους άλλους αλλά κ για σένα....

    εγώ προσωπικά σβήνω τη μεγάλη σκάλα ακόμα και οταν διασταυρώνομαι με πεζους ...

    και οπως ειπε κ ο φιλος μπορεις να πας ασφαλέστατα με τη μεσαία σκάλα κ λιγότερα χιλιόμετρα,,,
    αποκλείεται να μην σε δει καποιος με τη μεσαία σκάλα...

    +1 :smilea:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  5. #5
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
    το να στραβώσεις τον άλλον το βράδυ δεν νομίζω οτι σου σώνει τη ζωή...
    μάλλον στη βάζει σε κίνδυνο μιας κ ο άλλος κάλιστα μπορεί να πέσει πάνω σου αν τον στραβώσεις....αρα δεν ειναι επικίνυδνο για τους άλλους αλλά κ για σένα....

    εγώ προσωπικά σβήνω τη μεγάλη σκάλα ακόμα και οταν διασταυρώνομαι με πεζους ...

    και οπως ειπε κ ο φιλος μπορεις να πας ασφαλέστατα με τη μεσαία σκάλα κ λιγότερα χιλιόμετρα,,,
    αποκλείεται να μην σε δει καποιος με τη μεσαία σκάλα...
    Ακριβώς έτσι.
    Πολλές φορές μού έχει τύχει να οδηγώ βράδυ και ειδικά σε επαρχιακό δρόμο και πάντα κλείνω τη μεγάλη σκάλα,με το το που δω την αντανάκλαση τών φώτων αυτού που έρχεται.
    Κλείνετέ τα παιδιά!Είναι ενοχλητικό και μπορεί και καταστροφικό.
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  6. #6
    Σωωωωπα τωρα Το avatar του/της pelargos1
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    58
    Συμφωνω ρε παιδια αλλα δε σας εχει τυχει ποτε να ειστε πλαγιασμενοι σε στροφη ειδικα σε κλειστο επαρχιακο στροφιλικη και να μην προλαβαιτε να τα κλεισετε?

    Εμενα παντως μου εχει τυχει καποιες φορες ενω εχω το νου μου να δω που στο διαολο παει η στροφη και να ανακαλυψω μεσα στο βραδυ τις τρυπες του κατω κοσμου των ελληνικων δρομων να μην αντιληφθω εγκαιρα τον απεναντι και πλαγιασμενος να μην προλαβω να κλεισω φωτα.Και δεν μιλαμε για ταχυτητες μεγαλες

    Συμφωνω πως ειναι εξαιρετικα ενοχλητικο και επικινδυνο αλλα καποιες σπανιες φορες ειναι ελαφρως δικαιολογημενο.
    Τρεχα τρεχα μικρουλι...

  7. #7
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pelargos1
    Συμφωνω ρε παιδια αλλα δε σας εχει τυχει ποτε να ειστε πλαγιασμενοι σε στροφη ειδικα σε κλειστο επαρχιακο στροφιλικη και να μην προλαβαιτε να τα κλεισετε?

    Εμενα παντως μου εχει τυχει καποιες φορες ενω εχω το νου μου να δω που στο διαολο παει η στροφη και να ανακαλυψω μεσα στο βραδυ τις τρυπες του κατω κοσμου των ελληνικων δρομων να μην αντιληφθω εγκαιρα τον απεναντι και πλαγιασμενος να μην προλαβω να κλεισω φωτα.Και δεν μιλαμε για ταχυτητες μεγαλες

    Συμφωνω πως ειναι εξαιρετικα ενοχλητικο και επικινδυνο αλλα καποιες σπανιες φορες ειναι ελαφρως δικαιολογημενο.
    Το βράδυ,δεν μπορούμε να οδηγούμε "επιθετικά" όπως το πρωί.Κι ένας από τούς λόγους είναι και η ενόχληση τών άλλων απ' τα φώτα μας.
    Φαντάζεσαι να είσαι σε μια δεξιά στροφή,με τα μεγάλα σου φώτα,και να τα ρίξεις στα μούτρα άλλου μοτοσυκλετιστή που επίσης βρίσκεται υπό κλίση;Τον σκότωσες!
    Στο κάτω κάτω όταν στρίβουμε κοιτάμε την έξοδο,οπότε πιθανότατα θα δείς την αντανάκλαση τών φώτων τού άλλου,άρα προλαβαίνεις να τα κλείσεις.
    Το σωστό πάντως για μένα είναι,το βράδυ οδηγώ σαν κοτούλα,στρίβω όρθιος και κλείνω τα μεγάλα φώτα πριν από κάθε στροφή.
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  8. #8
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252

    Re: ΦΩΤΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΩΣ ( ΜΕΣΑΙΑ ) ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από agelos
    ΑΛΛΑ & ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ 20 ΗΜΕΡΕΣ ΑΘΗΝΑ - ΔΡΑΜΑ - ΑΘΗΝΑ ,
    ( ΑΘΗΝΑ ΓΥΡΙΣΑ ΒΡΑΔΥ ) ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ . ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΑΡΑΓΕ ? ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ :
    ΟΤΑΝ " ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΘΕΙΣ " ΜΕ ΑΛΛΟ ΟΧΗΜΑ (ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ) " ΒΑΖΕΙΣ " ΤΑ ΦΩΤΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΩΣ ( ΜΕΣΑΙΑ ) , ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΚΙΝΗΣΕ ΧΑΜΗΛΩΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ & ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΧΗΜΑ.........
    Τι έκανες στην πατρίδα;;;

    Συμβουλή... Αν και ο δρόμος για πάνω έχει φτιάξει τα τελευταία χρόνια καλύτερα να μην τον κάνεις βράδυ... έχει κομμάτια (βλ Βόλβη) που μπορείς να βρεθείς στην λίμνη χωρίς να το πάρεις είδηση. Δεν συζητάμε για μετά τον Στρυμώνα (Αμφίπολη κτλ) που αρχίζεις να περνας από τα χωριά και σου πετάγονται από ΠΑΝΤΟΥ!

    Βασικά για τα φώτα=>
    1. Αν μπορείς να χαμηλώσεις σκάλα την χαμηλώνεις
    2. Βλέπεις μήπως τα φώτα σου είναι "ψηλά" και αναλόγως τα ρυθμίζεις
    3. Αν δεν μπορείς να χαμηλώσεις την σκάλα τότε δεν την χαμηλώνεις (πχ είσαι σε στροφή κτλ)
    4. Αν ο απέναντι έχει τα "μεγάλα" ανοιχτά του κάνεις σινιάλο κι εσύ με τα δικά σου... Αν δεν τα κλείσει του ανοίγεις κι εσύ τα δικά σου. Ίσως καταλάβει. Αν πάλι όχι κόψε καλού κακού και κάνε δεξιά
    5. Αν σε χτυπάνε τα απέναντι φώτα και δεν τα κλείνει ο άλλος κτλ κτλ (βλ. 4 ) τότε ρίξε κανα καντήλι αλλά μην ξεχνάς ότι μπορεί να σου συμβεί κι εσένα κάποια φορά...

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΜΕΣΑΙΑ ΦΩΤΑ
    από maverick26 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2006, 12:29
  2. Τα Φωτα Σασ Παρακαλω...
    από anisoropos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 23:15
  3. Τα φώτα σας
    από frikis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 15:46
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2004, 15:12
  5. Τα φώτα σας.. (χωμάτινα λάστιχα)
    από wizard στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF