Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: KBC vr-2 ζελατινες, μπαζει(αερα)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739

    KBC vr-2 ζελατινες, μπαζει(αερα)

    Χαιρετω!
    καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν φταιει η ζελατινα(νομιζω) για το οτι μπαζει αερα το κρανος.θα εξηγησω.

    λοιπον εχω ενα μαυρο ματ vr-2 του 06'.ερχεται με διαφανη ζελατινα κ η οποια εσπασε απο δικια μου βλακεια(οχι στο βαλε βγαλε) στα αγγιστρα της τα οποια πιανουν σε ενα αυλακι πανω στο χειρηστηριο το οποιο τραβας για να ελευθερωθει η ζελατινα.αχρηστη κ για πεταμα.ειχε φτασει καλοκαιρι κ περνω μια φιμε.ολα καλα ολα ωραια μεχρι που πριν 2-3 μερες δεν σφραγιζε.ειχε σπασει λοιπον χωρις καμια δικια μου παρεμβαση το αγγιστρο απ΄την αριστερη μερια οπως φοριεται το κρανος.ομως στην αριστερη πλευρα υπαρχει και το ''νυχι'' στη ζελατινα για να ανοιγοκλεινει αρα η αριστερη μερια τρωει ζορια, γιατι για να ανοιξει η ζελατινα μπαινει δυναμη μονοπαντα.
    εχει συμβει σε καποιον αλλον με kbc; δλδ να παω να τους ζητησω τα ρεστα για μια ζελατινα που αντεξε μαιο-ιούνιο;

    στο αλλο θεμα τωρα.στην αρχη τα μαξιλαρακια ηταν αφρατα κ σφιχτα και εχει κ ενα μικρο υφασματινο υποσαγωνιο.επομενως το τριγωνο σαγονι και μαξιλαρια αριστερα-δεξια εκλεινε αρκετα καλα.να σημεισω οτι στο κρανος κυκλοφορει συνεχεια αερας ο οποιος μπαινει απ΄τους αεραγωγους μπροστα απ'το στομα κ βγαινει απ'τους εσωτερικους μπροστα απ'το μετωπο(υποθεση μου).εδω κ κανα μηνα πανω κατω αρχισε να περναει ενα ρευμα αερα μπροστα απτα ματια μου.αρχισα να ψαχνομαι μηπως η ζελατινα δεν παταει σωστα στα λαστιχα της.δεν βρηκα κατι.οταν ομως κατεβαζω το σαγονι μου και στην ουσια φτιαχνω ενα τεχνητο προγουλι νιωθω σαν να σφραγιζουν τα κενα στο κατω μερος κ ο αερας κοβει εντελως:hypnotize !!!!
    καμια ιδεα?? κανεις αλλος που εχει παθει κατι τετοιο??
    να πω οτι εχουν βγει ολα τα μεσα μια φορα για πλυσιμο.


    επισης να πω οτι τα μαξιλαρια εχουν πεσει αρκετα απ΄τα χριστουγενα που το πηρα.δλδ εκαι που ηταν βεντουζα :rotflmao: πανω μου τωρα εχει τζογο αν στριψεις το κρανος αριστερα δεξια.
    αυτα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450

    Re: KBC vr-2 ζελατινες, μπαζει(αερα)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    Χαιρετω!
    καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν φταιει η ζελατινα(νομιζω) για το οτι μπαζει αερα το κρανος.θα εξηγησω.

    λοιπον εχω ενα μαυρο ματ vr-2 του 06'.ερχεται με διαφανη ζελατινα κ η οποια εσπασε απο δικια μου βλακεια(οχι στο βαλε βγαλε) στα αγγιστρα της τα οποια πιανουν σε ενα αυλακι πανω στο χειρηστηριο το οποιο τραβας για να ελευθερωθει η ζελατινα.αχρηστη κ για πεταμα.ειχε φτασει καλοκαιρι κ περνω μια φιμε.ολα καλα ολα ωραια μεχρι που πριν 2-3 μερες δεν σφραγιζε.ειχε σπασει λοιπον χωρις καμια δικια μου παρεμβαση το αγγιστρο απ΄την αριστερη μερια οπως φοριεται το κρανος.ομως στην αριστερη πλευρα υπαρχει και το ''νυχι'' στη ζελατινα για να ανοιγοκλεινει αρα η αριστερη μερια τρωει ζορια, γιατι για να ανοιξει η ζελατινα μπαινει δυναμη μονοπαντα.
    εχει συμβει σε καποιον αλλον με kbc; δλδ να παω να τους ζητησω τα ρεστα για μια ζελατινα που αντεξε μαιο-ιούνιο;

    στο αλλο θεμα τωρα.στην αρχη τα μαξιλαρακια ηταν αφρατα κ σφιχτα και εχει κ ενα μικρο υφασματινο υποσαγωνιο.επομενως το τριγωνο σαγονι και μαξιλαρια αριστερα-δεξια εκλεινε αρκετα καλα.να σημεισω οτι στο κρανος κυκλοφορει συνεχεια αερας ο οποιος μπαινει απ΄τους αεραγωγους μπροστα απ'το στομα κ βγαινει απ'τους εσωτερικους μπροστα απ'το μετωπο(υποθεση μου).εδω κ κανα μηνα πανω κατω αρχισε να περναει ενα ρευμα αερα μπροστα απτα ματια μου.αρχισα να ψαχνομαι μηπως η ζελατινα δεν παταει σωστα στα λαστιχα της.δεν βρηκα κατι.οταν ομως κατεβαζω το σαγονι μου και στην ουσια φτιαχνω ενα τεχνητο προγουλι νιωθω σαν να σφραγιζουν τα κενα στο κατω μερος κ ο αερας κοβει εντελως:hypnotize !!!!
    καμια ιδεα?? κανεις αλλος που εχει παθει κατι τετοιο??
    να πω οτι εχουν βγει ολα τα μεσα μια φορα για πλυσιμο.


    επισης να πω οτι τα μαξιλαρια εχουν πεσει αρκετα απ΄τα χριστουγενα που το πηρα.δλδ εκαι που ηταν βεντουζα :rotflmao: πανω μου τωρα εχει τζογο αν στριψεις το κρανος αριστερα δεξια.
    αυτα.
    για την ζελατίνα σίγουρα να πας να τους πεις τι έγινε και να πιέσεις ευγενικά την αλλαγή της ζελατίνας....
    δεν έχεις να χάσεις τίποτα....ειδικά αν εχεις την απόδειξη και φαινεται ποτε το αγόρασες....

    επειδή έχω το ίδιο κράνος...οντως οταν προσπαθείς να ανοίξεις με το νύχι φαίνεται να τραβάει περισότερο ζόρι η πλευρά που ειναι το νύχι....
    αλλά στο manual γράφει καθαρά να ανοίγεις μονο με αυτό τον τρόπο...δηλαδή χρησιμοποιώντας την εσοχή κ το νύχι...

    προς το παρόν δεν έχω πρόβλημα ούτε με τη ζελατινα ουτε με τον αέρα....αντίθετα θα έλεγα οτι δεν κυκλοφορεί πολύς αέρας το καλοκαίρι...με λίγα λόγια θεωρώ μέτριο τον εξαερισμό...
    μήπως δεν κούμπωσες καλά το μπροστά μέρος της πάνω επένδυσης....???
    να σου πω την αλήθεια, εγώ οταν το έπληνα δεν ήξερα πως ακριβώς να το βγάλω το πανω μερος...και επειδή φοβόμουνα μηπως δεν εφαρμωσει σωστά μετά, το έπληνα ολόκληρο χωρις να αφαιρέσω τα μαξιλάρια...

    Υ.Γ. έχε υπόψιν σου οτι το συγκεκριμένο κράνος υποτίθεται ότι απευθύνεται σε οδηγούς sport μοτοσυκλετών...άρα εχει μελετηθεί για να δουλεύει με συγκεκριμένη οδηγική στάση...
    ενδέχεται λοιπόν αν εχεις μια ορθια στάση οδήγησης να μην λειτουργεί σωστά ο εξαερισμός κ η αεροδυναμική....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    το ενα ενδεχομενο ειναι να μην ειναι ακριβως στη θεση του το υποσαγωνιο.αλλα το εκανε καποιο καιρο αφου βγηκε κ μπηκε για το πλυσιμο.ουτε η θεση οδηγησης ειναι γιατι κ δεν το εκανε ποτε μεχρι τωρα κ δεν ειμαι εντελως ορθιος(cbr125) κ εχω δοκιμασει να κουνησω το κεφαλι με καποια χιλιομετρα κ δεν βοηθησε να καταλαβω κατι.
    φχαριστω παντως. αληθεια πως το επλυνες ολοκληρο; το βουτηξες σε μια λεκανη με χλιαρο νερο κ απορυπαντικο(τι ειδους) και..; φανταζομαι δεν αφησε κανα κουσουρι..
    παντως φοβαμαι λιγο γι'αυτο το περιφημο EPS(εμενα για κοματια αφρολεξ μου φαινεται )

    επισης για τον εξαερισμο ακομα κ με νταλα ηλιο ελαχιστα ιδρωνα οσο κινουμουν.απαξ κ σταματησω κανα 2 φορες αρχιζω να ιδρωνω πολυ κ το ποταμι πισω δε γυρνα.παντως δεν ειναι ασχημος.ας πουμε το χειμωνα τον εκλεινα απ'οτι θυμαμαι.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    το ενα ενδεχομενο ειναι να μην ειναι ακριβως στη θεση του το υποσαγωνιο.αλλα το εκανε καποιο καιρο αφου βγηκε κ μπηκε για το πλυσιμο.ουτε η θεση οδηγησης ειναι γιατι κ δεν το εκανε ποτε μεχρι τωρα κ δεν ειμαι εντελως ορθιος(cbr125) κ εχω δοκιμασει να κουνησω το κεφαλι με καποια χιλιομετρα κ δεν βοηθησε να καταλαβω κατι.
    φχαριστω παντως. αληθεια πως το επλυνες ολοκληρο; το βουτηξες σε μια λεκανη με χλιαρο νερο κ απορυπαντικο(τι ειδους) και..; φανταζομαι δεν αφησε κανα κουσουρι..
    παντως φοβαμαι λιγο γι'αυτο το περιφημο EPS(εμενα για κοματια αφρολεξ μου φαινεται )

    επισης για τον εξαερισμο ακομα κ με νταλα ηλιο ελαχιστα ιδρωνα οσο κινουμουν.απαξ κ σταματησω κανα 2 φορες αρχιζω να ιδρωνω πολυ κ το ποταμι πισω δε γυρνα.παντως δεν ειναι ασχημος.ας πουμε το χειμωνα τον εκλεινα απ'οτι θυμαμαι.
    το βάζεις σε μια μεγάλη λεκάνη με νεράκι κ σαμπουάν.....το αφήνεις λίγο, το τρίβεις κ ξεπλένεις καλά...και φυσικά δεν αφήνει κουσούρι....
    γενικά καλύτερα να τα πλένεις έτσι γιατί τα μαξιλαράκια δεν πέρνουν εύκολα ξανά την αρχική τους μορφή αν τα βγάλεις....γιατι πάνω στο κράνος έχουν πάρει ακρβώς το σχήμα του προσώπου κ αν τα βγάλεις δεν επανέρχεται αυτό εύκολα....

    ποιο ειναι το EPS???

    βασικά εγώ παρότι ίδρωνα η επένδυση αποροφούσε πολύ των ιδρώτα κ δεν ηταν ενοχλητικό (θεωρώ οτι η επένδυσή του ειναι πολύ καλή)....αλλά σίγουρα δεν ένιωθα καποιο ανακουφιστικό ρεύμα αέρα μεσα στο κράνος.....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  5. #5
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Και εγω το ιδιο κρανος εχω....μια χαρα ειναι ολα μετα απο 2 χρονια καθημερινης χρησης

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    ισως να'μαι γκαντεμης.θα δειξει η επομενη ζελατινα.

    EPS ή καπως ετσι τελος παντων λενε το υλικο αναμεσα στο κεφαλι κ το εξωτερικο κελυφος που θα αποροφησει την ενεργεια αν χτυπησεις το κεφαλι σου. αλλα μου θυμιζει αφρολεξ γι'αυτο ειπα μηπως εχει προβλημα με το νερο.φχαριστω για τις οδηγιες!

Παρόμοια θέματα

  1. για το Kbc VR-1X....
    από Ζεύκας στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2010, 12:51
  2. Kbc Vr-2...Τι λεει???
    από ΓκαζοφωνιΞ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 07:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF