Σελίδα 1 από 22 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 317

Θέμα: Europe is our playground: Aθηνα - Wroclaw 2007

  1. #1

    Europe is our playground: Aθηνα - Wroclaw 2007

    Hρθε λοιπον ο καιρος να γραψω και εγω το ταξιδιωτικο μου.
    Τι να πρωτοθυμηθω; Τη χαρα του δρομου; Τις απιστευτες εικονες; Τις ατελειωτες μαγευτικες διαδρομες μεσα σε καταπρασινα συγκλονιστικα τοπια;
    Τους ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ ανθρωπους που συναντησα;
    Τη φιλοξενια και την αγαπη που μου χαρισαν;

    Αυτο το ταξιδι μου εδωσε μεγαλη δυναμη και αποκατεστησε την πιστη μου στους ανθρωπους. Με φιλοξενησαν, με αγκαλιασαν, μου εδωσαν την αγαπη τους και ολα αυτα χωρις να ζητησουν τιποτα! Για αυτους το δωρο ηταν οτι πηγα να τους βρω! Για εμενα ηταν το χαμογελο τους!

    Ελπιζω μεσα απο τις εικονες και τις περιγραφες να καταφερω να σας ταξιδεψω εκει που ταξιδεψα και εγω.
    Το ταξιδι αυτο ειναι αφιερωμενο σε ολους εσας: τους φιλους μου!

    Βαλτε λοιπον το υπεροχο τραγουδι των Suede να παιζει, και απολαυστε....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf1434.jpg 
Προβολές:	2471 
Μέγεθος:	92,3 KB 
ID:	103410
    Νίκος
    Open Horizons

  2. #2
    ΕΙΣΑΓΩΓΗ
    Λενε οτι ολα τα μεγαλα ταξιδια ξεκινανε με ενα μικρο βημα.
    Για εμενα αυτο το βημα ειχε γινει στο μυαλο μου πολλα χρονια πριν... Πιτσιρικας θυμαμαι σε καμπινγκ της Χαλκιδικης εβλεπα με δεος τις θεορατες μαυρες μηχανες με τους Γερμανους τουριστες ντυμενους στα δερματα τους, και ονειρευομουν: να καβαλας μια τετοια "μηχαναρα", να εισαι ντυμενος στην δερματινη "πανοπλια" σου και να ταξιδευεις τον κοσμο.
    Θυμαμαι ομως την υποσχεση που εδωσα στον εαυτο μου τοτε, μια μερα να κανω και εγω τετοια ταξιδια με την δικη μου μηχανη.

    Σημερα ο καιρος ειχε πλεον φτασει! Η μερα που ειχα κανονισει να ξεκινησω το μεγαλο μου ταξιδι ειχε φτασει! Σχεδον δεν το πιστευα! Ο καιρος του σχεδιασμου ειχε φτασει στο τελος του, και τωρα ημουν ετοιμος!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0660.jpg 
Προβολές:	2636 
Μέγεθος:	82,1 KB 
ID:	103411
    Νίκος
    Open Horizons

  3. #3
    Τα μπαγκαζια ετοιμα, ενας ελεγχος στα χαρτια της μηχανης και τα δικα μου, πορτοφολι, κινητο, τηλεφωνα αναγκης, φωτογραφικες, MP3 players, ολα ηταν στην θεση τους.
    Αρχισα να κατεβαζω τα πραγματα κατω για το φορτωμα οταν το κινητο χτυπησε.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0661.jpg 
Προβολές:	2308 
Μέγεθος:	81,5 KB 
ID:	103412
    Νίκος
    Open Horizons

  4. #4
    Ηταν ο Panvas/Πανος: - Εχω ιδεα! Αφου πας που πας Ηγουμενιτσα, γιατι δεν παμε ΣΚ στην Κερκυρα κ φευγεις απο εκει κατευθειαν;
    - Ωραια ιδεα φιλαρακι! Μεσα!

    Ενας τελευταιος ελεγχος και φυγαμε! Στην εθνικη προς Πατρα το χαμογελο μου ηταν μεγαλυτερο απο του Joker! Ειχα πλεον ξεκινησει για το Ταξιδι!!!
    Δεν ξερω αν μπορω να περιγραψω η αν μπορειτε να καταλαβετε το συναισθημα μου εκεινη την ωρα, αλλα ειναι η χαρα του να βλεπεις επιτελους να συμβαινει αυτο για το οποιο προσπαθουσες πολυ καιρο... Ανεκτιμητο!

    Στα διοδια ο Πανος με ανταμωνει και παμε για ενα καφεδακι ανασυγκροτησης στο Ριο. Νοιωθω οτι ολοι με κοιταζουν σαν UFO, οπως ειμαι ντυμενος με τα δερματα και πληρη εξαρτηση. Ας ειναι! Δεν με πειραζει τιποτα τωρα!

    Η διαδρομη για Ηγουμενιτσα ομορφη αλλα και αρκετα πιο μεγαλη απο οτι περιμενα... Ο Πανος γνωριζοντας εμφανως το δρομο (και εχοντας πολυ καλυτερα φωτα απο εμενα) μπαινει μπροστα και πιανει ενα ρυθμο ιδιαιτερα σβελτο που καταευχαριστιομαστε και οι δυο.

    Δυστυχως εχοντας αργησει να ξεκινησουμε εξ αρχης (δικο μου λαθος), καταληγουμε να φτασουμε στην Ηγουμενιτσα 11.30 μμ --μεσα στην αγρια νυχτα! Βλεποντας τωρα το πως εξελιχθηκε στη συνεχεια το ταξιδι μου, θα επρεπε να το εκλαβω αυτο ως οιωνο, αλλα εκεινη την ωρα το μονο που σκεφτομασταν ηταν αν θα βρουμε πλοιο.
    Ενας ελεγχος στα δρομολογια μας φανερωνει οτι δεν ειμαστε και τοσο τυχεροι. Το επομενο πλοιο φευγει στις 3 το πρωι. Ας ειναι! Τσιμπαμε κατι, ξεμουδιαζουμε λιγο και η ωρα να φυγουμε εχει φτασει.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0667 (medium).jpg 
Προβολές:	2257 
Μέγεθος:	76,3 KB 
ID:	103413
    Νίκος
    Open Horizons

  5. #5
    Ανεβαινουμε στο μικρο ferry, και αραζουμε στους μικρους καναπεδες κατεβαζοντας ρολλα για την διαρκεια της διαδρομης.
    Τελικα -και μετα απο καποιες δυσκολιες στην επικοινωνια με τον κατοχο των κλειδιων του σπιτιου που θα μας φιλοξενουσε- μπηκαμε στο σπιτι κατα τις 5 το πρωι σχετικα κουρασμενοι αλλα και χαρουμενοι στην σκεψη της ξεκουρασης μας!

    Οι επομενες δυο μερες περασαν με τον Πανο να κανει οτι μπορει για να μου τσακιζει το νευρικο μου συστημα :P και την πολυ καλη παρεα του να κανει οτι μπορει να με κανει να νοιωθω ευπροσδεκτος.
    Γενικα τα παιδια ηταν εξαιρετικα, αλλα νομιζω οτι εγω δεν ημουν το ιδιο ευχαριστος στην παρεα οντας αρκετα αγχωμενος για το ταξιδι! Sorry παιδια! Την επομενη φορα θα επανορθωσω!

    Το βραδυ της Δευτερας ο Πανος μαγειρεψε μια σπεσιαλ καρμποναρα, ενω εγω φορτωνα τα πραγματα στη μηχανη -αυτη τη φορα επρεπε να τα δεσω καλα, μιας και δεν ειχα καμια ορεξη να καθομαι να δενω σαμαρια και τσαντες στην μεση των Αλπεων.

    Οταν ολα ετοιμαστηκαν, ενοιωσα ενα περιεργο συναισθημα... Κατι σαν γαληνη και σαν να εφευγε ενα βαρος απο πανω μου! Το πρωι ξεκινουσα αληθινα το ταξιδι! Αναμονη Τελος!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0665 (small).jpg 
Προβολές:	2210 
Μέγεθος:	67,4 KB 
ID:	103414
    Νίκος
    Open Horizons

  6. #6
    ΗΜΕΡΑ 1. Κερκυρα - Βενετια

    Ο ηχος του ρολογιου που χτυπησε στις 5 το πρωι με εκανε ασυναισθητα να χαμογελασω. Σηκωθηκα επανω και αρχισα να ντυνομαι.
    Ο Πανος κατεβηκε να με χαιρετησει.
    - Να προσεχεις.
    - Ναι ρε συ, μην ανησυχεις καθολου! Ολα θα ειναι μια χαρα.

    Κατεβηκα κατω. Η κουκλα γυαλιζε στο σκοταδι, πανετοιμη για το μεγαλο ταξιδι μας!
    Βαζω μπροστα, και κατευθυνομαι μεσα στη νυχτα προς στο λιμανι αργα αργα, για να απολαυσω την πρωινη αυρα και την ησυχια του ξημερωματος. Οι δρομοι αδειοι! "Επιτελους οι δυο μας κουκλα μου" σκεφτομαι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sp_a0416.jpg 
Προβολές:	2237 
Μέγεθος:	62,3 KB 
ID:	103415
    Νίκος
    Open Horizons

  7. #7
    Στο λιμανι κοσμος περιμενει το πλοιο, και μπροστα μπροστα ενα ζευγαρι μοτοσυκλετιστες με ενα μπλε Suzuki SV650.
    Σταματαω διπλα τους και με χαιρετανε χαμογελοντας: Ciao.
    "Ωραια μηχανη" μου λενε στα Αγγλικα.
    "Ευχαριστω", απανταω, "και η δικη σας ειναι κουκλιτσα". "Εχει ενας κολλητος μου την ιδια, μονο που του λειπει ο πισω κυλινδρος!"

    Τα παιδια ειναι απο την Ιταλια και ηταν στην Κερκυρα διακοπες.
    Με ρωτανε που παω. Στο ακουσμα οτι παω στην Πολωνια και μαλιστα μονος, γουρλωνουν τα ματια και λενε "Mamma mia! Μεγαλο ταξιδι!"
    Χαμογελαω και τους εξηγω οτι ειναι κατι που χρωσταω στον εαυτο μου να κανω, και κουνανε το κεφαλι με νοημα. Ολοι εχουμε σταυρους που κουβαλαμε τελικα...

    Το πλοιο ερχεται ενω χαραζει και το αποθανατιζω. Ρουφαω τις στιγμες αχορταγα και το μυαλο καταγραφει εικονες, μυρωδιες, ηχους...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sp_a0417.jpg 
Προβολές:	2153 
Μέγεθος:	64,3 KB 
ID:	103416
    Νίκος
    Open Horizons

  8. #8
    Ασφαλιζω τη μηχανη και ανεβαινω πανω. Σε ολους τους διαδρομους, σκαλες, και μεγαλους κοινους χωρους βλεπω απειρα sleeping bags, στρωματα θαλλασης και καθε λογης ανθρωπους αραγμενους. Αλλοι κοιμουνται, αλλοι κουβεντιαζουν, αλλοι ακουνε μουσικη και χαζευουν. Χαμος!

    Ανεβαινω στο καταστρωμα, παιρνω ενα καφεδακι να ανοιξει το ματι, και αραζω στα παγκακια χαζευοντας τη στερια να ξεμακραινει. Next stop, Venezia!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0678.jpg 
Προβολές:	2127 
Μέγεθος:	72,4 KB 
ID:	103417
    Νίκος
    Open Horizons

  9. #9
    Ο κοσμος πλατσουριζει στην πισινα, και ψιλομετανοιωνω που δεν εχω φερει το μαγιο μου για μια βουτιτσα. Δεν πειραζει! Και τα οφθαλμολουτρα, καλα ειναι!
    Οι ωρες μεχρι το βραδακι περνανε αρκετα βαρετα... Ευτυχως το Sony μου κραταει καλη παρεα, ενω καθομαι στο καταστρωμα και απλα αφηνομαι στη μαγεια της στιγμης.... Νυχτωνει.....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0679.jpg 
Προβολές:	2112 
Μέγεθος:	60,2 KB 
ID:	103418
    Νίκος
    Open Horizons

  10. #10
    Κατα τις 11 αποφασιζω να βρω καποιο απομερο σημειο να ριξω και εγω το sleeping bag μου και να ξεκουραστω. Θα χρειαστει να ειμαι φρεσκος το πρωι! Θελω να απολαυσω την πρωτη μοτοδιαδρομη μου στην Ευρωπη, και οχι να κουτουλαω απο τη νυστα.
    Τελικα, οσο περιεργο και αν ακουγεται δεν μπορουσα να βρω πουθενα να βαλω το sleeping bag μου. ΟΛΟΙ οι κοινοχρηστοι χωροι ηταν γεματοι. Καταληγω να ξαπλωσω διαγωνια αναμεσα σε 2 αλλους τυπους που λαγοκοιμοντουσαν, και κατεβαζω γενικους.

    Δυστυχως μερικες ωρες αργοτερα ξυπναω μεσα στον ιδρωτα, γιατι το aircondition εκει που ημουν ηταν οσο αποτελεσματικο οσο και ενας πολιτικος μετα τις εκλογες.
    Καθως περναω του διαδρομους βλεπω εναν καμαρωτο:
    - Τι ωρα ειναι;
    - 2.30 πμ
    - Να σας ρωτησω: Αν πεσω σε καποιο καναπε στο σαλονι θα υπαρχει προβλημα;
    - Ετσι οπως ειναι τα πραγματα τωρα, δεν νομιζω.
    - Τι εννοειτε;
    - Εξω βρεχει γερα, και....

    Στο ακουσμα αυτου του νεου η διαθεση μου επεσε κατακορυφα. Πρωτη φορα στην Ευρωπη και θα καβαλαω υπο βροχη;;; Δεν θα ευχαριστηθω τιποτα! "Καλα, πεσε τωρα καπου και βλεπουμε"
    Νίκος
    Open Horizons

  11. #11
    ΗΜΕΡΑ 2. Βενετια - Hohentauern

    Το πρωι ενας σερβιτορος με ξυπναει. 6 πμ, και πανω στην ωρα για να δω που πλησιαζουμε στην Βενετια.

    Παιρνω εναν καφε και ανεβαινω στο καταστρωμα, οπου με μεγαλη μου χαρα διαπιστωνω οτι η μερα προμηνυεται ηλιολουστη! Ενα μεγαλειωδες ξημερωμα μου δινει τους καλυτερους οιωνους για το ταξιδι μπροστα μου! Τελεια!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0681.jpg 
Προβολές:	1887 
Μέγεθος:	68,1 KB 
ID:	103420
    Νίκος
    Open Horizons

  12. #12
    Το πλοιο μπαινει σιγα σιγα στην Βενετια, και η φωτογραφικη παιρνει φωτια!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0687.jpg 
Προβολές:	1877 
Μέγεθος:	48,5 KB 
ID:	103422
    Νίκος
    Open Horizons

  13. #13
    Τα καναλια ειναι μαγευτικα, και το πρωινο φως τα κανει ακομα πιο ομορφα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0706.jpg 
Προβολές:	1896 
Μέγεθος:	96,4 KB 
ID:	103423
    Νίκος
    Open Horizons

  14. #14



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0693.jpg 
Προβολές:	1858 
Μέγεθος:	62,7 KB 
ID:	103424
    Νίκος
    Open Horizons

  15. #15
    Μαζι ξυπναει και η φυση γυρω σιγα σιγα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0688.jpg 
Προβολές:	1839 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	103426
    Νίκος
    Open Horizons

Σελίδα 1 από 22 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shadow Rider - This is not what you expect!... RapidShade
    από RapidShade στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2004, 13:17
  2. Kawasaki Is Back...
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 16:28
  3. Thesis Is The Best
    από tifoso4ever στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2004, 15:57
  4. The Beast Is Coming Back
    από XTMPAM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 17:12
  5. DukasII Zan is calling you
    από Zanzibar στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2004, 18:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF