Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 43

Θέμα: cordura η δερμάτινο?

  1. #16
    Φορώ cordura με αφαιρούμενη επένδυση και πλήρη προστατευτικά, αγορασμένο προ 2 ετών για 145Ε, κατασκευασμένο στο Πακιστάν. Δεν έχω κανένα παράπονο πέραν του ότι δεν είναι απόλυτα αδιάβροχο (στους αγκώνες και στη μέση όπου σφίγγει η ζώνη περνάει λίγο νερό).

    Πιστεύω πως αν κανείς δεν ψάχνει τις φίρμες μπορεί να κάνει τη δουλειά του αρκετά φθηνά.

  2. #17
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Φορώ cordura με αφαιρούμενη επένδυση και πλήρη προστατευτικά, αγορασμένο προ 2 ετών για 145Ε, κατασκευασμένο στο Πακιστάν. Δεν έχω κανένα παράπονο πέραν του ότι δεν είναι απόλυτα αδιάβροχο (στους αγκώνες και στη μέση όπου σφίγγει η ζώνη περνάει λίγο νερό).

    Πιστεύω πως αν κανείς δεν ψάχνει τις φίρμες μπορεί να κάνει τη δουλειά του αρκετά φθηνά.
    Με αλλα 100 (ισως να λεω και πολλα) επερνες "φιρματο" και 100% σιγουρο απο βροχη!

    Το "μπαζει λιγο" ΔΕΝ μου λεει τιποτα οταν ταξιδευω για πανω απο 3 ωρες μεσα σε κατακλυσμο ...

    Αυτο που κατι μου λεει ειναι να σταματησω και να ειμαι εντελως στεγνος απο μεσα!

    Εκτος αν μιλας για μπουφαν μονο για μεσα στην Αθηνα, οπου το μεγαλυτερο ταξιδι ειναι κανα 10λεπτο!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Με αλλα 100 (ισως να λεω και πολλα) επερνες "φιρματο" και 100% σιγουρο απο βροχη!


    Το "μπαζει λιγο" ΔΕΝ μου λεει τιποτα οταν ταξιδευω για πανω απο 3 ωρες μεσα σε κατακλυσμο ...

    Εκτος αν μιλας για μπουφαν μονο για μεσα στην Αθηνα, οπου το μεγαλυτερο ταξιδι ειναι κανα 10λεπτο!
    Πιστεύω +100 είναι λίγα, όχι πολλά. Ένα Dainese με παρόμοια χαρακτηριστικά συν απόλυτη αντίσταση στη βροχή πολύ αμφιβάλλω αν το παίρνεις με λιγώτερα από 350Ε.

    Συμφωνώ βεβαίως για τα 3ωρα ταξίδια. Οδηγώ σχεδόν αποκλειστικά μέσα στην Αθήνα, αλλά όχι όσο γρήγορα οδηγείς εσύ, αφού κάνω πολύ συχνά διαδρομές των 20-30 λεπτών.

  4. #19
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Πιστεύω +100 είναι λίγα, όχι πολλά. Ένα Dainese με παρόμοια χαρακτηριστικά συν απόλυτη αντίσταση στη βροχή πολύ αμφιβάλλω αν το παίρνεις με λιγώτερα από 350Ε.

    Συμφωνώ βεβαίως για τα 3ωρα ταξίδια. Οδηγώ σχεδόν αποκλειστικά μέσα στην Αθήνα, αλλά όχι όσο γρήγορα οδηγείς εσύ, αφού κάνω πολύ συχνά διαδρομές των 20-30 λεπτών.
    Απο 250 μπορεις να βρεις σιγουρα.
    Δεν ειναι αναγκη να ειναι Dainese ...
    Υπαρχουν κι αλλες φιρμες, απλως λιγοτερο γνωστες στο Ελληνικο κοινο.
    Ψαξτο λιγο ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  5. #20
    Δεν έχω τίποτε να ψάξω στα 250Ε, αφού το έχω βρει στα 145Ε... Το τζάκετ των 145Ε με καλύπτει για διαδρομές πόλης απόλυτα. Και όταν πάω ταξίδι, μπορώ να βάλω από πάνω το πλαστικό εντελώς αδιάβροχο μπουφάν που έχω πάντα κάτω από τη σέλα και να μην περνά ούτε καταιγίδα.

    Φανταστείτε, από την άλλη, κάποιον που δίνει τα 250Ε πιστεύοντας πως έχει ανεβεί πλέον σε τιμή οπότε, δεν μπορεί, θα είναι απόλυτα αδιάβροχο, τον διαβεβαίωσε και ο πωλητής, και, στην πρώτη μπόρα, ούπς, το νερό περνάει! Φτού!!

    Κάπου εδώ κολάει και το περί κολοκυθόπιττας...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Δεν είναι μόνο τα Dainese καλά... με κάτι λιγότερο από 250€ είχα πάρει το Clover μου, που έτρωγε βροχή σε ταξίδι για περισσότερο από 4 ώρες και δεν πέρασε τίποτα.

    Το βρίσκω απαράδεκτο να περνάει νερό από cordura, έστω και λίγο. Γι'αυτό τα παίρνεις. Αν είναι να βρέχεσαι ή να φοράς πλαστικά από πάνω, πάρε δερμάτινο που σε προστατεύει και καλύτερα.
    Θάνος..

  7. #22
    Εϊσαι μάλλον τυχερός αν πέτυχες τέλεια προστασία από βροχή με 250Ε. Και το λέω αυτό γιατί η αγορά αυτή είχε το στοιχείο του τζόγου: μέχρι να βρέξει πρώτη φορά, δεν φαντάζομαι να ήσουν βέβαιος ότι όντως θα σε προστατεύσει, εκτός αν φίλος σου που το είχε αγοράσει σε είχε βεβαιώσει.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Εϊσαι μάλλον τυχερός αν πέτυχες τέλεια προστασία από βροχή με 250Ε. Και το λέω αυτό γιατί η αγορά αυτή είχε το στοιχείο του τζόγου: μέχρι να βρέξει πρώτη φορά, δεν φαντάζομαι να ήσουν βέβαιος ότι όντως θα σε προστατεύσει, εκτός αν φίλος σου που το είχε αγοράσει σε είχε βεβαιώσει.
    Ήταν γνωστός μου ο πωλητής...
    Θάνος..

  9. #24
    Μιας και μιλάμε για προστασία, μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση ότι η Dainese δεν έχει ακόμη βγάλει στην αγορά το γιλέκο-αερόσακκο. Πριν δύο χρόνια μου είπαν από την αντιπροσωπεία ότι ακόμη κάνουν δοκιμές. Χθές ξαναπήρα τηλέφωνο και μου έδωσαν ακριβώς την ίδια απάντηση!

    Από την άλλη έχω μάθει ότι κάτι παρόμοιο έχει βγάλει η Colori. Μήπως ξέρετε λεπτομέρειες;

    Μια ακόμη μισο-σχετική ερώτηση: Πόσο περίπου κοστίζει ένα εσωτερικό περίβλημα κράνους Nolan; Είναι καιρός να το αλλάξω μετά από δύο χρόνια...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Μιας και μιλάμε για προστασία, μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση ότι η Dainese δεν έχει ακόμη βγάλει στην αγορά το γιλέκο-αερόσακκο. Πριν δύο χρόνια μου είπαν από την αντιπροσωπεία ότι ακόμη κάνουν δοκιμές. Χθές ξαναπήρα τηλέφωνο και μου έδωσαν ακριβώς την ίδια απάντηση!

    Από την άλλη έχω μάθει ότι κάτι παρόμοιο έχει βγάλει η Colori. Μήπως ξέρετε λεπτομέρειες;

    Μια ακόμη μισο-σχετική ερώτηση: Πόσο περίπου κοστίζει ένα εσωτερικό περίβλημα κράνους Nolan; Είναι καιρός να το αλλάξω μετά από δύο χρόνια...
    Η Colori έχει βγάλει αερόσακκο, αλλά δεν θα το έπαιρνα για πολλούς λόγους.

    1. Τα colori τα θεωρώ φτηνιάρικα (ένα παντελόνι cordura που είχα πάρει, έφαγε βροχή και μούσκεψε μέσα σε 5 λεπτά!)

    2. Στο μπουφάν με αερόσακκο κουβαλάς το μπουκάλι με τον αέρα πάνω σου. Σε περίπτωση πτώσης, ακόμα και κλειδιά να κουβαλάς στην τσέπη σου μπορεί να σε τραυματίσουν, πόσο μάλλον ολόκληρο μπουκάλι.

    3. Έπεσα με δερμάτινα και σκίστηκαν... γιατί η cordura που δεν έχει και την ίδια αντοχή, να κρατήσει και να μείνει ο αεροθάλαμος φουσκωμένος όσο θα σέρνομαι;

    Οι πτώσεις στα motogp είναι νομίζω τα καλύτερα παραδείγματα για την αποτελεσματικότητα του εξοπλισμού. Όταν αρχίσουν αυτοί να εμπιστεύονται άλλα υλικά εκτός του δέρματος, θα το σκεφτώ κι εγώ σαν εναλλακτική...
    Θάνος..

  11. #26
    Αν το μπουκάλι βρίσκεται "έξω" από τη "φούσκα", η φούσκα - λογικά - θα σε προστατέψει και από αυτό.

    Η cordura ίσως σκάσει με την τριβή, αλλά τουλάχιστον στην πρώτη πτώση στο έδαφος θα σε έχει προστατέψει.

    Ελάχιστοι έχουν τη δυνατότητα να φορούν τα παντελόνια του motogp στη δουλειά τους, καθώς και την καμπούρα στην πλάτη.

    Πιστεύω πως όταν η Dainese επιτέλους βγάλει το προϊόν στην αγορά, θα αξίζει μια καλή ματιά. Προς το παρόν η Colori δεν γεννά εμπιστοσύνη, με βάση τη μετριότητα των ως τώρα πολύ λιγώτερο high-tech προϊόντων της. Εξάλλου απ΄ό,τι έχω ακούσει το μπουφάν της ενεργοποιείται με κορδόνι που δένεις σε ειδικό σημείο στη μηχανή και αν ξεχάσεις να το αποσυνδέσεις κατεβαίνοντας, φουσκώνεις! Αντίθετα η Dainese θα βγάλει μοντέλο με έξυπνο ασύρματο αισθητήρα.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Αν το μπουκάλι βρίσκεται "έξω" από τη "φούσκα", η φούσκα - λογικά - θα σε προστατέψει και από αυτό.

    Η cordura ίσως σκάσει με την τριβή, αλλά τουλάχιστον στην πρώτη πτώση στο έδαφος θα σε έχει προστατέψει.

    Ελάχιστοι έχουν τη δυνατότητα να φορούν τα παντελόνια του motogp στη δουλειά τους, καθώς και την καμπούρα στην πλάτη.

    Πιστεύω πως όταν η Dainese επιτέλους βγάλει το προϊόν στην αγορά, θα αξίζει μια καλή ματιά. Προς το παρόν η Colori δεν γεννά εμπιστοσύνη, με βάση τη μετριότητα των ως τώρα πολύ λιγώτερο high-tech προϊόντων της. Εξάλλου απ΄ό,τι έχω ακούσει το μπουφάν της ενεργοποιείται με κορδόνι που δένεις σε ειδικό σημείο στη μηχανή και αν ξεχάσεις να το αποσυνδέσεις κατεβαίνοντας, φουσκώνεις! Αντίθετα η Dainese θα βγάλει μοντέλο με έξυπνο ασύρματο αισθητήρα.
    Δυστυχώς η στιγμή που σκας στην άσφαλτο είναι το λιγότερο που θα σου συμβεί. Δεν μπορείς να ξέρεις την ώρα που σέρνεσαι με την ταχύτητα που είχες όταν έπεσες, πότε θα τρακάρεις με ένα σταθερό αντικείμενο και εκεί θα εμπιστευόμουνα πολύ περισσότερο ένα κροκόδειλο πλάτης από ένα λεπτό στρώμα αέρα (αν υπάρχει ακόμα).

    Ωστόσο η Dainese δεν είναι όποια κι όποια. Αν βγάλει κάτι τέτοιο μάλλον θα είναι καλύτερο από της colori.

    Πάντως εγώ ακόμα το βλέπω με δυσπιστία όλο αυτό το project...
    Θάνος..

  13. #28
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Το "μπουκαλι" (φυσιγγιο) ειναι πολυ μικρο. Οσο μισο πακετο τσιγαρα. Ειναι στρογγυλεμενο απο παντου, πισω απο τον αεροσακο και ΔΕΝ υπαρχουν κινδυνοι τραματισμου απο αυτο.
    Τωρα αν σκιστει ο αεροσακος απο την τριβη δεν ξερω ...
    Αλλα ετσι κι αλλιως αρχιζει και ξεφουσκωνει μετα την πρωτη πτωση νομιζω.
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  14. #29
    Αυτό είναι ένα καίριο ζήτημα, αν αργεί τόσο να φουσκώσει, άστα να πάνε. Γιατί στο κάτω-κάτω, υπάρχει πάντα η χειρότερη πιθανότητα σύγκρουσης με άλλο όχημα ή αντικείμενο αντί για απλή πτώση, οπότε αν το φούσκωμα δεν έχει ξεκινήσει όταν αγκαλιαστείς με το άλλο αντικείμενο... άντε γειά. Και βεβαίως το γιλέκο δεν θα προστατεύσει τα άκρα. Το ερώτημα είναι αν τελικά προσφέρει κάποια προστασία ώστε να αξίζει την αγορά.

    Έθεσα το ζήτημα προ λίγων ημερών σε νέα συζήτηση αλλά, ενώ πολλοί διάβασαν το θέμα, κανένας δεν απάντησε, φαίνεται ελάχιστοι έχουν προβεί στην αγορά ως τώρα... Βέβαια όταν τόσοι και τόσοι δεν φορούν κράνος, σίγουρα δεν θα πάρουν το γιλέκο...

  15. #30
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Αυτό είναι ένα καίριο ζήτημα, αν αργεί τόσο να φουσκώσει, άστα να πάνε. Γιατί στο κάτω-κάτω, υπάρχει πάντα η χειρότερη πιθανότητα σύγκρουσης με άλλο όχημα ή αντικείμενο αντί για απλή πτώση, οπότε αν το φούσκωμα δεν έχει ξεκινήσει όταν αγκαλιαστείς με το άλλο αντικείμενο... άντε γειά. Και βεβαίως το γιλέκο δεν θα προστατεύσει τα άκρα. Το ερώτημα είναι αν τελικά προσφέρει κάποια προστασία ώστε να αξίζει την αγορά.
    ................
    Εγω ΔΕΝ ειπα πουθενα οτι αργει !
    Φουσκωνει ακαριαια !
    Αν θελεις μαλιστα εχεις και ανταλλακτικη φιαλη μαζι σου και την αλλαζεις σε 3 λεπτα, για να το ξαναεχεις ετοιμο.
    Δες αναλυτικη παρουσιαση στο site της Colori με βιντεακια.
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. θελω δερματινο μπουφαν,γωριζει κανεις¨?
    από alfa156 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2009, 09:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF