Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 43 από 43

Θέμα: cordura η δερμάτινο?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Εγώ αναρωτιέμαι αν πραγματικά πιστεύει κανείς ότι προστατεύεται στο ελάχιστο από ένα τέτοιο γιλέκο..

    Νομίζω ότι όλη η ιστορία είναι ένα εφετζίδικο παραμύθι γι'αυτό και κανείς δεν το αγοράζει.

    Ο αερόσακκος στο αυτοκίνητο λειτουργεί προστατευτικά/επιβραδυντικά για το κεφάλι την ώρα ακριβώς που σκάει και φουσκώνει. Δεν λειτουργεί σαν "ασπίδα" όπως τα ρούχα στον μοτοσυκλετιστή.

    Έστω ότι το γιλέκο φουσκώνει και αντέχει και στην τριβή και δεν σκίζεται. Πιστεύει κανείς ότι θα τον προστατέψει αν σκάσει πάνω σε μία αιχμηρή επιφάνεια ή έστω και στην ακμή ενός πεζοδρομίου ή στην μπαριέρα; Είναι ανθεκτικότερο στην κρούση και τη συμπίεση το στρώμα του αέρα από το σκληρό πλαστικό ενός κροκόδειλου ή ενός προστατευτικού από αυτά που έχουν πάνω όλα τα μπουφάν;

    δεν νομίζω...
    Θάνος..

  2. #32
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
    ..........................
    Έστω ότι το γιλέκο φουσκώνει και αντέχει και στην τριβή και δεν σκίζεται. Πιστεύει κανείς ότι θα τον προστατέψει αν σκάσει πάνω σε μία αιχμηρή επιφάνεια ή έστω και στην ακμή ενός πεζοδρομίου ή στην μπαριέρα; Είναι ανθεκτικότερο στην κρούση και τη συμπίεση το στρώμα του αέρα από το σκληρό πλαστικό ενός κροκόδειλου ή ενός προστατευτικού από αυτά που έχουν πάνω όλα τα μπουφάν;

    δεν νομίζω...
    Σε συνδιασμο ?

    Γιατι να μην εχει και ολα τα αλλα προστατευτικα ?
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Σε συνδιασμο ?

    Γιατι να μην εχει και ολα τα αλλα προστατευτικα ?

    Οκ!! Άμα είναι έτσι... πάω πάσο..
    Θάνος..

  4. #34
    Μια στιγμή ρε παιδιά. Αν σε περίπτωση πτώσης ο αναβάτης κινδυνεύει από πρόσκρουση σε 7 ειδών αντικείμενα, πρέπει ο αερόσακκος να προστατεύει και από τα 7 για να τον θεωρήσουμε χρήσιμο;;;

    Εντάξει, αν πέσεις πάνω σε αιχμηρό αντικείμενο δεν θα σε προστατεύσει, είναι μάλλον προφανές. Αν όμως σε προστατεύσει από πρόσκρουση σε σκληρή επίπεδη επιφάνεια, θα χαλαστείς;

    Προσωπικά είμαι βέβαιος πως η πρόσκρουση με τον ώμο ή τον αγκώνα με συμβατικό μπουφάν με προστασίες είναι χειρότερη από την πρόσκρουση φορώντας μπουφάν με αερόσακκο. Η φούσκα θα απορροφήσει τη δύναμη της πρόσκρουσης καλύτερα.

    Από την άλλη, στο βίντεο που μόλις είδα το πάχος του φουσκωμένου αερόσακκου με ξάφνιασε, το περίμενα τουλάχιστον διπλάσιο. Βλέποντας τον τύπο να σηκώνεται, η μόνη ένδειξη ότι το μπουφάν είχε φουσκώσει ήταν ο γιακάς.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Μια στιγμή ρε παιδιά. Αν σε περίπτωση πτώσης ο αναβάτης κινδυνεύει από πρόσκρουση σε 7 ειδών αντικείμενα, πρέπει ο αερόσακκος να προστατεύει και από τα 7 για να τον θεωρήσουμε χρήσιμο;;;

    Εντάξει, αν πέσεις πάνω σε αιχμηρό αντικείμενο δεν θα σε προστατεύσει, είναι μάλλον προφανές. Αν όμως σε προστατεύσει από πρόσκρουση σε σκληρή επίπεδη επιφάνεια, θα χαλαστείς;

    Προσωπικά είμαι βέβαιος πως η πρόσκρουση με τον ώμο ή τον αγκώνα με συμβατικό μπουφάν με προστασίες είναι χειρότερη από την πρόσκρουση φορώντας μπουφάν με αερόσακκο. Η φούσκα θα απορροφήσει τη δύναμη της πρόσκρουσης καλύτερα.

    Από την άλλη, στο βίντεο που μόλις είδα το πάχος του φουσκωμένου αερόσακκου με ξάφνιασε, το περίμενα τουλάχιστον διπλάσιο. Βλέποντας τον τύπο να σηκώνεται, η μόνη ένδειξη ότι το μπουφάν είχε φουσκώσει ήταν ο γιακάς.
    Νομίζω ότι η φούσκα θα είναι σε όλες τις περιπτώσεις χειρότερη. Ο κροκόδειλος και τα λαστιχένια ή πλαστικά προστατευτικά έχουν προφανώς πολύ μεγαλύτερη αντοχή σε κρούση από το φουσκωμένο μπαλόνι... Είναι πασιφανές, δεν χρειάζεται συζήτηση.

    Δεν βρίσκω ούτε ένα πλεονέκτημα στη χρήση αερόσακκου πέρα από το να πέσεις δήθεν στα μαλακά όταν το βασικό είναι να μη σου χωθεί πουθενά κανένα παλούκι, υπό την ευρύτερη έννοια ή να μη σε κόψει στα δύο καμία μπαριέρα.. Τι φούσκες και αέρας μου λέτε...

    Τώρα αν θέλετε να το προτιμήσετε εμένα τι με πειράζει;
    Θάνος..

  6. #36
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
    ...............
    Δεν βρίσκω ούτε ένα πλεονέκτημα στη χρήση αερόσακκου πέρα από το να πέσεις δήθεν στα μαλακά όταν το βασικό είναι να μη σου χωθεί πουθενά κανένα παλούκι, υπό την ευρύτερη έννοια ή να μη σε κόψει στα δύο καμία μπαριέρα.. Τι φούσκες και αέρας μου λέτε...

    Τώρα αν θέλετε να το προτιμήσετε εμένα τι με πειράζει;
    Ρε θανε ....
    Ριλαξ ρε φιλε ...

    Γιατι κανεις πολεμο ?
    Και εγω ΔΕΝ την παω την Colori, αλλα δεν κανω ετσι.

    Μεγαλος κινδυνος στην πτωση ειναι κι η μετατοπιση σπονδυλου απο το τρανταγμα της πτωσης.
    Απο αυτο τουλαχιστον σε προφυλλασει.
    Αν εχεις κι ΟΛΑ τα αλλα προστατευτικα, εισαι ΟΣΟ ειναι δυνατον καλλυμενος.
    Μην το βγαζεις και εντελως αχρηστο ...

    Μολις το βγαλει αλλη εταιρεια, θα το σκεφτω κι εγω!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  7. #37
    Θάνο, δεν το στέλνεις το παραπάνω μήνυμά σου και στη Dianese, που κωλοχτυπιούνται οι κακομοίρηδες εδώ και κάτι χρόνια να βγάλουν μπουφάν με αερόσακκο, να τους γλιτώσεις από τον κόπο και από τα έξοδα; Άγαλμα θα σου φτιάξουν από ευγνωμοσύνη.

    Κοίτα να δεις που την είχα και σε εκτίμηση τη Dainese...

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Ρε θανε ....
    Ριλαξ ρε φιλε ...

    Γιατι κανεις πολεμο ?
    Και εγω ΔΕΝ την παω την Colori, αλλα δεν κανω ετσι.

    Μεγαλος κινδυνος στην πτωση ειναι κι η μετατοπιση σπονδυλου απο το τρανταγμα της πτωσης.
    Απο αυτο τουλαχιστον σε προφυλλασει.
    Αν εχεις κι ΟΛΑ τα αλλα προστατευτικα, εισαι ΟΣΟ ειναι δυνατον καλλυμενος.
    Μην το βγαζεις και εντελως αχρηστο ...

    Μολις το βγαλει αλλη εταιρεια, θα το σκεφτω κι εγω!
    Είμαι ακόμα μάχιμος γι'αυτό!

    Δεν κάνω πόλεμο ρε συ... έτσι φάνηκε; απλά η γνώμη μου είναι αυτή.

    Εντάξει ίσως θα μπορούσαμε να φοράμε ένα σκασμό πράγματα, αλλά το θέμα είναι να υπάρχει και μια ισορροπία ανάμεσα στην ασφάλεια και την άνεση.

    Το συγκεκριμένο μπουφάν το έχω δει και από κοντά και στο βίντεο της παρουσιάσης. Ε εντάξει απλά δεν με πείθει..
    Θάνος..

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Θάνο, δεν το στέλνεις το παραπάνω μήνυμά σου και στη Dianese, που κωλοχτυπιούνται οι κακομοίρηδες εδώ και κάτι χρόνια να βγάλουν μπουφάν με αερόσακκο, να τους γλιτώσεις από τον κόπο και από τα έξοδα; Άγαλμα θα σου φτιάξουν από ευγνωμοσύνη.

    Κοίτα να δεις που την είχα και σε εκτίμηση τη Dainese...
    Δηλαδή επειδή η Dainese κάνει έρευνα πρέπει εγώ να μην έχω γνώμη;

    Αυτά που έχω δει μέχρι τώρα, αυτά σχολιάζω. Αν μετά βγάλουν παπάδες, θα το ξανασυζητήσουμε.
    Θάνος..

  10. #40
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Εγω καταλαβαινω οτι θα βγαζουν ολο και καλυτερα μετρα προστασιας.
    Αυτο ειναι καλο για μας και κακο για την τσεπη μας!

    Αλλα αφου χωρις εμας ΔΕΝ θα υπαρχει κι η τσεπη ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ASTRAKITCAR
    Εγγραφή
    18/08/2004
    Μηνύματα
    287
    Αναμεσα στα μοντελα DIAS JACKET της COLORI (350€) και της Bering CUB 112 (400€) τι προτείνεται και γιατί.

    Με ενδιαφλερει η ασφάλεια που προσφέρουν και γενικά η ποιότητα κατασκεύης σε συνδυασμό με την αντοχή στον χρόνο.

    ευχαριστώ
    πωλουνται ΦΡΕΝΑ 288mm κομπλέ από AUDI A3 2.0 tsi για Group VAG (δεν είμαι έμπορος).

  12. #42
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Παιδακια ειναι τα πραγματα συγκεκριμενα!
    Αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της κουκουβαγιας!
    Τα δερματινα σε σωζουν σε πτωση με ΠΟΛΛΑ χιλιομετρα και ο θανος δεν θα μιλαγε εαν (δυστυχως ) δεν το διαπιστωνε μονος του.
    Δεν κανει με κανεναν πολεμο απλα προσπαθει να σας πει ορισμενα πραγματα.
    Αλλο να πεσεις με 150χλμ και τριβεσαι στην ασφαλτο η σε κοτρωνια στην ακρη του δρομου με ενα δερματινο και αλλο με να μπαλονι ντυμενο με υφασμα.
    Αν ηταν δυνατον να περναμε ενα μαχαιρι και να καρφωναμε τον ενα τυπο μπουφαν και μετα τον αλλο να δουμε ποιος θα αντεξει εκ των δυο.
    Δεν ειναι τυχαιο οτι οι αγωνιστικες φορμες ειναι δερματινες!
    Εγω προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν να ειμαι μεσα σε ενα υφασμα.
    Τωρα αν στο μελλον αποδειχτει τοσο περιτρανα οσο και στα δερματινα οτι αντεχουν σε πτωσεις υψηλων χιλιομετρων τοτε να το συζητησουμε σοβαρα.
    Το συγκεκριμενο μπουφαν σχεδιαστηκε για να αντιμετωπιζει ενα πραγμα (στατικη κρουση),προτιμω τον κροκοδειλο προς το παρον

  13. #43
    Μέλος Το avatar του/της voudarxos
    Εγγραφή
    12/09/2004
    Μηνύματα
    45

    Re: cordura η δερμάτινο?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    cordura η δερμάτινο?
    παίζει δερμάτινο στο MAKRO χωρις προστατευτικα στα 130+ φπα
    cordura παίζει με 200 -230
    ριχτε ιδέες
    Εξαρταται αν το θες για προστασια απο νερο η σαβουρμα.
    Με 130 πηρα cordura με προστατευτικα σε αγκωνες - πλατη - και ωμους μαρκα germas και με την προχθεσινη βροχη εκοβα βολτες για κανα 2ωρο να δω αν θα περασει και δεν περασε τιποτα απο νερο ...
    Σε πτωση ευτυχως δοξα το θεο δεν το δοκιμασα αλλα δεν νομιζω το υλικο αυτο να αντεχει στο συρσιμο....
    Σιγουρα ενα καλο δερματινο σε πτωση προστατευει πολυ καλυτερα και ας βραχεις και λιγακι 5 φορες το χρονο

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. θελω δερματινο μπουφαν,γωριζει κανεις¨?
    από alfa156 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2009, 09:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF