Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Αγορά μηχανής από αντιπροσωπεία

  1. #1

    Αγορά μηχανής από αντιπροσωπεία

    Καλησπέρα παιδιά θα αγοράσω σε λίγες μέρες ένα fazer s2 ABS καινούργιο από την αντιπροσωπεία τις yamaha …… ως νέος biker θα ήθελα να ρωτήσω τι θα πρέπει να προσέξω πριν την πάρω από εκεί και φύγω????

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Να ψάξεις και σε άλλους dealer της αντιπροσωπείας μήπως σου κάνουν καλύτερη τιμή.

  3. #3
    Ναι σωστά είναι ένα θέμα και αυτό…… αλλά εγώ μιλάω από πλευρά μηχανής αν θα πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερα πριν την πάρω και φύγω από εκεί

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Πρώτα πρέπει να τσεκάρεις τον αριθμό πλαισίου και κινητήρα αν είναι ίδιοι με αυτούς που αναγράφονται στην άδεια, αν και ειδικά από αντιπροσωπεία δεν κάνουν τέτοια λάθη συνήθως.

    Επίσης κοίταξε αν έχει κανένα σημάδι ή γραντζουνιά το μηχανάκι από το μπες βγες στο μαγαζί ή ακόμα και αν έχει πέσει.

    Συνήθως είναι εντάξη προετοιμασμένες οι μηχανές στις αντιπροσωπείες και δεν χρειάζεται να ανησυχείς για κάτι.

  5. #5
    Thank`s friend


  6. #6
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    απο την στιγμή που ειναι καινουργια θα πρεπει να παραλαβεις μαζι με την μηχανη και το manual (εννοειτε.... ) και το service book (για το τελευταιο κρατω μια επιφυλαξη... )
    να επιμεινεις να τα παρεις αυτα την στιγμη της παραλαβης!

    κατα τα αλλα οπως τα ειπανε, κοιτας μην εχει καμια γρατζουνια,χτυπημα.
    τωρα μερικοι λενε να ελεγχεις και την σωστη συσφυξη βασικών μερων οπως φαιρινγκ, τροχων κτλ και αυτό γιατι τα μηχανακια ερχονται σε κουτα και συναρμολογουνται στο συνεργειο (μερικες φορες και στο πεζοδρομιο) της αντιπροσωπιας/εμπορα.
    αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να γινει κατι τετοιο....

    ααα, ΜΕΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!!!

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  7. #7
    αέρα στα λάστιχα !!! και μην γελάτε καθόλου! πολλές φορές έχει τύχει σε φίλους, γνωστούς, αλλά και σε μένα, καινούρια μοτο να φέυγουμε απο το μαγαζί και τα λάστιχα να έχουν πχ -10 psi (χωρίς υπερβολή) απο το προβλεπόμενο

    για το service book που λέει ο div, αν εννοεί αυτό που σου σφραγίζουν τα service, οπωσδήποτε! εξάλλου το χρειάζεσαι για να εισαι καλλυμένος απο την εγγύηση. Αν εννοεί το service manual, ξέχασε το, δεν το δίνει ποτέ κανείς.

  8. #8
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

    για το service book που λέει ο div, αν εννοεί αυτό που σου σφραγίζουν τα service, οπωσδήποτε! εξάλλου το χρειάζεσαι για να εισαι καλλυμένος απο την εγγύηση. Αν εννοεί το service manual, ξέχασε το, δεν το δίνει ποτέ κανείς.
    εννοω το owners manual (οδηγειες χρησης..λες και ειναι φουρνος μικροκυματων.. )
    και το service book!

    το service manual δεν το δινουν μαζι με την μηχανη. και δεν μπορω να καταλαβω την λογική σε αυτο...
    ερωτηση: γιατί ενω σε σχεδον ολες τις εταιρειες το service manual & το parts cataloge υπαρχει σαν κωδικός ανταλλακτικου για να το παραγγηλεις, αυτες δεν στο δίνουν....
    ζητησα το parts book για μια απο τις μηχανες μου (δεν αναφερω μαρκα για ευνοητους λογους..ειναι απο τους 4 μεγαλους ιαπωνες ) και μου ειπαν οτι δεν διατειθεται στο κοινο!!!!

    δεν πειραζει ας ειναι καλα το διαδικτυο....
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

Παρόμοια θέματα

  1. αγορά μηχανής απο εξωτερικο
    από tanouki2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2008, 13:16
  2. Αγορα μηχανης απο εξωτερικο
    από fantacid στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2006, 15:11
  3. Αγορά μηχανής απο Ιταλία
    από Motoulis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2006, 09:23
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF