Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: Κρισημη Απόφαση:Metzeler Tourance ή Michelain Anakee ?

  1. #1
    Drive It Like U Stole It Το avatar του/της zoudis
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    161

    Question Κρισημη Απόφαση:Metzeler Tourance ή Michelain Anakee ?

    Η ώρα έφτασε....

    Αποφάσισα καλοί μου φίλοι να αλλάξω λάστιχα στην καλή μου V 650 μετά από 30.000 κμ. Kαι εδώ είναι που μπαινετε εσεις :

    Τι βάζω ? Metzeler Tourance (μου τα λεει 280 γιουρο) ή Μιchelain Anakee (265 euro) ???

    Εδω σας θέλω....

    Γνώμες-απόψεις τώρα που το πήρα απόφαση να μην το μετανιώσω πλιιιιιζζζζ ....

    Drive It Like You Stole It

  2. #2
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651

    Re: Κρισημη Απόφαση:Metzeler Tourance ή Michelain Anakee ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
    Η ώρα έφτασε....

    Αποφάσισα καλοί μου φίλοι να αλλάξω λάστιχα στην καλή μου V 650 μετά από 30.000 κμ. Kαι εδώ είναι που μπαινετε εσεις :

    Τι βάζω ? Metzeler Tourance (μου τα λεει 280 γιουρο) ή Μιchelain Anakee (265 euro) ???

    Εδω σας θέλω....

    Γνώμες-απόψεις τώρα που το πήρα απόφαση να μην το μετανιώσω πλιιιιιζζζζ ....





    Anakee ασυζητητι!!! παντου καλυτερα,μεχρι ρανιδας
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #3
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Χωρίς να έχω ιδία άποψη (2.700 klm ακόμα ο ψαράς.. ), όποτε
    πέφτω σε ανάλογη συζήτηση οι ψήφοι είναι συντριπτικές υπέρ του Anakee...

    Κάνε χρήση της "εύρεσης"...θα βρεις πολλά....

    Και μην ξεχνάς ότι είναι πολύ βασικό να το ψάξεις με βάση τη χρήση που κάνεις. Εγώ π.χ. τη μηχανή 99,9% την οδηγώ σε άσφαλτο. Για να αποφασίσω να αλλάξω τα μαμίσια TW-που είναι σχεδιασμένα γι' αυτή τη χρήση- θα πρέπει να πεισθώ οτι π.χ. τα Anakee είναι καλύτερα αποκλειστικά σε χρήση on road...(τι με νοιάζει η συμπεριφορά στο χώμα, αφού δεν πάω εκεί).

    Αυτά...Να μας πεις τί αποφάσισες, και εντυπώσεις (όταν με το καλό..)



    Α..αν δεν τα πρόσεξες : δες και εδώ
    'Ενα Jameson με πάγο...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200

    Re: Κρισημη Απόφαση:Metzeler Tourance ή Michelain Anakee ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
    Η ώρα έφτασε....

    Αποφάσισα καλοί μου φίλοι να αλλάξω λάστιχα στην καλή μου V 650 μετά από 30.000 κμ. Kαι εδώ είναι που μπαινετε εσεις :

    Τι βάζω ? Metzeler Tourance (μου τα λεει 280 γιουρο) ή Μιchelain Anakee (265 euro) ???

    Εδω σας θέλω....

    Γνώμες-απόψεις τώρα που το πήρα απόφαση να μην το μετανιώσω πλιιιιιζζζζ ....

    280 ευρώ τα tourance?Πολύ ακριβά μου φαίνονται.Πριν από 3-4 χρόνια τα είχα βάλει γύρω στα 200.
    Τρώω άρα υπάρχω.Τρώω περισσότερο,υπάρχω περισσότερο.

  5. #5
    Drive It Like U Stole It Το avatar του/της zoudis
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    161

    Thumbs up

    Θενκ γιου ολ !

    Τις έψαξα όλες τις συζητήσεις εδώ. 'Οντώς όλοι είναι υπέρ των Ανακι αλλά από ότι κατάλαβα, επείδη ακριβώς είναι μαλακά και ζεσταινονται γρήγορα λόγω πιριτίου, φθειρονται και γρήγορα...

    Και δεν θέλω να πληρώσω, να βάλω λάστιχα και σε 10.000χλμ να ΜΗΝ έχω λάστιχα πάλι....

    Και έτσι πως έχω μάθει απο τα ΒΤ Τραιαλγουινκς που είναι στα 30.000 χλμ....και ακόμα τσουλάν αξιοπρεπώς

    Γι 'αυτό λέω και τα Τουράνς, λόγω του ότι έχουν καλύτερη διάρκεια ζωής και μοάζουν σαν πάτημα περισσότερο με τα μαμίσια ΒΤ. Τα ανακί δεν είναι λίγο τετραγωνισμένα ? 'η τουλάχιστον έτσι γίνονται μετά από λίγο, που τα έχω δει σε μηχανάκια.

    Και όντως τα 280 είναι πολλά

    αλλά αλλάξαν οι τιμές τα τελευταια 3-4 χρόνια αρκετά

    Drive It Like You Stole It

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    280 ευρώ,συνεχίζουν να μου φαίνονται πολλά,παρόλα τα χρόνια που πέρασαν...Μήπως δεν το έχεις ψάξει αρκετά;Όσο για αντοχή τα tourance τα είχα γύρω στα 25000 κμ ,ε μπορεί και παραπάνω,ακόμα και στα τελευταία τους για τα χιλιόμετρα τους κρατούσαν καλά.Ότι εννοεί βέβαια ο καθένας μας καλά.
    Τρώω άρα υπάρχω.Τρώω περισσότερο,υπάρχω περισσότερο.

  7. #7
    ε! τι να πω? Το avatar του/της xtapodias
    Εγγραφή
    19/07/2005
    Μηνύματα
    154
    Καταρχήν μπράβο που έβγαλες τόσα χιλιόμετρα με τα μαμίσια. Εγώ απο συζητήσεις με φίλους και απο διάφορα sites, κατάλαβα οτι για 99% οδήγηση σε άσφαλτο, δικάβαλος 90% των περιπτώσεων, και υπέρβαρος, η μέση απόσταση που κάνεις είναι γύρω στα 15000 χλμ. Από αυτά που δίαβασα από αγγλόφωνα sites (κυρίως USA), έβγαλα το εξής συμπέρασμα. Τα metzeler είναι τσόκαρα. Κρατάνε πολύ περισσότερο λόγω κάποιων ενισχύσεων που έχουν στο πέλμα αλλά από ζέσταμα και βροχή άστα. Ακόμα και στο cornering έχουν ψιλοπρόβλημα. Τα michelin είναι όντως καλύτερα αλλά όντως τρώγονται και γρηγορότερα. Εχουν και καλύτερη συμπεριφορά. Πολύ καλά λόγια λένε και για τα Dunlop. Για την ακρίβεια δεν λένε άσχημα όπως συμβαίνει για τα δύο προηγούμενα. Εχουν ίσως το καλύτερο πάτημα. Εγώ τώρα που θα αλλάξω είμαι μεταξύ Dunlop και Michelin. Ολα τα παραπάνω είναι βεβαίως υποκειμενικά, λόγω του τρόπου που χρησιμοποιεί ο καθένας τη μηχανή του.

  8. #8
    Drive It Like U Stole It Το avatar του/της zoudis
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    161
    Το ψαξα παιδία, πηρα 3-4 τηλέφωνα, τόσο παιζουν παντου...τα τουράνς τα λένε και 300 γιουρο μερικοί....

    τώρα, αυτά που λέει ο χταπόδιας δεν έχει άδικο...έτσι ακριβώς είναι. Βρόχη και μηχανή προσπάθω να το αποφευγώ, να μην κυκλοφορώ ή ν παίρνω το κουτί, οπότε με πιανει 5 μερες το χρόνο ? και πολύ λέω. Οπότε είναι θέμα αναλογίας απόδοσης (ζέσταμα) και αντοχής οπου πρέπει να καταλήξω....

    Για τα Ντάνλοπ το παρακάτω λινκ δεν λέει και τίποτα το θετικό....

    http://motorcycleinfo.calsci.com/VStrom3.html
    Drive It Like You Stole It

  9. #9
    ε! τι να πω? Το avatar του/της xtapodias
    Εγγραφή
    19/07/2005
    Μηνύματα
    154
    Γιατί το λες αυτό? Εγω διαβάζω ότι :

    Dunlop Trailmax D607 - Decent on/off road compromise $74/$90

    ρε zoudi πες μου κάτι εσένα τα μαμίσια δεν σου γλύστρισαν ποτέ? Διάβασα σε κάτι sites οτι τα μαμίσια είναι γαμάτα δεν γλυστράνε δε κάνουν δε ράνουν. Εγω ξέρω οτι σε κάτι Θηβών σε κατι εισόδους της εθνικής, στη Γαλατσίου κλπ αν δεν προσέξω θα ψάχνω να βρω τον κώλο μου. Γι' αυτό θέλω να βάλω πιό μαλακά κι ας φθαρούν πιο γρήγορα.

  10. #10
    Drive It Like U Stole It Το avatar του/της zoudis
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    161
    Βλέπεις ? δεν λεει και κάτι το τρομερό, απλά καλά-επαρκείς αναλογία χώμα δρόμου. Τίποτα το συνταρακτικό (βλ . ΒΤ020 και τα άλλα που λέει και ένα καλό λόγο).

    Τα μαμίσια ειναι καλά αλλά εχουν έμφαση στη σκληράδα και στο να κρατάν πολλά χιλιόμετρα και τα καταφέρνουν καλα σ' αυτό. Η αλήθεια είναι ότι και γω στα τελευταία 10.000 χλμ που κάνω εξασκώ την ισοροποία μου. Το νιώθω το πίσω μέρος να φέυγει ή να παίζει αλλά κάνει τα τσαλίμια του και σταματάει εκει....

    Είναι σκληρό λάστιχο και γλιστράει εννίοτε, δεν γίνεται΄να μην, είναι λογικό....

    Εγώ αυτά θα έβαζα πάλι (που είναι και πιο φτηνά με 240 γιούρο) γιατί είναι "καλά" απλά και σκυλιά αλλά ο μάστορας μου επιμένει και είναι πολέμιος των ΒΤ γιατί λεει δεν ζεστένονται με την καμία....και ότι θα πάθω πλάκα με το πως πάει η μηχανή με τα Ανακι ή έστω τα Τουράνς....

    Και εφόσον τα Ανακι είναι πιο μαλακά (καλύτερο κράτημα και μοναδικά για βροχή) απο τα Τουράνς ΑΛΛΑ φθείρονται και πιο γρήγορα, λέω να πάω στα Τουράνς που είναι επίσης μαλακά αλλά θα κρατήσουν και 25.000 χλμ.
    Drive It Like You Stole It

  11. #11
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651

    ΑΝΑΚΕΕ Δαγκωτο λεμεεε!!!

    Ti Anakee τι Τurance αν το κυνηγας το μοτορι,στο χρονο πανω θες λαστιχα...ασε που η χρυση τομη συνηθως οδηγει σε μετριο αποτελεσμα...οποτε η μαλακο και κρατημα,η προς το τουβλο και πολλα κμ...
    Αν θες ακουσε με: εβαλα ενα μεταχειρω ανακεε-το'κοβα να'χε καμια 8000κμ και του εκανα αλλα 12000!!!...το λαστιχο μεχρι την τελευταια βροχη -πηγαινοντας για φρεσκα λαστιχα,κραταγε κ-α-ν-ο-ν-ι-κ-ο-τ-α-τ-α!!!και μιλαμε το'χα φτασει στο οριο φθορας (δεικτες)και τα τουρανς λενε οτι ειναι καλα αλλα ειναι..τουρανς,και αρκετες γενιες πισω...απλα θα δοκιμαζα τα τουρανς και γω αλλα οταν ακους 1500 διχασμενες γνωμες,ε,δε μπορει κατι χου εχει η δουλεια,για τα μισελεν δεν ακουσα παραπονο ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΒΡΟΧΗ!!!και ξερεις τι ειναι να εισαι πλαγιασμενος και να δεις νερα κατα μηκος την τελευταια στιγμη...με τα μισελεν σα ναταν στεγνο....τα μετζελερ (σαχαρα) που ειχα χαλια εως απαραδεκτα τα Sirac (Michelin)καλα αλλα....πολυ λιγα κμ (ουτε 10000 δεν εβγαλε το πισω)δεν ειμαι προκατειλλημενος με τα μετζελερ/πιρελλι γενικα αλλα δυο-τρεις στραβες που μου ετυχαν δε τα κοβω για τοπ επιλογη...και να σου πω και κατι τελευταιο;σε δυο ρημαδολαστιχα πατας...ε,ας ειναι οτι καλυτερο απο κρατημα,διαολε!
    οτι κι αν διαλεξεις καλοφαγωτα ναναι,αδερφε!!!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  12. #12
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Νάσο εμένα πάντως με έπεισες.....
    'Ενα Jameson με πάγο...

  13. #13
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim

    Νάσο εμένα πάντως με έπεισες.....
    αδερφε δε σκοπευω να πεισω κανενα.. μεγαλα παιδια ειμαστε,και ο καθενας κανει τις επιλογες του μη το ψειριζουμε το θεμα αλλο...επειδη ομως οι επιλογες δεν ειναι του στυλ "βαλτο μεγαλε και αμα δε σ'αρεσει φερτο πισω"λεμε τη γνωμη μας,ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΧΡΗΣΗΣ του ελαστικου και βγαζουμε καποια συμπερασματα...πχ τα Α κρατανε παντου και παντα,τα Β βγαζουν χιλιομετρα,τα Γ υποφερουν παντου αλλα ειναι φτηνα απλα πραματα,διαλεγεις και παιρνεις...και προς αποφυγη παρεξηγησεων ουτε απο τους λαστιχαδες τα παιρνω ουτε απο τη μισελεν ουτε απο τη μετζελερ...σαν απλος πελατης παω (καθε χρονο,εστω και μεταχειρω στην αναγκη)βαζω λαστιχα, οδηγω και μεταφερω τη γνωμη μου...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  14. #14
    Drive It Like U Stole It Το avatar του/της zoudis
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    161

    Thumbs up

    Θενκ γιου ολ κγάις ιντιτ !

    Χτες αλλάξα τελικά λάστιχα. Ειπά να μην κάνω του ξερο-κεφαλιού μου αυτή τη φορά, και να ακούσω την γνώμη-άποψη των πολλών, που λένε ότι το Ανακι είναι κάλύτερο λάστιχο σε πολλούς τομείς. Ετσι μετά από ΠΟΛΥ σκέψη, κατάληξα ότι πρέπει να δοκιμάσω τα Ανακι που όλοι μιλάν γι αυτά, και ας μου κρατήσουν λιγότερο. Αν δεν δω κάτι το συνταρακτικό, την αλλη φορά θα βάλω τα τραιαλγουικς που ειναι μέτρια μεν, σκυλιά δε...

    Επίσης ανακαλυψα ότι δεν έχω τακάκια πίσω, τα άλλαξα κι αυτά. Έβαλα κάτι μάλακα και όχι τα μεταλλικά τις Νισιν (γαματα μεν, τρώνε δισκούς δε), εφόσον προκειτε για τέτοιο απλό και φτηνό αλλά συμαντικό αναλώσιμο, ας αλλάζω συχνότερα, δεν πειράζει.

    Καλά χιλιόμετρα μου έυχομαι, και θα σας πω εντυπώσεις από πρώτο χέρι ιν δε νιαρ φιουτιουρ !


    Α, τελικά 250 γιούρο μου πήρε για τα Ανακι. Καλα δεν είναι ?
    και 26 γιουρο τα τακάκια (Mercury i think...)


    Drive It Like You Stole It

  15. #15
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
    Θενκ γιου ολ κγάις ιντιτ !

    Χτες αλλάξα τελικά λάστιχα. Ειπά να μην κάνω του ξερο-κεφαλιού μου αυτή τη φορά, και να ακούσω την γνώμη-άποψη των πολλών, που λένε ότι το Ανακι είναι κάλύτερο λάστιχο σε πολλούς τομείς. Ετσι μετά από ΠΟΛΥ σκέψη, κατάληξα ότι πρέπει να δοκιμάσω τα Ανακι που όλοι μιλάν γι αυτά, και ας μου κρατήσουν λιγότερο. Αν δεν δω κάτι το συνταρακτικό, την αλλη φορά θα βάλω τα τραιαλγουικς που ειναι μέτρια μεν, σκυλιά δε...

    Επίσης ανακαλυψα ότι δεν έχω τακάκια πίσω, τα άλλαξα κι αυτά. Έβαλα κάτι μάλακα και όχι τα μεταλλικά τις Νισιν (γαματα μεν, τρώνε δισκούς δε), εφόσον προκειτε για τέτοιο απλό και φτηνό αλλά συμαντικό αναλώσιμο, ας αλλάζω συχνότερα, δεν πειράζει.

    Καλά χιλιόμετρα μου έυχομαι, και θα σας πω εντυπώσεις από πρώτο χέρι ιν δε νιαρ φιουτιουρ !


    Α, τελικά 250 γιούρο μου πήρε για τα Ανακι. Καλα δεν είναι ?
    και 26 γιουρο τα τακάκια (Mercury i think...)


    καταρχην καλωφαγωτα!
    αλλα 250 ? σαν ψιλοπολλα μου φαινονται ρε γαμωτ...-μηπως να σου συστηναμε και λαστιχα;smilea: χεχεχε την τελευταια φορα που ρωτησα σε γειτονικα λαστιχαδικα (Νεος Κοσμος-Σεπτεβρη)η τιμη ηταν 200? και τα δυο,τοποθετημενα,και με σαμπρελες 220...εκτος αν φορας πισω 140αρι και ειναι ακριβοτερο (το ΤΑ φοραει 120/90/17)
    αν θες καλο λαστιχα την επομενη φορα στον Ααρων στη Βουλιαγμενης...δε λεει μαλακιες και ειναι οκ και απο τιμες
    Περιμενουμε γρηγορα εντυπωσεις!!!:
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Dunlop Trailmax TR91 vs Metzeler Tourance EXP
    από xakou στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2010, 15:48
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2008, 18:37
  3. Metzeler Tourance
    από christos34 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2006, 20:22
  4. Metzeler Tourance
    από Julius στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2004, 13:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF