Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: DAKAR - Abs - taksidia

  1. #16
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Ok. Θα σου στείλω. By the way..μέχρι και την άλλη βδομάδα είμαι πνιγμένος. Απλά να ξέρεις.

    MikeG
    mmmm, koita ego tin kiriaki vradi febgo gia athina, opote skeftomoun an itan gia kana kafe apo paraskevi, pou tha eimai eleftheros,

    an den mporeis kanena provlima, tha ta poume otan giriso apo pano, 10 oktovri peripou

    opos mporeis..


    aaaa den ksero pou bgaineis kiolas, na pame gia kana mpironi/ouiski kamia mera
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  2. #17
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
    mmmm, koita ego tin kiriaki vradi febgo gia athina, opote skeftomoun an itan gia kana kafe apo paraskevi, pou tha eimai eleftheros,

    an den mporeis kanena provlima, tha ta poume otan giriso apo pano, 10 oktovri peripou

    opos mporeis..


    aaaa den ksero pou bgaineis kiolas, na pame gia kana mpironi/ouiski kamia mera
    ok.Μιλάμε!



  3. #18
    Dakar και ξερό ψωμί..

  4. #19
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Να ξέρεις πάντως ότι το απλό είναι πιο ταξιδιάρικο απ'το Dakar γιατί σε τοποθετεί μέσα στην moto και η κάλυψη απ'τον αέρα είναι καλύτερη!

    Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με κραδασμούς (κι ας είναι μονοκύλινδρο) η σέλα του είναι "πολυθρόνα" δε θα σε κουράσει, κινητήρας διαμάντι (μοσχάρι δε μασάει), αντέχει φόρτωμα! κλπ.....

    Με το Dakar πάντως πας άνετα χώμα (αν σου αρέσει) και η θέση οδήγησης (για μένα τουλάχιστον) είναι πάρα πολύ καλή (καλύτερη απο του απλού-προσωπικά) καθώς σε βάζει ψηλά και έχεις 100% καλύτερη πληροφόρηση για το τι γίνετε! Και είναι και κουκλί:a19: :wacko: !
    ΤΕΛΟΣ


  5. #20
    σωστος ο konti,αλλα αυτο παιζει αναλογως του υψους του αναβατη πιστευω.εγω που ειχα το απλο 650,ζελατινα ντακαρ και υψος 1,90 δεν....

    απο την αλλη και γω το ντακαρ θα επαιρνα αν το αγοραζα τωρα,μια και εχω κατι ψιλοχωματινες ανησυχιες.

    οπως και να'χει,ειναι σκυλι παντως το εργαλειο!
    www.caferacers.gr

  6. #21
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Έχω το απλό κι αν ξαναγόραζα σ'αυτήν την κατηγορία θα έπαιρνα το dakar. Αν είσαι ψηλός δοκίμασε καμιά ζελατίνα της wunderlich γιατί με τη μαμά πανω από 130-140 δε λέει. Τα υπόλοιπα στα είπαν πιο πάνω.

    ​The journey is the reward!

  7. #22
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    λοιπον παει καιρος απο την δημιουργια του θρεαντ, και πλεον εχοντας το σκεφτει περισσοτερο, ξανακαταληγω στο ντακαρ,

    επειδη αναφερεστε στο υψος αναβατη, ειμαι 1,83 περιπου, φανταζομαι ειναι κανονικο υψος, ουτε κοντος ουτε ψηλος για το ντακαρ.

    αφου λοιπον το αποφασισα, αν εχετε κατι συμπληρωματικο να πειτε πειτε το, πριν το βρω και το αγορασω.

    επισης, επειδη η αγορα και αναζητηση θα γινει στην αθηνα, και επειδη δεν ξερω πολλα για το μηχανακι, ΑΝ καποιος εχει την ορεξη και το χρονο να βοηθησει με οποιοδηποτε τροπο (να με ενημερωσει, να προτεινει κατι, να δει ενα μηχανακι), θα ειμαι υποχρεο ς (αν αποδειχθει καλη η αγορα )

    ευχαριστω προκαταβολικα.
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  8. #23
    awesome μέλος Το avatar του/της hercul
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    614
    Άντε να γινόμαστε πολλοί οι BMWδάκηδες!!

    Εγώ έχω το F650 (προηγούμενο μοντέλο) και είμαι πού ευχαριστημένος στο ταξίδι!!
    Και με το GS είσαι απαλλαγμένος από κανα 2 προβλήματα που έχει το δικό μου(κόμπλερ μίζας και ανορθωτή) και έχει και αρκετά καλύτερη κατανάλωση!!
    And the road becomes my bride
    I have stripped of all but pride
    So in her I do confide
    And she keeps me satisfied
    Gives me all I need

  9. #24
    Από θέμα ύψους δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
    Γενικά το 650 GS Dakar είναι πολύ αξιόπιστο, πιστεύω δεν θα προβληματιστείς
    πολύ να βρεις ένα στα μέτρα σου. Δεν ξέρω για τι μοντέλο θα ψάξεις, εγώ
    θα σου πρότεινα αν σε παίρνει να κοιτάξεις για 2005+, ώστε να είναι το 2μπουζο.

    Οι έμποροι μπορεί να σου πουν 1002 μ@λ@κίες για την χρονολογία της μηχανής,
    αν θέλεις εσύ το 2005 +, μπορείς να το καταλάβεις :
    1. από το καπάκι του κινητήρα (γράφει twin spark)
    2. από την ζελατίνα (η βάση της έχει 4 βίδες και όχι 3 όπως στα προηγούμενα μοντέλα)
    3. από την πίσω σχάρα. Η καινούργια έχει ένα μικρό "γάντζο" στην άκρη, σε αντίθεση με τις παλιότερες που ήταν flat.

    Ένα κλασικό για το μοντέλο, είναι τα ρουλεμάν του λαιμού.
    Συνήθως αλλάζονται εντός εγγύησης, αν χρειαστεί να τα αλλάξεις εσύ υπολόγιζε κάνα 200άρι.

    Εννοείται πως θα κοιτάξεις για όλα τα κλασικά που θα κοιτούσες σε οποιοδήποτε μεταχειρισμένο
    χτυπήματα σε πηρούνι καλάμια κλπ,
    λασκαρισμένα πλαστικά (μάλλον έχει στραβώσει -σπάσει κάτι από μέσα και δεν έρχονται),
    αλυσιδο-γράναζα,
    λάστιχα κλπ.
    Επίσης, αν βρεις κάποιο με σχετικά λίγα χλμ, πρόσεχε αν είναι κοντά σε κάποιο "μεγάλο" σέρβις, γιατί και αυτό θα σου ανεβάσει το κόστος.

    Αυτά μου έρχονται τώρα, καλή τύχη

  10. #25
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Συμφωνώ 100% με το φίλο zanny!

    Κι εγώ θα σου έλεγα να προτιμήσεις μοντέλο 2004 και μετά (τα λεγόμενα twin spark) Ο χρωματισμός των οποίων είναι μπλέ και ασημί ματ κατά κύριο λόγο και κάτι ψιλά κοκκινάκια! Ακόμα το λογότυπο ''Dakar'' πιάνει σχεδόν όλο το "ψευτο-τεπόζιτο" επίσης δεν έχει το κλασσικό γράφημα του dakar! Να ξέρεις άκόμα ότι τα μοντέλα μετά το '04 έχουν απαλαγεί απο τα διάφορα μικρο-χαζο προβλήματα των 2001-2003 μοντέλων!

    Σε γενικές γραμμές φίλε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το Dakaraki! Θα το ευχαριστηθείς .......
    ΤΕΛΟΣ


Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. dakar 2004
    από stefanos στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2004, 17:48
  2. Paris Dakar - 1η φάση
    από DIT στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2004, 15:32
  3. Αγώνας Paris Dakar 2004
    από DIT στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2003, 13:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF