Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Έρχονται τα τηλεδιόδια!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BlaSen
    Εγγραφή
    24/07/2007
    Μηνύματα
    106

    Έρχονται τα τηλεδιόδια!

    Τέρμα στις ουρές αναμονής, καιρός όμως για αυξήσεις των τιμών και τη χρέωση ανάλογα με τα χιλιόμετρα που θα διανύει κάθε ένα όχημα στο εθνικό οδικό δίκτυο. Όπως έχει ανακοινώσει το υπουργείο ΠΕΧΩΔΕ, αρχικά, το κόστος θα υπολογίζεται σε 0,04 ευρώ ανά χιλιόμετρο.


    Εναρμονίζεται σιγά – σιγά η χώρα μας με την σχετική κοινοτική οδηγία, η οποία επιβάλλει να διατίθενται τα μισά γκισέ για τα οχήματα που εφαρμόζουν τα “έξυπνα” συστήματα. Η υποχρέωση αυτή συμπεριλαμβάνει την Αττική Οδό και τη γέφυρα Ρίου – Αντιρρίου, ενώ δεν αφορά τοπικά συστήματα διοδίων (θεωρημένα ως ασύμφορη δαπάνη) όπως αναφέρει ρεπορτάζ της εφημερίδας “Ελευθεροτυπία”.

    Ο εκσυγχρονισμός των σταθμών που λειτουργούν ήδη στους εθνικούς δρόμους ανέρχεται στα 1,4 εκατομμύρια ευρώ για φέτος, τα οποία θα τα καταβάλει η κρατική εταιρία ΤΕΟ Α.Ε.

    Οι εξοπλισμοί που θα χρησιμοποιηθούν θα οφείλουν να έχουν τέτοιες προδιαγραφές ώστε να μπορεί να γίνει έλεγχος μέσω δορυφόρων, με σύστημα GMS και τεχνολογία μικροκυμάτων –η οποία ήδη εφαρμόζεται στη χώρα μας-.

    Στόχος, λοιπόν, όλων αυτών των ρυθμίσεων είναι να αποκτήσουν οι ευρωπαϊκοί δρόμοι συμβατά συστήματα αυτόματης χρέωσης και σταδιακά να φθάσουμε στο σημείο να ξεκινά π.χ. ένας οδηγός από την Αθήνα και να καταλήγει στο Παρίσι και ο λογαριασμός στα διόδια να χρεώνεται αυτόματα και να έρχεται στον τόπο της μόνιμης κατοικίας του, όπου και θα εξοφλείται σε κάποια τράπεζα… Μήπως ήρθε ο καιρός θα δουν οι πολίτες, πέρα από ευρωπαϊκές χρεώσεις, και ευρωπαϊκών προδιαγραφών δρόμους;

    (Πηγή:mototriti.gr)

  2. #2
    Γαμώ τα κωλοκράτη και τις μαλακίες τους......


    δουλεύουμε σαν τα σκυλιά για να πληρώνουμε μια ζωή γαμώ το φελέκι μου και άλλοι χτίζουν βίλες και βολεύουν τα κωλοπαίδια τους.......




    FUCK...........................


    MIA ΖΩΗ ΑΝΑΡΧΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    γαμω το φελέκι μου..............

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BlaSen
    Εγγραφή
    24/07/2007
    Μηνύματα
    106
    καπου πηρε το αυτι μου οτι θα καταργηθουν τα διοδια για μοτο,δεν ειμαι σιγουρος ομως...ας επιβαιβεωσει καποιος αν ξερει.

  4. #4
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blasen
    καπου πηρε το αυτι μου οτι θα καταργηθουν τα διοδια για μοτο,δεν ειμαι σιγουρος ομως...ας επιβαιβεωσει καποιος αν ξερει.

    έχεις δει ποτέ να καταργείται κάτι που πληρώνουμε;

  5. #5
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
    έχεις δει ποτέ να καταργείται κάτι που πληρώνουμε;
    Έλα ντε!Κάποτε μάς αφήνανε και περνάγαμε τζάμπα.Τώρα,ούτε για πλάκα.
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  6. #6
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Αν αρχίσουν να μου χρεώνουν "με το μέτρο" τη χρήση του μποτιλιαρισμένου Κηφισού κάθε πρωί που πάω στη δουλειά...θα γίνει της π0υτ@νας
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
    Γαμώ τα κωλοκράτη και τις μαλακίες τους......


    δουλεύουμε σαν τα σκυλιά για να πληρώνουμε μια ζωή γαμώ το φελέκι μου και άλλοι χτίζουν βίλες και βολεύουν τα κωλοπαίδια τους.......




    FUCK...........................


    MIA ΖΩΗ ΑΝΑΡΧΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    γαμω το φελέκι μου..............
    Εγώ δεν καταλαβαίνω αυτήν την μόνιμη "επαναστατική" αντίδραση απέναντι σε οτιδήποτε χωρίς καν να το ψάξουμε λίγο το πράγμα...Σαν πολλούς Ταλιμπάν του ίντερνετ αποκτήσαμε ξαφνικά...

    Δηλαδή γιατί η χρέωση ανά χιλιόμετρο και η απουσία ουρών στα ταμεία δεν είναι σωστότερη, δικαιότερη, εξυπηρετικότερη από το ισχύον σύστημα που περιμένεις σαν μαλάκας στην ουρά για να πληρώσεις το ίδιο με αυτόν που θα διανύσει 80 χιλιόμετρα ενώ εσύ ίσως μόλις 2 ???

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Εγώ δεν καταλαβαίνω αυτήν την μόνιμη "επαναστατική" αντίδραση απέναντι σε οτιδήποτε χωρίς καν να το ψάξουμε λίγο το πράγμα...Σαν πολλούς Ταλιμπάν του ίντερνετ αποκτήσαμε ξαφνικά...

    Εγω σταμάτησα να κουράζω τον εγκέφαλο μου , όταν βρίσκω τέτοιου τύπου επαναστάτες

    Δεν αξίζει να ασχοληθείς με τέτοια άτομα .

    Δηλαδή , ακόμα και εάν προσπαθήσεις , να πάρεις μια συμβατή απάντηση , πόσο διαφορετική νομίζεις ότι θα είναι , από την χαζοκουλτουριάρικη αρχική τοποθέτηση ? Οεοοο

  9. #9
    εκονομικ ιμιγκραντ Το avatar του/της mrklyk
    Εγγραφή
    10/08/2006
    Μηνύματα
    43
    δεν καταλαβα - δηλαδη θα εχουν ολα τα οχηματα καποιο πομπο GPS? και θα ξερουν που εισαι ανα πασα στιγμη?

    χλωμο μου μοιαζει...
    ασχετος...

  10. #10
    Gms εγραψε οχι gPs

    Ισως καποιο προπληρωμενο συστημα με e-pass να ειναι το καλυτερο

  11. #11
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.453
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
    Εγω σταμάτησα να κουράζω τον εγκέφαλο μου , όταν βρίσκω τέτοιου τύπου επαναστάτες

    ...




    Τον ποιον????






    :rotflmao: :rotflmao:
    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  12. #12
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.453
    Μου φαίνεται δύσκολη η εφαρμογή του στην ελλάδα γιατί υπάρχει πολύ εκτενές επαρχιακό δίκτιο! Εκεί γιατί να πληρώνεις διόδια? Γιατί να πληρώνεις χιλιόμετρα???? Καλό είναι αν γράφεις λίγα χιλιόμετρα στο κοντέρ αλλά αν γουστάρεις να πάρεις τη μηχανή και να πάς για καφέ στη Θεσσαλονίκη την πάτησες!!!! Θα πρέπει να το προσαρμώσουν και ανάλογα με το όχημα (φορτιγό, αυτοκίνητο, μηχανή, κάρο) και είναι πολλοί παράμετροι που δεν είναι υπολογίσιμοι. Δλδ. αν φορτώσω το αμάξι μου λόγω βλάβης στη Θήβα με την ΕΛΠΑ, θα πληρώσουμε και οι δύο τα χιλιόμετρα? Ή θα μετράει από κοντέρ? Γιατί αυτό μια βίδα είναι! Την βγάζεις και τελειώνει η ιστορία!!!






    Πάντως απ' ότι ξέρω στην Ευρώπη έχουν ακόμα διόδια!!!


    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  13. #13

    στην Ιταλία πάντως...

    το σύστημα αυτό δουλεύει πραγματικά άψογα και το περισσότερο χρήμα πέφτει στην συντήρηση των autostrada!

    ασε που αν πληρώνεις με το χιλιόμετρο και στην αττική οδό τότε θα σε συμφέρει να την χρησιμοποιείς και για πολύ μικρές αποστάσεις γλυτώνοντας όμως πολύ χρόνο από την ζωή σου!

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
    Μου φαίνεται δύσκολη η εφαρμογή του στην ελλάδα γιατί υπάρχει πολύ εκτενές επαρχιακό δίκτιο! Εκεί γιατί να πληρώνεις διόδια? Γιατί να πληρώνεις χιλιόμετρα???? Καλό είναι αν γράφεις λίγα χιλιόμετρα στο κοντέρ αλλά αν γουστάρεις να πάρεις τη μηχανή και να πάς για καφέ στη Θεσσαλονίκη την πάτησες!!!! Θα πρέπει να το προσαρμώσουν και ανάλογα με το όχημα (φορτιγό, αυτοκίνητο, μηχανή, κάρο) και είναι πολλοί παράμετροι που δεν είναι υπολογίσιμοι. Δλδ. αν φορτώσω το αμάξι μου λόγω βλάβης στη Θήβα με την ΕΛΠΑ, θα πληρώσουμε και οι δύο τα χιλιόμετρα? Ή θα μετράει από κοντέρ? Γιατί αυτό μια βίδα είναι! Την βγάζεις και τελειώνει η ιστορία!!!






    Πάντως απ' ότι ξέρω στην Ευρώπη έχουν ακόμα διόδια!!!


    Δεν ειναι μια βιδα το κοντερ
    Πλεον διαβαζει απο το κιβωτιο
    Οποτε μονο αν πας endo δεν θα γραφει

    Διοδια εχουν στην Ευρωπη, αλλα πληρωνεις μονο οταν βγαινεις απο τον αυτοκινητοδρομο
    Δεν υπαρχουν διοδια καθοδον

  15. #15
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.453
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Δεν ειναι μια βιδα το κοντερ
    Πλεον διαβαζει απο το κιβωτιο
    Οποτε μονο αν πας endo δεν θα γραφει

    Διοδια εχουν στην Ευρωπη, αλλα πληρωνεις μονο οταν βγαινεις απο τον αυτοκινητοδρομο
    Δεν υπαρχουν διοδια καθοδον


    Καλά διαβάζει από το κοντέρ μέσω μαγνήτη και αισθητήρα!!!! αν βγάλεις ένα από τα δύο τελείωσε η ιστορία!!!!!



    Είναι απλά τα πράγματα! Μέσω κοντέρ δεν θα πληρώνει κανείς!!!!


    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2012, 15:24
  2. Ελα να ερχονται τα tsi....
    από x-cite 135 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2010, 18:24
  3. ρε παιδια ξερει κανεις αν ερχονται ελλαδα τα Buell
    από griso850 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2007, 08:45
  4. Όλα τα μοντέλα της Honda( +αυτά που δεν έρχονται Ελλάδα)
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 22:06
  5. Απο Που ΕρΧονται Τα Παιδια?
    από melsaltas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2005, 12:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF