Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 84

Θέμα: Από παπί σε fazer 600

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391

    Από παπί σε fazer 600

    Ήθελα να ξεκινήσω αυτή τη συζήτηση, γιατί πουλάω το δικό μου fazer και πολλοί από αυτούς που έχουν δείξει ενδιαφέρον για τη μηχανή μέχρι στιγμής, έχουν παπιά και θέλουν να πάνε κατευθείαν σε 600άρι street.

    Η δική μου γνώμη, την οποία έχω εκφράσει και σε άλλες συζητήσεις, είναι ότι δεν πρέπει να γίνεται ένα τέτοιο άλμα και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όταν ρώτησα 1-2 γιατί δεν παίρνουν κάτι ενδιάμεσο για αρχή, είπαν ότι και πολλοί άλλοι φίλοι τους έχουν κάνει το ίδιο και δεν είχαν πρόβλημα.

    Εγώ πάντως θυμάμαι ότι παρόλο που οδηγώ χρόνια, όταν πήρα το fazer που ήταν το πρώτο μου τετρακύλινδρο, χρειάστηκα μια περίοδο προσαρμογής.

  2. #2
    Το ρεμάλι της Φ.Νέγρη Το avatar του/της LsKostas
    Εγγραφή
    17/02/2007
    Μηνύματα
    446
    Που να δεις απο 'τιποτα' σε ss...


    εχει ξαναγινει η συζητηση παλαιοτερα,δεν βγηκε νοημα...

    Αλλος ελεγε οτι πρεπει να γινει σταδιακα η μεταβαση...

    αλλος πεταξε για το κολλητο του τον χερα που πηγε ντουγρου σε κ3(1000αρι...)
    και τα παει μια χαρα,και ολα οκ...





    με λιγα λογια...
    take the egg and haircut it
    Τα λογια πρεπει να ακολουθουνται απο πραξεις.Αλλιως...τουφες :-)

    "ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΚΗΘΩ"

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Ναι καλα ...δεν εχουν προβλημα αμα πανε σα κοτες και κανουν 100 χρονια να το συνη8ισουν...και νομιζουν οτι κατι κανουν!!
    Τι μ... ειναι αυτες...Αυτα λενε τα πιτσιρικια μεταξυ τους και μετα πανε και καρφωνονται!!!
    1000 φορες να πανε σε κατι ενδιαμεσο που 8α το συνη8ισουν ... να τους φυγουν ψιλοομαλα + πιο γρηγορα και οι οποιες φοβειες και μετα πανε και στα επομενα αφου 8α εχουν και περισσοτερη πειρα...



    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  4. #4
    Το ρεμάλι της Φ.Νέγρη Το avatar του/της LsKostas
    Εγγραφή
    17/02/2007
    Μηνύματα
    446
    Ετσι που εχουν γινει τα 600αρια απ την αλλη...

    τι σοι ομαλη μεταβαση να κανει ο καθενας...


    σαν τα 750 του '95 ιπποδυναμη

    τελος παντων...


    ειμαι περιεργος ν ακουσω γνωμες
    Τα λογια πρεπει να ακολουθουνται απο πραξεις.Αλλιως...τουφες :-)

    "ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΚΗΘΩ"

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
    Ετσι που εχουν γινει τα 600αρια απ την αλλη...

    τι σοι ομαλη μεταβαση να κανει ο καθενας...


    σαν τα 750 του '95 ιπποδυναμη

    τελος παντων...


    ειμαι περιεργος ν ακουσω γνωμες

    Εξαρταται το μοτο...εγω με το κουλουρι μετα την πρωτη βδομαδα ημουν τραλαλα τραλαλο...!!!

    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  6. #6
    Το ρεμάλι της Φ.Νέγρη Το avatar του/της LsKostas
    Εγγραφή
    17/02/2007
    Μηνύματα
    446
    Εξαρταται το μοτο...εγω με το κουλουρι μετα την πρωτη βδομαδα ημουν τραλαλα τραλαλο...!!!
    Βδομαδα????Αστα αυτα... :o


    απ την αρχη για ποδηλατο το ειχες...
    Τα λογια πρεπει να ακολουθουνται απο πραξεις.Αλλιως...τουφες :-)

    "ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΚΗΘΩ"

  7. #7
    Κομμένο μέλος Το avatar του/της dimokritos
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    305
    και τι σημαίνει ότι πάνε μια χαρά? όπως λέει και η sober πάνε σιγά? συνηθίζω μια μηχανή είναι να ξέρω πως συμπεριφέρεται στο στρίψιμο, ποία είναι τα όριά της, τι θα γίνει αν κάτι δεν πάει καλά και πως θα μπορέσω να ανκτήσω και πάλι τον έλεγχο χωρίς να προβώ σε αγορά ακινήτου και πολλά πολλά άλλα..

    πλέον το 600αρι έχει γίνει το standard, κάποτε ήταν το 400αρι (εγώ δεν τα πρόλαβα βέβαια..). το ότι περνάνε τα χρόνια δε σημαίνει ότι αυξάνεται και η default εμπειρία των αναβατών. και εγώ απο 50αρακι ξεκίνησα, πέρασα σε 2μισάρι ΧΤ και τώρα με το ΚLE. το επόμενο θα είναι fazer και εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν θα είναι και πολύ ομαλή η μετάβαση αλλά πως αλλιώς..

    προσοχή θέλει και σύνεση. την ζωή μας καβαλάμε σε κάτι που πρέπει να ξέρουμε να το χειριζόμαστε.

    Βάλτο καλά στο κεφάλι σου.

  8. #8
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    26/05/2007
    Μηνύματα
    392

    Re: Από παπί σε fazer 600

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
    Ήθελα να ξεκινήσω αυτή τη συζήτηση, γιατί πουλάω το δικό μου fazer και πολλοί από αυτούς που έχουν δείξει ενδιαφέρον για τη μηχανή μέχρι στιγμής, έχουν παπιά και θέλουν να πάνε κατευθείαν σε 600άρι street.

    Η δική μου γνώμη, την οποία έχω εκφράσει και σε άλλες συζητήσεις, είναι ότι δεν πρέπει να γίνεται ένα τέτοιο άλμα και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όταν ρώτησα 1-2 γιατί δεν παίρνουν κάτι ενδιάμεσο για αρχή, είπαν ότι και πολλοί άλλοι φίλοι τους έχουν κάνει το ίδιο και δεν είχαν πρόβλημα.

    Εγώ πάντως θυμάμαι ότι παρόλο που οδηγώ χρόνια, όταν πήρα το fazer που ήταν το πρώτο μου τετρακύλινδρο, χρειάστηκα μια περίοδο προσαρμογής.
    Φίλε έχεις δίκαιο για την περίοδο προσαρμογης. Εγώ την περνάω τώρα αφού από το ybr 125 πήγα στο 600.
    Το παπί δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το 600 και σίγουρα η μετάβαση είναι επικύνδυνη. Για να πάει κάποιος από παπί σε 600 πρέπει να διαβάσει αρκετά για τον τρόπο οδήγησης μηχανής (αφού δεν θα`χει καθόλου εμπειρία με μηχανή), να οδηγεί με σύνεση πάντα και να μην το πιέσει, ιδιαίτερα όταν νομίσει ότι το έχει συνηθίσει μετά από 1-2 μήνες. Επίσεις πολύ σημαντικό το να μάθει να στρίβει και να φρενάρει σωστά.
    Όλα αυτά καλύτερα είναι να τα μάθει κάποιος με ένα μηχανάκι μικρότερο π.χ 125, 250 ή 400 για πολλούς λόγους (πιο ακίνδυνο, δεν κοστίζει πολύ μια πιθανή -μακρυά από`μας - πτώση κ.τ.λ).
    Το θέμα εδώ είναι αυτό που είπες, το ότι "οι φίλοι τους έχουν κάνει το ίδιο και δεν είχαν πρόβλημα ". Μάλλον εννοούν το ότι δεν έκαναν κάποιο δυστύχημα ή δεν κινδύνευσαν άμεσα. Σίγουρα όμως θα κινδύνευσαν έμμεσα αφού οι περισσότεροι δεν ξέρουν να στρίβουν και να φρενάρουν.

    Για την δική μου εμπειρία θα πώ ότι αν αντί μετά από το παπί μου δεν έπερνα το 125 αλλά έπαιρνα κατευθείαν το 600, θα μέτραγα τώρα μια επώδυνη πτώση (έπεσα σε βρεγμένο επειδή κλείδωσα τον πισινο τροχό από απειρία με το 125 να με πλακώνει) και 3-4 πτώσεις από στάση που μου έπεσε το 125 και κατάφερα να το σηκώσω πρίν αγγίξει το έδαφος (106 κιλά άδειο) .
    Με το 600 καταλαβαίνω ότι όσο δεν καταφέρνω να στρίψω καλά και να φρενάρω σωστά κινδυνεύω γι`αυτο και προσπαθώ συνεχώς να βελτιώνομαι με εξάσκηση.
    Αν είχα πάντως αρκετά χρήματα, μετά το 125 θα πήγαινα σε cb 400 ή σε XT για κάνα 6μηνο και μετά στο 600...
    Chris

  9. #9
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: Από παπί σε fazer 600

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
    Ήθελα να ξεκινήσω αυτή τη συζήτηση, γιατί πουλάω το δικό μου fazer και πολλοί από αυτούς που έχουν δείξει ενδιαφέρον για τη μηχανή μέχρι στιγμής, έχουν παπιά και θέλουν να πάνε κατευθείαν σε 600άρι street.

    Η δική μου γνώμη, την οποία έχω εκφράσει και σε άλλες συζητήσεις, είναι ότι δεν πρέπει να γίνεται ένα τέτοιο άλμα και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όταν ρώτησα 1-2 γιατί δεν παίρνουν κάτι ενδιάμεσο για αρχή, είπαν ότι και πολλοί άλλοι φίλοι τους έχουν κάνει το ίδιο και δεν είχαν πρόβλημα.

    Εγώ πάντως θυμάμαι ότι παρόλο που οδηγώ χρόνια, όταν πήρα το fazer που ήταν το πρώτο μου τετρακύλινδρο, χρειάστηκα μια περίοδο προσαρμογής.
    ego na dis ti prosarmogi xriazome pou meta apo 6 xronia ksana setarisa to papi ke to pigeno gia kontines diadromes:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    an me dis ston dromo 8a nomizis oti tora ma8eno na odigao:rotflmao:

    ke ine to tetarto papi pou ixa

    ali8ia re pedia poso prepi na xalaroso gia na pigeni ef8ia to mpourdelo?
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  10. #10
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    26/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
    και τι σημαίνει ότι πάνε μια χαρά? όπως λέει και η sober πάνε σιγά? συνηθίζω μια μηχανή είναι να ξέρω πως συμπεριφέρεται στο στρίψιμο, ποία είναι τα όριά της, τι θα γίνει αν κάτι δεν πάει καλά και πως θα μπορέσω να ανκτήσω και πάλι τον έλεγχο χωρίς να προβώ σε αγορά ακινήτου και πολλά πολλά άλλα..

    πλέον το 600αρι έχει γίνει το standard, κάποτε ήταν το 400αρι (εγώ δεν τα πρόλαβα βέβαια..). το ότι περνάνε τα χρόνια δε σημαίνει ότι αυξάνεται και η default εμπειρία των αναβατών. και εγώ απο 50αρακι ξεκίνησα, πέρασα σε 2μισάρι ΧΤ και τώρα με το ΚLE. το επόμενο θα είναι fazer και εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν θα είναι και πολύ ομαλή η μετάβαση αλλά πως αλλιώς..

    προσοχή θέλει και σύνεση. την ζωή μας καβαλάμε σε κάτι που πρέπει να ξέρουμε να το χειριζόμαστε.

    φίλε. Αυτά ακριβώς που είπες πιστεύω και εγώ...
    Όσο για την δική σου μετάβαση...μια χαρά είναι...μην σου πώ πως σε ζηλεύω που είχες την ευκαιρία να οδηγήσεις τόσα πολλά μηχανάκια...
    Πάντως ΣΙΓΟΥΡΑ εσύ είσαι πιο έτοιμος για το fazer από εμένα που το παλεύω... :rotflmao: :rotflmao:

    Chris

  11. #11
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    καλα μην τρελενεστε υπαρχουν 600ρια με 30 ιππους και 1000ρια με 60 η εποχη που μετραγαμε τα κυβικα εχει περασει εδω και 8 αιωνες τωρα ειναι η ροπη και η ιπποδυναμη αν θελουμε να μετρησουμε τις δυναμεις μας

    παντως η κατηγορια των 600σε σε-750 κλπ(απο 60 - 100ιππους) ειναι οτι καλυτερο για νεους και παλιους για αυτους που μπαινουν πιστα και για αυτους που πανε στη δουλεια τους. στο πιο λιγο θες πιο πολυ , στο πιο πολυ δε μπορεις να το πας και εισαι επικίνδυνος (μιλαω για την πλειοψηφια και οχι για αυτους που γραφουν στο μοτο που ΔΕΝ ειναι η πλειοψηφια εκει εξω)

    ευχαριστω :wacko:
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  12. #12
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    26/05/2007
    Μηνύματα
    392

    Re: Re: Από παπί σε fazer 600

    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    ego na dis ti prosarmogi xriazome pou meta apo 6 xronia ksana setarisa to papi ke to pigeno gia kontines diadromes:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    an me dis ston dromo 8a nomizis oti tora ma8eno na odigao:rotflmao:

    ke ine to tetarto papi pou ixa

    ali8ia re pedia poso prepi na xalaroso gia na pigeni ef8ia to mpourdelo?
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Από το Αφρικα πήγες στο παπί?????
    Πάς καλά ρε θές να σκοτωθείς????
    Χωρίς πλάκα...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Chris

  13. #13
    Κομμένο μέλος Το avatar του/της dimokritos
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    305

    Re: Re: Από παπί σε fazer 600

    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    ego na dis ti prosarmogi xriazome pou meta apo 6 xronia ksana setarisa to papi ke to pigeno gia kontines diadromes:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    an me dis ston dromo 8a nomizis oti tora ma8eno na odigao:rotflmao:

    ke ine to tetarto papi pou ixa

    ali8ia re pedia poso prepi na xalaroso gia na pigeni ef8ia to mpourdelo?
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    αυτό afro είναι το χειρότερο και το πιο επικίνδυνο. από μεγάλη μηχανή στην πολύ μικρή...
    Βάλτο καλά στο κεφάλι σου.

  14. #14
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: Re: Re: Από παπί σε fazer 600

    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
    Από το Αφρικα πήγες στο παπί?????
    Πάς καλά ρε θές να σκοτωθείς????
    Χωρίς πλάκα...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    piga na kano ikonomia se f8ora tou africa ala 8a mou ta fane i giatroi
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  15. #15
    Κομμένο μέλος Το avatar του/της dimokritos
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    305
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
    φίλε. Αυτά ακριβώς που είπες πιστεύω και εγώ...
    Όσο για την δική σου μετάβαση...μια χαρά είναι...μην σου πώ πως σε ζηλεύω που είχες την ευκαιρία να οδηγήσεις τόσα πολλά μηχανάκια...
    Πάντως ΣΙΓΟΥΡΑ εσύ είσαι πιο έτοιμος για το fazer από εμένα που το παλεύω... :rotflmao: :rotflmao:

    πολλά μηχανάκια δεν κρίνω ότι είχα, ούτε μπορώ να ξέρω αν είμαι πιο έτοιμος για το fazerακι. στον άνθρωπο είναι αυτό φίλε μου και πόσες εμπειρίες είχε μέχρι τώρα. και δε χρείαζεται να παλεύεις να συνηθίσεις μια μηχανή, οδήγα χρησιμοποιόντας το πάνω κεφάλι (να με συγχωρέσουν οι κυρίες του forum) και με τον καιρό ούτε που θα το σκέφτεσαι.

    να χαίρεσαι το κουκλί σου, και η δική μου αναμονή να περάσει γρήγορα..
    Βάλτο καλά στο κεφάλι σου.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μεταβαση απο παπι σε βοδι
    από A-Ge0 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2006, 15:30
  2. Aλλαγη χρωματος σε Fazer 600
    από Hondar στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2006, 10:32
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 10:15
  4. χαμήλωμα από τις μπουκάλες fazer 600 04
    από lousou76 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2005, 22:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF