Σελίδα 2 από 29 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 427

Θέμα: Πως θα πεισω τους γονεις μου να παρω μηχανη!!

  1. #16
    ...σε τρομαξα? Το avatar του/της mpou
    Εγγραφή
    11/09/2007
    Μηνύματα
    791
    Να σας πω τον τροπο που πηρα μηχανακι εγω?

    Απο τα 13 μου ηθελα μηχανακι. Οι γονεις μου, με ΤΙΠΟΤΑ.
    Οι παρεες μου ειχαν μηχανακια, οποτε πηγαιναμε βολτουλες.
    Καποια στιγμη στα 14, μας εμβολιζει ταξι (τρεχαμε κιολας, μαλακια μας). Ψιλοσοβαρο ατυχημα. Ο οδηγος ακομα εχει φατσα σαν τον εξολοθρευτη απο τα τζαμια του ταξι. Εγω, την εβγαλα με γρατζουνιες, αλλα και με χτυπημα στο κεφαλι το οποιο ευτυχως αποδειχθηκε επιπολαιο.

    Αποτελεσμα:Μετα απο μια βδομαδα νοσοκομειο για προνοητικους λογους και συμπαρασταση στο παλικαρι που ηταν χαλια, ο πατερας μου μου ειπε.

    "Κοιτα να δεις. Εσενα σαν ατομο σε εμπιστευομαι. Τους φιλους σου οχι. Παμε να παρουμε μηχανη για σενα, νομιζω οτι θα εισαι περισσοτερο προστατευμενος"
    Οποτε, πηρα το πρωτο μου YAMAHA DT50

    Τελικα, αν πραγματι οι γονεις σου σε εμπιστευονται, τοτε με μια σωστη συζητηση νομιζω οτι θα βγαλεις κατι.

  2. #17
    ΜΕ ΚΡΕΜΑΣΑΝΕ!!!!!!! !!!! Το avatar του/της reptile4
    Εγγραφή
    02/06/2007
    Μηνύματα
    71
    Αν μπορεις μιλα μονο με τον πατερα σου καποια στιγμη, τουλαχιστον αυτο κανω με τον δικο μου για τετοια θεματα, διοτι σαν αντρας και αυτος μπορει να το γουσταρε μικρος αλλα ως συνηθως η μαμαδες, δε λεω γυναικες γιατι δεν ισχυει για ολες μονο για αυτες που ειναι μαμαδες, φοβουνται ποιο πολυ και επιρεαζουν αρνητικα την κατασταση.
    Π.χ. το 2 παπακι μου το πηραμε οι δυο μας κρυφα απο τη μανα μου πηγαινοντας στο σπιτι το βλεπει και τρωει την πρωτη φρικη!!! Απο εκει και περα ηρθαν αλλα 3 μηχανακια παντα κρυφα απο τη ΜΑΜΑ!!!!!!!
    Α! Και καλως ηρθες!

  3. #18
    φίλε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ.

    ένας ταρίφας σκότωσε τον θείο μου με τη μηχανή οπότε καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο ήταν να πάρω μηχανή.

    πήγα λοιπόν και έκανα μαθήματα χωρίς να το γνωρίζουν. πήρα το δίπλωμα και μια ώραια μέρα τους λέω θα πάρω μηχανή.

    ξεκινήσαν να λένε αυτά που λένε και σε σένα (με το δίκιο τους ομολογώ) αλλά εγώ την απόφαση μου την είχα πάρει.

    το ότι είσαι συνετός οδηγός με το "κουτί" μετράει υπέρ σου (και εγώ αυτό είχα χρησιμοποιήσει ως επιχείρημα μιας και σε 6 χρόνια οδηγός είχα κάνει πάνω από 300.000 χλμ ατρακάριστος) οπότε έτσι και την πήρα (ένα cbf250 για αρχή για να μην τους πολυκακοφανεί).

    στην αρχή όπου πήγαινα τους έπαιρνα τηλέφωνο για να ξέρουν ότι έφτασα.

    ε μετά από λίγο καιρό το συνήθισαν.

    μέχρι που πηγαίνο και τη μάνα μου σε κάποιες δουλείες της με τη μηχανή (ο αδερφός της είναι αυτός που σκοτώθηκε).

    ελπίζω να σε βοήθησα
    ONLY THE GOOD DIE YOUNG


  4. #19
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    ποτέ δεν πρόκειται να πάρεις τη συγκατάθεσή τους....


    κάνε εσύ αυτό που έχεις να κάνεις προσπαθώντας να τους αποδείξεις οτι εισαι ωριμος κ ξερεις τι κάνεις...

    από κει κ περα το άγχος παντα θα το χουν...θα συνηθίσουν...

    παντα κρανος ..προσοχη...

    κ καλες βόλτες...

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
    ποτέ δεν πρόκειται να πάρεις τη συγκατάθεσή τους....


    κάνε εσύ αυτό που έχεις να κάνεις προσπαθώντας να τους αποδείξεις οτι εισαι ωριμος κ ξερεις τι κάνεις...

    από κει κ περα το άγχος παντα θα το χουν...θα συνηθίσουν...

    παντα κρανος ..προσοχη...

    κ καλες βόλτες...
    +10000

    όταν είδαν ότι η πρώτη μου δουλεία αφού πήρα τη μηχανή ήταν το κράνος και το μπουφάν χαλάρωσαν περισσότερο
    ONLY THE GOOD DIE YOUNG


  6. #21
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Πηγαινε αγορασε ενα κρανακι καλο και εμφανισε το στο σπιτι.

    Λιγο μετα αγορασε και ενα τζακετ.


    ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα ρωτησουν τι ειναι αυτα.


    Πες οτι τα πηρες γιατι γουσταρεις τις μοτοσυκλετες και οτι εχουν καποιοι φιλοι/συμφοιτητες και οτι ΑΝ τυχη να ανεβεις σε μοτοσυκλετα θελεις να εισαι προστατευμενος.

  7. #22
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    καλώς ήρθες!
    είναι όντως δύσκολο το θεματάκι σου(το αντιμετώπισα και εγώ) και καλό είναι να κάνεις τα πάντα με απόλυτη ηρεμία! ξέρω δύσκολο πολύ. η μητέρα μου μου έφερνε κάτι παραδείγματα που έλεγα "δε με δουλεύει δε μπορεί" ένα από αυτά ήταν "ξέρεις ποσο πιάνεσαι στη σέλα μιας μοτοσυκλετας?"
    Ότι και να κάνεις να είναι φανερό! Κλασικά θα πείς όλα περί γρήγορης μετακίνησης κλπ κλπ. μια καλή αρχή είναι να ξεκινήσεις (αν δε το έχεις κάνει ήδη) να αμολάς περιοδικά μοτοσυκλετας απο εδω κ απο εκεί (απλά να φαίνονται μη τα παρατάς κανένα μήνα και σε κράζουν μετά )
    βάλε τους στο κλίμα. να καταλάβουν ότι το γουστάρεις και ότι το σκέφτεσαι να το κάνεις σοβαρά!!

    αυτά! καλή τύχη και όχι τσαμπουκάδες!
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4
    Αν μπορεις μιλα μονο με τον πατερα σου καποια στιγμη, τουλαχιστον αυτο κανω με τον δικο μου για τετοια θεματα, διοτι σαν αντρας και αυτος μπορει να το γουσταρε μικρος αλλα ως συνηθως η μαμαδες, δε λεω γυναικες γιατι δεν ισχυει για ολες μονο για αυτες που ειναι μαμαδες, φοβουνται ποιο πολυ και επιρεαζουν αρνητικα την κατασταση.
    Π.χ. το 2 παπακι μου το πηραμε οι δυο μας κρυφα απο τη μανα μου πηγαινοντας στο σπιτι το βλεπει και τρωει την πρωτη φρικη!!! Απο εκει και περα ηρθαν αλλα 3 μηχανακια παντα κρυφα απο τη ΜΑΜΑ!!!!!!!
    Α! Και καλως ηρθες!
    Εγώ πάλι, όταν πήγα στα 18 μου για δίπλωμα αυτοκινήτου λέω στη ΜΑΜΑ μου "θέλω να βγάλω και για μηχανή". Εκανα ένα μάθημα (ήταν και αυτή μπροστά), αλλά μου γκρίνιαζε συνέχεια, με παρακαλούσε να μην... και τέλος μου είπε μια μέρα: "Αστα μηχανάκια τώρα.. Φτάσε κατά τα 30 και κάνε ό,τι θες!"

    Εβγαλα δίπλωμα αυτοκινήτου.. δεν οδήγησα αυτοκίνητο ποτέ.. κοιμόμουν και έβλεπα επί 10 χρόνια ότι οδηγώ μηχανή στον ύπνο μου.. σπούδασα.. έπιασα δουλειά.. και στα 29 μου της είπα "πάω για δίπλωμα μηχανής". Δεν χάρηκε (ούτε ο πατέρας μου φυσικά) αλλά τι να έλεγε. Είχα κάνει αυτό που είπε. :wacko:

    Δε βοηθάω και πολύ ε;
    safety doesn't happen by accident

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
    Αγόρι μου στην ηλικία σου ο Αλέξανδρος (ο Μέγας ντέ) ξεκίναγε να κατακτήσει την Ασία και εσυ ρωτάς πως θα πάρεις μηχανή?

    ΕΛΕΟΣ
    και πέθανε στα 35 με τις μαλακίες του
    ONLY THE GOOD DIE YOUNG


  10. #25
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591

    Re: Πως θα πεισω τους γονεις μου να παρω μηχανη!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dolmas
    Γεια σας!Ειμαι 23 χρονων και η μονη μου εμπειρια απο μηχανες μεχρι στιγμης ειναι οι μηχανες κουρεματος και του φραπε!Οδηγω απο τα 18 μου αυτοκινητο,δεν ειχα κανενα ατυχημα,οδηγω συνετα κτλ και αυτο το ξερουν οι δικοι μου!
    Το θεμα ειναι οτι προχθες τους ειπα οτι λεω να βγαλω διπλωμα για μηχανακι αλλα αυτοι αρχισαν τα "ουτε να το σκεφτεσαι" "θα μας κανεις να πεθανουμε απο την στεναχωρια" και αλλα τετοια που με εκαναν να νοιωθω τυψεις...
    Οικονομικο προβλημα δεν υπαρχει αλλα επειδη εχω χασει ξαδερφο απο μηχανη ειναι λιγο ζορικα τα πραγματα...θα μου πειτε τωρα 23 χρονων εισαι κανεις οτι θελεις αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι γιατι ακομα μενω μαζι τους,θα σπουδαζω αλλα 2-3 χρονια,μου εχουν παρει και αμαξι κτλ
    Πως να τους πεισω ρε σεις?Καμια ιδεα?Να βγαλω στα κρυφα διπλωμα?
    πες τους να σου κανουν αδερφακι μπας και σταματησουν να ασχολουνται μαζι σου !!!!!!


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #26
    Μοναχικός καβαλάρης Το avatar του/της castoras
    Εγγραφή
    14/05/2007
    Μηνύματα
    468
    Πες τους το οταν φτασεις στα 30!!!!!!!Θα καταλαβουν οτι το θες γιατι δε βρισκεις να παρκαρεις το αυτοκινητο!!!!!Κι εμενα τα ιδια μου ελεγαν τοτε....θυμαμαι!!!Αν και εγω μετραω και κατι τουμπες με αυτοκινητα!!!!!!

  12. #27
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: Πως θα πεισω τους γονεις μου να παρω μηχανη!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dolmas
    θα μου πειτε τωρα 23 χρονων εισαι κανεις οτι θελεις αλλα

    pou na pe8ano apo ta gelia?
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    ante xesou mori floroumpa pou 8elis ke mixani...
    :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  13. #28
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    kala sou lene i gonis sou
    na katsis sta avga sou me to karo ke otan kapote megalosis pernis ena scooter re aderfe...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    pantos sofi an8ropoi i gonis sou mexri na megalosis na tous akous...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    a ke profanos pasxis apo ekselixtiki anorimotita

    den ine tipota apla argis ligo
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  14. #29
    Πάμε χώμαααααααααααααα ! Το avatar του/της ktm-isa
    Εγγραφή
    23/01/2006
    Μηνύματα
    30
    Καλησπέρα και απο εμένα.
    Θα μπώ κατευθείαν στο θέμα.
    23 ετών είσαι ενήλικος είσαι, κάνεις αυτό που θέλεις ...!
    Αν πραγματικά θέλεις μοτοσικλέτα θα την πάρεις είτε συμφωνούν είτε όχι!
    Όλοι νομίζω είχαμε την αρνητικότητα των γονιών μας, αλλά οι περισσότεροι/ες τις αποκτήσαμε.
    Όλα είναι στο χέρι μας φίλε μου.
    Αν δεν θέλεις να τους έρθει ταμπλάς, απλά πάρε για αρχή ενα παπάκι και σιγά-σιγά πάς εκεί που θέλεις.
    Είναι λοιπόν καθαρά θέμα δικό σου αν θα βγάλεις δίπλωμα και αν θα αγοράσεις μοτοσικλέτα.
    Απλά σηκώνεσαι ενα πρωί διαβάζεις κάνεις τα μαθήματα και πάς και δίνεις.
    Μόλις περάσεις απλά τους το λές.(σιγα-σιγα ε).
    Θα το χωνέψουν αργά ή γρήγορα.
    Αυτα και απο εμένα.

    Καλή επιτυχιά λοιπόν.!
    Το Enduro μέσα από τις 5 αισθήσεις :

    1)Ακοή: 2χρονοι κ 4χρονοι κινητήρες χαμένοι μέσα στα δάση σπάνε την ηρεμία της φύσης…

    2)Όραση: Άτομα ξεπετάγονται από το πουθενά κάνοντας πράγματα για κάποιους επικίνδυνα ενώ για άλλους πράγματα απ όπου παίρνουν ζωή κ δύναμη…

    3)Αφή: Λάσπη,σκόνη,χώμα,νερά,χιόνια ….

    4)Οσμή: Αρώματα της φύσης ανακατεμένα με καμένη βενζίνη και λάδι….

    5)Γεύση: Καφεδάκι…άλλοτε ζεστό κ άλλοτε κρύο… σε κάποιο καφενείο στο κοντινό χωριό και πάντα με καλή παρέα…

  15. #30
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591

    Re: Re: Πως θα πεισω τους γονεις μου να παρω μηχανη!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    pou na pe8ano apo ta gelia?
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    ΕΔΩ-ΕΔΩ !!!!!!!

    ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΡΕ !!!!!!!!!!!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 2 από 29 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Να πάρω μηχανή και αν ναι ποιά?
    από anathema13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2010, 11:07
  2. Να σας πω τι χρήση θα κάνω να μου πείτε τι μηχανή να πάρω?
    από rider6182 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2010, 12:37
  3. Θέλω τους φίλους μου να βρω
    από free rider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 09:22
  4. Θελω τους φιλους μου να δω
    από AFTER στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2005, 16:03
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 13:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF