Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 71

Θέμα: Μερικά πράγματα για το βρεγμένο οδόστρωμα και την οδήγηση μοτό....

  1. #16
    ΗΜΟΥΝΑ ΣΤΟ ISDE ΛΕΜΕ Το avatar του/της nantin
    Εγγραφή
    21/11/2006
    Μηνύματα
    466
    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗ ΒΡΟΧΗ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ .ΒΡΕΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΟΥΤΕΡ ΧΩΡΙΣ ΠΙΣΙΝΟ ΦΡΕΝΟ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΟΛΗ Η ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ .ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΤΑΞΙΤΖΗ ΚΙΑ ΕΝΑ ΦΟΡΤΗΓΟ... ΠΟΥ ΝΑ ΒΛΕΠΑΤΕ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΟΥ ΤΑΡΙΦΑ..ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΧΩΡΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ .ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΦΤΑΙΓΕ ΤΟ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΑΒS ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ .

  2. #17
    Eγω στη βροχή πηγαίνω σαν κότα.
    Ανα διαστήματα βάζω το πόδι κάτω να δώ πόσο γλιστράει η άσφαλτος. Αλλο οδόστρομα έχει η πατησίων στα Ανω πατήσια και άλλο στην ομόνοια.
    Το μπροστινό το φρενο το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Ισα ίσα το τσιμπάω.
    Με τα λίγα χλμ που έχω πιστεύω ότι προλαβαίνω τα απότομα-εκτακτα φρεναρίσματα.

    Τώρα εαν ρίχνει πολύ νερό πάω με τα κ@λ@λεωφορία και σε 3 ώρες φτάνω στη δουλειά.

    ΥΓ: Το motard κρατάει καλύτερα η χειρότερα στη βροχή??
    KTM Duke Acrabovic. Kαι μιά φορά το τρίμηνο στο μάστορα για στρόφαλο.....

  3. #18
    Δυστυχώς στην Αθήνα όταν πέσει το πρωτοβρόχι και έχεις την ατυχία να βρεθείς σε πολυσύχναστους δρόμους τη τούμπα ότι και να κάνεις δεν τη γλυτώνεις με τα λάδια και τη σκόνη που έχει συσσωρευτεί όλο αυτό το διάστημα που δεν έχει βρέξει .

  4. #19
    Μεγάλο κόψιμο το τιμόνι να έχει και πάντα καλά λάστιχα. Κατά τα άλλα, με φειδώ το γκάζι και μια ή δυο ταχύτητες πάνω και όλα ΟΚ.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Πολυ σωστες οι συμβουλες για την χρηση μηχανης στη βροχη σε περιβαλλον πολλων αυτοκινητων οπως η Αθηνα ,αλλα σε επαρχιακο δρομο η οδηγηση με βροχη ισως να γινεται και πιο απολαυστικη απο την οδηγηση στο στεγνο γιατι στην πρωτη περιπτωση εφαρμοζεις ολα τα κολπα που ξερεις για να οδηγας τη μηχανη κοντα στο οριο της προσφυσης. Βεβαια αν το παρακανεις πεφτεις ευκολα σε σχεση με το στεγνο.

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    Πολυ σωστες οι συμβουλες για την χρηση μηχανης στη βροχη σε περιβαλλον πολλων αυτοκινητων οπως η Αθηνα ,αλλα σε επαρχιακο δρομο η οδηγηση με βροχη ισως να γινεται και πιο απολαυστικη απο την οδηγηση στο στεγνο
    +1000
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  7. #22
    Γιατί η Cordura και λοιπά , ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ...;
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Για να μην χαλάσουν οι αδιάβροχες μεμβράνες.

  9. #24
    καλες βολτες!!! Το avatar του/της SUPERMARIO
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    429
    Αρχικά δημιουργήθηκε από socratis_g
    Eγω στη βροχή πηγαίνω σαν κότα.
    Ανα διαστήματα βάζω το πόδι κάτω να δώ πόσο γλιστράει η άσφαλτος. Αλλο οδόστρομα έχει η πατησίων στα Ανω πατήσια και άλλο στην ομόνοια.
    Το μπροστινό το φρενο το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Ισα ίσα το τσιμπάω.
    Με τα λίγα χλμ που έχω πιστεύω ότι προλαβαίνω τα απότομα-εκτακτα φρεναρίσματα.

    Τώρα εαν ρίχνει πολύ νερό πάω με τα κ@λ@λεωφορία και σε 3 ώρες φτάνω στη δουλειά.

    ΥΓ: Το motard κρατάει καλύτερα η χειρότερα στη βροχή??






    επειδη εχει μεγαλο κοψιμο το τιμονι στα motard μπορεις να το "φερεις" πιο ευκολα αν σου φυγει στη βροχη με τα απαιτουμενα "χορευτικα" επανω.σημαντικο ειναι να αφησεις τα φρενα αμεσως μολις καταλαβεις οτι μπλοκαρει τροχος,αλλιως και τιμονι φορτηγου να εχεις θα πεσεις.σε ολα αυτα μαζι θα εβαζα και εναν πολυ μεγαλο παραγοντα που ακουει στο ονομα ΤΥΧΗ!!!!
    για να πας μπροστα πρεπει να πας πισω και να παρεις φορα.

    πωλειται power commander (XT660) 200€

  10. #25
    το νουσας ρεμαλια Το avatar του/της ivecuras
    Εγγραφή
    20/04/2008
    Μηνύματα
    9

    βροχη μαγγες

    Εγω παλι πιστευω οτι μπορεις να" φρεναρεις " και στη βροχη ,αν τα λαστηχακια σου τα αλλαζεις οταν πρεπει, και ΟΧΙ οταν εχεις (φραγγα).Να κανετε ελενχο με ποδι σας στο οδοστρομα και αναλογος να πρατετε.

  11. #26
    Όλα καλά, ωστόσο και καινούργια λάστιχα να έχεις πάλι γίνεται το κακό. Anyway, εγώ έχω να πω ότι άν η άσφαλτος είναι σωστή(καινούργια πχ) δεν γλιστράει ακόμα και στην πιο δυνατή βροχή.

  12. #27
    Πολύ καλό το αρχικό ποστ.

    Ανάλογα με το είδος της μηχανής που καβαλάτε ενδεχομένως να αλλάζουν λίγο τα δεδομένα.

    Το πρώτο και κυριότερο στη βροχή είναι να ζεσταίνεις τα λάστιχα, τα ελαστικά υπό βροχή ζεσταίνονται παραδοσιακά πιο αργά, και ειδικά οι ΑΚΡΕΣ τους.

    Προσωπικά, στη βροχή με το ss, τα ζεσταίνω αργά όπως κάνουμε στη πίστα -χαλαρά μέχρι να πάρω επαρκείς πληροφορίες, και να καταλάβω ότι έχω καλά κρατήματα.

    Γι' αυτό λέμε να μην χρησιμοποιείς μεγάλες κλίσεις στη βροχή, και ειδικά οι αρχάριοι. Το lowside με κρύα λάστιχα είναι πολύ πιθανό σε ss.

    Τα φρένα τα δουλεύεις απαλά κάθε τόσο ώστε να μην πιάνουν νερό.

    Η υδρολίσθηση είναι το πιο επικίνδυνο φαινόμενο και συνήθως αντιμετωπίζεται απλά με σωστή κατανομή βάρους -πριν μπεις στη νερολακούβα πχ-, χωρίς να ανοίγεις υπερβολικά το γκάζι, και χωρίς άτσαλες κινήσεις.


    Στις πόλεις -που η ασφαλτος είναι γυαλί-, η μεγάλη προσοχή και η υπομονή σε πάνε στο προορισμό σου με ασφάλεια.

  13. #28
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


    Ακόμα και αν έχουμε προτεραιότητα , ουσιαστικά στο μυαλό μας ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΈΧΟΥΜΕ...ή τουλάχιστον έτσι να συμπεριφερόμαστε.... σαν να προσπαθούν όλοι να μας ρίξουν κάτω...


    Μην εμπιστεύεστε την ζωή σας στα χέρια άλλων... πάντα να είσαστε ενα βήμα μπροστά και ας πάτε 10 λεπτ'ά αργότερα στην δουλειά σας... ακόμη και έτσι θα φτάσετε τουλάχιστον 40-50 λεπτά πιο γρήγορα αν οδηγούσατε αυτοκίνητο...

    Gandalf
    Καλημερα

    Αγαπητε μαγε αν ειναι ετσι καταργουμε το 10 του αρχικου ποστ. Προσωπικα ποτε δεν χρησιμοποιω τα βουβου για οποιοδηποτε "φραγμα". Αντιθετως ειμαι οσο πιο μακρια γινεται. Ελεγχο σε διασταυρωσεις κανουμε μονοι μας....παντα και παντου

    Διαβασα και γω κατι, αλλα ηταν το 1992 στο American Iron (ναι περιοδικο για Harley) και το κραταω σαν "πινακιδα" στο μυαλο μου:

    Παντα περιμενουμε να κανει ο αλλος την πρωτη κινηση.

    π.χ. Αναψε φλας; Ας ξεκινησει να στριβει και μετα εμεις. Ειμαστε σε πρασινο; Ξεκιναμε εχοντας στο νου μας τον γκαζιαρη που περναει με κοκκινο, οποτε παντα κοιταμε. Παντα κοιταω στα φαναρια και μια φορα με εσωσε. Εχω χασει φιλη 22 ετων απο ιδια φαση.

    Θα πω και κατι αλλα δεν ξερω αν ισχυει για ολους ή αν μπορουν να το κανουν ολοι. Οταν οδηγω ειμαι 100% εκει, δεν κοιταω διαφημισεις, κωλους ή τη θεα. Στο 99,9% των περιπτωσεων εχω ψιλιαστει την μαλακιουλα των αλλων απο την παραμικρη κινηση. Μια ανεπαισθητη επιβραδυνση του μπροστινου βουβου μου λεει οτι θα στριψει χωρις φλας ή οτι θα σταματησει απροειδοποιητα. Πολλα μπορουμε να προλαβουμε ετσι και προσωπικα τα προλαβαινω...

    Τωρα ρε παιδια εσεις στην Αθηνα πως επιβιωνετε ειναι αλλη ιστορια....χωρις πλακα...φιλος ηρθε βολτα και την εφαγε απο πισω σε πορτοκαλι...ευτυχως δεν επαθε τιποτα αλλα παει το gsr...6500 το μαλλι....

  14. #29
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    em.....όταν λέω το χρησιμοποιούμε ώς φράγμα σημαίνει οτι κινούμαστε παράλληλα με αυτό όπως περιγράφεται και στα μαθήματα ασφαλούς οδήγησης του Χούντρα.

    Δηλαδή όταν κινείσαι στον δρόμο και μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον διπλανό στο Ι.Χ. ώς φράγμα σε κάθετο δρόμο το κάνεις με την δέουσα φυσικά προσοχή και αφού έχεις βεβαιωθεί οτι δεν θα κάνει κάποια αλλοπρόσαλη κίνηση προς το μέρος σου. Όσο πολύπλοκο και αν ακούγεται βέβαια, με την συνεχή εμπειρία στους δρόμους γίνεται μέρος της οδήγησης και ουσιαστικά το πράττεις σε milliseconds.

    Σκέψου δηλαδή να διανύεις ενα τοπικό δρόμο με δύο λωρίδες (οχι μία) και κάθε φορά να τέμνεται απο κάθετους δρόμους. Το πιο έξυπνο το οποίο θα σε προφυλάξει και απο τυχόν ατύχημα με Ι.Χ. ή/και πεζό , είναι να κάνεις χρήση του υπάρχοντος Ι.Χ. δίπλα σου ώς εμπόδιο προς αυτούς λόγω του όγκου και της μεγαλύτερης εικόνας του.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  15. #30
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Καταλαβα τι εννοεις. Με τους πεζους συμφωνω. Η διαφωνια μου ειναι στα Ι.Χ.
    Αν ειναι να γινει κατι σε διασταυρωση αναμεσα στο φραγμα σου και αναμεσα σε αλλο ΙΧ, σιγουρα το φραγμα θα γινει εφιαλτης. Εκει καλυτερα να εισαι μακρια. Οπως και οταν βλεπουμε καποιον να κανει προσπερασεις σε στενους διπλους δρομους που δεν εχουν ορατοτητα(το βλεπω συνεχεια στο Πηλιο οπου βολταρω) , καλυτερα να φρεναρουμε. Αν γινει κατι μπορει να παρουμε κανενα βουβου αγκαλια.


Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2008, 01:00
  2. Για το γλυκό αγόρι από την Πάτρα που θέλει
    από SF στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2008, 22:24
  3. Για τον CRS-K και την Africa του.
    από anco στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 12:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF