Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 107

Θέμα: Θεση σωματος/ποδιων στη στροφη

  1. #1

    Θεση σωματος/ποδιων στη στροφη

    Μολις πηρα τις φωτογραφιες μου απο το περασμενο TD για να μελετησω τα χαλια μου και να βελτιωθω την επομενη φορα.

    Βλεπω λοιπον οτι χρειαζομαι ακομα αρκετη δουλεια στη θεση σωματος πανω στη μηχανη, μιας που πρεπει να βγαζω περισσοτερο τον κορμο και να κραταω το κεφαλι χαμηλα οπως μας εξηγησαν και στα μαθηματα.

    Το θεμα ομως δεν ειναι αυτο: το προβλημα μου ειναι η διαταση -η καλυτερα, η ΕΛΛΕΙΨΗ αυτης- του ποδιου.

    Ενω βγαζω γονατο στη στροφη, και μαλιστα καταφερνω και ξυνω -σχετικα- ανετα, βλεπω οτι το ποδι ΔΕΝ ειναι τοσο ανοιχτο οσο αλλων αναβατων (πχ. των εκπαιδευτων του RS).
    Σιγουρα εχω λαθος θεση ποδιου πανω στο μαρσπιε, αλλα οσο και να προσπαθησα ΔΕΝ μπορω να ανοιξω περισσοτερο το ποδι προς τα εξω σε σχεση με τη μηχανη!

    Προφανως το οτι ειμαι και εντελως αγυμναστος εδω και χρονια, παιζει το ρολο του. Μηπως ομως μπορει καποιο απο τα παιδια που ασχολειται με το θεμα TD και πιστα να μου προτεινει καποια ασκηση διατασεων, η κατι αλλο που θα βελτιωσει τη θεση μου επανω στη μηχανη;

    Σαφως και χρειαζομαι περισσοτερα TD, και εν καιρω θα γινουν. Τι μπορω ομως να κανω για να βελτιωσω το ανοιγμα του ποδιου επανω στη μηχανη;

    Κοιταω τις φωτογραφιες και μου σπαω τα νευρα που ειμαι σαν αγγουρι ορθιο!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	td-07-09-12_2554.jpg 
Προβολές:	732 
Μέγεθος:	81,3 KB 
ID:	106288
    Νίκος
    Open Horizons

  2. #2
    Χωρις να θελω να κανω τον γνωστη, βλεπω οτι γυρνας το σωμα σου αντιθετα απο την κατευθυνση

    Δηλαδη αν στην Κ-pits που εισαι, το σωμα σου το περιστρεψεις δεξια, τοτε θα εχεις καλυτερη θεση
    Βασικα σαν αποτελεσμα δεν θα εχεις το σωμα αλλα ντι αλλων, αλλα στην σωστη θεση που κανονικα επρεπε να ειναι, και δεν ειναι λογω του οτι κατι χαλαει την τοποθετηση του σωματος σου κατα την διαρκεια της στροφης
    Προσπαθησε να κανεις το στηθος σου να ακουμπησει τον εσωτερικο καθρεπτη(στο περιπου)


    edit
    Μια φωτογραφια απο πισω θα σε κανει να δεις καλυτερα πως καθεσαι

    Παντως το ανοιγμα των ποδιων εχει σχεση και με το ποσο μπορουμε να ανοιξουμε(και εγω χαλιας ειμαι σε αυτο), αλλα και απο το παντελονι που μπορει να εμποδιζει
    Στο δικο μου που δεν εχει λαστιχο απο κατω, με παιδεψε μεχρι να ανοιξει

  3. #3
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Πρώτα απο όλα να ξεκαθαρίσω οτι δεν έχω κάνει κάποιο μάθημα ακόμα (1 μήνας to go).

    Αυτό που μπορώ να σου πω περι του κορμού είναι πως απο τότε που άρχισα να ασχολούμαι με χορό, latin, η ελαστικότητα του κορμού μου πολλαπλασιάστηκε. Δε σου λέω φυσικά να ξεκινήσεις χορό (άν και έχει τα πλεονεκτήματά του :a13: ) αλλά κάθισε μπροστά απο τον καθρέπτη τα πόδια ανοιχτά (στο ύψος των ώμων) και προσπάθησε να μετακινήσεις μόνο το πάνω μέρος του σώματος σου δεξιά και αριστερά. Επιστρέφω με φωτό, άν βρώ.

  4. #4
    Γιωργο, εχεις δικιο οτι στριβω τον κορμο προς την αντιθετη κατευθυνση. Αυτο δεν το ειχα προσεξει!
    Θα προσπαθησω να γυρισω το σωμα εσκεμμενα προς τα δεξια την επομενη φορα.

    Το θεμα ομως ειναι η διαταση του ποδιου, που οτι και να κανω δεν ανοιγει με τιποτα!!

    Lamoun, δεν την πολυκαταλαβα αυτην ασκηση, αλλα μαλλον πρεπει να βαλω στο προγραμμα μου την γυμναστικη....
    Νίκος
    Open Horizons

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    τα πόδια ανοιχτά (στο ύψος των ώμων). Επιστρέφω με φωτό, άν βρώ.
    Aν θες μπορω να βαλω εγω μερικες που βρηκα
    :rotflmao:

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής


    Το θεμα ομως ειναι η διαταση του ποδιου, που οτι και να κανω δεν ανοιγει με τιποτα!!

    Καμια φορα ειναι και η ιδεα μας παντως
    Ειδικα απο την θεση του οδηγου(απο τα ματια μας δηλαδη), νομιζουμε οτι το ποδι δεν ανοιγει καθολου, πραγμα που δεν ισχυει
    Ενα αλλο πραγμα που προσπαθω μεσα στην πιστα να το κανω, ειναι το να βγαζω ΠΟΛΥ το σωμα
    Κανονικα θα πρεπει να μενει το μισο κωλομερι πανω στην σελα και το αλλο στον αερα
    Στον δρομο φυσικα ειναι επικινδυνο, αλλα μεσα στην πιστα ετσι πρεπει να ειναι

    Παντως εντυπωση μου εχει κανει ο Καλατζοπουλος(ή ο Zuki?) στο power bikes, πως μπορει και ανοιγει τοσο πολυ το ποδι
    Ξυνει και με ορθια την μηχανη

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    edit
    Μια φωτογραφια απο πισω θα σε κανει να δεις καλυτερα πως καθεσαι

    Οριστε και μια φωτο απο πισω... Εκ πρωτης, βλεπω οτι το ποδι το παταω λαθος στο μαρσπιε. Απο εκει και περα ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ!!!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	td-07-09-12_2597 (medium).jpg 
Προβολές:	708 
Μέγεθος:	59,7 KB 
ID:	106293
    Νίκος
    Open Horizons

  8. #8
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Οριστε και μια φωτο απο πισω... Εκ πρωτης, βλεπω οτι το ποδι το παταω λαθος στο μαρσπιε. Απο εκει και περα ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ!!!!!
    Μου φαίνεται οτι περισσότερο θα έπρεπε να σε ανησυχει ο κορμός σου παρά το άνοιγμα του ποδιού..

    Όπως είπε κι ο Αφτερ προσπάθησε να φέρεις το κεφάλι σου κοντά στον εσωτερικό καθρεφτη..

    (δεν κάνω τον ειδικό,ότι έχω διαβάσει λέω..)
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  9. #9
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Στον δρομο φυσικα ειναι επικινδυνο, αλλα μεσα στην πιστα ετσι πρεπει να ειναι
    Γιατί είναι επικίνδυνο στο δρόμο..;
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Παντως εντυπωση μου εχει κανει ο Καλατζοπουλος(ή ο Zuki?) στο power bikes, πως μπορει και ανοιγει τοσο πολυ το ποδι
    Ξυνει και με ορθια την μηχανη
    Αφού κρέμεται σαν το Elias..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  10. #10
    Multistrada Μέλος Το avatar του/της Stelth
    Εγγραφή
    10/06/2004
    Μηνύματα
    291
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Οριστε και μια φωτο απο πισω... Εκ πρωτης, βλεπω οτι το ποδι το παταω λαθος στο μαρσπιε. Απο εκει και περα ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ!!!!!
    Sorry αλλά δεν ξέρω εγώ απ' αυτά

    Μήπως όμως για να άνοιγε και άλλο το πόδι δεν θα έπρεπε να είχες "πλακάρη" τόσο το 999?

    Δηλαδή αν πήγαινες με λιγότερα θα έπρεπε να το ανοίξεις κι άλλο ενω τώρα είναι αρκετό αυτο που έκανες?

    Λέω, μάλλον ρωτάω μιας και δεν ξέρω όπως είπα και στην αρχή
    Ducatisti υπάρχουν πολλοί
    Ducatistiani ένας!!

  11. #11
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής

    Lamoun, δεν την πολυκαταλαβα αυτην ασκηση, αλλα μαλλον πρεπει να βαλω στο προγραμμα μου την γυμναστικη....
    Δε μπόρεσα να βρώ κάτι. Σκέψου το σαν να είσαι σταθερός απο τη μέση και κάτω, και να θέλεις να πιάσεις κάτι (π.χ. στα δεξιά) αλλά να μη φτάνεις, απλώνεις χέρι και "τεντώνεις" τον κορμό σου προς τα εκεί, όχι πάνω κάτω όμως.

    Ουσιαστικά πρέπει να μάθεις πως να τεντώνεις, και να χρησιμοποιείς τους συγκεκριμένους μυς, στην αρχή θα σε δυσκολέψει αλλά μετά θα βγαίνει πολύ έυκολα.

    Πάντως με βοηθάει πολύ, όταν είμαι σε μια στροφή και καταλάβω οτι δεν έχω βγάλει τον κορμό αρκετά, μπορώ αυτομάτως να τον κινήσω.

  12. #12
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stelth
    Sorry αλλά δεν ξέρω εγώ απ' αυτά

    Μήπως όμως για να άνοιγε και άλλο το πόδι δεν θα έπρεπε να είχες "πλακάρη" τόσο το 999?

    Δηλαδή αν πήγαινες με λιγότερα θα έπρεπε να το ανοίξεις κι άλλο ενω τώρα είναι αρκετό αυτο που έκανες?

    Λέω, μάλλον ρωτάω μιας και δεν ξέρω όπως είπα και στην αρχή
    Όντως, όσο περισσότερο πλαγιάσεις τόσο λιγότερο βγάζεις γόνατο.
    Άμα δεις φωτό απο motoGP θα το παρατηρήσεις.

  13. #13
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.878
    Νικολα μπορω να πω οτι οι φωτος σου μ'αρεσουν πολυ.

    Το ποδι σου ειναι μια χαρα ,τι θες ρε να ανοιξεις τρυπα στην μπιστα?

    Η δικια μου συμβουλη ειναι :λυγισε τον αγκωνα σου και χαλαρωσε τα χερια , να εισαι διπλα στο τιμονι.

    Αυτο δουλευω και δεν με απασχολει καθολου το ποδι(οταν ξυνω φοβαμαι και το μαζευω ).


    Μπραβο .

  14. #14
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Οριστε και μια φωτο απο πισω... Εκ πρωτης, βλεπω οτι το ποδι το παταω λαθος στο μαρσπιε. Απο εκει και περα ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ!!!!!
    μια χαρα ανοιγμένο ειναι το ποδι θα ελεγα εξαλλου την μεγαλυτερη μεταφορά βάρους στο εσωτερικό της στροφή την κάνει ο κορμός και όχι το πόδι.

    να δουλεψεις την στάση το σώματος. το κεφάλι σου θα πρέπει να ειναι πάνω απο το εσωτερικό γκρίπ και να φαινεται ο γυσος του κράνους στον καθρέφτη.
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  15. #15
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Οριστε και μια φωτο απο πισω... Εκ πρωτης, βλεπω οτι το ποδι το παταω λαθος στο μαρσπιε. Απο εκει και περα ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ!!!!!

    εδω εχεις κατω το 999 τερμα, αν κανει οτι φευγει.....


    Τελος αν σε βολευει εσενα να οδηγας ετσει, ασε το τι λεει το καθε σχολειο οδηγησης.

    Και ο Bayliss αναποδα καθετε αλλα ειναι GP....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	c_1024.jpg 
Προβολές:	643 
Μέγεθος:	42,9 KB 
ID:	106310

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2008, 13:18
  2. Τελικά φρενάρουμε πάνω στη στροφή....?
    από kiloMeater στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2008, 16:48
  3. Θεση σωματος
    από GTZ750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 02:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF