Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ερωτση για Suzuki Gs 500

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της FJ
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    82

    Ερωτση για Suzuki Gs 500

    Θα ηθελα να μαθω αν γνωριζει καποιος συγκεκριμενα πραγματα για αυτο το μηχανακι. Οχι αν ειναι πατατα, αν τρεχει και αν στριβει γρηγορα και λοιπα γνωστα απωθημενα, αλλα για προβληματα ζημιες καταναλωση απαιτησεις σε συντηρηση και γενικα συμπεριφορα στον χρονο. Δεν ξερω επισης αν εχει διαφορες και ποιες, το παλιο το αρχικο μοντελο, με αυτα που εδινε μεχρι και περσι με το φαιρνγκ.

    Ευχαριστω και οπως θα καταλαβατε, παω για βαλσαμωμα...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της HateNord
    Εγγραφή
    11/08/2007
    Μηνύματα
    167
    Αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι το μηχανάκι αυτό είναι ένας ακούραστος εργάτης.Δεν έχω δεί πολλά στο δρόμο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κακό.Απλά απευθείνεται σε συγκεκριμένο κοινό.Αν το θες μόνο για να πηγαίνεις στη δουλειά και για καμμιά κοντινή βολτίτσα τότε είναι ότι πρέπει.

  3. #3
    για προβληματα : πρόβλημα που αντιμετώπισα εγώ(κατοχος εδω και παραπανω από χρονο καινούργιου 2006 μοντέλου γυμνού) είναι πως σφύριζε από τα πρωτα χλμ το πισω τακακι-το οποιο και αλλάχτηκε(και χαρακτηρίστηκε απο τον μηχανικό ως ελλατωματικό) στο πρωτο σερβις- αφού και τα υγρα του φρενου είχαν πέσει πολύ εξαιτίας του τακακίου. Εχω βρει και κανα δυο άλλους στο δρόμο με το ιδιο bike αλλα δεν ειχαν τέτοιο προβλημα αυτοι. Ως ιδιοτροπία και όχι οπωσδήποτε ως πρόβλημα θεωρώ τα κάπως σκληρά μαμίσια ελαστικά(batlax αν τα γραφω σωστα..) που θέλουν χρόνο να ζεσταθούν αλλά αντεχουν στο χρονο.
    ζημιες: καμμία μέχρι τώρα-δεν το σπάω όμως-και ταξίδι 120 με 130 το πολύ οχι παραπάνω
    καταναλωση: φανταστική δηλαδη πιο συγκεκριμένα: οδηγηση ταξιδι με 120:5lt/100km,σε πόλη μέσα με ανοιγματα, φαναρια κτλ 4,5-5lt/km και πρόσεχε τώρα, αν δεν το ανοιξεις το μηχανάκι,δλδ μέχρι 4000-4500στροφές,που σημαίνει 80-90χλμ το πολύ, καις 4lt/100km,που φαίνεται πολύ μικρό νούμερο αλλά φιλε ειναι αλήθεια. Γιατι με ένα γεμάτο τεπόζιτο(20lt) έχω γράψει --με αυτές τις ταχύτητες που σου είπα-- 500km.
    απαιτησεις σε συντηρηση: τα κλασσικα--λάδια και φίλτρα-και τέντωμα αλυσίδας καθε 6000χλμ στην αντιπροσωπεία. Εγω αυτό που κάνω: λαδωμα και καθάρισμα αλυσίδας,λάδωμα σε ντίζες και κλειδαριά ντεπόζιτου, γρασο σε κάποια σημεία,κοιτάω και συμπληρώνω με αέρα καθε μήνα
    και γενικα συμπεριφορα στον χρονο: θα δείξει....
    Γενικά είναι all around μηχανακι, ελαφρύ, αδύναμο πλεον, παλαιας κοπής αλλα βολικό πιστεύω. Στην Ευβοια το πηγαινω και σε χωματοδρομο υποχρωτικά για να φτάσω στον προορισμό μου.Σιγα σιγα αλλά πάει.
    sotomoto

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.071
    Κινητηρας που προερχεται απο το παλιο GS 500 ,που προερχεται απο το παλιοτερο GS 400,που ειναι υπερκυβισμενο το ακομα πιο παλιο GS 250 του 76 και μετα.Με λιγα λογια παλιος καλος γιαπωνεζικος κινητηρας για ηρεμες βολτες και ταξιδακια,και αν του φερθεις καλα, ΑΘΑΝΑΤΟΣ.Τωρα ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΑΚΕΤΟ (αναρτησεις-φρενα-λαστιχα-τιμονια-τροχοι)οτι εχει μεινει στοκ στο εργοστασιο.Φτηνα-καλα-παλαιομοδιτικα,για ηρεμη χρηση παντα.Γενικα μια low
    budget μηχανη,για ηρεμους και συνειδητοποιημενους αναβατες που ξερουν τι ζητουν.:wacko:
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Δεν το οδήγησα πολύ, αλλά να προσθέσω ότι στρίβει με αξιοπρέπεια αλλά όχι με σταθερότητα. Πέφτει γρήγορα μέσα στη στροφή, αλλά δεν έχει μεγάλη σιγουριά στο πάτημά του. Τα λάστιχα της "μαμάς" του είναι όντως σκληρά και αν θέλεις να το πηγαίνεις γρήγορα καλύτερα να τα αλλάξεις. Το πίσω φρένο σφυρίζει και δεν έχει γραμμικότητα στο πιάσιμό του, το εμπρός φρένο δεν έχει αρκετή διαδρομή ανάμεσα στο "δεν πιάνω" και στο "το παράκανα" οπότε θέλει αρκετή συνήθεια. Το κιβώτιο είναι λιγάκι σκληρό, η θέση οδήγησης καλή αν δεν είσαι πάνω από 1,75 αλλά το fairing καλύπτει πολύ καλά από τον αέρα. Για εμένα (187 περίπου) σηκώνει τα πόδια πολύ ψηλά, το τιμόνι μου πέφτει χαμηλά και είναι άβολο για μεγάλη απόσταση. Μπορείς να ταξιδέψεις με 140-150, αλλά η κατανάλωση θα είναι λίγο πάνω από τα 5 λίτρα που λέει ο σοτομοτο. Καλά φώτα επίσης...

    Ζημιές δεν έχει βγάλει, αλλά ο κολλητός που το αγόρασε έχει κάνει λιγότερα από 4000 χιλιόμετρα σε 15 μήνες. Τα αερόψυκτα Suzuki έχουν τη φήμη του "άθραυστου" αν δεν κάνεις τσιγκουνιές με τα λάδια τους. Έχε υπ' όψη όμως και ότι είναι σχετικά ακριβά στη συντήρηση, αφού κάθε δεύτερο σέρβις θέλουν ρύθμιση βαλβίδες, που σημαίνει αρκετό λύσιμο και δέσιμο, όπως και ανάγκη εύρεσης αξιόπιστου μάστορα. Αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα, είναι ένας παράγοντας σημαντικός. Του βάζει και "ψευδονεκρές" καμμιά φορά, αλλά όχι συχνά.

    Αν χρειαστείς service manual, έχω, για τα μοντέλα 1989-1997. Είχα την εντύπωση ότι είχα και το καινούριο, αλλά... Σύμφωνα με αυτό το λινκ δεν άλλαξαν και πολλά με την πάροδο των ετών, πέρα από χρώματα και μικρές λεπτομέρειες.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της FJ
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    82

    Οκ! Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας

    Απλα εχω βρει ενα πολυ φτηνο και μου μπαινουν ιδεες...Ειδωμεν.

  7. #7
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Ως πρωην κατοχος ....

    Υπερ
    - Αλεξισφαιρος κινητηρας
    - Ευκολοδηγητο σαν παπι
    - Πολυ χαμηλη τιμη
    - Χαμηλη καταναλωση
    - Αξιοπρεπεις επιδοσεις για την κατηγορια
    - Δεν το κλεβουν

    Κατα
    - Μετριοτατη-κακη ποιοτητα κατασκευης (σκουριες)
    - Πολυ δυνατο πισω φρενο



    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki GS 500
    από jimmmm12 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2006, 08:31
  2. Suzuki Gs 500 , για αρχάριο?
    από tsofras στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2006, 10:07
  3. γνωμη για Suzuki Gs 500 E
    από paptkd στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 15:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF