Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: χρώματα και χρονολογία Fz6

  1. #1
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    27/05/2007
    Μηνύματα
    392

    χρώματα και χρονολογία Fz6

    Χαιρετώ παίδες!

    Μιλούσα με ενα τύπο σήμερα ο οποίος μου έλεγε ότι έχει Fazer μοντ 2005 το οποίο πήρε μεταχειρισμένο. Στην κουβέντα μου είπε ότι είναι ολόϊδιο με το δικό μου (έχω FZ6), μόνο που ο κινητήρας είναι γκρίζος! Εμένα πλαίσιο + κινητήρας είναι μαύρα!

    Εγώ από την άλλη ήξερα ότι τα μοντέλα του 2005 έχουν μαύρο πλαίσιο + κινητήρα. Τελικά τί παίζει ρε παιδιά ξέρει κανείς? Μήπως του δώσαν 2004 του ανθρώπου (μου φάνηκε να μην τα ξέρει τα μοντέλα καθόλου)

    PS: Με ένα search στο google pictures για FZ6 2005 μου βγάζει πολλά μηχανάκια με γκρί πλαίσιο + κινητήρα και κάποια με μαύρο!
    Chris

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590

    Re: χρώματα και χρονολογία Fz6

    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
    Χαιρετώ παίδες!

    Μιλούσα με ενα τύπο σήμερα ο οποίος μου έλεγε ότι έχει Fazer μοντ 2005 το οποίο πήρε μεταχειρισμένο. Στην κουβέντα μου είπε ότι είναι ολόϊδιο με το δικό μου (έχω FZ6), μόνο που ο κινητήρας είναι γκρίζος! Εμένα πλαίσιο + κινητήρας είναι μαύρα!

    Εγώ από την άλλη ήξερα ότι τα μοντέλα του 2005 έχουν μαύρο πλαίσιο + κινητήρα. Τελικά τί παίζει ρε παιδιά ξέρει κανείς? Μήπως του δώσαν 2004 του ανθρώπου (μου φάνηκε να μην τα ξέρει τα μοντέλα καθόλου)

    PS: Με ένα search στο google pictures για FZ6 2005 μου βγάζει πολλά μηχανάκια με γκρί πλαίσιο + κινητήρα και κάποια με μαύρο!
    μοντελα 2004 ασημι πλαισιο, κινητηρας ΚΑΙ ζαντες
    μοντελα 2005 ασημι πλαισιο. κινητηρας αλλα μαυρη ζαντα
    μοντελα 2006 μαυρο πλαισιο, κινητηρας ΚΑΙ ζαντα
    μοντελα 2007 αλλος σχεδιασμος.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    27/05/2007
    Μηνύματα
    392

    Re: Re: χρώματα και χρονολογία Fz6

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    μοντελα 2004 ασημι πλαισιο, κινητηρας ΚΑΙ ζαντες
    μοντελα 2005 ασημι πλαισιο. κινητηρας αλλα μαυρη ζαντα
    μοντελα 2006 μαυρο πλαισιο, κινητηρας ΚΑΙ ζαντα
    μοντελα 2007 αλλος σχεδιασμος.

    thanx για την απάντηση ρε φίλε αλλά δεν παίζει κάτι τέτοιο και εξηγούμαι:

    γίνεται να μου πουλήσαν μοντέλο 2006 για μοντέλο 2005?

    Εγώ πήρα μοντ 2005 και είναι όλα ΜΑΥΡΑ (κ@υλα χρώμα btw)! Κινητήρας πλαίσιο ζάντες όλα μαύρα!
    Δεν παίζει φίλε μου να μου πουλήσαν μοντ 2006 και να πλήρωσα για μοντ 2005!!!! Τόσο καλοί είναι πιά!!!!



    Chris

  4. #4
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590

    Re: Re: Re: χρώματα και χρονολογία Fz6

    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
    thanx για την απάντηση ρε φίλε αλλά δεν παίζει κάτι τέτοιο και εξηγούμαι:

    γίνεται να μου πουλήσαν μοντέλο 2006 για μοντέλο 2005?

    Εγώ πήρα μοντ 2005 και είναι όλα ΜΑΥΡΑ (κ@υλα χρώμα btw)! Κινητήρας πλαίσιο ζάντες όλα μαύρα!
    Δεν παίζει φίλε μου να μου πουλήσαν μοντ 2006 και να πλήρωσα για μοντ 2005!!!! Τόσο καλοί είναι πιά!!!!



    μηπως φιλε μου μπερδευεις το μοντελο με την αδεια???

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #5
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    27/05/2007
    Μηνύματα
    392

    Re: Re: Re: Re: χρώματα και χρονολογία Fz6

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    μηπως φιλε μου μπερδευεις το μοντελο με την αδεια???

    Και πάλι ρε μαν γίνεται να έχω μηχανάκι μοντέλο 2006 σύμφωνα με τα λεγόμενα σου (όπως είπα πρίν ζάντες + πλαίσιο + κινητήρας μαύρα) με πρώτη άδεια το 2005?









    Chris

  6. #6
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590

    Re: Re: Re: Re: Re: χρώματα και χρονολογία Fz6

    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
    Και πάλι ρε μαν γίνεται να έχω μηχανάκι μοντέλο 2006 σύμφωνα με τα λεγόμενα σου (όπως είπα πρίν ζάντες + πλαίσιο + κινητήρας μαύρα) με πρώτη άδεια το 2005?









    γινεται

    και να σαι σιγουρος οτι τα χρωματα ειναι ακριβως οπως σου τα ειπα.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #7
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    27/05/2007
    Μηνύματα
    392

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: χρώματα και χρονολογία Fz6

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    γινεται

    και να σαι σιγουρος οτι τα χρωματα ειναι ακριβως οπως σου τα ειπα.

    Οκ μαν ευχαριστώ πάντως!!

    Chris

  8. #8
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    27/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Λοιπό παιδιά μόλις πήρα την μοτοδυναμική...
    το μηχανάκι μου είναι μοντέλο 2005 με μαύρο πλαίσιο+κινητήρα+ζάντες!

    Αυτό που παίζει με τα χρώματα πλαισίου, κινητήρα και ζαντών σε ένα Fazer (και το γυμνό) είναι ότι εξαρτάται και απο το χρώμα της μηχανής. Απ`ότι μου είπε για τα μοντ 2005-2006 ισχύει ότι τα μπλέ-κόκκινα μηχανάκια έχουν γκρίζο πλαίσιο+κινητήρα ενώ τα μαύρα και γκρίζα μηχανάκια έχουν μαύρο πλαίσιο+κινητήρα (ή κάτι παρόμοιο δεν κατάλαβα 100%)!
    Άρα παιδιά το χρώμα πλαισίου και κινητήρα δεν καθορίζει την χρονολογία! Αν θέλετε να μάθετε κάτι για την χρονολογία της μηχανής σας πάρτε τηλ. μοτοδυναμική και πέστε αρ.πλαισίου! Είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος!

    Chris

  9. #9
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    27/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Α ναι...





































    Chris

  10. #10
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
    Λοιπό παιδιά μόλις πήρα την μοτοδυναμική...
    το μηχανάκι μου είναι μοντέλο 2005 με μαύρο πλαίσιο+κινητήρα+ζάντες!

    Αυτό που παίζει με τα χρώματα πλαισίου, κινητήρα και ζαντών σε ένα Fazer (και το γυμνό) είναι ότι εξαρτάται και απο το χρώμα της μηχανής. Απ`ότι μου είπε για τα μοντ 2005-2006 ισχύει ότι τα μπλέ-κόκκινα μηχανάκια έχουν γκρίζο πλαίσιο+κινητήρα ενώ τα μαύρα και γκρίζα μηχανάκια έχουν μαύρο πλαίσιο+κινητήρα (ή κάτι παρόμοιο δεν κατάλαβα 100%)!
    Άρα παιδιά το χρώμα πλαισίου και κινητήρα δεν καθορίζει την χρονολογία! Αν θέλετε να μάθετε κάτι για την χρονολογία της μηχανής σας πάρτε τηλ. μοτοδυναμική και πέστε αρ.πλαισίου! Είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος!

    κατι δεν επιασες.

    1.δεν υπαρχει γκρι φαζερ με μαυρο πλαισιο-κινητηρα!!!
    2.εχω μαυρο 2005 με γρι πλαισιο-κινητηρα!!!

    αντε να στο εξηγησω γιατι δεν θα βγει ακρη:
    τα χρωματα καθοριζουν χρονολογια μοντελου ΑΛΛΑ...εσυ εχεις μαυρο του 05!!!αυτο πρακτικα γινεται μονο με 1 τροπο μια και το καταμαυρο ειναι 06 μοντελο.υπαρχει μια πολυ μικρη παρτιδα που ερχεται πριν ξεκινησει να κυκλοφορει ενα μοντελο στην αγορα.περιορισμενος αριθμος μοτ/των.εχεις ενα απο τα πρωτα φαζερ γυμνα του 06 αλλα το πηρες πριν την αλλαγη της χρονιας.αρα η αδεια ειναι του 05 αλλα το μοντελο και τα χρωματα ειναι του 06.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #11
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    27/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    κατι δεν επιασες.

    1.δεν υπαρχει γκρι φαζερ με μαυρο πλαισιο-κινητηρα!!!
    2.εχω μαυρο 2005 με γρι πλαισιο-κινητηρα!!!

    αντε να στο εξηγησω γιατι δεν θα βγει ακρη:
    τα χρωματα καθοριζουν χρονολογια μοντελου ΑΛΛΑ...εσυ εχεις μαυρο του 05!!!αυτο πρακτικα γινεται μονο με 1 τροπο μια και το καταμαυρο ειναι 06 μοντελο.υπαρχει μια πολυ μικρη παρτιδα που ερχεται πριν ξεκινησει να κυκλοφορει ενα μοντελο στην αγορα.περιορισμενος αριθμος μοτ/των.εχεις ενα απο τα πρωτα φαζερ γυμνα του 06 αλλα το πηρες πριν την αλλαγη της χρονιας.αρα η αδεια ειναι του 05 αλλα το μοντελο και τα χρωματα ειναι του 06.

    Κοίτα για τα χρώματα που είπα δεν είμαι και σίγουρος επειδή ο τύπος μου τα έλεγε εκει χύμα και λίγα κατάφερα να συγκρατήσω!
    Πράγματι δεν υπαρχει γκρι φαζερ με μαυρο πλαισιο-κινητηρα!!! Μπορεί να μου είπε άλλο χρώμα και όχι γκρίζο μηχανάκι...
    Anyway αυτά μου είπε αυτά έγραψα!
    Πάντως το μηχανάκι το πήρα μεταχ. και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το πήρε αρχές 2005!!! Και έτσι και αλλιώς μου είπαν μοντέλο 2005 ρε μαν αφού είπα πλαίσιο! Άμα πείς πλαίσιο και σου πούν χρονολογία, η πρώτη άδεια δεν παίζει ρόλο!

    Chris

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    κατι δεν επιασες.

    1.δεν υπαρχει γκρι φαζερ με μαυρο πλαισιο-κινητηρα!!!
    2.εχω μαυρο 2005 με γρι πλαισιο-κινητηρα!!!

    αντε να στο εξηγησω γιατι δεν θα βγει ακρη:
    τα χρωματα καθοριζουν χρονολογια μοντελου ΑΛΛΑ...εσυ εχεις μαυρο του 05!!!αυτο πρακτικα γινεται μονο με 1 τροπο μια και το καταμαυρο ειναι 06 μοντελο.υπαρχει μια πολυ μικρη παρτιδα που ερχεται πριν ξεκινησει να κυκλοφορει ενα μοντελο στην αγορα.περιορισμενος αριθμος μοτ/των.εχεις ενα απο τα πρωτα φαζερ γυμνα του 06 αλλα το πηρες πριν την αλλαγη της χρονιας.αρα η αδεια ειναι του 05 αλλα το μοντελο και τα χρωματα ειναι του 06.

    Έτσι είναι.
    Τα μοντέλα από Νοέμβρη και μετά ουσιαστικά είναι μοντέλα του νέου έτους!

    Το φθινόπωρο παρουσιάζονται τα νέα μοντέλα και οι αλλαγές στα υπάρχοντα μοντέλα (χρώματα κτλ) και ανάλογα με την εταιρία και τις παραγγελείες σε λίγες εβδομάδες βγαίνουν στην αγορά.

    Άλλο τι θεωρεί η εταιρία μοντέλο 2008, που πρακτικά είναι το μοντέλο που παρουσίασε τώρα αλλά μπορεί και να το φέρει πριν ξεκινήσει ημερολογιακά το 2008 και άλλο αυτό που εμείς λέμε εδώ ως μοντέλο που έβγαλε άδεια το 2007.

    Αν πάρεις το μηχανάκι τον Νοέμβριο δεν θα έχει καμία διαφορά με την παρτίδα που θα έρθει τον Γενάρη.

  13. #13
    Μήπως μιλάς για το γυμνό? Γιατί το γυμνό σε μάυρο ήταν διαφορετικό απο το φαιρινγκάτο. Το γυμνό ηταν καταμαυρο και το φερινγκάτο ειχε ασημί κινητηρα (ουσιαστικα χωρις βαψιμο, στο χρώμα του αλουμινίου.)
    www.myfazer.gr

  14. #14
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    27/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Αρχικά δημιουργήθηκε από delrules
    Μήπως μιλάς για το γυμνό? Γιατί το γυμνό σε μάυρο ήταν διαφορετικό απο το φαιρινγκάτο. Το γυμνό ηταν καταμαυρο και το φερινγκάτο ειχε ασημί κινητηρα (ουσιαστικα χωρις βαψιμο, στο χρώμα του αλουμινίου.)
    Ναι!! Εννοείς ότι τα γυμνά 2005 είναι μαύρος κινητήρας + πλαίσιο ενώ τα ντυμένα γκρίζο?
    Chris

  15. #15
    Ακριβώς φίλε cartman. Tα γυμνά (FZ6) με τα fairingατα ( FZ6 Fazer ή FZ6S) έχουν διαφορετικούς χρωματισμούς. Νομίζω αυτό παίζει και στα S2. Εντελώς μαυρο FZ6S είναι μόνο το S2.

    Μια επίσκεψη το site της ΥΑΜΑΗΑ ( www.yamaha-motor.gr ) θα σας πείσει. Επίσης μπορείτε να δείτε και το www.bikez.com για τα χρώματα των προηγούμενων ετών.
    www.myfazer.gr

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χρώματα και αρώματα?
    από alfisti156 στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2014, 20:43
  2. Χρώματα και έτος κατασκευής.
    από kkaragiannis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2008, 12:21
  3. Χρωματα και λεξεις
    από tifoefs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2007, 19:47
  4. Χρώμα και χρονολογία
    από Desperado στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2006, 12:55
  5. Χρώματα και αρώματα
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2005, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF