Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: transalp για πρώτη μηχανή??

  1. #1
    Ταξιδιάρικο μέλος... Το avatar του/της trumpet
    Εγγραφή
    29/08/2006
    Μηνύματα
    91

    Smile transalp vs kle για πρώτη μηχανή??

    Καλησπέρα στο φόρουμ!

    Παιδιά ακόμα περιμένω να πάρω το δίπλωμα της μηχανής από πέρσυ γιατί έχω πέσει σε κάτι κωλοπου@$%α εξεταστές αλλά δεν τους κάνω τη χάρη να τους λαδώσω!

    Επειδή όμως θα το πάρω κάποια στιγμή το πολυπόθητο ροζ χαρτάκι θα ήθελα να ρωτήσω για την πρώτη μου μηχανή. Μετά από μια περιπλάνηση στις διάφορες κατηγορίες μοτοσυκλετών νιώθω ότι πιο άνετο για μένα θα ήταν ένα on-off που θα περιλαμβάνει κίνηση μέσα στην πόλη και σιγά σιγά κάποια μικρά ταξειδάκια εντός Ελλάδος. Έχω ακούσει ότι μία από τις πιο αξιόπιστες λύσεις είναι το Transalp (μιλάω για μεταχειρισμένο λόγω μπάτζετ) αλλά μου φαίνεται επίσης άνετο και το KLE (400ή500cc) το οποίο όμως δεν μου το παρουσιάζουν ως το πιο αξιόπιστο της κατηγορίας.

    Θα ήθελα όποιος μπορεί να καταθέσει τις απόψεις και τις συμβουλές του και να μου πεί τι να προσέξω σε περίπτωση αγοράς μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας (είτε των παραπάνω που ανέφερα είτε άλλων μοντέλων).

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Θέλω ταξίδι με μοτοσυκλέτα, ένα μήνα Κάτω Ιταλία και Σικελία...

  2. #2
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.455
    Καλησπέρα και σε σένα!!! Δε μας είπες όμως. Έχεις οδηγήσει μικρή μηχανή ή παπί ή θα είναι η πρώτη? Γιατί αν είναι η πρώτη καλό θα ήταν να πάρεις κάποια μικρή (σε κυβικά) για να μάθεις. Οι δρόμοι είναι παγίδες από πολλές απόψεις!!!


    Τώρα αν έχεις οδηγήσει κάτι από τα παραπάνω, Αποφασίζεις με βάση τι σου αρέσει, τι μπορείς να κουμαντάρεις και για τι θα το χρησιμοποιεις πιο πολύ! Τα περισσότερα καινούργια μοντέλα είναι αξιόπιστα!!!!


    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  3. #3
    Ταξιδιάρικο μέλος... Το avatar του/της trumpet
    Εγγραφή
    29/08/2006
    Μηνύματα
    91
    φίλε όχι δεν έχω οδηγήσει παπί (εκτός από κάτι δανεικά για λίγες ώρες) και τα μαθήματα τα έχω κάνει με χοντα 400cc(κλασσικά).

    Πάντως δεν με βολεύει καθόλου η κατηγορία των street. Τα ον-οφ με βολεύεουν καλύτερα από άποψη θέσης οδήγησης και η αλήθεια είναι ότι δεν γουστάρω τα γκάζια των στριτ...

    Λες να μην μπορώ να ελέγξω το βάρος τους? Έχει κι άλλα μειονεκτήματα? Εάν προσανατολιζόμουν σε κανένα Transalp 400cc θα ήταν καλύτερα?
    Θέλω ταξίδι με μοτοσυκλέτα, ένα μήνα Κάτω Ιταλία και Σικελία...

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
    Λες να μην μπορώ να ελέγξω το βάρος τους? Έχει κι άλλα μειονεκτήματα? Εάν προσανατολιζόμουν σε κανένα Transalp 400cc θα ήταν καλύτερα?
    Μια χαρά είναι και το 650άρι και παρόλο το βάρος του είναι ευέλικτο σαν ένα παπί !

    Πολύ καλή επιλογή για πρώτη μοτοσυκλέτα αλλά στην αρχή δώσε βάση στο πως θα βάζεις τα πόδια σου κάτω όταν σταματάς λόγω του αυξημένου του ύψους, στο λέω επειδή το πέρασα κι εγώ αυτό το στάδιο όταν πρωτοκαβάλησα το Transalp, δυσκολεύτηκα λίγο στην αρχή και παραλίγο να μην προλάβω να πατήσω κάτω μια φορά..

    Απλά, σκέψου ποιο πόδι θα κατεβάσεις πριν σταματήσεις τελείως και σε λίγο καιρό θα το παίζεις στα δάχτυλά σου !


    Α ! Και ο Μάιρας είναι Η Μάιρα !


  5. #5
    Multistrada Μέλος Το avatar του/της Stelth
    Εγγραφή
    10/06/2004
    Μηνύματα
    291
    Φίλε trumpet

    Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ένα Multistrada 620 (Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου ....)

    Έχει φοβερή θέση οδήγησης, τρομερά ευέλικτο και κάνεις άνετα ταξιδάκι 140-160

    Εγω δοκίμασα το 620 και πήρα το 1000 ……………………….. έκανα μλκ αλλά μην το πεις πουθενά, έπρεπε τελικά να πάρω το 620

    Ίδια θέση οδήγησης με το 620 (λίγο πιο ψιλό) φοβερά ευέλικτο (αλλά καμιά σχέση με το 620) και κάνω άνετα ταξιδάκι 180-200 (βέβαια ποτέ δεν το έχω πάει 200 εκτός από μια φορά 230) δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνω ταξίδι με τόσα χλμ και αν περάσω τα 160 ο αέρας δεν υποφέρετε (πρέπει να σκύβω για να είμαι πίσω απ’ το φέρινκ) το ταξίδι μου κυμαίνεται από 120 έως 160

    Οπότε σε έναν νέο οδηγό συνιστώ ανεπιφύλακτα το 620 (θα πιστεύεις ότι είσαι σε παπάκι)

    Αυτιά

    Πάντα Φιλικά Αντρέας
    Ducatisti υπάρχουν πολλοί
    Ducatistiani ένας!!

  6. #6
    Ταξιδιάρικο μέλος... Το avatar του/της trumpet
    Εγγραφή
    29/08/2006
    Μηνύματα
    91
    Φίλε stelth το multistrada ξεφεύγει εντελώς από το budget που μπορώ να διαθέσω...
    Φίλη Maira συγνώμη αλλά δεν πρόσεξα το nick σου...

    Για το KLE μπορεί κανείς να καταθέσει κάποια άποψη όσον αφορά την αξιοπιστία του, την ποιότητά του σε σύγκριση με τα υπόλοιπα της κατηγορίας (τρανσάλπ, πεγκάσο κλπ)?
    Θέλω ταξίδι με μοτοσυκλέτα, ένα μήνα Κάτω Ιταλία και Σικελία...

  7. #7
    Multistrada Μέλος Το avatar του/της Stelth
    Εγγραφή
    10/06/2004
    Μηνύματα
    291
    Για την αξιοπιστία του KLE δεν μπορώ να σου πω και πολλα.

    Παρ' ότι το είχε ένας ξάδερφος μου (είναι λίγο μυστικοπαθείς το άτομο) δεν το κράτησε πάνω απο χρόνο.

    Οπότε δεν μπορώ να σε διαφωτίσω επι του θέματος KLE ολότελα λέμε
    Ducatisti υπάρχουν πολλοί
    Ducatistiani ένας!!

  8. #8
    words, words, words......
    Εγγραφή
    14/12/2006
    Μηνύματα
    113
    Για να απαντήσω και εγώ, που ξεκίνησα με Transalp 600 για πρώτη μηχανή και συνεχίζω με Transalp 650 για δεύτερη.


    Πρώτον. Είναι βαρύ μηχανάκι. Τις πρώτες μέρες θα δυσκολευτείς πολύ. Ωστόσο, θα του πάρεις τον αέρα σχετικά γρήγορα.
    Δεύτερον. Όσο πιο καινούριο το πάρεις, τόσο το καλύτερο. Φρόντισε να βάλεις σωληνάκια υψηλής στα φρένα - βελτιώνουν πολύ την συμπεριφορά της μηχανής.
    Τρίτον. Τα Transalp δυστυχώς έχουν πολύ μαλακές αναρτήσεις. Αν τις αλλάξεις όμως και βάλεις κάτι πιο σκληρό, τότε η συμπεριφορά της μηχανής βελτιώνεται αισθητά.
    Τέταρτον. Τα Transalp ΔΕΝ έχουν γκάζι. Δλδ αν θές να ταξιδεύεις με 150 σταθερά, το μηχανάκι θα είναι κοντά στα όριά του και θα καίει πάνω από 8 λίτρα στα 100 km. Επίσης, έχεις ελάχιστη επιτάχυνση μετά τα 100km/h.
    Πέμπτον. Σε γενικές γραμμές έχει καλές δυνατότητες για off road χρήση, αρκεί να μπορείς να σηκώνεις τα 200 κιλά του κάθε φορά που θα πέφτεις (και πάντα θα φοράς εντουρομπότες γιατί άμα σου πέσει πάνω στο πόδι ... την γ*****σες)

    Αυτά,
    νομίζω είναι ένα φτηνό και σχετικά τίμιο μηχανάκι, που μπορεί να βγάλει δεκάδες χιλιάδες χλμ (αν και τσιμπάει λίγο λάδι μετά τα 100.000 km)


    I've always thought
    that I would love to live by the sea
    To travel the world alone
    and live my life more simply
    I have no idea what's happened to that dream
    Cos there's really nothing left here to stop me

  9. #9
    Ταξιδιάρικο μέλος... Το avatar του/της trumpet
    Εγγραφή
    29/08/2006
    Μηνύματα
    91
    Φίλε Παναγιώτη ευχαριστώ, είσαι αρκετά κατατοπιστικός.
    Θεωρείς ότι μπορώ να τα βρώ έτοιμα αυτά σε μία μεταχειρισμένη Τρανσάλπ?Αν όχι πόσο κοστίζουν περίπου οι αλλαγές που μου προτείνεις?

    Νομίζω ότι τα 120-130 για μένα είναι αρκετή ταχύτητα. Τα 150 που λες είναι για μένα πλεονασμός και τα φοβάμαι(για τώρα τουλάχιστον!)...

    Παιδιά καμία γνώμη για τα υπόλοιπα ον-οφ? Να μην κάνω κι άλλο ποστ και κουράσω...
    Θέλω ταξίδι με μοτοσυκλέτα, ένα μήνα Κάτω Ιταλία και Σικελία...

  10. #10
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    BMW F 650GS

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    BMW F 650GS


    +1 ή το απλό (αν παίζει θέμα budget)

  12. #12
    Ταξιδιάρικο μέλος... Το avatar του/της trumpet
    Εγγραφή
    29/08/2006
    Μηνύματα
    91
    Να κάτι τέτοια βλέπω και φτιάχνομαι ρε παιδιά...

    http://www.youtube.com/watch?v=JvfmMiOGYH4

    http://www.youtube.com/watch?v=syq-rQW1Du0


    Όσον αφορά τις Bmw δύο τινά με κάνουν πίσω, ότι δεν βρίσκω κάτω από 3500-4000 και δεύτερον,
    Bmw χωρίς άξονα (δηλ με αλυσίδα) δεν με φτιάχνει...
    Θέλω ταξίδι με μοτοσυκλέτα, ένα μήνα Κάτω Ιταλία και Σικελία...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    φιλαρακο δεν μας ειπες περιπου ποσα € διαθετεις.

    αν καταλαβα καλα για να μιλας για μεταχειρισμενο transalp..θα κυμαινεσαι γυρω στα 2000€ με 3000€.

    αν λοιπον ειναι ετσι τα πραγματα...θα σου προτεινα κατι σε πιο off.

    και για να μην μιλαω με γριφους...enduro ή ψευτοεντουρο 600.

    μειωνεις τα κιλα (σημαντικο μιας και εισαι απειρος)

    ευκολο στον χειρισμο (περισσοτερο απο το transalp)

    το βαζεις στο χωμα οποτε γουσταρεις χωρις ανησυχια

    τα χιλιομετρα τα μαζευει γρηγορα αλλα η τελικη του ειναι κοντα σ'αυτο που ψαχνεις...

    και το κυριοτερο:

    ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΠΤΩΣΕΙΣ!!

    χαζοπτωσεις ή μη θα τις εχεις...γαιτι λοιπον να πληρωνεις πλαστικα και ενα καρο μ@λακιες??

    η γνωμη μου παντα.

    καλες αγορες!

  14. #14
    Ταξιδιάρικο μέλος... Το avatar του/της trumpet
    Εγγραφή
    29/08/2006
    Μηνύματα
    91
    Δηλαδή μιλάς για XT(x-r), FMX κλπ? Αυτά δεν έχουν περισσότερο αέρα σε θώρακα-πόδια?
    Σίγουρα δεν έχω πάνω από 3000 γιατί είναι στη μέση και ο εξοπλισμός(μπουφάν,κράνος, γάντια κλπ)....
    Θέλω ταξίδι με μοτοσυκλέτα, ένα μήνα Κάτω Ιταλία και Σικελία...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Φίλε μου όπως κατάλαβες ο καθένας θα σου πεί να πάρεις το μηχανάκι του....

    Οπότε πριν μπερδευτείς περισσότερο, πάρε αυτό που από πριν είχες αποφασίσει και γουστάρεις...
    Τα μεσαία ον-οφφ είναι λογικές επιλογές για νέο αναβάτη...Ειδικά το Τράνσαλπ αν και πλέον γερασμένο δεν παύει να είναι ένα ποιοτικό, αξιόπιστο, και φιλικό μηχανάκι...
    Προσοχή λίγο στην αρχή μέχρι να το συνηθίσεις, τα μυαλά σου να μην πάρουν αέρα, και όλα καλά θα πάνε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Για πρώτη μηχανή μια Svουρίτσα...
    από Scandal στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2008, 07:42
  2. R6 για πρωτη μηχανή;
    από madsk1llzz στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 01:44
  3. βοήθεια για πρώτη μηχανή
    από mpompas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 13:47
  4. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF