Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής... Τι να προσέξω;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2007
    Μηνύματα
    7

    Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής... Τι να προσέξω;

    Καλώς σας βρίσκω παιδιά!!

    Που λέτε λοιπόν σκέφτομαι να αγοράσω για πρώτο μηχανάκι ένα μεταχειρισμένο cbf 600s abs (αν και ξαφνικά βλέπω να μου γεμίζει το μάτι το πολύ όμορφο er6-f )

    1) Θέλω λοιπόν να μου πείτε τι να προσέξω όσον αφορά τα μηχανικά μέρη δλδ σκελετό, γρανάζια, μοτερ και τέτοια (δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα βέβαια).

    2) Πως θα καταλάβω ότι το μηχανάκι έχει τα χιλιόμετρα που πραγματικά αναφέρει ο προηγούμενος κάτοχός του;

    3) Πως θα καταλάβω ότι το μηχανάκι έχει φάει σούπες ή γερό τράκο;

    4) Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο συνεργείο όπου θα μπορέσει να ελέγξει
    με μια γρήγορη ματιά αν είναι όλα ΟΚ; Θα με χρεώσει τα μαλιοκέφαλά μου για κάτι τόσο απλό;

    5) Ποιες αντιπροσωπίες θεωρούνται αξιόπιστες για μεταχειρισμένα αλλά και να μπορείς να τα πάρεις για μια δοκιμαστική βόλτα τεστ ντραιβ;

    6) Σε μοντέλα 2005-2006 βλέπω το cbf με καμιά 10000 χιλιόμετρα στο κοντέρ να χει γύρω στα 5500-6000 ευρώ όταν καινούριο έχει 7400!! Στέκει;

    7) Τι κομπίνες πρέπει να προσέξω οι οποίες συνηθίζονται να γίνονται κατά την αγορά και μεταβίβαση από το μαγαζί ή τον ιδιώτη που πουλάει το μηχανάκι;


  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αμα μου πεις απο που πηρες το nick σου θα σου απαντησω στις ερωτησεις σου.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Αμα μου πεις απο που πηρες το nick σου θα σου απαντησω στις ερωτησεις σου.


    Ichigo Kurosaki μήπως;
    Fortis Fortuna Adiuvat

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Ichigo Kurosaki μήπως;
    Ασ'το παιδι να μιλησει ελευθερα....
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2007
    Μηνύματα
    7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Ασ'το παιδι να μιλησει ελευθερα....
    yeap!! Είμαι φανατικός αναγνώστης του manga και anime γενικότερα
    Πλζ απαντήστε δεν κρατιέμαιιιιιιιιιι όντας αρχάριος

  6. #6
    Γιώργο θα του απαντήσεις εσύ ή εγώ;
    Fortis Fortuna Adiuvat

  7. #7
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    να του απαντησω εγω

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Nα το οδηγησεις και να δεις αν ολα δουλευουν καλα.Αν σε ευχαριστει η νοιωθεις οτι οδηγας κατι παλιο.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2007
    Μηνύματα
    7
    Εχμμ δε με βοηθάτε και πολύ... απλά θα ήθελα παρακαλώ να μου απαντήσετε να προσέξω πχ κάτι specific όπως αν πχ είναι στραβός ο σκελετός!! τα χω αριθμήσει τα ερωτήματα!! Αν θέλετε απαντάτε σε όποια κατέχετε καλύτερα

  10. #10

    Re: Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής... Τι να προσέξω;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo_
    Καλώς σας βρίσκω παιδιά!!

    Που λέτε λοιπόν σκέφτομαι να αγοράσω για πρώτο μηχανάκι ένα μεταχειρισμένο cbf 600s abs (αν και ξαφνικά βλέπω να μου γεμίζει το μάτι το πολύ όμορφο er6-f )

    1) Θέλω λοιπόν να μου πείτε τι να προσέξω όσον αφορά τα μηχανικά μέρη δλδ σκελετό, γρανάζια, μοτερ και τέτοια (δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα βέβαια).

    2) Πως θα καταλάβω ότι το μηχανάκι έχει τα χιλιόμετρα που πραγματικά αναφέρει ο προηγούμενος κάτοχός του;

    3) Πως θα καταλάβω ότι το μηχανάκι έχει φάει σούπες ή γερό τράκο;

    4) Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο συνεργείο όπου θα μπορέσει να ελέγξει
    με μια γρήγορη ματιά αν είναι όλα ΟΚ; Θα με χρεώσει τα μαλιοκέφαλά μου για κάτι τόσο απλό;

    5) Ποιες αντιπροσωπίες θεωρούνται αξιόπιστες για μεταχειρισμένα αλλά και να μπορείς να τα πάρεις για μια δοκιμαστική βόλτα τεστ ντραιβ;

    6) Σε μοντέλα 2005-2006 βλέπω το cbf με καμιά 10000 χιλιόμετρα στο κοντέρ να χει γύρω στα 5500-6000 ευρώ όταν καινούριο έχει 7400!! Στέκει;

    7) Τι κομπίνες πρέπει να προσέξω οι οποίες συνηθίζονται να γίνονται κατά την αγορά και μεταβίβαση από το μαγαζί ή τον ιδιώτη που πουλάει το μηχανάκι;





    Θα σου απαντήσω σε αυτά που ξέρω από δικές μου εμπειρίες ή από κάποια πράγματα που έχω ακούσει,δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σε όλα..



    1)Το βασικότερο στην αγορά μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας κατ' εμέ και ίσως και για τους περισσότερους είναι πρωτίστως το πλαίσιο και αυτό διότι δεν είναι μία αλυσίδα ή ένα γρανάζι ή κάτι άλλο το οποίο μπορεί εύκολα και σχετικά οικονομικά να αλλαχθεί.Το βασικότερο είναι πως το πλαίσιο αν έχει υποστεί κάποιο στράβωμα θα απειλήσει την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας και κατά συνέπεια και την ασφάλεια σου,δεν υπάρχει κάτι σημαντικότερο από αυτό.Τώρα όσο αφορά τον κινητήρα αυτό που θα πρέπει να προσέξεις (κάτι που είναι εύκολο να το κάνεις με το μάτι δηλαδή),να τον βάλεις σε λειτουργία και να δεις μήπως έχει διαρροές στην κεφαλή γεγονός που μπορεί να σημαίνει ελλιπή λίπανση λόγω αμελούς και απρόσεχτης συντήρησης (φλάντζες).Το δεύτερο που θα πρέπει να προσέξεις (κάτι που θέλει γυμνασμένο αυτί όμως) είναι ο ήχος του κινητήρα.Αν παρατηρήσεις έντονους θορύβους,μεταλλικούς θορύβους κτλ μπορεί να υπάρχει πρόβλημα σοβαρό (π.χ καδενάκια εκκεντροφόρων).Αλλά όπως είπα θέλει γυμνασμένο αυτί...


    2) Δυστυχώς αυτό είναι το βασικότερο πρόβλημα,δεν μπορείς να το ξέρεις παρά μόνο να το υποθέσεις από την γενικότερη κατάσταση και εμφάνιση της μοτοσυκλέτας.Για παράδειγμα είναι μάλλον απίθανο να βρεις μηχανάκι με άδεια του 2001 που το κοντέρ του να λέει 10.000km.Είναι μάλλον γυρισμένο.Να υπολογίζεις (στο περίπου) 7.000-15.000 για κάθε χρόνο χρήσης της μοτοσυκλέτας.Κατά συνέπεια ένα μηχανάκι του 2001 (με βάση το είδος της μοτοσυκλέτας και της χρήσης για την οποία προορίζεται) θα έπρεπε λογικά να έχει 40.000-70.000km.Δυστυχώς με μία απλή ματιά μόνο υποθέσεις μπορείς να κάνεις


    3) Εδώ χρειάζεσαι έμπειρο μάτι αλλά και πάλι είναι κάποια βασικά πράγματα που μπορείς να ελέγξεις και μόνος σου.Γρατζουνιές στα πλαστικά μπορεί να μην βρεις γιατί ίσως έχει αλλάξει πλαστικά ο ιδιοκτήτης αλλά αν δεις γρατζουνιές στο πλαίσιο ή ξαναβαμμένα πλαστικά τότε μάλλον το μηχανάκι έχει συρθεί αν δεν έχει στουκάρει.Εκεί πάλι τίθεται το θέμα του πλαισίου,γιατί αν έχει απλά συρθεί υπάρχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες το πλαίσιο να μην έχει πάθει τίποτα αλλά αν έχει στουκάρει οι πιθανότητες μειώνονται αρκετά...


    4)Αυτό δεν το γνωρίζω ίσως ήταν καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που ζει στην περιοχή σου


    5)Επίσης δεν τον γνωρίζω


    6)Ναι φυσικά και στέκει.Όταν ένα μηχανάκι φύγει από την αντιπροσωπεία αυτομάτως θεωρείται μεταχειρισμένο πράγμα που σημαίνει πως την επομένη αν πας να το πουλήσεις κατά πάσα πιθανότητα θα έχει χάσει το 15-20% της αξίας του,βέβαια αυτό εξαρτάται και από την μάρκα και το μοντέλο της μοτοσυκλέτας


    7) Επίσης δεν έχω γνώση για το θέμα ούτε αντίστοιχη εμπειρία,ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει

    Ελπιζω να βοήθησα λίγο και καλωσήρθες
    Fortis Fortuna Adiuvat

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Re: Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής... Τι να προσέξω;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo_
    Καλώς σας βρίσκω παιδιά!!

    Που λέτε λοιπόν σκέφτομαι να αγοράσω για πρώτο μηχανάκι ένα μεταχειρισμένο cbf 600s abs (αν και ξαφνικά βλέπω να μου γεμίζει το μάτι το πολύ όμορφο er6-f )

    1) Θέλω λοιπόν να μου πείτε τι να προσέξω όσον αφορά τα μηχανικά μέρη δλδ σκελετό, γρανάζια, μοτερ και τέτοια (δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα βέβαια).

    Αμα δεν εχεις την εμπειρια να διακρινεις μια αλυσιδα ξεκωλιασμενη τοτε κοιτας τα χιιομετρα και κανεις υποθεσεις.Π.χ αν εχει 20 χλμ κατα πασα πιθανοτητα ο αλλος δεν εχει αλλαξει ποτε ελυσιδα και θα πρεπει εσυ συντομα.Βασικα αν δεν εχεις μηχανικο να του ριξει μια ματια και εισαι ασχετος εντελως τα πραγματα γονονται δυσκολα.


    2) Πως θα καταλάβω ότι το μηχανάκι έχει τα χιλιόμετρα που πραγματικά αναφέρει ο προηγούμενος κάτοχός του;

    Σε αυτα τα μοντελα μαλλον τα κοντερια δεν πειραζονται οποτε οτι γραφει..

    3) Πως θα καταλάβω ότι το μηχανάκι έχει φάει σούπες ή γερό τράκο;

    Εδω τι του λες;Ειναι πραγματα που πρεπει να τα δει μηχανικος αλλα καιπαλι δυσκολα μπορει καποιος να διαπιστωσει ακι τετοιο.Εξαιρετικα απανιο παντως να σου κατσει τετοια φαση σε μεταχειρισμενο διετιας


    4) Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο συνεργείο όπου θα μπορέσει να ελέγξει
    με μια γρήγορη ματιά αν είναι όλα ΟΚ; Θα με χρεώσει τα μαλιοκέφαλά μου για κάτι τόσο απλό;

    Αν το βρεις πες μας και μας.Να μου ελεγες για κανα Σουζουκι κατι θα εβρισκα...


    5) Ποιες αντιπροσωπίες θεωρούνται αξιόπιστες για μεταχειρισμένα αλλά και να μπορείς να τα πάρεις για μια δοκιμαστική βόλτα τεστ ντραιβ;

    καμια που να γνωριζω


    6) Σε μοντέλα 2005-2006 βλέπω το cbf με καμιά 10000 χιλιόμετρα στο κοντέρ να χει γύρω στα 5500-6000 ευρώ όταν καινούριο έχει 7400!! Στέκει;

    Νομιζω οτι η τιμη του μοντελου προσφατα επεσε παρα πολυ και ξεφτιλιστηκαν τα μεταχειρισμενα.


    7) Τι κομπίνες πρέπει να προσέξω οι οποίες συνηθίζονται να γίνονται κατά την αγορά και μεταβίβαση από το μαγαζί ή τον ιδιώτη που πουλάει το μηχανάκι;

    Απο το μαγαζι δεν μπορω να σου πω σιγουρα.Αν ομως απο ιδιωτη πατε στα ΚΕΠ και κανετε εκει την μεταβιβαση τοτε εισαι καλυμμενος.

    Γενικως τα πραγματα ειναι ζιρικα παο την στιγμη που δεν εχεις εμπειρια σε τετοια θεματα.
    Ο οποισδηποτε μπορει να την πατησει...
    Μιας και εισαι νεος χρηστης θα σε συμβουλευα να παρεις καινουργιο μηχανακι και να αποκτησεις εμπειρια σε αυτα και σε αλλα ζητηματα απο τα λαθη σου και οχι απο τα λαθη καποιου αλλου.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  12. #12

    Re: Re: Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής... Τι να προσέξω;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Γενικως τα πραγματα ειναι ζιρικα παο την στιγμη που δεν εχεις εμπειρια σε τετοια θεματα.
    Ο οποισδηποτε μπορει να την πατησει...
    Μιας και εισαι νεος χρηστης θα σε συμβουλευα να παρεις καινουργιο μηχανακι και να αποκτησεις εμπειρια σε αυτα και σε αλλα ζητηματα απο τα λαθη σου και οχι απο τα λαθη καποιου αλλου.


    Μπορείς να μου απαντήσεις και μένα σε μία ερώτηση;


































    Το dedicated trackbike πότε θα το κάνω μια βόλτα;
    Fortis Fortuna Adiuvat

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Re: Re: Re: Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής... Τι να προσέξω;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Μπορείς να μου απαντήσεις και μένα σε μία ερώτηση;


    Το dedicated trackbike πότε θα το κάνω μια βόλτα;

    Κατσε να το κανω εγω πρωτα......
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  14. #14

    Re: Re: Re: Re: Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής... Τι να προσέξω;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

    Κατσε να το κανω εγω πρωτα......


    Fair enough
    Fortis Fortuna Adiuvat

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987

    Re: Re: Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής... Τι να προσέξω;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Γενικως τα πραγματα ειναι ζιρικα παο την στιγμη που δεν εχεις εμπειρια σε τετοια θεματα.
    Ο οποισδηποτε μπορει να την πατησει...
    Μιας και εισαι νεος χρηστης θα σε συμβουλευα να παρεις καινουργιο μηχανακι και να αποκτησεις εμπειρια σε αυτα και σε αλλα ζητηματα απο τα λαθη σου και οχι απο τα λαθη καποιου αλλου.


    +1
    μπορει η "κουτα" να ειναι ακριβη αλλα ξερεις ακριβως τι εχει το μηχανακι...
    αφου οτι και να σου παρουσιασει του το΄χεις κανει εσυ





    αν παλι η τσεπη αδυνατει....βρε ενα καλο-εμπειρο μαστορα..ρωτωντας φιλους και γνωστους και πηγαινε το εκει να το δει.

    αν στην τελικη σου βγαλει κανενα σοβσρο προβλημα...του το πας και τους λες...."τι διαγνωση εκανες ρε καραγκιοζ???"
    :rotflmao:

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2012, 12:45
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2012, 18:00
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2009, 10:11
  4. Τι να προσέξω - αγορα μτχ Tdm
    από natk στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2009, 10:29
  5. Xr 250, τι να προσεξω;
    από Stergios69 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2006, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF