Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Ζώνη μέσης: Αξίζει;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200

    Ζώνη μέσης: Αξίζει;

    Οδηγώ αρκετές ώρες λόγω της δουλειάς μου και το τελευταίο διάστημα άρχισα να νιώθω ενοχλήσεις στη μέση ειδικά όταν ξαπλώνω να κοιμηθώ. Πιστεύετε οτι η ζώνη μέσης βοηθάει στην μείωση των ενοχλήσεων και πως μπορεί να φορεθεί εφόσον φοράμε και μπουφάν με προσταυετικό πλάτης; Έχετε να προτείνετε κάποια;

  2. #2
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Ζώνη μέσης: Αξίζει;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
    Οδηγώ αρκετές ώρες λόγω της δουλειάς μου και το τελευταίο διάστημα άρχισα να νιώθω ενοχλήσεις στη μέση ειδικά όταν ξαπλώνω να κοιμηθώ. Πιστεύετε οτι η ζώνη μέσης βοηθάει στην μείωση των ενοχλήσεων και πως μπορεί να φορεθεί εφόσον φοράμε και μπουφάν με προσταυετικό πλάτης; Έχετε να προτείνετε κάποια;

    Βοηθαει και μαλιστα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !!!

    Υπαρχουν απλες ζωνες μεσης ή/και με ενσωματωμενο "κροκοδειλο".

    Βρες μιας που να σε βολευει, δοκιμαζοντας μαζι με το μπουφαν σου, σε καποιο μαγαζι. :smilea:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200
    Έχω 3 μπουφάν τα αποία φοράω ανάλογα με τις εποχές και τις καιρικές συνθήκες. Και στα 3 έχω βάλει προστασία πλάτης. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως φοράμε τη ζώνη εφόσον η προστασία πλάτης των μπουφάν φτάνει μέχρι το κάτω μέρος της μέσης; Βάζουμε τη ζώνη μέσα από τη μπλούζα και από πάνω το μπουφάν; Σε αυτή την περίπτωση όμως η προστασία πλάτης δε θα εφάπτεται σωστά στην πλάτη για να την προστατεύει.

  4. #4
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
    Έχω 3 μπουφάν τα αποία φοράω ανάλογα με τις εποχές και τις καιρικές συνθήκες. Και στα 3 έχω βάλει προστασία πλάτης. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως φοράμε τη ζώνη εφόσον η προστασία πλάτης των μπουφάν φτάνει μέχρι το κάτω μέρος της μέσης; Βάζουμε τη ζώνη μέσα από τη μπλούζα και από πάνω το μπουφάν; Σε αυτή την περίπτωση όμως η προστασία πλάτης δε θα εφάπτεται σωστά στην πλάτη για να την προστατεύει.

    Πανω απ' την(τις) μπλουζες και μεσα φυσικα απ' το μπουφαν!

    Δεν χρειαζεται να ειναι κι ΕΝΤΕΛΩΣ τσιτωμενο το μπουφαν για να παρεξει προστασια... :wacko:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200
    Αν τη βάλω μέσα από την μπλούζα ώστε να εφαρμόζει ακριβώς στη μέση πιστεύεις οτι θα είναι καλύτερα;

  6. #6
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
    Αν τη βάλω μέσα από την μπλούζα ώστε να εφαρμόζει ακριβώς στη μέση πιστεύεις οτι θα είναι καλύτερα;

    ΟΧΙ !!!

    Τα υλικα που ειναι φτιαγμενα αυτα τα πραγματα, ΔΕΝ ειναι για αμεση επαφη με το δερμα!!!

    Η ζωνη σφιγγει (ελαστικα) και παιρνει το σχημα της μεσης σου, μη φοβασαι. :smilea:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  7. #7
    to kalytero ειναι, πανω απο τα εσωρουχα (σωβρακοφανελα) δενουμε σφιχτα τη ζωνη, και μετα ανεβαζουμε το τζηνακι και κλεινουμε το πουκαμισο και ντυνομαστε κανονικα!

    οχι κατασαρκα αλλά με ελαχιστο υφασμα να παρεμβαλεται.


    στο τέλος αν μαθεις με τη ζώνη ετσι κι αν δοκιμασεις χωρις θα νοιωσεις αμεσως απροστατευτος-ευαλωτος οπως νοιωθει κανεις διχως κρανος !

  8. #8
    η συχνη και συνεχης χρηση της ζωνης θα εχει τα αντιθετα αποτελεσματα,γιατι οι συνδεσμοι χαλαρωνουν και οταν δεν θα φορας ζωνη μπορει να τραυματιζεσαι πιο ευκολα.(πχ. λουμπαγκο)
    με συνετη χρηση ειναι πολυ καλη και οπως ειπε και ο κατανας καλυτερα πανω απο ενα φανελακι,θα ειναι τζετ!!

    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
    η συχνη και συνεχης χρηση της ζωνης θα εχει τα αντιθετα αποτελεσματα,γιατι οι συνδεσμοι χαλαρωνουν και οταν δεν θα φορας ζωνη μπορει να τραυματιζεσαι πιο ευκολα.(πχ. λουμπαγκο)
    kala δεν δουλεύουμε δα και ταξι πάνω στις μοτο μας!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    ρε να σας δω να έχετε πλακωθεί στα σουβλάκια και μετά να σφίγγετε τη ζώνη μέσης και τι στο κόσμο!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της arisk
    Εγγραφή
    19/04/2007
    Μηνύματα
    171

    Re: Ζώνη μέσης: Αξίζει;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
    Οδηγώ αρκετές ώρες λόγω της δουλειάς μου και το τελευταίο διάστημα άρχισα να νιώθω ενοχλήσεις στη μέση ειδικά όταν ξαπλώνω να κοιμηθώ. Πιστεύετε οτι η ζώνη μέσης βοηθάει στην μείωση των ενοχλήσεων και πως μπορεί να φορεθεί εφόσον φοράμε και μπουφάν με προσταυετικό πλάτης; Έχετε να προτείνετε κάποια;
    Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις ολίγη γυμναστική.Όπως είπε και κάποιος φίλος πιο πάνω η ζώνη απλά θα "κοιμήσει" πιο πολύ τους μύες της μέσης σου και μάλλον θα οξύνει το πρόβλημα.Δοκίμασε λίγους ραχιαίους για αρχή.Είσαι σίγουρος οτι δεν έχεις πρόβλημα με τη μέση σου(χρόνιο)?Αν οδηγάς σκούτερ δεν είναι παράξενο να πονάς.Τι μηχανή έχεις?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    αν εχεις ηδη προβλημα με τη μεση καλυτερα περιμενε πρωτα να ηρεμησει η μεση κ μετα ραχιαιους.ο ορθοπεδικος μουχε πει περισσοτερους αναλογικα κυλιακους κ λιγοτερους ραχιαιους κ ποτε υπερεκταση στους ραχιαιους.
    να ρωτησω οι ζωνες κρατανε καθολου κρυο;;

  13. #13
    Εγώ τη φοράω καθημερινά αλλά δεν έχω καταλήξει αν είναι θετικό να τη φοράς ή όχι. Βέβαια δεν έχω καμια πολύ ακριβή, μια απλή της Spidi.

    Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι στη μέση μετά από λίγη ώρα ιδρώνω και ίσως να υπάρχει κίνδυνος να πάθεις άλλα από το κρύο.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από satel
    Εγώ τη φοράω καθημερινά αλλά δεν έχω καταλήξει αν είναι θετικό να τη φοράς ή όχι. Βέβαια δεν έχω καμια πολύ ακριβή, μια απλή της Spidi.

    Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι στη μέση μετά από λίγη ώρα ιδρώνω και ίσως να υπάρχει κίνδυνος να πάθεις άλλα από το κρύο.


    και εγω εχω την σπιντι (εκανε και 45€) αλλα την εχω βαλει μονο σε ταξιδι.και εχει δικιο οφιλος,ιδρωνεισ γιατι το υλικο απο το οποιο ειναι φτιαγμενη δημιουργει εφυδρωση και μετα υπαρχει κυνδινος να κρυωσεις, να πιαστεις κτλ.


    Για ταξιδι παντως κανει δουλεια,αλλα εγω την φοραω πιο πολυ που σε περιπτωση πτωσης να μου προστατεψει τα σπλαχνα.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200
    Για την ώρα οδηγώ scooter (και στη δουλειά και δικό μου). Αυτό τι ρόλο μπορεί να παίζει στις ενοχλήσεις της μέσης από το αν οδηγούσα άλλο τύπο μηχανής;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ζωνη μεσης
    από suzukimaniac στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2012, 21:29
  2. Διπλη ζωνη μεσης σε full armour
    από zefos1100xx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2011, 20:19
  3. Αξιζει !!!!! Δειτε Το !!!!!
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2004, 07:36
  4. Διαβαστε Το Ολο!!!! Αξιζει!!!
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2004, 18:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF