Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: ΚΤΜ αρ κυκλοφορίας ...-800

  1. #1
    A.I.R.P. Το avatar του/της pissaman
    Affiliate
    Εγγραφή
    26/05/2005
    Μηνύματα
    641

    ΚΤΜ αρ κυκλοφορίας ...-800

    Όταν κάνουμε εμείς τη μ@λ@κί@ πρέπει να την παραδεχόμαστε σωστά?
    Εχθές το βράδυ λοιπόν, συνειδητοποίησα πόσο δίκιο έχουν όλοι αυτοί οι κουτάκιδες που μας κλείνουν και λένε "Δε σε είδα"
    Κατεβαίνω λοιπόν την εθνική οδό με το κουτάκι μου. Λίγο πριν την Ρενώ, βλέπω στην αριστερή λωρίδα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα σταματημένα. Ενώ στις άλλες λωρίδες, προχωρούσαν με άνεση. Έτσι λοιπόν, αποφάσισα να μπω δεξιά.
    Κοιτάζω τον δεξί καθρέφτη, βλέπω μόνο αυτοκίνητα. Κοιτάζω τον κεντρικό, βλέπω μόνο αυτοκίνητα. Βγάζω δεξί φλας και ταυτόχρονα κοιτάζω τον δεξί καθρέφτη και μπαίνω στη δεξιά λωρίδα. Τότε βλέπω ένα φανάρι μηχανής, πολύ κοντά μου.
    Εγώ πάτησα γκάζι για να μπω άμεσα δεξιά, μιας και δεν προλάβαινα να γυρίσω πίσω, και το παιδί με το ΚΤΜ πάτησε φρένο. Και έτσι το σώσαμε.
    Αυτό που μου έκανε τρομερή έκπληξη, είναι ότι επειδή από μικρό παιδί κυκλοφορώ με το μηχανάκι μου και έχω μάθει να προσέχω τους υπόλοιπους μοτοσικλετιστές, ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑ!
    Είναι απίστευτο.
    Φίλε με το ΚΤΜ που ο αριθμός κυκλοφορίας τελειώνει σε 800 και είδες εχθές στην εθνική οδό ένα μαύρο αυτοκίνητο μπροστά σου, συγνώμη και πάλι, αλλά πραγματικά, δε σε είδα...
    Do You Ride? Ανταλλακτικά Μοτο
    Τα πάντα είναι εφικτά! Είναι απλά θέμα χρόνου και χρήματος!
    Videos

  2. #2
    Nαι και εγω πολλες φορες παρατηρω με το αμαξι οτι δεν μπορεις να διακρινεις αν ερχεται μηχανη
    Για αυτο οι λυσεις ειναι οι εξης:

    Δεν αλλαζουμε λωριδα αν πισω μας εχουμε φορτηγο/λεοφωρειο
    Δεν αλλαζουμε λωριδα σαν να παιζουμε συγκρουομανα, αλλα σιγα σιγα, ωστε να υπαρχει χρονος αντιδρασης απο τον μοτοσυκλετιστη
    Εχουμε αναψει πολυ ωρα πριν το φλας

    Σαν οδηγοι δικυκλων τωρα, κοιταμε να μην ειμαστε στο τυφλο σημειο του αυτοκινητου, και δεν κανουμε σλαλομ σαν σκιερ
    Η κορνα υπαρχει εκει για καποιο λογο
    Δεν περναμε μεσα απο τα αυτοκινητα με μεγαλυτερη των +20 χιλιομετρων ανα ωρα

    Εχτες ενα βλακας περναγε αναμεσα απο τα σταματημενα αυτοκινητα της εθνικης, με καμια 100αρα
    Πειτε μου εσεις αν προλαβαινε να κανει κατι, εγω τρομαξα

    Πολές φορες με την μηχανη χαροι με παπακια μου κορναρουν απο πισω να παω πιο γρηγορα
    ΓΡΑΦΤΕ τους κανονικα

  3. #3
    Είσ'ωραίος ρε Χρήστο !

    Ανθρώπινο λάθος που μακάρι να μπορούσαμε να το αποφύγουμε ανά πάσα στιγμή, δεν είναι εφικτό να γίνει όμως, δυστυχώς..

    Τέλος καλό όλα καλά

  4. #4
    A.I.R.P. Το avatar του/της pissaman
    Affiliate
    Εγγραφή
    26/05/2005
    Μηνύματα
    641
    @ after φίλε αυτά τα κάνω, γιατί οδηγώ ΠΑΡΑ πολλά χρόνια μηχανή και τα έχω φάει στη μάπα.
    @ makis αυτό που με χάλασε ρε φίλε, είναι ότι ενώ του ζήτησα συγνώμη, και εκεί επί τόπου, αυτός με έβρισε. Δεν έδωσα συνέχεια, γιατί κατάλαβα την ταραχή του, αλλά ρε γαμώτο, όταν ο άλλος σου ζητάει συγνώμη δεν τον βρίζεις....
    Do You Ride? Ανταλλακτικά Μοτο
    Τα πάντα είναι εφικτά! Είναι απλά θέμα χρόνου και χρήματος!
    Videos

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
    [B...αυτό που με χάλασε ρε φίλε, είναι ότι ενώ του ζήτησα συγνώμη, και εκεί επί τόπου, αυτός με έβρισε. Δεν έδωσα συνέχεια, γιατί κατάλαβα την ταραχή του, αλλά ρε γαμώτο, όταν ο άλλος σου ζητάει συγνώμη δεν τον βρίζεις.... [/B]
    Θυμάσαι κάποιες στιγμές που πλακώνεσαι στα φρένα με τα χέρια σφιγμένα πάνω στα γκρίπ, τον αριστερό αντίχειρα κουμπωμένο πάνω στην κόρνα και τα μάτια να έχουν πεταχτεί λίγο έξω από τη ζελατίνα του κράτους...
    και τότε... ως εκ θαύματος ακούς για μία ακόμα φορά το φοβερό...

    ΔΕ ΣΕ ΕΙΔΑ!

    και εσύ να ήσουν...

    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
    @ makis αυτό που με χάλασε ρε φίλε, είναι ότι ενώ του ζήτησα συγνώμη, και εκεί επί τόπου, αυτός με έβρισε. Δεν έδωσα συνέχεια, γιατί κατάλαβα την ταραχή του, αλλά ρε γαμώτο, όταν ο άλλος σου ζητάει συγνώμη δεν τον βρίζεις....
    Έχει να κάνει με το πως αντιδράει ο καθένας μας ρε'συ, εμένα μια φορά μου πετάχτηκε μαλλιοκούβαρα από στοπ ένα αυτοκίνητο και φρέναρα στο τσακ, στο τόσο τσακ που μ'έκανε να γυρίσω και να τον πάρω από πίσω να του τα χώσω πολύ άσχημα κι ειδικά όταν είδα ότι δεν σταμάτησε καν να δει αν είμαι καλά πήρα τρελές ανάποδες !

    Μέσα μου όμως ευχόμουν να μη μου ζητήσει συγνώμη ! Ήθελα να μου την πει κι από πάνω για να τ'ακούσει χειρότερα, τόσο πολύ μ'είχε ταράξει !

    Τον πετυχαίνω καμμιά 200αριά μέτρα παρακάτω, είχε βγει απ'ταυτοκίνητο και σταυροκοπιόταν κι όταν με είδε άρχισε.."φίλε χίλια συγνώμη, δεν το είδα το στοπ.." και τα τοιάυτα..

    Ε εκεί τι να του πεις εκτός απ'το "πρόσεχε ρε γαμώτο.."

    Ο καθένας όμως αντιδράει αλλιώς, μπορεί παρακάτω να λέει για τον μαλάκα που τού'κλεισε το δρόμο, μπορεί όμως να τον δεις κι εδώ μέσα μετανιωμένο να ζητήσει αυτός τη συγνώμη σου..


  7. #7
    SUZUKI GSR600 K6 Το avatar του/της 618RR
    Εγγραφή
    07/10/2004
    Μηνύματα
    112
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Πολές φορες με την μηχανη χαροι με παπακια μου κορναρουν απο πισω να παω πιο γρηγορα
    ΓΡΑΦΤΕ τους κανονικα
    Στην κίνηση της πόλης προσπαθώ να οδηγώ πολύ ήπια, ακριβώς για να έχω και εγώ και οι άλλοι χρόνο αντίδρασης στη μ@λ@κι@ μου / τους. Αλλά αυτό που λες είναι πλέον καθημερινό φαινόμενο στη Θεσσαλονίκη τη φτωχομάνα με όλων των ειδών τα μηχανάκια, από σκούτερ - παπάκια, μέχρι mega σκούτερ και on-off.

    Κι όταν δεν κορνάρουν, κάνουν ότι μπορούν να σου σπάσουν τα νεύρα ώστε ή να ακολουθήσεις τον παράλογο (+50 60 km/h πάνω από αυτό των αυτοκινήτων) ρυθμό τους ή να παραμερίζεις συνεχώς...

  8. #8
    εχεις δικιο - πρεπει να εχεις εμπειρια ΚΑΙ στα δυο μεσα για να καταλαβεις τις διαφορες....

    εγω αντιθετα με σενα δεν ζηταω συγνωμη στην περιπτωση μου..

    κινουμε κανονικα στη λωριδα μου (σε δρομο λωριδων) ,μπροστα μου 3-4 αυτοκινητα,πισω αλλα 2....
    δεξια στην ακρη ποδηλατης και ολοι περνωντας ανοιγουν ελαφρως αριστερα (φυσικα!)
    την στιγμη που περνω κι εγω ακριβως διπλα του (ΧΩΡΙΣ να πατησω τη διπλη διαχωριστικη) βλεπω ξαφνικα να ''ξυνει'' τους καθρεφτες μια BMW advntureκατι κορναροντας ! ! ! ! !

    Η συνεπιβατης γυρνα αμεσως μετα και μου ριχνει εναν χαιρετισμο με ανοιχτα δαχτυλα!

    κατα τη γνωμη του λοιπον επρεπε 1) να κινηθω δεξια πατωντας/λιωνοντας τον ποδηλατη !(?)
    2) να φρεναρω στην ταχυτητα του ποδηλατη ....5χαω........
    3)ν ανοιξω την πορτα μου για χαιρετηθουμε απο κοντα ! ! ! !

    αα ! φιλε με το bmw .......antekaig@misu

  9. #9
    Μη λέμε κ ότι θέλουμε! πόσες φορες έχετε κινηθεί στη διαχωριστική περνώντας δίπλα απ τα αυτοκίνητα! αυτό ειναι νόμιμο ή φταίει ο κουτάκιας που θα κάνει δεξιά ή αριστερά?

    υπάρχουν κ νεκρές ζώνες απ τους καθρευτες που δε βλέπεις για κανένα λόγο το ν πίσω! αν κινισε λοιπόν στης νεκρές ζώνες ποίος φταίει?

    Όταν κινούμαστε με αυτοκίνητο απλά είμαστε ποιο σίγουροι γαι την ασφάλεια μας και έχουμε κ άλλες 10μλκιες ν ασχοληθούμε την ώρα που οδηγάμε! (cd, dvd, clima, caffes, τσιγάρα κ.α)



    γι αυτο επικρατή μια ζούγκλα!

    Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η
    Τουτέστιν πάει να πει οτι η σημερινή νεολαία μας έχει γραμμένους στα παλιά της τα καρμπιρατέρ!

  10. #10
    Ειναι πολύ δύσκολο το βράδυ απο ενα αυτοκίνητο να ξεχωρίσεις αν το ενα φως που βλεπεις ειναι μηχανή ή το ενα φαναρι αυτοκινήτου που έχει βγει εκτός "γραμμης"...

    Καλό είναι σε διηθήσεις με κίνηση σε Ε.Ο. να ανάβουμε τα αλαρμ ή (όσοι δεν έχουν) το ενα φλας. Δίνει μια ένδειξη οτι έρχεται μηχανή και όχι αυτοκίνητο και ειναι κατι που στο εξωτερικό το κάνουν συνεχώς

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Oντως συμβαινει.

    Δεν μου εχει τυχει και ευχομαι να μην μου τυχει ποτε και σε κανεναν.

    Βασικα πρεπει να κοιταμε και δεξια, αριστερα, δηλαδη εκτος καθρεπτη, γυρναμε και κεφαλι για τα νεκρα σημεια. (Εκτος αν εχουμε VOLVO s40 οποτε ειμαστε οκ)

    Τωρα που το σκεφτομαι οταν ειμαστε με το αμαξι καλυτερα να καθομαστε εκει που ειμαστε. Αλλαγη λωριδας και λοιπα με την μηχανη μονο.






  12. #12
    Δεν τον ειδε.................. http://www.youtube.com/watch?v=6Iyb3DH|G|I

  13. #13

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Υπάρχει η περίπτωση να ήταν κρυμένος σε νεκρή γωνία, αλλά το πιο σύνηθες είναι να υπάρχει μια διαφορά 50 χιλιομέτρων υπέρ της μηχανής και απλά να μην ήταν εκεί κοντά όταν ελέγχεις τον πλαινό καθρέφτη και μετά τον κεντρικό, όπως και να ερχόταν απο σφήνα γι αυτό νομίζω οτι πρώτα ελέγχουμε απο τον κεντρικό και τελευταίο τον πλαινό της μεριάς που θέλουμε να πάμε και είμαστε ο.κ.

  15. #15

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 10:32
  2. εναλλακτικη για ΚΤΜ
    από Spazz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2004, 15:30
  3. Ducati monster 800s
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2004, 08:54
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 15:40
  5. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF