Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Λαστιχα δρομου vs. ημιαγωνιστικα: Που ειναι τελικα η αληθεια;

  1. #1

    Λαστιχα δρομου vs. ημιαγωνιστικα: Που ειναι τελικα η αληθεια;

    Αφορμη για αυτο το θεμα μου δωθηκε εχθες που σηζητουσα για μια ακομα φορα το θεμα του τι λαστιχα να βαλω στην 999.

    Εγω εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος απο τα απλα Michelin Pilot Power που φοραγε απο το εργοστασιο και σκεφτομουν να βαλω τα ακομα καλυτερα Michelin Power 2ct.

    Πολλοι ομως αντεκρουσαν αυτη την επιλογη μου, λεγοντας οτι πρεπει να βαλω Pirelli Super Corsa η Bridgestone Bt 002 R -τα οποια ειναι κατ ουσιαν ημιαγωνιστικα (επιτρεψτε μου το χαρακτηρισμο) λαστιχα και ενα κλικ πιο πανω απο το να κυκλοφορας με γομες.

    Δεν διαφωνω οτι αυτα λαστιχα ειναι καλυτερα αν τη μηχανη την εχεις μονο ως track bike, με την ιδια λογικη που και οι γομες ειναι ΑΚΟΜΑ καλυτερες απο αυτα τα ημιαγωνιστικα.
    Ομως ο καιρος πλεον χειμωνιαζει. Ενδεχομενως θα χρειαστει να κινηθω σε βροχη καποια φορα. Πιθανον να κανω καποιο μικρο ταξιδακι. Ολα αυτα ειναι πραγματα που λαστιχα τυπου 002R δεν κανουν καλα, ενω λαστιχα με πιο ανθρωπινη χαραξη οπως τα 2CT τα κανουν.


    Και σημερα λοιπον ειδα ενα βιντεακι που με εβαλε σε σκεψεις, για το αν τελικα ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ στ' αληθεια ημιαγωνιστικα λαστιχα ακομα και σε χρηση Track days...

    Το 2006 στην πιστα της Sepang η Michelin εδωσε ενα σετ ελαστικων ΔΡΟΜΟΥ 2ct στον Colin Edwards, για να κανει 5 γυρους στην πιστα με την μηχανη που ετρεχε τοτε στο MotoGP, την γνωστη Yamaha M1!

    Ανηκουστο; Μια μηχανη 250 αλογων του MotoGP να γραψει γυρους με λαστιχα ....ΔΡΟΜΟΥ;;! :hypnotize :hypnotize

    Το αποτελεσμα ομως ηταν η αποκορυφωση! Εκανε γυρολογιο μολις 8 δευτερα πανω απο τον καλυτερο χρονο που ειχε πετυχει στην ιδια πιστα με τα πληρως αγωνιστικα λαστιχα του.
    Και πριν πειτε οτι 8 δευτερα ειναι ...Χαος σε μια πιστα (που οντως ειναι), το θεμα εδω δεν ειναι ο χρονος τοσο, οσο οτι τελικα λαστιχα δρομου εχουν επιδοσεις και ικανοτητες πολυ μεγαλυτερες απο οτι νομιζει ο κοσμος...

    Αν με αυτα τα λαστιχα και τον Colin Edwards το κτηνος εγραψε και αξιοπρεπεστατους χρονους, δεν ειναι αρκετα καλα για εμενα τον κουλο με το απλο δρομισιο μηχανακι μου;

    ΓΙΑΤΙ να μην χρησιμοποιησω τα 2ct η καποιο αλλο λαστιχο δρομου και να βαλω τα 002R η τα Super corsa;; Τα χρειαζομαστε οντως;
    Η μηπως εν τελει ειναι περισσοτερο ψυχολογικο το θεμα και ζητημα μουρης;;


    http://www.youtube.com/watch?v=alYYU4mTc-g&NR=1
    Νίκος
    Open Horizons

  2. #2

  3. #3
    Απλά Μέλος Το avatar του/της ntinlanden
    Εγγραφή
    16/02/2007
    Μηνύματα
    283
    Εγω οπως και το ειπα σε μερικα παιδια τη Δευτερα στο Δελεαρ δεν εχω μεινει ευχαριστημενος με τα pilot power ,οπως και αλλοι που εχουν βολταρε τη Μοτο μου, τωρα θα μου πεις μπορει να μην ηταν σε εντελος καλη θερμοκρασια, αλλα καποια γλιστριματακια τα παιρνω υπο κληση (και οχι καλη κληση)τωρα για μεσα στην πολη αστο καλυτερα....
    ψιλοφοβαμαι να την πιεσω με αυτα τα ελαστικα νιωθω οτι δεν εχουν "κολησει" σε αυτη τη μοτο
    οδηγησα με γομες (metzeler..δεν θυμαμε πια) και ειδα διαφορα αμεσως, ειπα αυτα ειναι τωρα μαλιστα, και πηγα απλα μια βολτα..
    ο stealth μου ειπε πως ειναι καλα λάστιχα και πως δεν τα αφηνω εγω να δουλεψουν, ισως να κανω εγω κατι λαθος δεν διαφωνω αλλα το οτι δεν μου εχουν κατσει καλα πως να το πω....

    ΥΓ: niko33ath τελικα εμενα 120/70 εχει μπροστα οποτε μαλλον και το δικο σου θα το παιρνει (αποσταση απο το φτερο) και 180/55 πισω

  4. #4
    για εμενα νικο βαλε diablo corsa 3 δοκιμασμενο λαστιχο απο πολλους και μακραν το καλυτερο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dynogix
    Εγγραφή
    17/07/2002
    Μηνύματα
    159
    Εσύ δηλαδή πιστεύεις πως αν βάλεις κάποιο άλλο λάστιχο (για όχι τόσο σπορ χρήση)στο συγκεκριμμένο μηχανάκι και βρέθεις πλαγιασμένος σε υγρασία π.χ. θα σε σώσει?

  6. #6
    Απλά Μέλος Το avatar του/της ntinlanden
    Εγγραφή
    16/02/2007
    Μηνύματα
    283
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
    Εσύ δηλαδή πιστεύεις πως αν βάλεις κάποιο άλλο λάστιχο (για όχι τόσο σπορ χρήση)στο συγκεκριμμένο μηχανάκι και βρέθεις πλαγιασμένος σε υγρασία π.χ. θα σε σώσει?
    Σε ποιον το λες?

  7. #7
    Απλά Μέλος Το avatar του/της ntinlanden
    Εγγραφή
    16/02/2007
    Μηνύματα
    283

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
    για εμενα νικο βαλε diablo corsa 3 δοκιμασμενο λαστιχο απο πολλους και μακραν το καλυτερο.
    Βλεπω οτι μεχρι στιγμης συμφωνουμε -corsa 3, οντως εξαιρετικο λαστιχο ΔΡΟΜΟΥ.

    Το αρχικο ομως ερωτημα μου παραμενει... Αν τετοια λαστιχα δρομου ειναι τοσο καλα -και με αποδειξεις πλεον- ωστε να δουλεψουν σε MotoGP κτηνοι, τοτε ποιος ο λογος να κυκλοφορας με γομες η ημιαγωνιστικα στο δρομο η ακομα ακομα και στην πιστα στα TD;
    Νίκος
    Open Horizons

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dynogix
    Εγγραφή
    17/07/2002
    Μηνύματα
    159
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ntinlanden
    Σε ποιον το λες?
    Στο traveller...

  10. #10
    αυτοι που κυκλοφορουν με ημιαγωνιστικα λαστιχα στον δρομο κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι παγκοσμιοι ψωναρες,για μη παρεξηγηση εννοω τους καφετηριακιδεσ που βαζουν slick λαστιχα, να το βαλεις σε πιστα ναι αλα να το βαλεις στο δρομο το βρισκω πολυ τραβηγμενο.
    εγω το ξαναλεω diablo corsa 3 μακραν το καλυτερο λαστιχο και το πιο συμαντικο σταθεροτατο αντε βαλε που ολοι εχουν φαγωθει με τα μισελεν κανε 5.000χλμ και δες μετα τη συμπεριφορα εχει για πεταμα τροπος του λεγειν.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Δεν είναι θέμα μόνο επιδόσεων η επιλογή ελαστικού. Είναι και τι σου κάθεται εσένα καλά γιατί το καθένα έχει διαφορετική συμπεριφορά.

    Το power είναι λίγο τριγωνικό και στο τελείωμα του είναι σχεδόν ευθεία που σου δίνει μία αίσθηση ασφάλειας υπό κλίση αλλά το κάνει και πιο βαρύ ή αργό όσο πλησιάζει στο όριο του. Το super corsa πάλι αν δεις την κορώνα του είναι τελείως καμπύλη. Αυτό το κάνει πολύ γρήγορο και απότομο και όσο το πλαγιάζεις, αυτό πάει..

    Εγώ έβγαλα το power και δοκίμασα το super corsa για να σχηματίσω επιτέλους άποψη γι'αυτό το λάστιχο που άκουγα όλο τον κόσμο να λέει τα καλύτερα. Έμπαινα λοιπόν πίστα και για δύο 20λεπτα κάθε φορά προσπαθούσα να συνηθίσω την αίσθηση των ελαστικών. Ήταν τόσο ακαριαία και απότομα που αισθανόμουνα ότι πέφτω! Αν χάζευες λίγο στο γκάζι μέσα στη στροφή το μηχανάκι βούταγε! Τελικά κατάλαβα ότι δεν ταιριάζουν στο χομπίστικο και όχι τόσο επιθετικό στυλ οδήγησης μου και στην επόμενη αλλαγή ξαναέβαλα τα power και βρήκα την υγειά μου.

    Άρα προκειμένου να προβληματίζεσαι με το τι έκανε ο Edwards ή ο ένας και ο άλλος, κάνε μία δοκιμή και αποφάσισε μόνος. Ό,τι και να'ναι, καλά λάστιχα είναι όλα, δεν είναι ότι θα φας και καμία φόλα να χάσεις τα λεφτά σου...
    Θάνος..

  12. #12
    Απλά Μέλος Το avatar του/της ntinlanden
    Εγγραφή
    16/02/2007
    Μηνύματα
    283
    Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
    αυτοι που κυκλοφορουν με ημιαγωνιστικα λαστιχα στον δρομο κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι παγκοσμιοι ψωναρες, να το βαλεις σε πιστα ναι αλα να το βαλεις στο δρομο το βρισκω πολυ τραβηγμενο.
    εγω το ξαναλεω diablo corsa 3 μακραν το καλυτερο λαστιχο και το πιο συμαντικο σταθεροτατο αντε βαλε που ολοι εχουν φαγωθει με τα μισελεν κανε 5.000χλμ και δες μετα τη συμπεριφορα εχει για πεταμα τροπος του λεγειν.

    παντος με γομες που "βολταρα" ειδα πραγματικα αλλη μηχανη...
    το σκεφτομαι να βαλω μεταχ/νες για ενα δυο μηνες....αφου καλοκαιριασει...

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Mερικά σημεία προς σκεψιν....

    - Ο Edwards ειναι κουλάδι σε σχέση με άλλους οδηγούς MotoGP, μια φορα παραλίγο να κερδίσει κι επεσε στην τελευταία στροφή. Τρεχει αρκετα χρόνια Motogp.

    - To M1 που οδήγησε με τα 2CT, ειχε αρκετα καταβασμένη ιπποδύναμη.

    - Η Bridgestone βγάζει ελαστικά διπλής γόμμας εδω και πάνω από 10 χρόνια (Ολα τα Battlax) και η Michelin τα διαφημίζει απο περυσι σαν καινοτομία
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    Απλά Μέλος Το avatar του/της ntinlanden
    Εγγραφή
    16/02/2007
    Μηνύματα
    283
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Mερικά σημεία προς σκεψιν....


    - Η Bridgestone βγάζει ελαστικά διπλής γόμμας εδω και πάνω από 10 χρόνια (Ολα τα Battlax) και η Michelin τα διαφημίζει απο περυσι σαν καινοτομία

    αληθεια?


  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ntinlanden
    αληθεια?

    Δεν το πιστευεις?

    Κακώς γιατί ειναι αλήθεια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χμμμ, μα που ειναι τελικα αυτο το Δελεαρ... ΟΕΟ?
    από gcrook στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 23:43
  2. Μικρός που είναι ο κόσμος τελικά...
    από parji στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2004, 02:26
  3. Μα που ειναι........
    από ireneepi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 16:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF