Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 52

Θέμα: d3o to mellon einai edw!

  1. #16
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Δείχνει εκπληκτικό!


    .........

    Αν ειναι αληθινό, και τελικά, δεν έχει μειονεκτήματα!


    *
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400

    edit: η ιδια εταιρεία έχει και τζακετ με το θαυματουργο αυτο υλικο!!!!!

    ΕΔΩ

    κοιτα να δείς....τελικα φτιαχνουν και για μοτο/στες!
    megale!!!
    to mono kako einai oti den mporeis na paragkeileis... leei oti to online store anoigei 22 Sept 07!

    ti mhna exoume re paidia? :hypnotize
    Panagiotis

  3. #18
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
    megale!!!
    to mono kako einai oti den mporeis na paragkeileis... leei oti to online store anoigei 22 Sept 07!

    ti mhna exoume re paidia? :hypnotize
    Να δεις που κάποιος από τα στελέχη της εταιρείας, είναι Έλληνας!


    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  4. #19
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    Ας δοκιμασω μια ερωτηση που μου ερχεται στο μυαλο, το οποιο ας σημειωσουμε οτι ειναι καμμενο στο μεγαλυτερο μερος του κ υπολειτουργει


    Ας παρουμε λοιπον ενα σκουφακι τετοιο κ να το φορεσουμε αντι για κρανος
    [εστω σαν το κρανος που φορανε μερικοι σε σκουτερακια κτλ, το μισο δηλαδη]

    τα κρανη ειναι σκληρα εξωτερικα αλλα στο εσωτερικο τους εχουν αφρωδες υλικο -μαξιλαρακια- τοσο για να ειναι ανετα κ απροβληματιστα στο φορεμα, οσο κ για την εστω ελαχιστη αποροφηση των κραδασμων σε μια πτωση. Επιτρεπουν την, εστω κ μικρη, κινηση του κεφαλιου στο εσωτερικο τους.

    Αυτο το υλικο, απο τη στιγμη που η ταχυτητα το κανει τοσο σκληρο, δεν θα αποτρεπει αυτη την κινηση;

    δεν θα ειναι λοιπον επικινδυνο; αφου δεν υπαρχει καμια αποροφηση κραδασμων, οι οποιοι θα περνανε αυτουσιοι στο κεφαλι μας


    εκτος κ αν δεν εχω καταλαβει κατι καλα

    εκτος κ αν υπαρχει το μαξιλαρακι επιπροσθετα μεσα απο το σκουφακι γι αυτο το λογο

    κ πως θα ασφαλιζει αυτο το πραγμα πανω στο κεφαλι κ δεν θα πεταξει μακρυα στο πρωτο μπαμ



  5. #20
    apoti katalaba ektws apo to na aporofaei energies, thn apeleu8eronei.. (anti8eta me ulika pou kanoun to ena h to allo)

    px sto videaki kanei mia mpalitsa h opoia anaphda panw sto trapezi..

    ta skoufakia omws einai gia ski oxi gia mhxanes k den 8a h8ela na dwkimasw na pesw me skoufaki anti gia kranos..
    Panagiotis

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
    Ας δοκιμασω μια ερωτηση που μου ερχεται στο μυαλο, το οποιο ας σημειωσουμε οτι ειναι καμμενο στο μεγαλυτερο μερος του κ υπολειτουργει


    Ας παρουμε λοιπον ενα σκουφακι τετοιο κ να το φορεσουμε αντι για κρανος
    [εστω σαν το κρανος που φορανε μερικοι σε σκουτερακια κτλ, το μισο δηλαδη]

    τα κρανη ειναι σκληρα εξωτερικα αλλα στο εσωτερικο τους εχουν αφρωδες υλικο -μαξιλαρακια- τοσο για να ειναι ανετα κ απροβληματιστα στο φορεμα, οσο κ για την εστω ελαχιστη αποροφηση των κραδασμων σε μια πτωση. Επιτρεπουν την, εστω κ μικρη, κινηση του κεφαλιου στο εσωτερικο τους.

    Αυτο το υλικο, απο τη στιγμη που η ταχυτητα το κανει τοσο σκληρο, δεν θα αποτρεπει αυτη την κινηση;

    δεν θα ειναι λοιπον επικινδυνο; αφου δεν υπαρχει καμια αποροφηση κραδασμων, οι οποιοι θα περνανε αυτουσιοι στο κεφαλι μας


    εκτος κ αν δεν εχω καταλαβει κατι καλα

    εκτος κ αν υπαρχει το μαξιλαρακι επιπροσθετα μεσα απο το σκουφακι γι αυτο το λογο

    κ πως θα ασφαλιζει αυτο το πραγμα πανω στο κεφαλι κ δεν θα πεταξει μακρυα στο πρωτο μπαμ





    Εγώ φαντάζομαι πως με κάποιο τρόπο διαχέει την ενέργεια της κρούσης σε όλη την επιφάνεια του υλικού.Ούτε εγώ θα ήθελα να το φοράω σκέτο χωρίς κράνος αλλά δεν θα με χαλούσε να φοράω το κράνος και από μέσα μία μπαλακλάβα από αυτό το υλικό
    Fortis Fortuna Adiuvat

  7. #22
    Απίστευτο και εντυπωσιακότατο !

    Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο κι έχω μείνει λίγο αλλά με ενδιαφέρει κι εμένα να μάθω περισσότερα, παιδιά αν γίνει πράξη αυτό που πάνε να μας παρουσιάσουν θα είναι κάτι το μοναδικό !

    Δεν θα μου περνούσε ποτέ απ'το μυαλό ότι θα μπορούσαμε κάποτε να φτάσουμε ως εκεί και δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει τη δυνατότητα να υλοποιηθεί τελικά αλλά η σκέψη και μόνο κάποιων να ψαχτούν για κάτι τετοιο εμένα με κάνει να.. δίνω ρέστα

    Πόσο μάλλον τώρα που προχώρησε μέχρι αυτά τα βίντεο, για να δούμε



    Ρίγος μ'έπιασε !

  8. #23
    φανταστικο φαίνεται!!!

    ενα τετοιο προιον μπορει να εχει χρηση σχεδον σε ολα τα αθληματα αφου ειναι ελαφρυ,ευκαμπτο κ μαλακο!

    αντε να το βελτιστοποιήσουν συντομα να το μπει στη καθημερινότητα μας !
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  9. #24
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    απλα my 2cents....

    κατα την αναζητηση μου για περισσοτερες πληροφορίες πετυχα ενα ποστ ( σε αγγλικο φορουμ για skate....) ενος αρκετα ''ψαχμενου'' που εξεφρασε ενδιασμους για την χρηση του συγκεκριμένου υλικου στην κατασκευη ΚΡΑΝΩΝ (για skateboard) απλα και μονο γιατι ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ προσκρουση/κρουση για να λειτουργησει σε αντίθεση με τα ''συμβατικά'' υλικα που εινια εξαρχής διαμορφωμένα για να απορροφήσουν την κρούση.....

    φανταζομαι ομως οτι καπου σε καποιο εργοστασιο δοκιμαζεται η εφαρμογή του.....

    επίσης να αναφερω (πληροφοριακα και μονο...) οτι στο site που ποσταρα ΔΕΝ αναφερει (και παλι...) οτι τα προιοντα που εχουν το υλικο αυτό , ειναι πιστοποιημενα συμφωνα με τις ισχυουσες προδιαγραφες ασδαλειας που αφορουν προστατευτικό εξοπλισμο για μοτοσ/στες!
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα και να κρίνετε... είναι νωρίς ακόμα....τα υλικά αυτά βρίσκονται σε εμβρυική ηλικία από πλευράς εξέλιξης... Λογικό να υπάρχουν επιφυλάξεις και προβλήματα προς επίλυση, αλλά μάλλον σε λίγα χρονάκια θα τρίβουμε τα μάτια μας...

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Δεν θα μου περνούσε ποτέ απ'το μυαλό ότι θα μπορούσαμε κάποτε να φτάσουμε ως εκεί...

    Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι αργήσαμε. Πριν δεκαπέντε χρόνια πχ φανταζόμουν ότι σήμερα θα είχαμε κάνει θαύματα σε τέτοιους τομείς. Ισως βλέπω πολλές ταινίες τελικά..
    safety doesn't happen by accident

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    απλα my 2cents....

    κατα την αναζητηση μου για περισσοτερες πληροφορίες πετυχα ενα ποστ ( σε αγγλικο φορουμ για skate....) ενος αρκετα ''ψαχμενου'' που εξεφρασε ενδιασμους για την χρηση του συγκεκριμένου υλικου στην κατασκευη ΚΡΑΝΩΝ (για skateboard) απλα και μονο γιατι ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ προσκρουση/κρουση για να λειτουργησει σε αντίθεση με τα ''συμβατικά'' υλικα που εινια εξαρχής διαμορφωμένα για να απορροφήσουν την κρούση.....

    φανταζομαι ομως οτι καπου σε καποιο εργοστασιο δοκιμαζεται η εφαρμογή του.....

    επίσης να αναφερω (πληροφοριακα και μονο...) οτι στο site που ποσταρα ΔΕΝ αναφερει (και παλι...) οτι τα προιοντα που εχουν το υλικο αυτό , ειναι πιστοποιημενα συμφωνα με τις ισχυουσες προδιαγραφες ασδαλειας που αφορουν προστατευτικό εξοπλισμο για μοτοσ/στες!
    Δημητρη μου, υποθετω οτι ο αρκετα "ψαγμενος" που εξεφραζε ενδοιασμους μαλλον το λεει απο πλευρας ψυχολογιας παρα οτιδηποτε αλλο.

    Οπως και να το κανουμε ειναι πολυ μεγαλο ζητημα το ψυχολογικο του να φορεσεις ενα κομματι ...υφασμα στο κεφαλι και να σου πουν "πανε βολτα με τη μηχανη, και μην ανησυχεις! ΟΤΑΝ σκασεις κατω, αυτο το υφασμα θα σε προστατεψει!"

    Παντως την τεχνολογια των interlocking molecules (συγνωμη αλλα στα ελληνικα δεν ξερω να το μτφ) την γνωριζω εδω και μερικα χρονια και θυμαμαι οτι οταν ειχα πρωτοδιαβασει για αυτο ειχα μεινει εντελως μλκ!

    Παντως ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ απιστευτο θεμα! Ρε παιδια, εδω μιλαμε ο αλλος χτυπαει τον τυπακο με ΦΤΥΑΡΙ στο κεφαλι και στα γονατα και δεν τρεχει καστανο! Τι λεμε τωρα!!!

    Σκεφτειτε μια ολοσωμη δερματινη φορμα με επενδυση απο αυτο το υλικο!!!
    Νίκος
    Open Horizons

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Παντως ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ απιστευτο θεμα! Ρε παιδια, εδω μιλαμε ο αλλος χτυπαει τον τυπακο με ΦΤΥΑΡΙ στο κεφαλι και στα γονατα και δεν τρεχει καστανο! Τι λεμε τωρα!!!
    παντως θα πρεπε να δειξουν στο βιντεακι μετρησεις με δυναμομετρο!

  14. #29
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    ..........
    Σκεφτειτε μια ολοσωμη δερματινη φορμα με επενδυση απο αυτο το υλικο!!!
    Να συμπεριλαμβάνει και λαιμό-σβέρκο.
    Αν είναι έτσι, κι ας μην εφαρμοστεί σε κράνος , και να συνεχίσουμε να φοράμε, τότε , και πάλι φοβερό μου ακούγετε!
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  15. #30
    Δεν ειναι αναγκη να εφαρμοστει σε κρανος κατυθειαν!

    σκεφτητε μια ολοσωμη να τη φορατε καθημερινα με ΠΛΗΡΗ προστασια κ στο παχος ενος εσωθερμικου!!!

    ειτε πας στη πιστα ειτε πας για τσιγαρα να νιωθεις το ιδιο ασφαλης!

    ......κ ας μη ποτε στη τεχνολογια των κρανων!

    δεν ειναι μικρη υποθεση....
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. to vazw kai edw.......
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2012, 22:26
  2. to ergalio einai kako exei 7 taxitites silektiko!!!
    από SpeakeasyBlues στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2011, 17:12
  3. To Transalp efyge....to V-Strom einai edw
    από juan pablo στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 14:33
  4. TO GSXR1000 einai ap ekso ap to spiti mou!!!!
    από PALADIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2004, 14:41
  5. mia skepsi gia to mellon...
    από monstermind στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2004, 19:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF