Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 52

Θέμα: d3o to mellon einai edw!

  1. #31
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    νικο τζιφος! οτι λινκ και να ακολουθώ (εως τωρα...) ολα γυρνουν στην d3o που ανεπτυξε το προιον αυτό!!!!
    Αυτό παρατηρώ και 'γω ρε γμτ και φυσικά ουτε λόγος για Ελλάδα!


    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    παντως βρηκα γαντια με το υλικο αυτό ως προστασία...

    edit: η ιδια εταιρεία έχει και τζακετ με το θαυματουργο αυτο υλικο!!!!!

    ΕΔΩ

    κοιτα να δείς....τελικα φτιαχνουν και για μοτο/στες!
    Μια χαρά φαίνονται τα γαντάκια (πράσινα+μαύρα=me gustas πολύ)

    Σ' ευχαριστώ Δημήτρη!


    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  2. #32
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
    Ας δοκιμασω μια ερωτηση που μου ερχεται στο μυαλο, το οποιο ας σημειωσουμε οτι ειναι καμμενο στο μεγαλυτερο μερος του κ υπολειτουργει


    Ας παρουμε λοιπον ενα σκουφακι τετοιο κ να το φορεσουμε αντι για κρανος
    [εστω σαν το κρανος που φορανε μερικοι σε σκουτερακια κτλ, το μισο δηλαδη]

    τα κρανη ειναι σκληρα εξωτερικα αλλα στο εσωτερικο τους εχουν αφρωδες υλικο -μαξιλαρακια- τοσο για να ειναι ανετα κ απροβληματιστα στο φορεμα, οσο κ για την εστω ελαχιστη αποροφηση των κραδασμων σε μια πτωση. Επιτρεπουν την, εστω κ μικρη, κινηση του κεφαλιου στο εσωτερικο τους.

    Αυτο το υλικο, απο τη στιγμη που η ταχυτητα το κανει τοσο σκληρο, δεν θα αποτρεπει αυτη την κινηση;

    δεν θα ειναι λοιπον επικινδυνο; αφου δεν υπαρχει καμια αποροφηση κραδασμων, οι οποιοι θα περνανε αυτουσιοι στο κεφαλι μας


    εκτος κ αν δεν εχω καταλαβει κατι καλα

    εκτος κ αν υπαρχει το μαξιλαρακι επιπροσθετα μεσα απο το σκουφακι γι αυτο το λογο

    κ πως θα ασφαλιζει αυτο το πραγμα πανω στο κεφαλι κ δεν θα πεταξει μακρυα στο πρωτο μπαμ


    Οχι, δεν κατάλαβες: Το να φορέσεις το κράνος και να το προσαρμόσεις στο κεφάλι σου ΔΕΝ επηρεάζει τη μοριακή δομή του υλικού (δε γίνεται απο μαλακό-->σκληρό). Αν τώρα φας καλό χτύπο ενω φοράς το κράνος αυτό στιγμιαία θα σκληρύνει και μετά (που θα σέρνεσαι στην άσφαλτο ας πούμε) θα είναι πάλι μαλακό. Αυτή η αλλαγή γίνεται ακαριαία κάπου σε 10ns αν κατάλαβα καλά το 1/1000 του sec.

    Ειδικά σε περιοχές του μπουφάν οπως στήθος ή νευρά και κοιλιά που είναι απροστάτευτα με την παρούσα τεχνολογία, με το d3o θα μπορεί μόνο θετική εξέλιξη να υπάρχει.
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  3. #33
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αλλη μου απορία: Αυτό το υλικό απορροφά δυναμική ενέργεια κατα την πρόσκρουση. Ολα καλά μέχρι εδω.

    Αλλα αυτή την ενέργεια που αποροφά πως την αποδίδει;;;

    Όλοι ξέρουμε απο βιβλία της Φυσικής οτι η ενέργεια ΠΟΤΕ δεν χάνεται αλλα ΠΑΝΤΑ μετατρέπεται σε ενα αλλο είδος της.

    Δηλαδή τι; Θα τρώμε τον χτύπο και το μπουφάν θα φτάνει τους 100 βαθμούς κελσίου; ή μήπως θα ακτινοβολούμε με μερικές εκατοντάδες rad σα να 'χουμε κάνει ενα περίπατο μέσα στο control room του Chernobyl;

    Δεν έχει λογική ρε γμτ!


    Ασε που δε διευκρινήζεται στα πόσα Nm² θα "ενεργοποιείται" η αλλαγή της μοριακής του δομής.
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  4. #34
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αστα διάλα τα πήρα τώρα
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  5. #35
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Δημητρη μου, υποθετω οτι ο αρκετα "ψαγμενος" που εξεφραζε ενδοιασμους μαλλον το λεει απο πλευρας ψυχολογιας παρα οτιδηποτε αλλο.

    Οπως και να το κανουμε ειναι πολυ μεγαλο ζητημα το ψυχολογικο του να φορεσεις ενα κομματι ...υφασμα στο κεφαλι και να σου πουν "πανε βολτα με τη μηχανη, και μην ανησυχεις! ΟΤΑΝ σκασεις κατω, αυτο το υφασμα θα σε προστατεψει!"
    ψαγμενος οσων αφορά την διατυπωση του επιχειρηματος του, ψαγμενος οσοων αφορά την ''γνωση'' των υλικων και τις μηχανικές τους ιδιοτητες.....το βιογραφικό του δεν το εχω διαβασει βεβαια...

    απλα η λογική του ηταν. οτι τα συμβατικά υλικά (αφροδες πολυορεθάνη) εχει συγκεκρημένες ιδιοτητες απορροφησης ενεργειάς ΠΡΙΝ την κρουση(προηπάρχουν ηδη δηλ. στο υλικο), ενω το d3o θα σκληρηνει ΜΕ την κρουση!
    κατα πόσο αυτο ειναι ασφαλες για το κεφάλι μένει να αποδειχθεί!
    ας μην ξεχνάς οτι το ζητουμενο ειναι η επιβραδυνση του κεφαλιου να ειναι οσο το δυνατον μικροτερη.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Παντως την τεχνολογια των interlocking molecules (συγνωμη αλλα στα ελληνικα δεν ξερω να το μτφ) την γνωριζω εδω και μερικα χρονια και θυμαμαι οτι οταν ειχα πρωτοδιαβασει για αυτο ειχα μεινει εντελως μλκ!
    Παντως ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ απιστευτο θεμα! Ρε παιδια, εδω μιλαμε ο αλλος χτυπαει τον τυπακο με ΦΤΥΑΡΙ στο κεφαλι και στα γονατα και δεν τρεχει καστανο! Τι λεμε τωρα!!!
    Σκεφτειτε μια ολοσωμη δερματινη φορμα με επενδυση απο αυτο το υλικο!!!
    αναμφηβολα ειναι μια εντυπωσιακή τεχνολογία και σιγουρα ειναι προοδος σε σχεση με τα σημερινα στανταρ αλλα , τα ξαναλεω,
    μεχρι να δουμε προιοντα ειδικα κατασκευασμενα και πιστοποιημένα για μοτο/στες εγω δεν αλλαζω τα προστατευτικά μου!!!
    και οχι!!! το να κοπανησει καποιος εναν σκουφοφορεμενο με φτυαρι στο κεφαλι εμενα δεν μου λεει τιποτα!
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  6. #36
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    εξαλλου:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    απλα my 2cents....

    επίσης να αναφερω (πληροφοριακα και μονο...) οτι στο site που ποσταρα ΔΕΝ αναφερει (και παλι...) οτι τα προιοντα που εχουν το υλικο αυτό , ειναι πιστοποιημενα συμφωνα με τις ισχυουσες προδιαγραφες ασφαλειας που αφορουν προστατευτικό εξοπλισμο για μοτοσ/στες!
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  7. #37
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    Αλλη μου απορία: Αυτό το υλικό απορροφά δυναμική ενέργεια κατα την πρόσκρουση. Ολα καλά μέχρι εδω.

    Αλλα αυτή την ενέργεια που αποροφά πως την αποδίδει;;;

    Όλοι ξέρουμε απο βιβλία της Φυσικής οτι η ενέργεια ΠΟΤΕ δεν χάνεται αλλα ΠΑΝΤΑ μετατρέπεται σε ενα αλλο είδος της.

    Δηλαδή τι; Θα τρώμε τον χτύπο και το μπουφάν θα φτάνει τους 100 βαθμούς κελσίου; ή μήπως θα ακτινοβολούμε με μερικές εκατοντάδες rad σα να 'χουμε κάνει ενα περίπατο μέσα στο control room του Chernobyl;

    Δεν έχει λογική ρε γμτ!


    Ασε που δε διευκρινήζεται στα πόσα Nm² θα "ενεργοποιείται" η αλλαγή της μοριακής του δομής.


    Σε ενα απο τα βιντεακια εξηγει κι επιστημονικα την λειτουργεια του.

    Λεει οτι τα μορια του υλικου εισερχονται το ενα στον χωρο του αλλου στην φυσιολογικη τους κατασταση.

    Οταν ομως υπαρξει καποια ενεργεια, αυτη χρησιμοποιειται στο να "κλειδωσει" τους δεσμους μεταξυ τους (που πριν ηταν ανισχυροι) και να σταματησει αυτη η διεισδυση (οσο υπαρχει ενεργεια)! :smilea:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  8. #38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    Αλλη μου απορία:........
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Σε ενα απο τα βιντεακια........
    Ήθελα νά'ξερα πως ξέρετε τόσα πολλά πράγματα..

    Μα τόσο χαζός είμαι τελικά ;

  9. #39
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    ........................
    Μα τόσο χαζός είμαι τελικά ;

    Ξερεις....

    Ντρεπομασταν να στο πουμε....




    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Ξερεις....
    Ντρεπομασταν να στο πουμε....
    :rotflmao:
    Να σου πω την αλήθεια καλά περνάω, δεν έχω πρόβλημα κι έτσι !


  11. #41
    to allo "problhmataki" einai oti exoune anaferei oti den exei tis ides prostateutikes idiwtites se malakes perioxes (blepe koilia, h' k stoi8os gia merikous merikous)

    xriazete na einai se sklhro shmeio tou swmatos (kefali, plati, agkwnes ktl)...

    anarwtiemai giati...
    Panagiotis

  12. #42
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Σε ενα απο τα βιντεακια εξηγει κι επιστημονικα την λειτουργεια του.

    Λεει οτι τα μορια του υλικου εισερχονται το ενα στον χωρο του αλλου στην φυσιολογικη τους κατασταση.

    Οταν ομως υπαρξει καποια ενεργεια, αυτη χρησιμοποιειται στο να "κλειδωσει" τους δεσμους μεταξυ τους (που πριν ηταν ανισχυροι) και να σταματησει αυτη η διεισδυση (οσο υπαρχει ενεργεια)! :smilea:
    Αααα.....αρα η απορροφήσιμη ενέργεια είναι αυτή που αλλάζει τη μοριακή δομή του υλικού!

    Το 'χα δει το βιντεάκι αλλα το 'χα παρερμηνεύσει.

    Ευχαριστώ Χρήστο!
    :a51: :a51: :a51:
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    Αααα.....αρα η απορροφήσιμη ενέργεια είναι αυτή που αλλάζει τη μοριακή δομή του υλικού!
    :hypnotize :hypnotize :hypnotize

    Και δεν σου φαινότανε ρε



  14. #44
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Ήθελα νά'ξερα πως ξέρετε τόσα πολλά πράγματα..

    Μα τόσο χαζός είμαι τελικά ;
    Ούτε φυσικός εχω τελειώσει, ούτε καμιά τρελή μαθητάρα ήμουν, απλά οπως εχω ξαναπεί μ' αρέσει να μαθαίνω κάποια πράγματα σε βάθος. (τουλάχιστον αυτά που μ' ενδιαφέρουν δλδ.)





































    ...αλλα εσυ έχεις HonΔa, σιγά μην ασχοληθείς μ' αλλα πράγματα πιο ενδιαφέροντα :a029: :a029: :a029: :a029: :a029: :a029:


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  15. #45
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
    to allo "problhmataki" einai oti exoune anaferei oti den exei tis ides prostateutikes idiwtites se malakes perioxes (blepe koilia, h' k stoi8os gia merikous merikous)

    xriazete na einai se sklhro shmeio tou swmatos (kefali, plati, agkwnes ktl)...

    anarwtiemai giati...
    φανταζομαι οτι χρειαζεται σκληρη επιφάνεια για να μην υποχωρει και το ιδιο το προστατευτικο κατα την κρουση (προφανος αν το εκανε δεν θα ειχε την δυνατοτητα να σκληρηνει)...
    βεβαια το ιδιο θα ισχυει και για τα ''συμβατικα'' προστατευτικα.

    εξαλλου ο μαλακος ιστός δεν ειναι το ιδιο ''ευαισθητος'' στην κρουσεις οσο τα οστα!
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. to vazw kai edw.......
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2012, 22:26
  2. to ergalio einai kako exei 7 taxitites silektiko!!!
    από SpeakeasyBlues στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2011, 17:12
  3. To Transalp efyge....to V-Strom einai edw
    από juan pablo στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 14:33
  4. TO GSXR1000 einai ap ekso ap to spiti mou!!!!
    από PALADIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2004, 14:41
  5. mia skepsi gia to mellon...
    από monstermind στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2004, 19:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF