Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Τι γινεται τελικα με το Dominator 650?

  1. #1

    Question Τι γινεται τελικα με το Dominator 650?

    Καλημερα!! ειμαι νεο μελος στο μοτο gr και διαβασα αρκετα ενδιαφεροντα σχολια πριν θεσω και εγω μια ερωτηση προς σχολιασμο.¨
    Ψαχνω εδω και λιγο καιρο για ενα ενα φτηνο on-off γυρω στα 650 κυβικα και τεινω να καταλειξω στο dominator 650 λογω μαμας honda και τιμης. Ειχα εναν Pegaso 659 που μου εβγαλε την παναγια και το εδωσα. Χωρις μηχανη ομως δεν την παλευω καθολου οποτε ψαχνω ψαχνω .... Ο μηχανικος που παω το σκουτερακι μου μου ειπε μακρια απο το dominator και με προβληματισε πολυ..
    D-Vangelis
    On the Road

  2. #2
    Ισως δεν σκαμπάζει ... οι ποιο πολλοί είναι μόνο για να φτιάχνουν λάστιχα .

  3. #3
    Απλά το καλλίτερο on-off που εμφανίστηκε ποτέ. τα έχει όλα εκτός από γκάζι.

    Να προσέξεις αν κρατάει ρελαντί. Τα τελευταία που βγήκαν από την παραγωγή, μόλις ζεσταίνονται σβήνουν και κανένας δεν ξέρει να τα ρυθμίσει στο ελλάντα.

  4. #4
    Φίλε μου είμαι κάτοχος ενός Honda Dominator 650 του '97 κοντά στον ένα χρόνο. Θα σου πώ τα θετικά και τα αρνητικά αυτής της μηχανής.
    Θετικά:
    1) Είναι καλοστημένο και αποδεδειγμένα αξιόπιστο
    2) Είναι πανεύκολο και πάμφθηνο στο σέρβις (εγώ τα κάνω μόνος μου, 2 λίτρα λάδι 15W50 ημισυνθετικό κάθε 2500 χλμ)
    3) Τα κάνει όλα και συμφέρει (το πηγαίνω καθημερινά χώμα, στροφιλίκι και εθνική λόγω δουλειάς)
    4) Μετά από 45000 χλμ δεν έχει πάθει το παραμικρό

    Αρνητικά:
    1) Δεν έχει πολύ γκάζι (να το φανταστείς σαν ένα δυναμωμένο ΧΤ)
    2) Έχει σκληρή σέλα (εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα)
    3) Είναι μονοκύλιδρο και αερόψυκτο άρα περιορισμένες δυνατότητες στο θέμα "πάω όλη την ώρα τάπα"
    4) Ταξίδι κάνει με σταθερή ταχύτητα 100-120 δικάβαλο και φορτωμένο (εμένα μου φτάνει αλλά σε άλλους φαίνεται αργό)
    5) Τα φρένα του είναι σχετικά αδύναμα αλλά με κορυφαία αίσθηση

    Είναι ένα τίμιο μηχανάκι που δεν θα σε προδώσει ποτέ. Είναι πιο δυνατό από ΧΤ και στρίβει εκπληκτικά για την κατηγορία του (καμιά σχέση με το ΧΤ).
    Το πρόβλημα με τα σβησίματα στο ρελαντί εμένα δεν έχει παρουσιαστεί (δόξα το Θεό!) αλλά το έχω ακούσει από πολλούς που έχουν Domi από το 97 και μετά.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    Απλά το καλλίτερο on-off που εμφανίστηκε ποτέ. τα έχει όλα εκτός από γκάζι.

    Να προσέξεις αν κρατάει ρελαντί. Τα τελευταία που βγήκαν από την παραγωγή, μόλις ζεσταίνονται σβήνουν και κανένας δεν ξέρει να τα ρυθμίσει στο ελλάντα.

    Για την εποχή εκεινη πάντα: "το καλλίτερο on-off που εμφανίστηκε ποτέ"
    Πιστεύω το Αφρικα και οχι το Domi....


  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    Για την εποχή εκεινη πάντα: "το καλλίτερο on-off που εμφανίστηκε ποτέ"
    Πιστεύω το Αφρικα και οχι το Domi....

    Για την εποχή εκείνη πάντα το Αφρικα δεν ήταν on-off ήταν το μηχανάκι "είμαι πλούσιος γιατρός αλλά τα BMW χαλάνε"

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Για την εποχή εκείνη πάντα το Αφρικα δεν ήταν on-off ήταν το μηχανάκι "είμαι πλούσιος γιατρός αλλά τα BMW χαλάνε"

    Συμφωνω, απλώς δεν εννοούσα αυτο!

    Είπε ο φίλος οτι το Domi ειναι το καλύτερο on off ever και απλώς εγω είπα ότι δεν ειναι ever μιας και σημερα υπάρχουν καλύτερα, αλλά για της τότε εποχής, στη ΣΗΜΕΡΙΝΗ εποχή, μπορεί να πάρει το Αφρικα σαν το καλυτερο!

    Μιας και σημερα τα BMW ειναι τα "πλούσια" μηχανακια!


  8. #8
    Μέλος με μέλι Το avatar του/της marulis
    Εγγραφή
    09/06/2007
    Μηνύματα
    539
    Αρχικά δημιουργήθηκε από creperistas
    Φίλε μου είμαι κάτοχος ενός Honda Dominator 650 του '97 κοντά στον ένα χρόνο. Θα σου πώ τα θετικά και τα αρνητικά αυτής της μηχανής.
    Θετικά:
    1) Είναι καλοστημένο και αποδεδειγμένα αξιόπιστο
    2) Είναι πανεύκολο και πάμφθηνο στο σέρβις (εγώ τα κάνω μόνος μου, 2 λίτρα λάδι 15W50 ημισυνθετικό κάθε 2500 χλμ)
    3) Τα κάνει όλα και συμφέρει (το πηγαίνω καθημερινά χώμα, στροφιλίκι και εθνική λόγω δουλειάς)
    4) Μετά από 45000 χλμ δεν έχει πάθει το παραμικρό

    Αρνητικά:
    1) Δεν έχει πολύ γκάζι (να το φανταστείς σαν ένα δυναμωμένο ΧΤ)
    2) Έχει σκληρή σέλα (εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα)
    3) Είναι μονοκύλιδρο και αερόψυκτο άρα περιορισμένες δυνατότητες στο θέμα "πάω όλη την ώρα τάπα"
    4) Ταξίδι κάνει με σταθερή ταχύτητα 100-120 δικάβαλο και φορτωμένο (εμένα μου φτάνει αλλά σε άλλους φαίνεται αργό)
    5) Τα φρένα του είναι σχετικά αδύναμα αλλά με κορυφαία αίσθηση

    Είναι ένα τίμιο μηχανάκι που δεν θα σε προδώσει ποτέ. Είναι πιο δυνατό από ΧΤ και στρίβει εκπληκτικά για την κατηγορία του (καμιά σχέση με το ΧΤ).
    Το πρόβλημα με τα σβησίματα στο ρελαντί εμένα δεν έχει παρουσιαστεί (δόξα το Θεό!) αλλά το έχω ακούσει από πολλούς που έχουν Domi από το 97 και μετά.
    +1 ως κάτοχος.
    Μόνο ένα πράγμα μπορείς να κάνεις για να το χαλάσεις , να μην του αλλάζεις συχνά λάδια . εγώ τα αλλάζω από της 2000 το πολύ μέχρι της 2500. 100% συνθετικά μην βάλεις, δεν κερδίζεις τίποτα στο συγκεκριμένο. με αλλαγές κάθε 1 ½ μήνα κατέληξα σε ημι 15/50 . παραδόξως φτηνά ανταλλακτικά από την μαμά χονδρα.
    Από τα 50/50 on-off. Το αφρικα είναι πολύ πιο ποιοτικό αλλά δεν είναι 50/50
    θελω να ΦΥΓΩ!!!!!!!!!!!
    ...........Πέταξες ψηλά , κι΄ας λεν σε ρηξαν, Γιάννη δε σε χωράει όλη η γηηηη .............
    Η μυρωδιά του εμετού από το χαλί φεύγει με γάλα η να το τρίψω με πράσινο σαπούνι;
    πω-πω μια κανονια!!!!

  9. #9
    Θεωρώ ότι η Αφρικάνα, είναι πολύυυυυ βαριά για χώμα και άμα πέσει κοστίζει.
    Όσο για τα καινούρια ον οφάκια......Άστα

    Το GS 650 βγάζει πολλά προβλήματα σε σκληρή χρήση.Έτσι κι αλλιώς είναι 80-20
    Το ΧΤ δεν αντέχει (ιταλικό γαρ). Είναι και 70-30
    Το KLR αντέχει , αλλά υστερεί στα περιφερειακά και την άνεση σε άσφαλτο.
    Το DR 650 είχε προβλήματα κινητήρα.

    Μήπως μου διαφεύγει κάποιο;

    Το ΝΧ φοράει ζαντούλα DID αλουμινίου, σφικτές αναρτήσεις (μετά το 97), επαρκέστατο φαίρινγκ, που δεν σπάει σε μικροπτώσεις και ο κινητήρας του είναι κομάτι της ιστορίας, αφού χρησιμοποιήθηκε σε 5-6 διαφορετικά μοντέλα.

  10. #10

    Smile

    Ευχαριστω πολυ ολους για τα tips και για την πολυτιμη βοηθεια με + και - !!! Τελικα προφανος βλακειες μου ελεγε ο μηχανικος χωρις λογο...
    Βρισκω το forum πολυ καλο και βοηθιτικο ευγε!!!!!
    οπου μπορω και γνωριζω θα συμβαλω και εγω με τις λιγες γνωσεις μου και τα καμποσα χλμ στην πλατη μου!
    Καλο Απογευμα
    D-Vangelis
    On the Road

  11. #11
    Μέλος με μέλι Το avatar του/της marulis
    Εγγραφή
    09/06/2007
    Μηνύματα
    539
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dark-Vangelis
    Ευχαριστω πολυ ολους για τα tips και για την πολυτιμη βοηθεια με + και - !!! Τελικα προφανος βλακειες μου ελεγε ο μηχανικος χωρις λογο...
    Βρισκω το forum πολυ καλο και βοηθιτικο ευγε!!!!!
    οπου μπορω και γνωριζω θα συμβαλω και εγω με τις λιγες γνωσεις μου και τα καμποσα χλμ στην πλατη μου!
    Καλο Απογευμα
    Μπορεί να ήθελε να σε βάλει να πάρεις ευρωπαϊκό για να σε έχει τακτικό πελάτη αχαχαχαχαχαχα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:









    Κοίτα για πότε γυρνά σε διαμάχη που είναι και της μόδας .
    θελω να ΦΥΓΩ!!!!!!!!!!!
    ...........Πέταξες ψηλά , κι΄ας λεν σε ρηξαν, Γιάννη δε σε χωράει όλη η γηηηη .............
    Η μυρωδιά του εμετού από το χαλί φεύγει με γάλα η να το τρίψω με πράσινο σαπούνι;
    πω-πω μια κανονια!!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Εξακολουθω να διαφωνώ (συγχωρεστε με*) για οσα ειπατε για το Αφρικα, αλλα οκ!

    Ναι, ειναι πιο βαρυ αλλα επειδη μου ειχε πεσει αρκετες φορες στο χωμα, τιποτα δεν επαθε εκτος απο μια ζελατινα!

    Μεχρι το 95 φοραγε κι αυτο ζαντες χρυσες, ο κινητηρας του...τι να λεμε!
    Νταξ, επειδη καει τρόμπίτσες? :o
    Μαρουλη, πως βγαζεις ρε συ το Ντομι 50-50 θα ηθελα να μου το εξηγησεις!

    Νικονιαν, το GS 650 το Ντακαρ ειναι παραπανω απο 80-20 αλλά σαφως ειναι και ακριβοτερο που πιθανα οπως ανεφερε στην αρχη ο φιλος μας δεν τον ενδιαφερει!

    Για τα υπολοιπα συμφωνω πανω κατω αλλα μιλωντας εγω για σημερινα ονοφ σιγουρα δεν αναφερομουν σε αυτα...γενικοτερα δεν αναφερομουν σε 650! Τεσπα!


    Αυτα!







    *δεν το πιστευω οτι ξεστομισα τετοια λεξη!

  13. #13
    marulis εχεις δικιο μπορει να με θελει για τακτικο πελατη...
    απο ολους μονο καλα λογια ακουσα και το forum το λαμβανω σοβαρα υποψην μου
    D-Vangelis
    On the Road

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    Θεωρώ ότι η Αφρικάνα, είναι πολύυυυυ βαριά για χώμα και άμα πέσει κοστίζει.
    Όσο για τα καινούρια ον οφάκια......Άστα

    Το GS 650 βγάζει πολλά προβλήματα σε σκληρή χρήση.Έτσι κι αλλιώς είναι 80-20
    Το ΧΤ δεν αντέχει (ιταλικό γαρ). Είναι και 70-30
    Το KLR αντέχει , αλλά υστερεί στα περιφερειακά και την άνεση σε άσφαλτο.
    Το DR 650 είχε προβλήματα κινητήρα.

    Μήπως μου διαφεύγει κάποιο;

    Το ΝΧ φοράει ζαντούλα DID αλουμινίου, σφικτές αναρτήσεις (μετά το 97), επαρκέστατο φαίρινγκ, που δεν σπάει σε μικροπτώσεις και ο κινητήρας του είναι κομάτι της ιστορίας, αφού χρησιμοποιήθηκε σε 5-6 διαφορετικά μοντέλα.
    Το transalp δεν εχει ακουστεί ακομα..

  15. #15
    Μέλος με μέλι Το avatar του/της marulis
    Εγγραφή
    09/06/2007
    Μηνύματα
    539
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    Εξακολουθω να διαφωνώ (*) για οσα ειπατε για το Αφρικα, αλλα οκ!

    Ναι, ειναι πιο βαρυ αλλα επειδη μου ειχε πεσει αρκετες φορες στο χωμα, τιποτα δεν επαθε εκτος απο μια ζελατινα!
    Δεν νομίζω πως μπορεί ΚΑΝΕΝΑΣ να κατηγορήσει το αφρικα ή εσένα .
    Συμφωνώ απόλυτα , η παρέα μου έχει αφρηκα και πάει πολύ καλά στο χώμα , πάγο παντού. ( εγώ βεβαία με το ντομι τους παταω ). Με αμέτρητες τούμπες δεν έπαθαν σχεδόν τίποτα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

    Μεχρι το 95 φοραγε κι αυτο ζαντες χρυσες, ο κινητηρας του...τι να λεμε!
    Νταξ, επειδη καει τρόμπίτσες? :o
    Αυτό ακριβώς είπα , οτι ποιοτικά είναι πολύ καλύτερο. Όσο για της τρόμπες είναι σχεδόν αστείο να το συζητάμε , το να κάψει μια τρόμπα κάθε 10 χρόνια ε δεν σημαίνει πως δεν αξίζει .
    Μην ξεχνάμε την λαμπρή αγωνιστική ιστορία του στο χώμα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

    Μαρουλη, πως βγαζεις ρε συ το Ντομι 50-50 θα ηθελα να μου το εξηγησεις!
    Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την συμπεριφορά του σε χώμα , και έχω πατήσει ουκ ολίγα αφρικα(πλάκα κάνω , μην τρέχουμε στης διαμάχες πάλι ). Τώρα για το 50/50 ίσως να κάνω λάθος . εσύ πως θα το χαρακτήριζες ?
    Και για να βάζω τα πράγματα στην θέση τους , θα δυσκολευόμουν να πάω με το αφρικα εκεί που έχω πάει με το ντομι ( ίσως και λόγο σωματικής διάπλασης ) αν μπορούσα να το χειριστώ με την ίδια ευκολία θα το προτιμούσα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

    Νικονιαν, το GS 650 το Ντακαρ ειναι παραπανω απο 80-20 αλλά σαφως ειναι και ακριβοτερο που πιθανα οπως ανεφερε στην αρχη ο φιλος μας δεν τον ενδιαφερει!

    Για τα υπολοιπα συμφωνω πανω κατω αλλα μιλωντας εγω για σημερινα ονοφ σιγουρα δεν αναφερομουν σε αυτα...γενικοτερα δεν αναφερομουν σε 650! Τεσπα!

    Αυτα!

    *δεν το πιστευω οτι ξεστομισα τετοια λεξη!
    Το 80/20 είναι πολύ άδικο ακόμα και για το φ
    Ίσως το 50/50 να αξίζει περισσότερο σε ντ-αρ 650 και σε ΚΛΡ

    Αν το χώμα περιορίζεται σε δασικούς και στρωτά μονοπάτια καλύτερα αφρικα.. είναι μηχανή των 500.000 χλμ . Για το τρανς περίπου τα ίδια με το αφρικα . προσωπικά το κουμαντάρω λίγο καλύτερα .

    ΥΓ. Αυτό (*) κάνω πως δεν το άκουσα ( διάβασα ) :rotflmao:
    θελω να ΦΥΓΩ!!!!!!!!!!!
    ...........Πέταξες ψηλά , κι΄ας λεν σε ρηξαν, Γιάννη δε σε χωράει όλη η γηηηη .............
    Η μυρωδιά του εμετού από το χαλί φεύγει με γάλα η να το τρίψω με πράσινο σαπούνι;
    πω-πω μια κανονια!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2009, 16:33
  2. Τι θα γίνει με το bazaar;;;
    από alximistis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2006, 15:57
  3. Παιδια τι να κανω με το κρανος;
    από laksof στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2006, 20:12
  4. Τι εγινε παλι με το bikenet;
    από gcrook στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 11:20
  5. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ?
    από adam13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 08:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF