Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Επιτέλους ...πότε των Ελλήνων ;

  1. #1

    Επιτέλους ...πότε των Ελλήνων ;


  2. #2
    με αυτούς που μας κυβερνάνε???




  3. #3
    Ναι ρε Κώστα, αλλά εσύ και εγώ τους ψηφίζουμε...

  4. #4


    Για μισό ρε σεις....

    Κατ' αρχήν αυτό έγινε σε μια επιτροπή του Κογκρέσου. Μέχρι να πάει και να περάσει απο την ολομέλεια υπάρχει ΠΟΛΥΣ δρόμος ακόμα. Αν περάσει ποτέ (και αν περάσει θα έχει να κάνει με τα τότε συμφέροντα των ΗΠΑ και όχι με γραφικούς συναισθηματισμούς)

    Στο άλλο τώρα.

    Για ποια γενοκτονία των ελλήνων μιλάμε ακριβώς. Πότε ετέθη τέτοιο θέμα;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TATAR
    Εγγραφή
    30/03/2006
    Μηνύματα
    149
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Ναι ρε Κώστα, αλλά εσύ και εγώ τους ψηφίζουμε...

    ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ να ακούω "εσύ και εγώ τους ψηφίζουμε..."
    τους ψηφίζει ο 80χρονος με άνοια που τον πηγαίνει ο γιός και του δίνει το φακελάκι με την ψήφο μπροστά στην κάλπη.
    τους ψηφίζει η 85χρονη γιαγιά επειδή ο "βολευτής" κατάγεται απο το χωριό της και θυμάται τους παπούδες του που απλώνανε τραχανά μαζί της.
    τους ψηφίζει ο αγράμματος που δεν ξέρει να γράψει το όνομα του και υπογράφει με σταυρό,και τους ψηφίζει γιατί του είπανε ότι αν βγούν οι "αντίθετοι" θα κόψουν την επιδότηση στο λάδι.
    (και άλλα προσωπικά παραδείγματα απο τις πρόσφατες εκλογές, αν θέλεις σου γράφω 3 σελίδες)
    ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΩ!
    Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΥΓΝΩΜΟΝΟΥΣΑ....
    ΔΕΝ ΛΕΣ ΑΡΧΗΓΕ ΟΤΙ ΦΥΣΗΞΕ ΑΕΡΑΚΙ, ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΤΟ ΚΥΜΑ....
    TATAR

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR
    ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ να ακούω "εσύ και εγώ τους ψηφίζουμε..."
    τους ψηφίζει ο 80χρονος με άνοια που τον πηγαίνει ο γιός και του δίνει το φακελάκι με την ψήφο μπροστά στην κάλπη.
    τους ψηφίζει η 85χρονη γιαγιά επειδή ο "βολευτής" κατάγεται απο το χωριό της και θυμάται τους παπούδες του που απλώνανε τραχανά μαζί της.
    τους ψηφίζει ο αγράμματος που δεν ξέρει να γράψει το όνομα του και υπογράφει με σταυρό,και τους ψηφίζει γιατί του είπανε ότι αν βγούν οι "αντίθετοι" θα κόψουν την επιδότηση στο λάδι.
    (και άλλα προσωπικά παραδείγματα απο τις πρόσφατες εκλογές, αν θέλεις σου γράφω 3 σελίδες)
    ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΩ!
    ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ ΤΟ 80 ΤΟΙΣ 100 ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΟΠΟΤΕ ΚΟΛΑΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ (ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΟΧΙ ΟΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΑΝ ΑΤΟΜΟ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΕΙΣ)

  7. #7
    Εγώ αναφέρομαι στη Μικρασιατική και Ποντιακή καταστροφή ..
    Για να μην πιάσω και τα 400 χρόνια Μεσαίωνα που πέρασε ο Ελληνισμός από αυτούς τους Οθωμανούς , καταλοίπα τους δε έχουν μείνει ανάμεσά μας μέχρι και σήμερα ....Μια χαρά δούλεψε το σύστημα του μπασταρδέματος των ντόπιων από τους κατακτητές οθωμανούς .Βέβαια ρόλο σεαυτό έπαιξαν και Ελληνες εφιάλτες που για λίγα γρόσια παζάρευαν την ελευθερία της πατρίδος ...

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Ναι ρε Κώστα, αλλά εσύ και εγώ τους ψηφίζουμε...


    ε τοτε τι παραπονιόμαστε!!


    καλά να πάθουμε!πάμε όλοι και ψηφίζουμε σύμφωνα με το ποιος θα μας βολέψει!

    τα θέλει ο κώλος μας!

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Εγώ αναφέρομαι στη Μικρασιατική και Ποντιακή καταστροφή ..
    Για να μην πιάσω και τα 400 χρόνια Μεσαίωνα που πέρασε ο Ελληνισμός από αυτούς τους Οθωμανούς , καταλοίπα τους δε έχουν μείνει ανάμεσά μας μέχρι και σήμερα ....Μια χαρά δούλεψε το σύστημα του μπασταρδέματος των ντόπιων από τους κατακτητές οθωμανούς .Βέβαια ρόλο σεαυτό έπαιξαν και Ελληνες εφιάλτες που για λίγα γρόσια παζάρευαν την ελευθερία της πατρίδος ...
    Ο Ελληνισμός άρχισε να μπασταρδεύεται απο το 146 πχ που ο τότε ελλαδικός χώρος έγινε ρωμαϊκή επαρχία.
    (ενώ μέχρι τότε ήμαστε φυλετικά καθαροί και καλά... )

    Έπειτα πέρασαν απο εδώ βούλγαροι, σλάβοι, άραβες, φράγκοι. Όλοι αυτοί πριν το 1453...

    Όλα τα δεκάδες χωριά με σλαβικα τοπωνύμια, οι οθωμανοί τα ίδρυσαν; Μη λέμε ότι θέλουμε..

    Όσο για τη μικρασιατική καταστροφή (για την οποία καταστροφη και για τα δεινά που υπέστη ο εκεί πληθυσμός ως Ελλάδα έχουμε τεράστια ευθύνη), ξαναρωτάω, πότε ετέθη ζήτημα γενοκτονίας απο το 1922 και μετά;

    Ξέρουμε τι ειναι γενοκτονία;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ξέρουμε τι ειναι γενοκτονία;
    Κάτι που - πολύ κακώς - δεν εφαρμόζεται στο forum, ίσως ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    μην αγχώνεστε...

    δεν ξέρω αν ακουσατε κάτι για άδεια που θα ζητήσει ο Ερντογάν για εισβολή του Τουρκικού Στρατού στο Ιράκ.

    Σκεφτείτε οτι οι πολιτικοί δέν έχουν ηθικές αναστολές και θα έχουν ώς μοχλό πίεσης την αναγνώριση της Αρμένικης Γεννοκτονίας.

    Πάντως ήδη απο την Ε.Ε. έχει υιοθετηθεί το θέμα εις βάρος τους. Σαν μοχλός πίεσης προς συμμόρφωση της Τουρκίας για την είσοδο της στην Ε.Ε. ή μάλλον την μη είσοδο της.

    Think of the greater picture, όπως λένε οι παπάρες ΑγγλοΣάξωνες.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #12
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Κάτι που - πολύ κακώς - δεν εφαρμόζεται στο forum, ίσως ???
    Για αυτο σε αγαπαω...για κατι τετοιες ατακες...
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  13. #13
    Αμα δεν μας λένε εμάς τους Ελληνες τίποτα οι εξιστορήσεις των προγόνων μας για τα όσα ακολούθησαν κατά την έλευση των ατάκτων , ναι καλά το γράφω των ατάκτων Γκρίζων Λύκων του Κεμάλ Ατατούρκ που υποσχόμενος λαφυραγώγηση και σφαγή όσο βαστάει η σπάθα του καθενός ξεκλήρισε σαδιστικά ολοκληρωτικά οικογένειες και χωριά Ελλήνων που κατοικούσαν εκεί εκατοντάδες χρόνια και παρήγαγαν πολιτισμό και κοινωνική ανάπτυξη , τότε πως περιμένεις κάπτεν να ασχοληθεί ο Αμερικάνος μέλος του Κογκρέσου . Είναι η υποκρισία που μας τρώει και τα μεγαλοσυμφέροντα κάποιων που σταματάνε τις όποιες εισηγήσεις για αναγνώριση της γενοκτονίας των Ελλήνων . Στη τελική το σόι της μητέρς μου είναι από εκεί και οι επιζήσαντες ( οι γυναίκες μόνο διότι οι άντρες σφάχτηκαν πάνω στο τραπέζι της οικίας τους ) μου έχουν εξιστορήσει όχι και λίγα από αυτά που κάνανε οι Τούρκοι .
    Εδώ όμως προς χάρην της νέας τάξης χορεύουμε ζειμπέκικα και κάνουμε κουμπαριές όταν την ίδια στιγμή Τούρκοι Σκοπιανοί Αλβανοί μας πήραν παραμάζωμα μέσω των διπλωματών τους αποστολών και των πολιτικών τους τερτιπίων . Αυτοί βάζουν ένα στόχο και δεν πα να κουρεύεται ο Αμερικάνος θα τον πετύχουν .
    Ηδη η νεολαία καικ δεν περιορίζομαι μόνο στους 18 άρηδες αλλά και σε αυτούς που πλησιάζουν τα 30 δεν γνωρίζουν σε ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό κατά που πέφτει η Μικραασία και τι εστί Οθωμανός . Δεν γνωρίζουν καλά καλά να γράφουν με ορθογραφία και αυτά είναι τα αποτελέσματα μακρόπνοων σχεδίων με στόχο την λήθη . Για όσους βιαστούν να απαντήσουν δεν ασχολούμαι με θέματα που προβάλλει ο Λιακόπουλος . Είναι όμως ολοφάνερες διαπιστώσεις που κάνω καθημερινά .....Οσο για το αν και τι κάνανε τα ελληνικά στρατά κατά τη Μικρασιαστική Εκστρατεία δεν γνωρίζω καμιά πηγή προφορική η γραπτή από την πλευρά των Τούρκων που να λέει για θηριωδίες ή για σφαγές . Στη τελική είναι τελέιως ασύγκριτα τα δύο εθνη τόσο ως προς το πολιτισμό που ανέδειξαν όσο και ως προς το ανθρωπιστικό τους προφίλ . Δεν έχουμε εμείς ως Ελληνες κατηγορηθεί στη σύγχρονη ιστορία για γενοκτονίες των Βουλγάρων Αλβανών Σλάβων Εβραίων ακόμη Τούρκων ...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Δεν έχουμε εμείς ως Ελληνες κατηγορηθεί στη σύγχρονη ιστορία για γενοκτονίες των Βουλγάρων Αλβανών Σλάβων Εβραίων ακόμη Τούρκων ...
    Διάβασε πως περιγράφει ο Κολοκοτρώνης στα απομνημονεύματά του την είσοδό στην Τριπολιτσα...

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #15
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Kaps...

    "Τα ματωμένα χώματα" της Δ.Σωτηρίου, το οποίο απο όσο είδα θα δοθεί και στην ΣΤ Δημοτικού (και πάρα πολύ καλά θα κάνουν να το δώσουν και σε άλλες τάξεις!!!)... περιέχει ουκ ολίγες Ελληνικές "ανδραγαθείες" εις βάρος Τούρκικων οικογενειών στο πλαίσιο του πολέμου και ειδικά κατά την εισχώρηση αλλά και την άτακτη οπισθοχώρηση τους απο την Μ.Ασία.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2008, 09:41
  2. Η τεχνολογια των Ελληνων...
    από Ταξιδευτής στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2006, 15:27
  3. επιτελους ποτε???
    από tattoo στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2006, 09:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF