Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 36

Θέμα: Γιατί το 1000άρι δεν είναι εμπορικό?

  1. #16
    Συμφωνω με μακη

    Νομιζω οτι εδω εχει σημασια το τι ειδους μοτοσυκλετιστης εισαι.

    Εγω πχ δεν εχω αυτοκινητο,δεν εχω παπι,δε χρεισιμοποιω κανενα μεσο μαζ.μεταφορας

    Εχω προσαρμοσει και εξελιξει την οδηγικη μου ικανοτητα για την πολη,εδω και χρονια.Οι καθρεφτες περνουν 1-2 εκατοστα το πολυ απο τους καθρεφτες των αυτοκινητων κι αυτο γινεται αρκετα σβελτα.Χωραω περιπου οπου χωρουν τα παπακια ,ή εχω αναπτυξει υπομονη οπου δεν χωραω.Ολα μου τα χλμ τα κανω με μια μεγαλη για πόλη μηχανη.

    Αν η μηχανη ειναι το βασικο μεσο μεταφορας ,πας για το χιλια.Γιατι απλα αυτο σ'αρεσει.Αυτο θα εκανα εγω και θα ημουν και βεβαιος για το αποτελεσμα.Εδω και το cbr1000f aero του 88'μια χαρα μανιτζεβελο μου εκανε.

    Να προσθεσω οτι χρειαζεται εχτρα σεβασμο στο βρεγμενο κακο οδοστρωμα λογο βαρους.Παντα καλα λαστιχα
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  2. #17
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Το 1000άρι είναι αρκετά εμπορικό αλλά οπωσδήποτε δεν φτάνει τις πωλήσεις του V-Strom που σε κάθε τεράγωνο υπάρχει κι ένα τουλάχιστον !
    Που το'δες το εμπορικό ρε μλκ..; :a24:

    Η απάντηση στο ερώτημα είναι επειδή είναι γτπ..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Δεν αντιλέγω μιας και τα οδήγησες αλλα η παρατήρησή μου πήγαινε στο τι κάνεις όταν είναι σταματημένα. Πχ το άφησες με την μούρη στο πεζοδρόμιο και πρέπει να κάνεις πίσω για να βγείς, πρέπει να κάνεις επιτόπιο ελιγμό αναστροφής, το παρκάρισες κατηφόρα και δεν βγαίνεις με την μούρη, γλίστρησες, παραπάτησες και πάει να σου πέσει η μηχανή, κ.α. τέτοια καθημερινά. Πίστεψέ με ότι εκεί ΚΑΜΙΑ μηχανή δεν κρύβει τα κιλά της όσο χαμηλά κι αν τα έχει
    Σ'αυτό έχεις απόλυτο δίκιο και χαζομάρα μου που δεν το επισήμανα, μιλάω μόνο για συνθήκες οδήγησης εντός και εκτός πόλης !

    Σίγουρα στις συνθήκες που αναφέρεις το CBF θα τα δείχνει τα έξτρα κιλά του απ'την άλλη όμως η χαμηλότερη θέση του οδηγού νομίζω ότι σώσει λίγο την κατάσταση ειδικά εκεί που το πόδια πρέπει να σπρώξουν προς τα πίσω.
    Πέρασε και ο καιρός απ'όταν οδήγησα το V-Strom και δεν έχω τώρα την απόλυτη εικόνα σ'αυτές τις συνθήκες που είχα την ευκαιρία να το δω ρε γαμώτο ενώ αντίθετα στο CBF έκανα μια απλή βόλτα και δεν χρειάστηκε καν να το τεστάρω έτσι.. όλα συνηθίζοναι νομίζω όμως !



    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Απλά δεν βρίσκω τον λόγο να έχεις μια 1000αρα και βαριά μηχανή για μέσα στην πόλη την στιγμή που δεν την θέλεις για εκδρομή και ταξίδια. Υπάρχουν τόσες επιλογές σε αυτή την κατηγορία νέες (πχ Versys) και πιο παλιες (πχ BMW F650GS) που δεν χρειάζεται να συμβιβαστείς εκτός εαν θέλεις όπωσδήποτε την συγκεκριμένη γιατί την ερωτεύτηκες.
    Άλλωστε η πιο ορθια θέση οδήγησης των on-off μπορεί να είναι πιο κουραστική στο ταξίδι από το CBF αλλα για την πόλη είναι η ΙΔΑΝΙΚΗ
    Εκεί πάω πάσο και συμφωνώ κιόλας !


  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
    Που το'δες το εμπορικό ρε μλκ..; :a24:
    Η απάντηση στο ερώτημα είναι επειδή είναι γτπ..
    Πφφφφφ... Fazer...



  5. #20
    Ειχα το f650gs. ΔΕΝ ειναι πιο ανετο πουθενα εκτος αν θες να ανεβοκατεβενεις πεζοδρομια χωρις να φοβασε μη βρεις. Δεν περνας στη κινηση τοσο ανετα οσο με το cbf. Δεν βολεβει για να πηγενω στη δουλεια μου που πρεπει να κανω 20 χιλλιομετρα εθνικης για κανενα λογο. Γενικα ηταν πολυ βαρετο μηχανακι. Εγω προτινω cbf600sa 2008 με ψεκασμο γιατι καλο το καρμπυρατερ αλλα οταν χιμωνιαζει σου σπαει λιγο τα @@ ..

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2005
    Μηνύματα
    14
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, όμως ξεχνάτε ένα βασικό παράγοντα:
    Θέλω ΚΑΙ γκάζι. Ετσι, αποκλείονται τα Versys, ER κλπ. Γι'αυτό θέλω την 1000άρα, για το γκάζι.
    Εκτός απο αυτό, που είναι το πρωταρχικό, θέλω κατα δεύτερο να είναι χαμηλή και μαζεμένη για σφήνες ανάμεσα σε αυτοκίνητα κλπ. Ταξίδια δεν νομίζω να πολυκάνω.
    Μήπως να πάρω το FAZER το 1000, ή ειναι πολύ σκοτώστρα?
    Λεφτά τελικά θα παίξουν περισσότερα, γιατι θα το πάρω με leasing.
    Ευχαριστώ...

  7. #22
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Τώρα με μπέρδεψες λίγο.

    α) Θέλεις μηχανή για την πόλη
    β) Ταξίδια δεν κάνεις
    γ) Θέλεις να είναι μαζεμένη χωρίς πολλά fairing
    δ) Θέλεις να έχει γκάζι

    Ερώτηση:
    Βόλτες μονοήμερες τα ΣΚ κάνεις?

    Αν ΝΑΙ, ...... τότε έχει νόημα αυτό που λές οτι θέλεις γκάζι, αλλα το CBF1000 δεν έχει αυτό που λέμε ΓΚΑΖΙ για γρήγορες βόλτες. Είναι γενικά χαμηλών τόνων μηχανή για κάπιον που θέλει χαλαρές βόλτες οπότε δεν μου κολλάει στο σκεπτικό σου.

    Αν ΟΧΙ, ...... τότε δεν βλέπω το που μπορείς μέσα στην Αθήνα να αξιοποιήσεις το γκάζι ενος τετρακύλινδρου διότι όλα θέλουν πολλές στροφές και άρα κάποια στοιχειώδη απόσταση. Ενα δικύλινδρο ή ακόμη και μονοκύλινδρο για ΓΚΑΖΙ μέσα στην πόλη (που σημαίνει σπριντάκια από φανάρι σε φανάρι) είναι πιο σωστή επιλογή. Σημείωση ότι δεν μιλάω για καγκουριές αλλα για καθημερινή οδήγηση που να μπορεί κατα περιπτώσεις να σε εξιτάρει.

    Για μέσα στην πόλη τα νέα αλλά ακόμη και τα παλιότερα 600αρια έχουν υπεραρκετή δύναμη και γκάζι. Μόνο στην εθνική στην ευθεία τους λέιπει δύναμη μετά τα 200+ οπότε δεν νομίζω ότι έχεις ΑΝΑΓΚΗ από ενα 1000αρι όποιο κι αν είναι αυτό. Απο την αλλη εαν απλά το ΘΕΛΕΙΣ, μην ψαχνεις για περισσότερες δικαιολογίες διότι δεν υπάρχει λόγος. Ολοι μας με την καρδιά περισσότερο και όχι με το μυαλό αγοράζουμε της μηχανές μας.

    Εγώ θα πρότεινα και το Fazer600 ή το νέο Hornet600 που έχουν και γκάζι και εύκολα είναι. Βέβαια εαν δεν έχεις πρόβλημα χρημάτων και σου αρέσει, μια χαρά είναι και το Fazer1000 εαν σεβαστείς την δύναμή του. αλλα πιστεύω ότι σύντομα θα αναζητήσεις (ειδικά εαν εχεις οικονομική άνεση) και κάτι μικρότερο για την πόλη. Θα είναι σαν να σου το λέει η ίδια η μηχανή οτι δεν της αρέσει αυτό που κάνει. Όλες οι μηχανές μπορούν να κάνουν όλες τις δουλειές με τους ανάλογους συμβιβασμούς πάντα αλλα όλες τους έχουν σχεδιαστεί να κάνουν κάτι καλά και στα υπόλοιπα απλά παιδεύεσαι εξ ανάγκης τις περισσότερες φορές γιατί δεν έχεις την δυνατότητα να έχεις 5-6 διαφορετικές μηχανές.

    Στην πόλη πάντως απο μια μηχανή θέλεις να μην είναι πολύ βαριά, να κόβει αρκετά το τιμόνι της για να ελιγμούς επιτόπιους και μέσα σε κίνηση, να μπορεί να ανεβαίνει κανένα πεζοδρόμια, να μην εισαι σκυμένος μπροστά γιατί οι καρποί σου πονάνε, να έχει ομαλή λειτουργία και σχετικά μαλακές αναρτήσεις για να κοπανιέσαι, και πιθανά να μπαίνει και καμιά μπαγκαζιέρα για τα πράγματά και την τσάντα σου. Αν έχει και φερινγκάκι που δεν σου πετάει λάσπες στα πόδια οταν βρέχει ακόμη καλύτερα.

    Τελικά μάλλον τζάμπα συζητάμε. Αν απλά θέλεις να πάρεις μηχανή 1000αρα θα την παρεις ότι κι αν πούμε εμείς. Κάνει αυτό που σου λέει η καρδιά σου (και πάρε κι ενα μικρότερο για καβάντζα.... )

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2006
    Μηνύματα
    5
    Εγω παντως εχω εδω και 3 μηνες το 1000αρι και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.
    Κατα την προσωπικη μου παντα αποψη δεν χρειαζομαι κατι παραπανω, στο ταξιδι ειναι πολυ ανετο και βολικο και για μεσα στην πολη μου φανηκε ευκολο (θεσσαλονικη) με εξαιρεση λιγο τους καθρεφτες που εξεχουν λιγο και ερχονται στο ιδιο υψος περιπου με τους αντιστοιχους των αυτοκινητων την ελειψη δεικτη θερμοκρασιας και το οτι το καλοκαιρι υπερβολικη ζεστη απο τον κινιτηρα.Αλλα να μου πεις με τετοια ζεστη που ειχε φετος και το οτι ειναι 1000αρι τι περιμενες .

    Πριν ειχα μια BMW f650.
    Hell Bent For Leather

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2005
    Μηνύματα
    14
    [i]Τελικά μάλλον τζάμπα συζητάμε. Αν απλά θέλεις να πάρεις μηχανή 1000αρα θα την παρεις ότι κι αν πούμε εμείς. Κάνει αυτό που σου λέει η καρδιά σου (και πάρε κι ενα μικρότερο για καβάντζα.... ) [/B]

    τρελλή ατάκα αυτή, μάλλον τσάμπα συζητάμε γιατί το γουστάρω πολύ και όπως είπες φίλε μου, τελικά με αυτό θα καταλήξω!!!
    Απλά ήθελα τη γνώμη κάποιων πιο έμπειρων ούτως ώστε να καταλάβω εαν το 1000άρι έχει κάποιο πρόβλημα ή απλά δεν το προτιμούν λόγω της ύπαρξης του 600.
    Ευχαριστώ πολύ παιδία, κυρίως για την κουβέντα

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Πριν πάρεις όμως φίλε μου το CBF και αφού θες 1000άρι, κάνε μια βόλτα με το Tiger και μετά το ξανασυζητάμε!


  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2005
    Μηνύματα
    14
    τελικά το ΒΡΗΚΑ σε ασημί.
    Είμαι σε δίλλημα, βοηθείστε κι εσείς ρε παιδία...
    το δίνει μια μάντρα μεταχειρισμένο αντιπροσωπείας με 1.600χλμ, η άδεια γράφει 22-08-07 και ήταν απο ένα παιδί που τελικά του έπεσε πολύ και το έδωσε...
    Να το πάρω? θέλει 8500? ο μαντράς!
    μου παίρνει το Vstrom μου 5300?, και θέλει 3200 ? για ανταλλαγή.
    Να την κάνω τη ΖΗΜΙΑ? τι λέτε?

  12. #27
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Πφφφφφ... Fazer...




    Παμε παρακατω.

    Η κατηγορια των χιλιων κυβικων ειναι η μεγαλυτερη οδηγικη απολαυση απ'ολες της πλευρες.

    Σκεφτομουνα καποια στιγμη για τo cbf1000 αλλα απ' ότι καταλαβα το μηχανακι τελειωνει γρηγορα.

    Πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω, απο κει και περα πιστευω παντα ειναι καλυτερα να περνεις ενα πλουσιο μηχανακι που να μην μπορεις να το εκμεταλευτεις στην αρχη αλλα τουλαχιστον να εχεις την δυνατοτητα να κανεις στο μελλον.

    Επηδει βλεπω οτι εχεις κολησει στα 1000 κυβικα (και καλα κανεις ) πιστευω οτι οταν θα αρχισεις να μαθαινεις καλα το μηχανακι θα βαρεθεις, ειναι πολυ κλασατο πιο συντηριτικο και πιστευω οτι ειναι φτιαγμενο για μια συγκεκριμενη παστα μοτοσυκλετιστων.

    Τα λεφτα που σου ζηταει δεν ειναι και λιγα, δοκιμασες να το δωσεις το δικο σου και να παιξεις με ιδιωτη?

    Εγω για αλλη μια φορα θα προτεινω Fazer1000 το παλιο ή το καινουργιο.

    Στο παλιο (01-05 ιδιο μοντελο) εχεις κλασικη μοτοσυκλετα με πολες δυνατοτητες, οικονομικο αν κρατιεσαι κατω απο της 6.000 στροφες, ταξιδευει με υψηλες ταχυτητες,κοβει πολυ το τιμονι, φρεναρες απο r1 και καθε βραδυ που το κλειδωνω σκεφτομε : ΤΙ ΚΑΒΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.

    Το καινουργιο εχει στοιχεια SS και κανει τα παραπανω.Το σιγουρο ειναι οτι θα εχεις ορεξη να ανακαλυψεις ποσες δυνατοτητες εχουν.

    ΥΓ.Αν κινιομουνα ''αποκλειστικα σε πολη θα ειχα παπι''.

    Μην βιαστεις και ακου γνωμες.



    Τεστ ραιντ δινω.


    Ρε αδερφε βαλε στο προφιλ σου κανα στοιχειο να ξερουμε σε ποιον θα δωσουμε το μηχανακι.

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1

    Παμε παρακατω.
    Παναγή εννοείται πως μιλάω για το πραπρά του Λάμπρου !

    Να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε έ !

    Άμα δεν ήξερα τι μηχανάκι είναι το δικό σου δεν θά'χα δουλειά σ'αυτό το φόρουμ


  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2005
    Μηνύματα
    14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    [B]

    Τεστ ραιντ δινω.
    Πρόσεχε μην υπόσχεσαι πολλά!!!Χεχεχε!
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά έχεις δίκιο, νομίζω οτι σε κανένα χρόνο θα το βαρεθώ και θα πετάξω άλλα 2-3 χιλιάρικα...Πού να έρθω να το δώ το δικό σου μπας και μου αλλάξεις γνώμη?Στείλε ΠΜ.


    Υ/Γ θα γράψω προφίλ τώρα αμέσως

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της simeon
    Εγγραφή
    05/08/2005
    Μηνύματα
    178
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1


    Παμε παρακατω.

    Η κατηγορια των χιλιων κυβικων ειναι η μεγαλυτερη οδηγικη απολαυση απ'ολες της πλευρες.

    Σκεφτομουνα καποια στιγμη για τo cbf1000 αλλα απ' ότι καταλαβα το μηχανακι τελειωνει γρηγορα.

    Πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω, απο κει και περα πιστευω παντα ειναι καλυτερα να περνεις ενα πλουσιο μηχανακι που να μην μπορεις να το εκμεταλευτεις στην αρχη αλλα τουλαχιστον να εχεις την δυνατοτητα να κανεις στο μελλον.

    Επηδει βλεπω οτι εχεις κολησει στα 1000 κυβικα (και καλα κανεις ) πιστευω οτι οταν θα αρχισεις να μαθαινεις καλα το μηχανακι θα βαρεθεις, ειναι πολυ κλασατο πιο συντηριτικο και πιστευω οτι ειναι φτιαγμενο για μια συγκεκριμενη παστα μοτοσυκλετιστων.

    Τα λεφτα που σου ζηταει δεν ειναι και λιγα, δοκιμασες να το δωσεις το δικο σου και να παιξεις με ιδιωτη?

    Εγω για αλλη μια φορα θα προτεινω Fazer1000 το παλιο ή το καινουργιο.

    Στο παλιο (01-05 ιδιο μοντελο) εχεις κλασικη μοτοσυκλετα με πολες δυνατοτητες, οικονομικο αν κρατιεσαι κατω απο της 6.000 στροφες, ταξιδευει με υψηλες ταχυτητες,κοβει πολυ το τιμονι, φρεναρες απο r1 και καθε βραδυ που το κλειδωνω σκεφτομε : ΤΙ ΚΑΒΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ.

    Το καινουργιο εχει στοιχεια SS και κανει τα παραπανω.Το σιγουρο ειναι οτι θα εχεις ορεξη να ανακαλυψεις ποσες δυνατοτητες εχουν.

    ΥΓ.Αν κινιομουνα ''αποκλειστικα σε πολη θα ειχα παπι''.

    Μην βιαστεις και ακου γνωμες.



    Τεστ ραιντ δινω.


    Ρε αδερφε βαλε στο προφιλ σου κανα στοιχειο να ξερουμε σε ποιον θα δωσουμε το μηχανακι.

    +1000 για το fazer εως το 2005
    (μονο αρνητικο οτι σταματησε πλεον να βγαινει )
    ΠΩΛΕΙΤΑΙ: ABUS GRANIT EXTREME 69

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατι το μηχανακι δεν παιρνει με μιζα οταν ειναι κρυο?
    από clyde2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2010, 04:17
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2009, 08:00
  3. Γιατι δλδ αυτο δεν ειναι Ferrari?
    από LsKostas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2007, 00:13
  4. δεν είναι νέο πια αλλά ας το γράψω
    από NLS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 23:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF