Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 166

Θέμα: επιλογη ταχυτητας για στροφη

  1. #151

    Re: Re: :p

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle Και εγώ πώς το έπαθα πριν από περίπου 4 χρόνια; Και εξηγώ. Χανιά. Δρόμος κατηφορικός, στροφιλίκια (προς Αγία Γαλήνη). Όσοι είναι από Χανιά γνωρίζουν πόσο μπουρδέλο είναι αυτός ο δρόμος και πόσο γλιστράει. Μπαίνω στην στροφή με 10 χλμ παραπάνω απ' ότι έπρεπε. Ήμουν διπλός. Στο apex της στροφής γλιστράει πολύ ο πίσω τροχός. Καταφέρνω να ισιώσω με τα χίλια ζόρια αλλά πιθανός λόγω μεγάλου φορτίου και πίεσης το μπροστινό διπλώνει. Εκείνη την στιγμή από την τεράστια πίεση διπλώνουν οι μπουκάλες και γίνονται κυριολεκτικά ΈΝΑ. Το επόμενο πράγμα που θυμάμαι είμαι εμένα μαζί με την κοπέλα μου στον αέρα και με την άκρη του ματιού μου την μηχανή όρθια στον αέρα να έρχεται κατά πάνω μας. Τελικά η μηχανή έσκασε με την μύτη στην άσφαλτο 1 1/2 μέτρο πριν από εμάς. Απολογισμός: με 40 χ.α.ώ. κατεστραμμένο μπροστινό σύστημα, πλαστικά και ντεπόζιτο. 3.000 ευρώ ζημιά. Και σε μία βδομάδα έφευγα ταξίδι Ιταλία. Μεταφέρω την μηχανή πίσω Χανιά (ήταν Κυριακή), Δευτέρα παίρνω τηλ. τον αντιπρόσωπο και του λέω: "Ναι ζω, δεν έχω τίποτα, τώρα εσύ κανόνισε σε 3 μέρες να είναι έτοιμη η μηχανή γιατί σε 6 μέρες φεύγω Ιταλία". Το τί έγινε δεν λέγεται. Ούτε για μεταφορά καρδιάς για ανοικτή επέμβαση δεν γίνεται τέτοια κινητοποίηση.






    :rotflmao:

  2. #152
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Ενταξει παιδες παραδινομαι!!!!!!! Ελεος!!!!!!!! Εχουν ηδη γραφτει καποια σωστα πραγματα και δυστυχως πανε χαμενα εξ αιτιας παραθεσης ιστοριων!!!! Με 30 χλμ. ο ενας καταφερε να γινουν 1 οι μποκαλες, στους Ελληνικους δρομους δεν νομιζει ο αλλος, στο ιντερνετ κλπ. Ρε παληκαρια πριν τρελλαθουμε, ριξτε μια ματια σε αυτα που εχουν γραφτει και εξηγουν τι σημαινει το καθενα (βλεπε dimdoc και road spirit νομιζω) και τοτε ισως καταλαβετε τι ηταν αυτο που σας συνεβη. Μην βγαζουμε καινουργιες εξηγησεις, σε ορους που δεν τις χρειαζονται! Ειναι λογικο να συμβει κατι και αν δεν το γνωριζουμε, να το βαπτιζουμε οπως μας αρεσει, αλλα εδω αν το διαβασουν καποιοι και θα βγαλουν λαθος συμπερασματα.-

  3. #153
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366

    Re: Re: :p

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
    Και εγώ πώς το έπαθα πριν από περίπου 4 χρόνια; Και εξηγώ. Χανιά. Δρόμος κατηφορικός, στροφιλίκια (προς Αγία Γαλήνη). Όσοι είναι από Χανιά γνωρίζουν πόσο μπουρδέλο είναι αυτός ο δρόμος και πόσο γλιστράει. Μπαίνω στην στροφή με 10 χλμ παραπάνω απ' ότι έπρεπε. Ήμουν διπλός. Στο apex της στροφής γλιστράει πολύ ο πίσω τροχός. Καταφέρνω να ισιώσω με τα χίλια ζόρια αλλά πιθανός λόγω μεγάλου φορτίου και πίεσης το μπροστινό διπλώνει. Εκείνη την στιγμή από την τεράστια πίεση διπλώνουν οι μπουκάλες και γίνονται κυριολεκτικά ΈΝΑ. Το επόμενο πράγμα που θυμάμαι είμαι εμένα μαζί με την κοπέλα μου στον αέρα και με την άκρη του ματιού μου την μηχανή όρθια στον αέρα να έρχεται κατά πάνω μας. Τελικά η μηχανή έσκασε με την μύτη στην άσφαλτο 1 1/2 μέτρο πριν από εμάς. Απολογισμός: με 40 χ.α.ώ. κατεστραμμένο μπροστινό σύστημα, πλαστικά και ντεπόζιτο. 3.000 ευρώ ζημιά. Και σε μία βδομάδα έφευγα ταξίδι Ιταλία. Μεταφέρω την μηχανή πίσω Χανιά (ήταν Κυριακή), Δευτέρα παίρνω τηλ. τον αντιπρόσωπο και του λέω: "Ναι ζω, δεν έχω τίποτα, τώρα εσύ κανόνισε σε 3 μέρες να είναι έτοιμη η μηχανή γιατί σε 6 μέρες φεύγω Ιταλία". Το τί έγινε δεν λέγεται. Ούτε για μεταφορά καρδιάς για ανοικτή επέμβαση δεν γίνεται τέτοια κινητοποίηση.
    Αν και δεν ειμαι απο τα Χανια (ουτε την Κρητη γενικοτερα), την ξερω καλα, ως προς την ποιοτητα του οδικου δικτυου της. Πες μου ομως σε παρακαλω, τι ακριβως εκανες και καταφερες να την ισιωσεις??????

  4. #154
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
    Ενταξει παιδες παραδινομαι!!!!!!! Ελεος!!!!!!!! Εχουν ηδη γραφτει καποια σωστα πραγματα και δυστυχως πανε χαμενα εξ αιτιας παραθεσης ιστοριων!!!! Με 30 χλμ. ο ενας καταφερε να γινουν 1 οι μποκαλες, στους Ελληνικους δρομους δεν νομιζει ο αλλος, στο ιντερνετ κλπ. Ρε παληκαρια πριν τρελλαθουμε, ριξτε μια ματια σε αυτα που εχουν γραφτει και εξηγουν τι σημαινει το καθενα (βλεπε dimdoc και road spirit νομιζω) και τοτε ισως καταλαβετε τι ηταν αυτο που σας συνεβη. Μην βγαζουμε καινουργιες εξηγησεις, σε ορους που δεν τις χρειαζονται! Ειναι λογικο να συμβει κατι και αν δεν το γνωριζουμε, να το βαπτιζουμε οπως μας αρεσει, αλλα εδω αν το διαβασουν καποιοι και θα βγαλουν λαθος συμπερασματα.-
    Τι εννοείς με αυτά που λες για να καταλάβω το ύφος σου; Ότι την ιστορία την έβγαλα από το μυαλό μου; Ε δεν χρειάζεται τώρα νομίζω να επιστρατεύω μάρτυρες και γνωστούς μαρτύρων από το φόρουμ για να το επιβεβαιώσουν νομίζω έτσι; Η μηχανή με 40 χ.α.ώ έγινε κώλος. Τι εννοείς μην βγάζουμε καινούργιες εξηγήσεις; Ποια εξήγηση έδωσα που είναι καινούργια; Με μπέρδεψες.
    http://countersteer.wordpress.com -==-==Τα πάντα γύρω από την μοτοσικλέτα και το αυτοκίνητο από την Κρήτη για όλους τους Έλληνες=-=-

  5. #155
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Καταφέρνω να ισιώσω με τα χίλια ζόρια αλλά πιθανός λόγω μεγάλου φορτίου και πίεσης το μπροστινό διπλώνει. Εκείνη την στιγμή από την τεράστια πίεση διπλώνουν οι μπουκάλες και γίνονται κυριολεκτικά ΈΝΑ.

    Μπαίνω στην στροφή με 10 χλμ παραπάνω απ' ότι έπρεπε.

    Απολογισμός: με 40 χ.α.ώ. κατεστραμμένο μπροστινό


    Αυτα που γραφεις εξηγησε μου, γιατι δεν μπορω να καταλαβω την τεραστια πιεση σε ταχυτητα 40 χλμ. Επισης θα ηθελα να μου εξηγησεις τι εκανες και το εσωσες εστω και με χιλια ζορια!

  6. #156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987

    Re: Re: :p

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
    Και εγώ πώς το έπαθα πριν από περίπου 4 χρόνια; Και εξηγώ. Χανιά. Δρόμος κατηφορικός, στροφιλίκια (προς Αγία Γαλήνη). Όσοι είναι από Χανιά γνωρίζουν πόσο μπουρδέλο είναι αυτός ο δρόμος και πόσο γλιστράει. Μπαίνω στην στροφή με 10 χλμ παραπάνω απ' ότι έπρεπε. Ήμουν διπλός. Στο apex της στροφής γλιστράει πολύ ο πίσω τροχός. Καταφέρνω να ισιώσω με τα χίλια ζόρια αλλά πιθανός λόγω μεγάλου φορτίου και πίεσης το μπροστινό διπλώνει. Εκείνη την στιγμή από την τεράστια πίεση διπλώνουν οι μπουκάλες και γίνονται κυριολεκτικά ΈΝΑ. Το επόμενο πράγμα που θυμάμαι είμαι εμένα μαζί με την κοπέλα μου στον αέρα και με την άκρη του ματιού μου την μηχανή όρθια στον αέρα να έρχεται κατά πάνω μας. Τελικά η μηχανή έσκασε με την μύτη στην άσφαλτο 1 1/2 μέτρο πριν από εμάς. Απολογισμός: με 40 χ.α.ώ. κατεστραμμένο μπροστινό σύστημα, πλαστικά και ντεπόζιτο. 3.000 ευρώ ζημιά. Και σε μία βδομάδα έφευγα ταξίδι Ιταλία. Μεταφέρω την μηχανή πίσω Χανιά (ήταν Κυριακή), Δευτέρα παίρνω τηλ. τον αντιπρόσωπο και του λέω: "Ναι ζω, δεν έχω τίποτα, τώρα εσύ κανόνισε σε 3 μέρες να είναι έτοιμη η μηχανή γιατί σε 6 μέρες φεύγω Ιταλία". Το τί έγινε δεν λέγεται. Ούτε για μεταφορά καρδιάς για ανοικτή επέμβαση δεν γίνεται τέτοια κινητοποίηση.


    και για πε ρε Στεφανακ'......

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  7. #157
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
    Καταφέρνω να ισιώσω με τα χίλια ζόρια αλλά πιθανός λόγω μεγάλου φορτίου και πίεσης το μπροστινό διπλώνει. Εκείνη την στιγμή από την τεράστια πίεση διπλώνουν οι μπουκάλες και γίνονται κυριολεκτικά ΈΝΑ.

    Μπαίνω στην στροφή με 10 χλμ παραπάνω απ' ότι έπρεπε.

    Απολογισμός: με 40 χ.α.ώ. κατεστραμμένο μπροστινό


    Αυτα που γραφεις εξηγησε μου, γιατι δεν μπορω να καταλαβω την τεραστια πιεση σε ταχυτητα 40 χλμ. Επισης θα ηθελα να μου εξηγησεις τι εκανες και το εσωσες εστω και με χιλια ζορια!
    Η πίεση δεν ήρθε από τα 40 χ.ά.ω. αλλά από το γεγονός ότι το τιμόνι μου δίπλωσε με αποτέλεσμα όλο το βάρος της μηχανής + το σύνολο της μάζας του οδηγού και συνεπιβάτη σε συνάρτηση με την ταχύτητα συσωρεύτηκε αθροιστικά ακριβώς στο τελευταίο σημείο συγκέντρωσης...που ήταν τα πιρούνια.

    Το έσωσα; Δεν το έσωσα. Ουσιαστικά έσωσα το lowsiding για να φτάσω στο highsiding. Ο πίσω τροχός είχε φύγει πολύ, το λοwsiding το έσωσα βρίζοντας δύο-τρεις χριστοπαναγίες, κατόπιν το μετανιώνω και κάνω μια γρήγορη προσευχή, ένα ανάποδο, ένα γαμώτ...και εκτόξευση
    http://countersteer.wordpress.com -==-==Τα πάντα γύρω από την μοτοσικλέτα και το αυτοκίνητο από την Κρήτη για όλους τους Έλληνες=-=-

  8. #158

    Re: Re: Re: :p

    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    και για πε ρε Στεφανακ'......

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Ποιος είναι ο Στεφανακ' ;
    http://countersteer.wordpress.com -==-==Τα πάντα γύρω από την μοτοσικλέτα και το αυτοκίνητο από την Κρήτη για όλους τους Έλληνες=-=-

  9. #159
    beer drinker Το avatar του/της nakedorange
    Εγγραφή
    30/11/2006
    Μηνύματα
    599

    Re: Re: Καλημερα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


    ...... Εγώ θεωρώ ότι για το low χάνει την πρόσφυση ο εμπρός τροχός και για το high ο πίσω......



    να συμφωνησω αφου συμπληρωσω οτι, lowsiding εχουμε επισης οταν χανεται η προσφυση και στους δυο τροχους ταυτοχρονα...



    lowside

    highside




  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
    Η πίεση δεν ήρθε από τα 40 χ.ά.ω. αλλά από το γεγονός ότι το τιμόνι μου δίπλωσε με αποτέλεσμα όλο το βάρος της μηχανής + το σύνολο της μάζας του οδηγού και συνεπιβάτη σε συνάρτηση με την ταχύτητα συσωρεύτηκε αθροιστικά ακριβώς στο τελευταίο σημείο συγκέντρωσης...που ήταν τα πιρούνια.

    Το έσωσα; Δεν το έσωσα. Ουσιαστικά έσωσα το lowsiding για να φτάσω στο highsiding. Ο πίσω τροχός είχε φύγει πολύ, το λοwsiding το έσωσα βρίζοντας δύο-τρεις χριστοπαναγίες, κατόπιν το μετανιώνω και κάνω μια γρήγορη προσευχή, ένα ανάποδο, ένα γαμώτ...και εκτόξευση
    Το τιμονι γιατι διπλωσε? Την επομενη φορα που θα μου γλιστρισει ο πισω να αρχισω δηλαδη τις Παναγιες, η προτεινεις αλλον Αγιο αφου ξαπλωσες (η μηπως πιστευεις, οτι γι'αυτο εφταιξε τελικα η προσευχη)? Για να μην ξαναρχισουμε (δεν θυμαμαι πλεον, αν ειναι γραμμενα πιο πανω εδω η σε αλλο tread) τις εξηγησεις περι lowsiding και highsiding, δεν θα το αντεξω δευτερη φορα, και για να τελειωνουμε, ναι ΔΕΝ το εσωσες, διαφορετικα δεν θα ειχες κανει το μηχανακι σου κωλος (και μαλιστα με 40 χλμ) οπως ανεφερες, αλλα νομιζω οτι κατι αλλο εφταιξε και οχι οι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ που θεωρεις οτι ασκηθηκαν. Σου ευχομαι να μην σου ξανασυμβει.-

  11. #161
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
    Το τιμονι γιατι διπλωσε? Την επομενη φορα που θα μου γλιστρισει ο πισω να αρχισω δηλαδη τις Παναγιες, η προτεινεις αλλον Αγιο αφου ξαπλωσες (η μηπως πιστευεις, οτι γι'αυτο εφταιξε τελικα η προσευχη)? Για να μην ξαναρχισουμε (δεν θυμαμαι πλεον, αν ειναι γραμμενα πιο πανω εδω η σε αλλο tread) τις εξηγησεις περι lowsiding και highsiding, δεν θα το αντεξω δευτερη φορα, και για να τελειωνουμε, ναι ΔΕΝ το εσωσες, διαφορετικα δεν θα ειχες κανει το μηχανακι σου κωλος (και μαλιστα με 40 χλμ) οπως ανεφερες, αλλα νομιζω οτι κατι αλλο εφταιξε και οχι οι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ που θεωρεις οτι ασκηθηκαν. Σου ευχομαι να μην σου ξανασυμβει.-
    To τι έφταιξε ακριβώς την συγκεκριμένη στιγμή για να πάθει την συγκεκριμένα ζημιά η μηχανή δεν έχω ακόμα καταφέρει να το εξηγήσω ακριβώς ούτε εγώ αλλά ούτε και οι άλλοι που ήταν μαζί μου. Τουλάχιστον όχι σε βαθμό ικανοποιητικό που να με καλύπτει 100% μιας και υπάρχουν και άλλα ενδεχόμενα. Όταν σηκώθηκα περίμενα να πάρω την μηχανή και να φύγω μιας και η πτώση, αν εξαιρέσουμε το βίαιο τίναγμα προς τα πάνω εμένα και του συνεπιβάτη, δεν ήταν μεγάλη. Αντ' αυτού αντίκρισα ένα μηχανάκι σαν να έχει περάσει τρένο από πάνω. Έχεις δίκιο ότι ενδεχομένως να έχω αποκομίσει συγκεχυμένη κατάσταση των πραγμάτων και ειδικότερα της περίπτωσης, αλλά γιατί θεωρείς ότι οι δυνάμεις που ασκούνται σε ένα αντικείμενο (στην συγκεκριμένη περίπτωση οι μπουκάλες του μπροστινού) με 40 χ.α.ώ. δεν μπορεί να είναι τεράστιες (σε συγκριτικά πλαίσια);

    Αν δεν είναι αυτός ο λόγος που δίπλωσαν οι μπουκάλες του μπροστινού τότε ο μόνος άλλος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι αστοχία υλικού ή κακή συντήρηση ίσως ή τέλος ο συνδυασμός των προαναφερόμενων δυνάμεων με τα 41mm διαμέτρου.

    Δεν προτείνω να αρχίσεις τις προσευχές αν σου γλιστρίσει το πίσω. Αστειάκια μπορούμε να λέμε ή κι αυτά θεωρούνται επίσημες δηλώσεις;

    Αν έχεις κάποια εξήγηση γι αυτό που συνέβη και μπορείς (και θες) να μου το εξηγήσεις θεωρητικά πολύ ευχαρίστως να ακούσω την άποψη σου, γιατί έχω βαρεθεί να απαντάω στα ποστ σου που είναι μόνο ερωτήσεις (Το τιμόνι γιατί δίπλωσε; Πώς έπεσες; Πώς το έσωσες; Τι δυνάμεις; κτλ). Είναι κάπως σε ένα ύφος σαν να ξέρεις κάτι παραπάνω και να μην το λες ή σαν να θες να δοκιμάσεις τις γνώσεις μου. Κάπως άχαρο δεν νομίζεις; Πολύ ευχαρίστως να ακούσω τις απόψεις σου σε πμ μιας και είμαστε εντελώς πια off-topic.

    Ευχαριστώ για την ευχή σου. Επίσης.
    http://countersteer.wordpress.com -==-==Τα πάντα γύρω από την μοτοσικλέτα και το αυτοκίνητο από την Κρήτη για όλους τους Έλληνες=-=-

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
    To τι έφταιξε ακριβώς την συγκεκριμένη στιγμή για να πάθει την συγκεκριμένα ζημιά η μηχανή δεν έχω ακόμα καταφέρει να το εξηγήσω ακριβώς ούτε εγώ αλλά ούτε και οι άλλοι που ήταν μαζί μου. Τουλάχιστον όχι σε βαθμό ικανοποιητικό που να με καλύπτει 100% μιας και υπάρχουν και άλλα ενδεχόμενα. Όταν σηκώθηκα περίμενα να πάρω την μηχανή και να φύγω μιας και η πτώση, αν εξαιρέσουμε το βίαιο τίναγμα προς τα πάνω εμένα και του συνεπιβάτη, δεν ήταν μεγάλη. Αντ' αυτού αντίκρισα ένα μηχανάκι σαν να έχει περάσει τρένο από πάνω. Έχεις δίκιο ότι ενδεχομένως να έχω αποκομίσει συγκεχυμένη κατάσταση των πραγμάτων και ειδικότερα της περίπτωσης, αλλά γιατί θεωρείς ότι οι δυνάμεις που ασκούνται σε ένα αντικείμενο (στην συγκεκριμένη περίπτωση οι μπουκάλες του μπροστινού) με 40 χ.α.ώ. δεν μπορεί να είναι τεράστιες (σε συγκριτικά πλαίσια);

    Αν δεν είναι αυτός ο λόγος που δίπλωσαν οι μπουκάλες του μπροστινού τότε ο μόνος άλλος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι αστοχία υλικού ή κακή συντήρηση ίσως ή τέλος ο συνδυασμός των προαναφερόμενων δυνάμεων με τα 41mm διαμέτρου.

    Δεν προτείνω να αρχίσεις τις προσευχές αν σου γλιστρίσει το πίσω. Αστειάκια μπορούμε να λέμε ή κι αυτά θεωρούνται επίσημες δηλώσεις;

    Αν έχεις κάποια εξήγηση γι αυτό που συνέβη και μπορείς (και θες) να μου το εξηγήσεις θεωρητικά πολύ ευχαρίστως να ακούσω την άποψη σου, γιατί έχω βαρεθεί να απαντάω στα ποστ σου που είναι μόνο ερωτήσεις (Το τιμόνι γιατί δίπλωσε; Πώς έπεσες; Πώς το έσωσες; Τι δυνάμεις; κτλ). Είναι κάπως σε ένα ύφος σαν να ξέρεις κάτι παραπάνω και να μην το λες ή σαν να θες να δοκιμάσεις τις γνώσεις μου. Κάπως άχαρο δεν νομίζεις; Πολύ ευχαρίστως να ακούσω τις απόψεις σου σε πμ μιας και είμαστε εντελώς πια off-topic.

    Ευχαριστώ για την ευχή σου. Επίσης.
    Λυπαμαι που εχεις προβλημα με το υφος των ερωτησεων μου. Δεν γινανε με προθεση να σου το παιξω δασκαλος (αν και πιθανον να μπορουσα). Ο λογος που στις εκανα, ηταν για να μπορεσω να δωσω μια εξηγηση, πρωτα σε μενα και μετα σε σενα. Απο οσα συμβαινουν στους γυρω μας μπορουμε να μαθουμε πολλα πιστευω. Μηπως τελικα (γιατι ακομα δεν εχω καταλαβει) εννοιεις, οτι μετα το χτυπημα οι μπουκαλες ειχαν στραβωσει και το εχεις περιγραψει διπλωσει? Και τελος αυτο που εχω βγαλει εγω σαν συμπερασμα (και μπορει να κανω λαθος), απο αυτα που εχεις γραψει ειναι οτι: Μπηκες με λιγα παραπανω, ο δρομος ψιλογλυστραγε (η και τα λαστιχα σου, για διαφορους λογους), ψιλοτρομαξες νιωθοντας το πισω να φευγει, εκλεισες το γκαζι και ειχες ενα highsiding. Αν νομιζεις οτι θελεις να στειλεις πμ, κανενα προβλημα, αλλα ενδεχεται καποιοι να διαβαζουν αυτα που γραφουμε και οι αποψεις τους, να δωσουν απαντηση σε σενα, η ακομα και σε μενα, αν κανω καποιο λαθος στις εκτημησεις μου για το συμβαν. Θελω να λαβεις υποψιν σου, οτι η συζητηση απο πλευρας μου, γινεται σε καθαρα φιλικο κλιμα και χωρις καμμια διαθεση να προσβαλω τις γνωσεις σου και εσενα προσωπικα. Αν παρολα αυτα, σου βγαινει κατι τετοιο, σου ζηταω προκαταβολικα συγνωμη και τελειωνουμε την κουβεντα εδω.-

  13. #163
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

    Re: Re: Re: :p

    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    και για πε ρε Στεφανακ'......

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφήστε παιδιά ήμουν με το παπί και είδα τον Βαλεντίνο Ρόσι!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  14. #164
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
    Λυπαμαι που εχεις προβλημα με το υφος των ερωτησεων μου. Δεν γινανε με προθεση να σου το παιξω δασκαλος (αν και πιθανον να μπορουσα). Ο λογος που στις εκανα, ηταν για να μπορεσω να δωσω μια εξηγηση, πρωτα σε μενα και μετα σε σενα. Απο οσα συμβαινουν στους γυρω μας μπορουμε να μαθουμε πολλα πιστευω. Μηπως τελικα (γιατι ακομα δεν εχω καταλαβει) εννοιεις, οτι μετα το χτυπημα οι μπουκαλες ειχαν στραβωσει και το εχεις περιγραψει διπλωσει? Και τελος αυτο που εχω βγαλει εγω σαν συμπερασμα (και μπορει να κανω λαθος), απο αυτα που εχεις γραψει ειναι οτι: Μπηκες με λιγα παραπανω, ο δρομος ψιλογλυστραγε (η και τα λαστιχα σου, για διαφορους λογους), ψιλοτρομαξες νιωθοντας το πισω να φευγει, εκλεισες το γκαζι και ειχες ενα highsiding. Αν νομιζεις οτι θελεις να στειλεις πμ, κανενα προβλημα, αλλα ενδεχεται καποιοι να διαβαζουν αυτα που γραφουμε και οι αποψεις τους, να δωσουν απαντηση σε σενα, η ακομα και σε μενα, αν κανω καποιο λαθος στις εκτημησεις μου για το συμβαν. Θελω να λαβεις υποψιν σου, οτι η συζητηση απο πλευρας μου, γινεται σε καθαρα φιλικο κλιμα και χωρις καμμια διαθεση να προσβαλω τις γνωσεις σου και εσενα προσωπικα. Αν παρολα αυτα, σου βγαινει κατι τετοιο, σου ζηταω προκαταβολικα συγνωμη και τελειωνουμε την κουβεντα εδω.-
    Ναι, οι μπουκάλες είχαν στραβώσει, όχι διπλώσει (η λάθος χρήση μιας λέξης μπορείς να οδηγήσει τελικά σε άπειρα ποστ).

    Αυτό που περιγράφεις πως έγινε ήταν και ακριβώς αυτό που έγινε με την διαφορά πως δεν έκλεισα το γκάζι σε βαθμό τέτοιο που να οδηγήσει άμεσα σε highsiding (ή τουλάχιστον αυτή την εντύπωση είχα τότε). Το ελάτωσα, ναι, για να μην φύγω από γλίστριμα πίσω τροχού μιας και ο ρυθμός απόκλισης από την πορεία μου ήταν μεγάλος. Το σιγουρότερο είναι ότι εκείνη την στιγμή από τον φόβο μην πέσω (+ το γεγονός ότι κουβαλούσα την κοπέλα μου που τρέμει όταν ανεβαίνει πάνω στη μηχανή και δεν θα ήθελα ποτέ να δω να χτυπάει από δικούς μου λάθους χειρισμούς) με οδήγησε στο να κλείσω το γκάζι. Μία απλή κίνηση και στιγμιαία του δεξιού καρπού ήταν αρκετή νομίζω. Ουσιαστικά (και πάντα σύμφωνα με τις οδηγικές ικανότητες και τα αντανακλαστικά του καθενός) δεν είχα καμία ευκαρία αντίδρασης. Όλα πρέπει να έγιναν μέσα σε ένα δευτερόλεπτο.

    Οι απαντήσεις σου με βοηθάνε να αναλογιστώ σοβαρά για άλλη μια φορά τις αιτίες της πτώσης και σε ευχαριστώ γι' αυτό. Η επιβεβαίωση σου ότι η κουβέντα γίνεται σε φιλικό κλίμα και με σκοπό να βγάλεις ένα συμππέρασμα (όπως κι εγώ) είναι χρήσιμη. Απλά, η αντίδραση μου ήταν τέτοια επειδή δεν μπορούσα να καταλάβω τί ήταν αυτό που δεν κατάλαβες και διέκρινα (λανθασμένα) μία δόση ειρωνίας.

    Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να έχεις περισσότερες γνώσεις από εμένα ή και οποιοσδήποτε άλλος εδώ μέσα. Δεν προσπαθώ να το παίξω ινστρούκτορας και βέβαια δεν διεκδικώ το αλάνθαστο του πάπα και συμφωνώ ότι από αυτή τη κουβέντα μπορεί να βοηθηθούν και κάποιοι άλλοι.

    Το σημαντικό από όλο το συμβάν είναι ότι εγώ με φουλ εξοπλισμό δεν χτύπησα πουθενά. Το κράνος ήταν από το ύψος του σιαγώνα μέχρι το ύψος των ματιών, στην ζελατίνα, μία γρατζουνιά. Έπεσα με την μούρη στο έδαφος. Από πίσω μου η κοπέλα μου η οποία κατά την ώρα της εκτίναξης, είχε γαντζωθεί, από τον φόβο της, στην πλάτη μου. Όταν έπεσα, την ένιωσα να σκάει πάνω μου. Ευτυχώς που είναι ελαφριά Αυτή, δεν φορούσε το μπουφάν που της έχω γιατί δεν την άρεσε το χρώμα [sic] και αναγκάστηκε να ταλαιπωρηθεί για αρκετές εβδομάδες από έγκαυμα στο αριστερό χέρι.
    http://countersteer.wordpress.com -==-==Τα πάντα γύρω από την μοτοσικλέτα και το αυτοκίνητο από την Κρήτη για όλους τους Έλληνες=-=-

  15. #165
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Νομιζω οτι τωρα, εχει ξεκαθαρισει το τοπιο ακομα περισσοτερο! Τιποτα δεν θα ειχε συμβει αν δεν ειχες κλεισει το γκαζι. Ισως το εκανες απο το φοβο σου μην γινει αυτο που δεν ηθελες (ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ) και τελικα κατελειξες εκει απο το λαθος χειρισμο. Πιστευω επισης οτι αν το αναλυσεις ακομα περισσοτερο στο μυαλο σου και το περιγραψεις οσο καλυτερα γινεται, θα δεις οτι υπηρχε λυση στο προβλημα σου. Για μενα το βασικο ειναι οτι γνωριζες και τον δρομο (κατασταση οδοστρωματος) και την κοπελα (φοβος), οποτε επρεπε να εισαι πιο ''χαλαρος'' στον τροπο οδηγησης σου. Παραμενω επιφυλακτικος για την ταχυτητα εισοδου σου καθως και για το οριο ταχητητας της στροφης και υποθετω οτι μαλλον δεν εχεις (ειχες) τα απαραιτητα εφοδια που θα σε εβγαζαν απο την δυσκολη στιγμη!

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή κράνους για SΤ
    από +Arxiereas+ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2009, 12:40
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2008, 23:32
  3. Επιλογή μηχανής για κοπέλα. Έμπειροι αναβάτες βοήθεια!!
    από adriana στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 09:44
  4. ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ ΓΙΑ ΧΤ660x
    από PLAN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2006, 10:56
  5. ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ ΓΙΑ ΧΤ660x
    από PLAN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 23:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF