Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Θέση-σταση οδήγησης ΟΧΙ σε SS ή street μηχανές γενικότερα

  1. #1

    Θέση-σταση οδήγησης ΟΧΙ σε SS ή street μηχανές γενικότερα

    Δλδ σε αυτά που επικράτησε να λέγονται μεγάλα onoff ή tarmac traillees (μΕ άρεσε αυτός ό όρος)

    Αφορμή για αυτό μια κουβέντα με συμφορουμίτη, αρκετά έμπειρο σε πολλών ειδών μηχανές. Με έβλεπε να οδηγώ το F650 με το σώμα και το γόνατο έξω (πρέπει να ήταν αστείο θέαμα ) και είπε οτι τέτοιου ειδους μηχανές δεν τις οδηγείς έτσι.

    Στο 0-300 RS δεν ειπώθηκε κανένας τέτοιος διαχωρισμός αλλα εκεί ειναι κυρίως streetαδικα τα μηχανάκια οπότε ειναι λογικό να επικεντρώνεται η θεωρία σε αυτό το κομμάτι.

    Και επειδή τον τελευταίο καιρό με τον τίγρη (και στο ταξίδι έξω αλλά και εδω) πειραματίζομαι με το "σώμα έξω-σώμα μέσα" στις στροφές...

    ...Απορία:

    Ειναι ή όχι διαφορετική η στάση/θέση οδηγησης σε ένα "μεγάλο onoff" ?
    Το σώμα κρέμεται προς τα έξω όπως τα street?
    Βγάζουμε κωλαράκι;

    ή όπως στην παρακάτω φωτό απο tiger review που είχα διαβάσει πριν από καιρό;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tigercornering.jpg 
Προβολές:	756 
Μέγεθος:	24,4 KB 
ID:	106813
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    αν εχεις και τα καταληλα λαστιχα.....

    πχ εγω με τα anakee στο freewind.... χαλαω τα τακουνια στο πλαι και γλυστραει σε μεγαλες κλισεις...

    θελω streetαδικα λαστιχα με 19' μπροστινο για να αντεχει μεγαλη κλιση. υπαρχει?

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    θελω streetαδικα λαστιχα με 19' μπροστινο για να αντεχει μεγαλη κλιση. υπαρχει?
    στο τάιγκερ έχω bridgestone battlewing. Σαφώς στριταδικα λάστιχα σε σχέση με τα anakee
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Re: Θέση-σταση οδήγησης ΟΧΙ σε SS ή street μηχανές γενικότερα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    .......

    ...Απορία:

    Ειναι ή όχι διαφορετική η στάση/θέση οδηγησης σε ένα "μεγάλο onoff" ?
    Το σώμα κρέμεται προς τα έξω όπως τα street?
    Βγάζουμε κωλαράκι;

    ή όπως στην παρακάτω φωτό απο tiger review που είχα διαβάσει πριν από καιρό;
    Απλό είναι ρε χαμένε...

    Εφόσον το οδηγείς σαν street, το σώμα σου κάνει ότι και σ' ένα street....

    Αν το οδηγείς motarddίσια τότε ανάλογα και το σώμα σου...

    Αν το πας στο χώμα είσαι κόπανος! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5

    Re: Re: Θέση-σταση οδήγησης ΟΧΙ σε SS ή street μηχανές γενικότερα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Εφόσον το οδηγείς σαν street, το σώμα σου κάνει ότι και σ' ένα street....
    Αν το οδηγείς motarddίσια τότε ανάλογα και το σώμα σου...
    Ε, αυτό ρωτάω ρε παπ@ροβιτς. Τι ειναι καλύτερο για τέτοια μηχανάκια;


    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Αν το πας στο χώμα είσαι κόπανος!
    Πάει το χώμα πλέον

    (εκτός απ' οταν κάνω μ@λ@κίες και πηγαίνω βόλτα με τον Μάνο :rotflmao: )
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Εμπειρικα διαπιστωμενο αφου μετα απο χρονια θητειας στα on-off τωρα εχω street.

    Το στυλ του ''κρατω τον κορμο ορθιο και πλαγιαζω το μηχανακι'' ταιριαζει γαντι στις ψηλες μοτοσικλετες. Οσο πιο OFF ηταν τα μηχανακια που ειχα ( με αποκορυφωση το lc4 640) τοσο περισσοτερο ''πηγαινε'' αυτο το στυλ. Ειναι και η θεση οδηγησης που σχεδον απαγορευει το βγαλσιμο του σωματος προς το εσωτερικο της στροφης.

    Οταν πηρα το CBF600 στην αρχη αδυνατουσα να το οδηγησω σωστα ...

    επεμενα να κρατω τον κορμο ορθιο και να πλαγιαζω απο κατω το μηχανακι οπως στην φωτογραφια που εχεις βαλει με το Tiger.

    Γεγονος ειναι πως με αυτον τον τροπο, δεν ειχα καλη αισθηση πουθενα....ουτε στο τι προσλαμβανω απο τον δρομο, ουτε στο πως κατευθυνω την μοτοσικλετα στην στροφη...μια γενικοτερη ασαφεια και μια αισθηση οτι κατι δεν παει καλα.

    Με το που αρχισα να προσαρμοζομαι στην street φιλοσοφια οδηγησης ολα τα παραπανω αλλαξαν αρδην. Το σωμα προς το εσωτερικο της στροφης και μπροστα...πλεον αισθανομουν ενστικτοδως οτι αυτος ειναι ο σωστος τροπος.

    Το αντιθετο παλι, δηλαδη μετατοπιση σωματος στο εσωτερικο με το KTM LC4, ειχα τα ιδια αρνητικα αποτελεσματα...εκεινο προτιμουσε ορθιο κορμο στις κλισεις..με το που δοκιμαζα να βγαλω σωμα γινοταν ασαφες...

    Προφανως ειναι αμεσα σχετιζομενο με το συνολικο βαρος και το που αυτο συγκεντρωνεται, καθως και -φυσικα- με την θεση οδηγησης.

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Re: Re: Re: Θέση-σταση οδήγησης ΟΧΙ σε SS ή street μηχανές γενικότερα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ε, αυτό ρωτάω ρε παπ@ροβιτς. Τι ειναι καλύτερο για τέτοια μηχανάκια;




    ....

    Με κουράζεις.....

    Δλδ εσύ βλέπεις τον ευατό σου να φρενάρει στην εισοδο τις στροφής, να κατεβάζει 2 ταχύτητες, να πλασσάρεται και να γλυστράς με τον πισω τροχό έχοντας το τιμόνι κλειδωμένο ανάποδα; Με το Tiger....


    Για πες...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Θέση-σταση οδήγησης ΟΧΙ σε SS ή street μηχανές γενικότερα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    .............................

    ή όπως στην παρακάτω φωτό απο tiger review που είχα διαβάσει πριν από καιρό;

    Επειδη το εχω βαρεθει το θεμα με την παραπληροφορηση σ' αυτο το θεμα και τις διάφορες μ@λ@κισμενες φωτογραφιες που εχω δει εδω μεσα τωρα τελευταια, που δειχνουν μηχανες με ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΕΝΑ λαστιχα, ενω αυτο ΔΕΝ χρειαζεται...


    Η φωτογραφια ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ, μα ΕΝΤΕΛΩΣ λεμε, ΛΑΘΟΣ !!!


    Ο οποιοσδηποτε (λιγο σχετικος) μπορει να ξυσει μασπιεδες με 50χλμ αν το θελησει !!!

    Αυτο ΔΕΝ σημαινει οτι ειναι σωστο!

    ΟΛΕΣ οι μηχανες οδηγουνται με την ΙΔΙΑ (βασικη) αρχη στην ασφαλτο.

    Η μηχανη πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο ΟΡΘΙΑ !!!

    Τα φαγωμενα, στο πλάι, λαστιχα ειναι για επιδειξη στην καφετερεια!


    Μαγκας ειναι εκεινος που μπορει και παει γρηγοροτερα...
    1. ΜΕΣΑ στις γραμμες του δρομου,
    2. ΕΧΟΝΤΑΣ περιθωρια διορθωσεων και
    3. Ξοδευοντας οσο το δυνατον ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο το περιθωριο του ελαστικου του!


    ΑΥΤΑ ...

    ... ειπε ο και τραβηξε για την σπηλια του...







    Υ.Γ.: Δεν αναφερομαι σε 'σενα προσωπικα Ηλια, αλλα αφορμης δοθεισης... :smilea:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  9. #9
    Εγώ σε καμία περίπτωση δε μπορώ να στρίψω με το τρόπο της φωτογραφίας.

    Ο συγκεκριμένος τρόπος δε μου εμπνέει καθόλου εμπιστοσύνη.

    Χωρίς να ξέρω αν ο τρόπος μου είναι ο ενδεδειγμένος μέχρι και πριν λίγο καιρό έγερνα όλος μαζί με τη μηχανή, σε βαθμό που τέλειωνε το πίσω λάστιχο. (φοράμε τα ίδια ελαστικά)
    Δεν είχα νιώσει να κινδυνεύω ποτέ αλλά δε μπορώ να πω πως και με αυτό το τρόπο από την άλλη είχα τη δυνατότητα να μπαίνω με αρκετά χλμ. (συν μια ασάφεια που αισθανόμουν αν θες "εντός ορίων") παρόλο το πλάγιασμα.
    Στο χθεσινό μου ταξίδι στη διαδρομή του Γαλαξιδίου, μαζί με το πλάγιασμα της μοτοσικλέτας έβγαζα και το πόδι προς την εσωτερική πλευρά της στροφής και είδα τεράστια διαφορά στην αίσθηση ασφάλειας που μου μετέδιδε η μοτοσικλέτα συν πολύ περισσότερα χλμ στα μπασίματα.

    Παρατήρησα πως το πίσω ελαστικό έχει τελειώσει όλο (βρήκαν τα μαρσπιέ κανά πεντάρι φορές)ενώ το μπροστά θέλει σκάρτο μισό πόντο για να τελειώσει και αυτό.

    Αυτά.. ελπίζω να είμαι σε καλό δρόμο και όχι υποψήφιος τραυματίας..!!
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  10. #10

    Re: Re: Re: Re: Θέση-σταση οδήγησης ΟΧΙ σε SS ή street μηχανές γενικότερα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Με κουράζεις.....
    Δλδ εσύ βλέπεις τον ευατό σου να φρενάρει στην εισοδο τις στροφής, να κατεβάζει 2 ταχύτητες, να πλασσάρεται και να γλυστράς με τον πισω τροχό έχοντας το τιμόνι κλειδωμένο ανάποδα; Με το Tiger....
    Για πες...
    Άσε πως βλέπω εγω τον εαυτό μου...

    Ειδικά με το μπουρδέλο με τα 250 κιλά




    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Υ.Γ.: Δεν αναφερομαι σε 'σενα προσωπικα Ηλια, αλλα αφορμης δοθεισης... :smilea:
    ...αφορμής δοθείσης την πληρώνω εγώ

    Μα ακριβώς, ο σκοπός που έβαλα τη φωτό ήταν οτι κι εμένα με παραξένεψε εξίσου

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Re: Re: Re: Re: Re: Θέση-σταση οδήγησης ΟΧΙ σε SS ή street μηχανές γενικότερα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    .....

    Μα ακριβώς, ο σκοπός που έβαλα τη φωτό ήταν οτι κι εμένα με παραξένεψε εξίσου

    Μα καλά ρε χαμένε.... νομίζεις ότι όσοι γράφουν διάφορα ξέρουν τι τους γίνεται;

    Η φωτό που έβαλες είναι παράδειγμα προς αποφυγή.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Θέση-σταση οδήγησης ΟΧΙ σε SS ή street μηχανές γενικότερα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Μα καλά ρε χαμένε.... νομίζεις ότι όσοι γράφουν διάφορα ξέρουν τι τους γίνεται;

    Η φωτό που έβαλες είναι παράδειγμα προς αποφυγή.
    Θεωρητικά (πάντα) ξέρουν περισσότερα απο τον μέσο όρο (λέμε τώρα )

    τεσπά...

    να αφήσω τα μαρσπιε και να πάρω ξύστρες για τα γόνατα; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    Ρε captain στη φώτο αυτή μου θυμίζει πως ρίχνουν οι motocrosαδες το καθαρό στο λούκι για να στρίψουν.
    Μόνο το πόδι δεν έχει βγάλει και θα ήταν ίδιο. Αυτή η τεχνική είναι για να driftareis το πίσω λάστιχο για να πάρει πιο σωστά την στροφή.
    Δεν νομίζω οτι είναι το ιδανικό για την normal οδήγηση. Πιστεύω ο crs το λέει σωστά.
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  14. #14
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Το κυριότερο πρόβλημα με το στύλ οδήγησης στη φωτό, είναι οτι σπαταλάς άνευ λόγου περιθώριο κλίσης.
    Για παράδειγμα, μια στροφή που έτσι μπορείς να την πάρεις με 50 και να ξύσεις μαρσπιέ, άν την πάρεις με τον κορμό κάθετα στο επίπεδο της σέλας, θα χρειαστείς π.χ. 60.

    Ε και;

    Το θέμα είναι η ασφάλεια. Άν μπεις σε μια στροφή, αρχίζεις να ξύνεις, και αυτή σιγά σιγά κλείνει, θα χρειαστεί να ρίξεις το σώμα σου προς το εσωτερικό της στροφής, για να σε πάρει να πλαγιάσεις και άλλο (θα το σκεφτεί κάποιος εκείνη την ώρα, ή θα χεστεί πάνω του, και θα κλείσει το γκάζι.
    Ενω αν έχεις απο την αρχή το σώμα σου σωστά, αποφεύγεις και την μετακίνηση που θα ταράξει την σταθερότητα της μηχανής.

    Αυτά για οδήγηση σε άσφαλτο βέβαια, εξαιρώντας μικρές ταχύτητες, αναστροφές και τέτοια.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  15. #15
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Θέση-σταση οδήγησης ΟΧΙ σε SS ή street μηχανές γενικότερα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


    Η φωτό που έβαλες είναι παράδειγμα προς αποφυγή.
    + 100000

    Απλα ειναι η μοναδικη θεση οδηγησης ( σε οφφ μηχανακια) που μπορει να σου δωσει με "ασφαλεια" ηθελημενη απωλεια προσφησης η μπλοκαρισματος του πισω τροχου για διορθωση γραμμης μεσα στην φουρκετα , και φυσικα μιλαμε "μονο" για περιορισμενης προσφυσης τερραιν βαδιζοντας αρκετα γρηγορα σε αυτο .......

    Παρολο που στο εντουρο το 90 % του στριψηματος ειναι σε αυτο το στυλ με το χτχ στην ασφαλτο ( τις λιγες φορες που δοκιμασα να στριψω με αυτον τον τροπο) η ανασφαλεια μου ηταν τεραστια , κα σιγουρα δικαιολογημενη καθως σε γνωστες μου φουρκετες το μηχανακι ειχε την ταση να χανει την γραμμη του προς το εξωτερικο της φουρκετας χωρις να υπαρχουν δυνατοτητες διορθωσης ειτε λογω περιορισμενης ισχυος της μοτο ,ειτε γιατι μου πηγαινε τρεις και μια .......

    Νομιζω πως ειδικα για τα μεγαλα ον οφφ μηχανακια τα ειπε ο Χρηστος παρα πολυ σωστα....


Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί δεν πας από παπί σε ss..
    από epp1640 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2009, 14:07
  2. Πώς δένουμε πιό καλά αποσκευές σε Ss ?
    από MitsosNaked στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2008, 12:36
  3. Δικαβαλο σε ss.
    από ktm640lc4 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 08:48
  4. Mε πλαινες βαλιτσες σε ss με ποσα ταξιδευεις;;
    από ktm640lc4 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2007, 05:44
  5. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2005, 09:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF