Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Σκύψημο σε cbr f '00

  1. #1

    Σκύψημο σε cbr f '00

    Ρε guyz έχω 2 μέρες στην κατοχή μου ενα cbr 600f μοντέλο 2000. Να πω πως είναι το πρώτο μου ss. Αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που εχουν το ίδιο μοντέλο είναι σχετικά με το ψαρωμα πίσω από τη ζελατίνα. Δε μπορώ να μπώ πισω απο τη ζελατίνα και γενικά κάθομαι λίγο πιο πάνω βλέποντας πάλι πάνω από τη ζελατίνα. Βεβαια λογω αεροδυναμικής δε τρωω πολύ αέρα αλλά και πάλι δεν είναι το ιδανικο. Είναι έτσι το μοντελο ( να βάλω δηλαδή καμια μεγαλύτερη ζελατίνα) ή φταίω εγω κατα κάποιο τρόπο. σσ. ο σωματοτυπός μου ειναι κανονικός.

    Γενικά πιστεύετε οτί είναι καλη για πρώτη μηχανή για να μαθω να στρίβω κλπ?... Αργότερα δηλ θα μπορω να μπώ στην πίστα?
    ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.

  2. #2

    Re: Σκύψημο σε cbr f '00

    Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
    Αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που εχουν το ίδιο μοντέλο είναι σχετικά με το ψαρωμα πίσω από τη ζελατίνα. Δε μπορώ να μπώ πισω απο τη ζελατίνα και γενικά κάθομαι λίγο πιο πάνω βλέποντας πάλι πάνω από τη ζελατίνα.

    Γενικά πιστεύετε οτί είναι καλη για πρώτη μηχανή για να μαθω να στρίβω κλπ?... Αργότερα δηλ θα μπορω να μπώ στην πίστα?
    Το CBRF είναι άψογο για 1ο μηχανάκι και ότι πρέπει για αρχάριο. Όταν λές ψάρωμα τι εννοείς; Σε κανένα μηχανάκι δεν κρύβεσαι πίσω απ΄την ζελατίνα αν δεν σκύψεις. (εξαιρούνται κάτι BMW και μεγάλα on-off )
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    Αυτό εννοώ!... Δε μπορω να μπω οσο και να σκύψω, όσο πίσω και αν κάτσω...

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
    Αυτό εννοώ!... Δε μπορω να μπω οσο και να σκύψω, όσο πίσω και αν κάτσω...


    δλδ αμα "ξαπλωσεις" πάνω στο ντεπόζιτο δεν βρίσκεσαι πίσω απο τη ζελατίνα??

  5. #5
    Μαλακία ε? Βασικά αν σκύψω τόσο πολύ δε θα μπορω να σηκωσω το κεφάλι μου να δω τον δρομο. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις... ξερω γω ρε παιδια παιζει να κανω εγω μαλ@κια......

  6. #6
    Παιδιά το εψαξα το θέμα και είναι θέμα μηχανης. Το 600F με την εννοιαία σέλα τεινει προς touring φαση και το στήσημό της είναι διαφορετικό απ τις υπολοιπες ss. Για παράδηγμα τα κλιπόν είναι πανω απτην ανάρτηση τοποθετημένα. Αυτό που μόλις είπα ελπίζω να έγινε κατανοητό δε ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα. Παντως ισχυει.

    Βασικά με ξενέρωσε πολύ το σκηνικό αυτό, δε το ήξερα και τωρα νιώθω πως είμαι με μπασταρδεμένη μηχανη.

  7. #7
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    Καλημερα

    να μη σε ξενερωνει καθολου η μηχανη.

    Το F ειναι μια αψογη πρωτη μηχανη για να μαθεις πολλα πραγματα με ασφαλεια
    Για παρα πολλους ειναι κ η μοναδικη μηχανη αφου μενουν σε αυτη

    Απο οτι καταλαβαινω εχεις στο μυαλο σου πιο ''πολεμικα'' μοντελα, στα οποια θα κυνηγας δεκατα κρυμμενος πισω απο τη ζελατινα. Ο αερας οπως ειπε κ εσυ δεν ειναι τετοιος που να σε εμποδιζει. Ψυχολογικο ειναι το θεμα

    Συμφωνοι ειναι πιο touring η μηχανη απο τα rr, ΑΛΛΑ.. λες οτι ειναι η πρωτη σου μηχανη

    να την κρατησεις κ να τη μαθεις
    Ειναι μηχανακι που συγχωρει κ σε αφηνει να μαθεις στο δρομο, οχι απο τις πτωσεις σου. Αντιδρα πολυ γλυκα στο δρομο ενω δεν εχει ξεσπασματα που θα τρομαξουν τον καινουργιο στην κατηγορια


    Αν τωρα ηθελες να παρεις SS κ πηρες το το F, τοτε σορυ αλλα εκανες λαθος επιλογη.

    Προσωπικη αποψη: ειτε απο λαθος ειτε συνειδητα, εκανες μια πολυ καλη επιλογη. Να την χαρεις γιατι οταν πας σε πιο πολεμικο καποια στιγμη θα σου λειψει το F


  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TATAR
    Εγγραφή
    30/03/2006
    Μηνύματα
    149
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
    Καλημερα


    Το F ειναι μια αψογη πρωτη μηχανη για να μαθεις πολλα πραγματα με ασφαλεια
    Για παρα πολλους ειναι κ η μοναδικη μηχανη αφου μενουν σε αυτη

    ........
    Ειναι μηχανακι που συγχωρει κ σε αφηνει να μαθεις στο δρομο, οχι απο τις πτωσεις σου. Αντιδρα πολυ γλυκα στο δρομο ενω δεν εχει ξεσπασματα που θα τρομαξουν τον καινουργιο στην κατηγορια


    .....

    +1000
    Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΥΓΝΩΜΟΝΟΥΣΑ....
    ΔΕΝ ΛΕΣ ΑΡΧΗΓΕ ΟΤΙ ΦΥΣΗΞΕ ΑΕΡΑΚΙ, ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΤΟ ΚΥΜΑ....
    TATAR

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
    Μαλακία ε? Βασικά αν σκύψω τόσο πολύ δε θα μπορω να σηκωσω το κεφάλι μου να δω τον δρομο. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις... ξερω γω ρε παιδια παιζει να κανω εγω μαλ@κια......
    και πάλι δεν μπορω να το καταλάβω
    το μηχανάκι αυτό το είχα 3 χρόνια. Ειμαι 1,75, 70 κιλά... μια χαρά κρυβόμουν πίσω απο τη ζελατίνα και έβλεπα και το δρόμο...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
    .....
    +1000

  10. #10
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824

    Re: Σκύψημο σε cbr f '00

    Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
    Ρε guyz έχω 2 μέρες στην κατοχή μου ενα cbr 600f μοντέλο 2000. Να πω πως είναι το πρώτο μου ss. Αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που εχουν το ίδιο μοντέλο είναι σχετικά με το ψαρωμα πίσω από τη ζελατίνα. Δε μπορώ να μπώ πισω απο τη ζελατίνα και γενικά κάθομαι λίγο πιο πάνω βλέποντας πάλι πάνω από τη ζελατίνα. Βεβαια λογω αεροδυναμικής δε τρωω πολύ αέρα αλλά και πάλι δεν είναι το ιδανικο. Είναι έτσι το μοντελο ( να βάλω δηλαδή καμια μεγαλύτερη ζελατίνα) ή φταίω εγω κατα κάποιο τρόπο. σσ. ο σωματοτυπός μου ειναι κανονικός.

    Γενικά πιστεύετε οτί είναι καλη για πρώτη μηχανή για να μαθω να στρίβω κλπ?... Αργότερα δηλ θα μπορω να μπώ στην πίστα?
    Αν θες καλύτερη προστασία από τον αέρα, να αλλάξεις ζελατίνα....π.χ-->http://www.zerogravity-racing.com/sp...sptbks/403.htm

    Για πίστα κλπ,κλπ δεν θα έχεις πρόβλημα.

    Ναι, θα μάθεις να στρίβεις...Το μηχανάκι έιναι ότι πρέπει...
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  11. #11
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
    Παιδιά το εψαξα το θέμα και είναι θέμα μηχανης. Το 600F με την εννοιαία σέλα τεινει προς touring φαση και το στήσημό της είναι διαφορετικό απ τις υπολοιπες ss. Για παράδηγμα τα κλιπόν είναι πανω απτην ανάρτηση τοποθετημένα. Αυτό που μόλις είπα ελπίζω να έγινε κατανοητό δε ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα. Παντως ισχυει.

    Βασικά με ξενέρωσε πολύ το σκηνικό αυτό, δε το ήξερα και τωρα νιώθω πως είμαι με μπασταρδεμένη μηχανη.

    δεν ειναι καθολου μπασταρδεμενη η μηχανη...μαλλον εσυ πρωτα την πηρες κ μετα εψαξες να δεις τι μοτο ειναι...κ αυτο ειναι το λαθος σου...

    η μοτο ειναι μια χαρα...ειναι ενα σπορ 600, με τουρισταδικα χαρακτηριστικα..

    θα σε παει γρηγορα..ανετα..κ σενα κ τον συνεπιβατη κ τα μπαγκαζια σου..

    τωρα..αν θες να μοστραρεις κ να λες εχω ss μουρατο...αλλαξε την..αν θες παλι πιο πολυ γκαζι κ εισαι αρκετα εμπειρος παλι αλλαξε την...

    αν θες ενα καλο μοτο που να συνδυαζει καλο γκαζι στα 600 κ ανεση στα ταξιδια..κρατα την...

    αα ..κ δεν χρειαζεται να ξαπλωσεις για να μην εχεις αερα...

    απλα μετα τα 150 ..με ενα ελαφρυ σκυψιμο εισαι οκ..ειμαι 1.80 κατι..

    (ακου μπασταρδεμενη μηχανη..)

    καλο ειναι να ξερουμε τι θελουμε, να το εντοπιζουμε..κ μετα να το αγοραζουμε..

  12. #12
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
    Παιδιά το εψαξα το θέμα και είναι θέμα μηχανης. Το 600F με την εννοιαία σέλα τεινει προς touring φαση και το στήσημό της είναι διαφορετικό απ τις υπολοιπες ss. Για παράδηγμα τα κλιπόν είναι πανω απτην ανάρτηση τοποθετημένα. Αυτό που μόλις είπα ελπίζω να έγινε κατανοητό δε ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα. Παντως ισχυει.

    Βασικά με ξενέρωσε πολύ το σκηνικό αυτό, δε το ήξερα και τωρα νιώθω πως είμαι με μπασταρδεμένη μηχανη.
    Συγνώμη ρε φίλος αλλά πρώτα πήρες το μηχανάκι και μετά το ψάχνεις το πράγμα ??? Πάλι καλά γιατί καλό πράμα ψώνισες Με το F μπορεί να μην έχεις τις κορυφαίες επιδόσεις και την σπορ θέση οδήγησης αλλά αν είσαι φευγάτος και γουστάρεις μακρινές βόλτες και ταξίδια έκανες διάνα .Αν την πήρες για να κάνεις καγκουρίες και να την αράζεις στην πόρτα της καφετερίας , δεν θα έχεις πρόβλημα τουλάχιστον προβλήμα να την ξεφορτωθείς καθώς αν δεν κάνω λάθος είναι από τα μηχανάκια που έχουν ζήτηση σαν μεταχειρισμένα .

    Κάλες βόλτες

    Modenas Kriss 125

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της spec
    Εγγραφή
    09/06/2005
    Μηνύματα
    8
    Εγώ το έχω σχεδόν 2 χρόνια και δεν μπορώ να πώ ότι με έχει προβληματίσει στο θέμα αυτό. Το έχω πάει 220+ στο κοντέρ και χώθηκα άνετα πίσω από τη ζελατίνα (1.71 ύψος). Μάλιστα μια φορά για αρκετά χιλιόμετρα είχα και αρκετά μποφόρ αέρα στη μούρη και δεν είχα πρόβλημα με 170+ (εκτός από πλάγιους ανέμους).

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Συγνώμη ρε φίλος αλλά πρώτα πήρες το μηχανάκι και μετά το ψάχνεις το πράγμα ??? Πάλι καλά γιατί καλό πράμα ψώνισες Με το F μπορεί να μην έχεις τις κορυφαίες επιδόσεις και την σπορ θέση οδήγησης αλλά αν είσαι φευγάτος και γουστάρεις μακρινές βόλτες και ταξίδια έκανες διάνα .Αν την πήρες για να κάνεις καγκουρίες και να την αράζεις στην πόρτα της καφετερίας , δεν θα έχεις πρόβλημα τουλάχιστον προβλήμα να την ξεφορτωθείς καθώς αν δεν κάνω λάθος είναι από τα μηχανάκια που έχουν ζήτηση σαν μεταχειρισμένα .

    Κάλες βόλτες

    Θα συμφωνήσω με τον Anritsu... και παρεπιπτόντως θα ήθελα να μάθω τι τιμές περίπου πάει μεταχειρισμένο στην Ελλάδα. Μένω Κύπρο και σκοπεύω να επιστρέψω Ελλάδα, οπότε να δω αν συμφέρει να την φέρω μαζί

  14. #14
    Ok Παιδιά... εχετε δίκιο!! Πρωτα πήρα τη μηχανη και μετα το έψαξα!
    Ένα χρόνο έψαχνα να βρω τι ζηταω το οποίο να συμβαδίζει με τα οικονομικά μου... Για να καταλάβεις πάντα ήθελα ss αλλά πάντα δεν έιχα τόσα λεφτά και σκευτόμουν να συμβιβαστω με κάποιο γυμνό στην αρχή αλλά πάλι δε με γέμιζε... Έιχα απογοητευτει μέχρι που βρήκα αυτή τη μηχανη απο ένα φίλο ο οποίος μου την έδεινε 3500€ με καινούρια λάστιχα και συναγερμο και δε το σκευτικά καθόλου!
    Δε το έχω μετανιώσει καθολου, η μηχανή είναί τέλεια!

    Πάντως να σκύψω τόσο πολυ για να δω κάτω από τη σέλα δε γινεται!!!!! Την Κυριακή πήγα ταξιδάκι μέχρι τη Λειβαδιά και σε ένα κομμάτι έπιασα 250 και ούτε τότε ήμουν κάτω από τη ζελατίνα (έχω ύψος 1.77). Ομως, ένταξει, δεν ειναι τοσο προβλημα αφού λογο αεροδυναμικής φεύγει ο αέρας!

    Να την χαρεις γιατι οταν πας σε πιο πολεμικο καποια στιγμη θα σου λειψει το F
    Γιατί το λές αυτο? Τόσο αβολα είναι τα ss? Πάντως η φίλη μου ακόμα γκρινιάζει που έδωσα το παπι!!!!!!!!!!!!

    Έχει καποιος να προτείνει κανένα καλο συνεργειο στην Αθήνα???

  15. #15
    Δεν καταλαβαινω γιατι δεν αλλαζεις την ζελατινα σου??
    Τωρα κατα το ποσο ειναι καλο το μηχανακι τι να πω ( best seler ).
    Εγω που εχω το 2001 μπαινω και σε πιστα με αυτο και σε εθνικη παω 220-240 χωρις να κουραζομαι.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ManitaΡΙΑ ΣΕ Cbr 600f
    από dankannn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2005, 21:00
  2. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2005, 13:13
  3. ΣΧαρα Σε Cbr 600f4 Toy 99
    από GEORGE RS στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 09:49
  4. Τρελλό γατί σε CBR!
    από milaber στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2004, 09:04
  5. Shumitomo δαγκάνες σε cbr 600 f3
    από banditgr στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2004, 12:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF