Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: C.S.S 1st Level 13/10/2007

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/10/2007
    Μηνύματα
    3

    C.S.S 1st Level 13/10/2007

    ..η ώρα 05:30...και το ξυπνητήρι άρχισε να με προσκαλέι να σηκωθό γιατί σήμερα ήταν η μέρα που περίμενα πολύ καιρό.
    Σήμερα θα πήγαινα επιτέλους να παρακολουθήσω το C.S.S 1st Level στα Μέγαρα.
    Το ραντεβού με τα άλλα μέλη της παρέας από το TDM club βρεθήκαμε στα διόδια και από εκέι σε λίγο μπαίναμε στην πίστα των μεγάρων καθώς το ρολόι έδειχνε 07:12....
    Γύρω γύρω χαμός από οδηγούς άλλους νέους άλλους μεγαλύτερης ηλικίας ,πράγμα που μου άρεσε αρκετά θα έλεγα.
    Η έκθεση μηχανών θα έλεγα ότι ηταν απίστευτη...όλ ες οι μάρκες όλοι οι τύποι σε όλα τα χρώματα..
    Στην είσοδο μας έγινε ό έλεγχος ταυτότητας και έτσι μας τακτοποίησαν στις ομάδες που είμασταν...
    Εγώ καθώς και οι φίλοι μου βρεθήκαμε στην άσπρη ομάδα..
    Αφού παρκάραμε κατευθυνθήκαμε αμέσως στον έλεγχο από την γραματεία...ωσ τόσο στον προαύλιο χώρο γινόταν πανικός από τον οργασμό εργασειών που λάμβανε χώρα ακριβώς έξω από το κεντρικό χώρο . Εκείνη την ώρα ο ήλιος άρχιζε να φωτίζει τον καταγάλανο ουρανό και να φωτίζει και την πίο λαμπρή μέρα της μοτοσυκλετιστι κής μου ζωής.....
    Ανέβηκα με άγχος τα σκαλία της μεγάλης αίθουσας και περνωντας μπροστά από άλλους βρέθηκα μπροστά στην γραματεία και εκεί βρέθηκα για 1η φορά μπροστά στην κυρία Ιωάννα,επιτέλους είδα από κοντά την σιδηρά κυρία!!
    Εκεί μας έδωσαν 2 δηλώσεις (1 στα ελληνικά και 1 στα αγγλικά) και στηλό για να τις συμπληρώσουμε.
    Αφού συμπλήρωσα τις δηλώσεις ξανά κατευθήνθηκα και πάλι στα κορίτσια και εκεί αφού παρέδωσα τις δηλώσεις με εγγράψαν σαν παρών και μου παραδώσαν :
    1:Το φυλάδιο της ύλης του σεμιναρίου
    2:κουπόνι γεύματος
    3:απόδειξη για το σεμινάριο
    4:εκπτωτικό κουπόνι γνωστής εταιρίας
    Κατόπιν μου παράδωσαν το νούμερο μου (15) και με έστειλαν να πάω για έλεγχο εξοπλισμού αναβάτη
    ωστόσο
    επειδή δεν είχα φόρμα και είχα παραγγείλει αφού πλήρωσα μου έδωσαν μια δήλωση προκειμένου να την παραλάβω από το αντίστοιχο van.
    Αφού πέρασα από τον έλεγχο μου κόλησαν ταινία άσπρου χρώματος στην μπότα πράγμα που σημαίνει ότι μπορώ να μπώ στην πίστα.
    κατόπιν πήγα στο van και παρέλαβα την φόρμα που είχα παραγγείλη.
    Κατόπιν και αφού προηγουμένως ντύθηκα μας φωναξαν να μπούμε για την εισαγωγή του σεμιναρίου....
    παρεπιπτώντος. ...στην κυριολεξία δεν παίρνεις ανάσα!!!
    Αφού μπήκαν στην αίθουσα όλοι οι οδηγοί ,εκεί για 1η φορά γνωρίσαμε τα μέλοι της ομάδας του σεμιναρίου.
    Εκπαιδευτές,τα κορίτσια της γραμματείας,ο αρχιεκπαιδευτή ς(Θανάσης) κ.α
    Αφού έγινε η εισαγωγή κατόπιν έγινε ενημέρωση για τους κανόνες ασφαλείας και τον κανονισμό πίστας και σημασία των σημαιέων.
    κατόπιν αφού στην αίθουσα έμεινε μόνο η ομάδα μου (Ασπρη)
    ξεκίνησε το 1ο μάθημα.
    Το 1ο μάθημα ονομάζετε "'Ελεγχος του γκαζιού" Throttle Control.
    Εδώ βασικό μέλημα του αναβάτη κατά τη διάρκεια της στροφής είναι το σωστό άνοιγμα του γκαζιού ,η πιο συχνή κίνηση κατά την οδήγηση μοτοσυκλέτας.
    Αφού μας έγινε η θεωρία από εκεί πήγαμε κατευθείαν πίστα.
    Φτάνοντας στην μηχανή,διαπίστωσα ότι κάποιος μου είχε κολήσει τους καθρέφτες με χαρτοταινεία καθώς επίσης και το ταχύμετρο.Τέλο ς ένα αυτοκόλητο στο μπροστινό φτερό ,είναι απόδειξη ότι η μηχανή πέρασε τεχνικό έλεγχο
    Αφού μπήκαμε σε 2 σειρές ...στην είσοδο της πίστας,ήρθαν οι εκπαιδευτές και γνωριστήκαμε κατ'ιδιαν.
    Σε μένα ήρθε ο 2μέτρος Διονύσης...
    1 παλικάρι όλα τα λεφτά!!!!!
    Αφού μας έγινε και πάλι έλεγχος και μας δόθηκαν οδηγίες μπήκαμε για 1η φορά στην πίστα.,.........
    κ@#$%%^^......παιδία....1η φορά ένιωσα τόσα συναισθήματα μαζεμένα ...απίστευτο.. .απίθανο...κατ απληκτικό....μ οναδικό....
    αφού έγιναν οι 2 αναγνωριστικοί γύροι....ξαναβ γήκαμε και ξαναμπ'ηκαμε για το πρακτικό μέρος της άσκησης...
    Η όλη προσπάθεια είναι να καταφέρεις να προσπαθείς με 4η ταχύτητα χωρίς φρένο και με χαμηλή ταχύτητα να μάθεις να κοντρολάρεις την ταχύτητα σου στην στροφή και ταυτόχρονα να επιταχύνεις στην έξοδο(αυτό βέβαια αργότερα αλλάζει).
    κατά την διάρκεια της άσκησης ό εκπαιδευτής πολλές φορές βοηθάι τον εκπαιδευόμενο και επίσης μπορεί να τον βγάλει εκτός πίστας για να του υποδείξη τη ακριβώς πρέπει να κάνει...
    Πάντως 1 έχω να πώ..εδώ....η όλη διαδικασία είναι απίστευτη και αυτό διότι ο εκπαιδευόμενος αφενός έρχετε άμεσα σε πρακτική εξάσκηση και αφετέρου οι εκπαιδευτές είναι απίστευτο κατανοητοί ,πράγμα που εμένα με κατέπληξε.
    Αφού βγήκε η καρώ σημαία βγήκαμε εκτός πίστας για το 1ο διάλειμα.
    Εδώ να πώ ότι τα πρακτικά μαθήματα είναι 20λεπτα τα πρακτικά 20λεπτα και το διάλειμα και αυτο περίπου 20 λεπτά.
    Αφού βγηκα από την πίστα πήγα κατευθείαν σε άσκησ εκτός πίστας η οποία ονομάζεται "Steering Drill" (άσκηση ελιγμών) στην ουσία καλείσε να καταλάβεις το γυροσκοπικό φαινόμενο.(Οποσδήποτε μην το χάσετε)
    Αφού πήρα ανάσα....επιτέ λους ήπια το 1 καφεδάκο.
    Εδώ να πώ ότι υπάρχει στυμένη τέντα με αναψυκτήριο και φρούτα με γλυκάκια .
    Παρακαλώωωωωωω ωωωω η άσπρη ομάδα για θεωρία να περάσει αμέσως μέσααααααααααα αα ξαφνικά ακούστηκε.....
    Αφού μπήκαμε στην αίθουσα ξεκίνησε το 2ο μάθημα που ονομάζεται "Σημεία εισόδου" Turn points.
    Κάθε στροφή έχει το κατάλληλο σημείο εισόδου.Εκεί μέσω της άσκησης υπάρχουν σημειομένα τα σωστά σημεία εισόδου.Ωστόσο σκοπός είναι η κατανόηση της σημασέιας του σωστού σημείου εισόδου στην στροφή.
    η άσκηση πραγματοποιήτα ι με 2 ταχύτητες και όχι φρενα.
    ξανά έξω ξανά πίστα....
    τώρα είσαι εσύ και ο μεγάλος κίτρινός σταυρός.....

    με το που τον βλεπεις....αρχ ίζει αμέσως να στρίβεις και στα καπάκια σταδιακό άνοιγμα γκαζιού (δλδ η άσκηση απαιτεί και τις ενέργειες της προηγούμενης για να είναι επιτυχής).

    Σε περίπτωση που δεν το κάνεις καλά..επεμβαίν ει ο εκπάιδευτής και σου δείχνει ακριβώς το σωστό σημείο εισόδου με το αριστερό χέρι του.

    Πάντως...εδώ μπορώ να πώ ότι μόλις σε 2 μαθήματα ήδη είχα καταλάβει πόσο λάθος έστριβα τώσο καιρό....και όποιος παρακολουθήσει τα σεμινάρια θα με καταλάβει.
    Ξανά καρό σημαία ξανά έξω και επιτέλους το 1ο ουσιαστικό διάλειμα.

    εδώ να επισημάνω ότι αφού βγής από την πίστα πήγαινε αμέσως στον εκπαιδευτή και μίλα μαζί του για τα πάντα σε σχέση με την άσκηση .Θα σε ακούσει με υπομονή και θα σου απαντήση σε όλα!!!
    Διονύση εισαι μεγάλος!!!!

    μεσσσααααααααα ααααααααααα η άσπρη ομάδαααααααααα αααααααααααααα αααααααααααααα αααααααααααααα α

    ξανά μέσα..ξανά θανάσης στον πίνακα....
    3η Ασκηση "Γρ'ηγορη αλλαγή κλίσης" Quick turning

    Το μάθημα είναι να καταλάβεις πώς να αλλάζεις κλίση στην είσοδο της στροφής πολύ γρήγορα.
    ακριβώς δλδ η ίδια άσκηση με την προηγούμενη απλά με πίο ένταση κατά την διάρκεια αλλαγής κλίσης.

    ξανά πίστα και εκεί 1 θα πώ......

    κ&^%^%&%&^.........ΔΛΔ......ΜΙΛΑΜΕ.....ΓΙΑ ΠΟΛΥ Κ*&^*&)(*

    και αυτό γιατί...απλά έχεις πλέον καταλάβει
    1:που αρχίζεις να στρίβεις
    2:να κοντρολαρεις το γκαζι
    3:να αλλάζεις την κλίση πολύ γρήγορα


    αφού βγήκαμε από την πίστα.,....πλεόν ήταν πραγματικό διάλειμα και ώρα για λίγο φαγητό.

    Εκεί και αφού πας με το κουπόνι...σου δείνουν 1 club και μια σαλάτα. (αρκετά χορταστικό και επιπλεόν ελαφρύ για αποφυγή υπνηλίας.... )

    μεσσσσσσσσσσσσ σσσσσσσσαααααα αααααααααααααα αααααααααααααα α η ασπρη ομαδα λεμεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεε

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/10/2007
    Μηνύματα
    3
    4η άσκηση "Επίδραση του αναβάτη" Rider input
    Η άσκηση προσπαθεί να σε κάνει να καταλάβεις ότι στην ουσία πρέπει να είσαι χαλαρός και να μην είσαι σφιγμένος. Στην ουσία δλδ το να πείσεις τη μοτοσυκλέτα σου να εναρμονιστεί μαζί σου είναι αποκλειστικά θέμα τεχνικής και όχι πανάκριβων ανατρτήσεων... .και όποιος το κατάλαβε το κατάλαβε!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ξανά πίστα ...και εκεί πραγματικά.... κατάλαβα γιατί υπάρχουν στιγμές που πονάνε άδικα τα χέρια...και εξηγούμαι

    1: οι πήχες των χερίων πρέπει να είναι παράλληλοι με την άσφαλτο.
    2:τα χέρια θα πρέπει να είναι εντελώς χαλαρά για να μην κουράζοντε
    3:Θα πρέπει τα δάχτυλα των ποδίων να ακουμπάνε στα ποδοστήρια και όχι το κουτουπιε
    4:ΠΟΤΕ μην πατάτε με την καμάρα του ποδιού γιατί πλέον ότι είναι επικίνδυνο είναι και κουραστικό.
    5:Οι μηροί να είναι σφιγμένοι στο τεπόζιτο (τώσο που να νόμίζετε ότι θα το βουλίαξετε)
    6:οι αστράγαλοι να είναι κολητά στον σκελετό

    Κάνοντας αυτό στην ουσία απελευθερώνις την όποια ενέργεια ασκείς αντίθετα στο τιμόνι και εξηγούμαι :
    ¨οταν είσαι σφιγμένος και θές π.χ να στρίψεις δεξιά ενδεχωμένος να ασκείς και αντίθετη ή ακόμα δεν ασκείς την κατάληλη πίεση στο σντίθετο χέρι με αποτέλεσμα να μην έχεις το αποτέλεσμα που θές.
    Π.Χ
    θές να αποφύγεις 1 εμπόδιο αλλά από το σφίξιμο τα χέρια δεν υπακόουν η ακόμα κάνουν το αντίθετο από αυτό που θές.
    άρα?
    χαλαρά παλικάρια με τα χέρια....

    Ξανά έξω και ξανά μικρό διάλειμα και ξανά μπλα μπλα με τον Διονύση...
    Και ξανά

    ασπρηηηηηηηηηη ηηηηηηηηηηηηηη ηηη ομαδαααααααααα αααα μέσσσσσσσσσσσσ σααααααααααααα αααααααααααααα α

    5η άσκηση "Στροφή σε δυο φάσεις" Two step turning
    Η άσκηση αυτή είναι εισαγωγική στις οπτικές τεχνικές του Level 2.
    Τι ζητάει στην ουσία η άσκηση?
    Πρίν φτάσεις στο σωστό σημείο για να στριψεις κοιτάς όλη την στροφή που θές να μπείς.
    εδώ 1 tip που μου έμαθε ο διονύσης είναι ότι κοιτάω στην κυριολεξία όλη την καμπή με το κεφάλι όλο μέσα .
    Π.Χ

    θές να πάς δεξιά....φτάνε ις περίπου 2sec πριν το σταυρό ..Γυρνάς κορμό και το κεφάλι γυρναί όλο μέσα στην στροφή...και κοιτάι αυτήν διότι στην ουσία αυτός είναι και ό στόχος...δλδ να στρίψεις αυτήν την στροφή.

    έως τώρα μάθαμε....

    1:Να κοντρολάρουμε το γκάζι
    2:Το σωστό σημείο κλίσης/εισόδου
    3:Να αλλάζουμε γρήγορα κλίση
    4:να είμαστε χαλαροί
    5:Να βλέπουμε τον στόχο .

    Θα ήθελα να πώ...ότι έως και χτες στις 16:30 ένιωθα @@@ οδηγός και χεράτος από χτές μετά της 16:30...νίωθο...ό τι ήμουν τυφλός που βρήκα το φώς μου.

    Αφού έγινε η τελετή λήξης..που παρεπιπτώντος είχε και μερικές ιδιαιτερότητες όπως
    1: Και οι 3 ομάδες ήταν 1st Level
    2:Η 1η φορά που ήταν μόνο άντρες
    3:Η 1η φορά που δεν υπήρχε άγγλος παρατηρητής άρα ήταν μόνο Ελληνες....αυτ ό και μόνο κάτι λέει...για το ελληνικό C.S.S.

    χειροκροτήσαμε τους 3 που είχαν την καλύτερη βελτίωση (μπράβο παιδία...)
    μας δώσανε τα certficates του σεμιναρίου και αφού αρκετοί δώσαμε το επανειδήν στο 2level...σιγά σιγά....πήρα το δρόμο της επιστροφής γεμάτος...θαυμ ασμό,ενθουσιασμό για μένα και για όλους...

    Εδώ να πω μερικά tips
    Όποιος πάει καλό είναι να πάρει μερικά πράγματα χρήσιμα όπως
    1:Πετσέτα προσώπου
    2:Κάλτσες
    3:2α γάντια
    4:2 φανέλες ή T-shirt
    5:Εσωτερικό εσώρουχο λικρα για να μην κολάει η φόδρα της δερμάτινης φόρμας.

    τα παραπάνω δεν είναι απαραίτητα αν δεν ιδρώνετε

    θα ήθελα κλείνοντας να ευχαριστήσω
    To TDM club
    Το 0-300
    Τον Θανάση
    Την κυρία Ιωάννα

    και τον μεγάλο ψηλό αξύριστο εκπαιδευτή τον Διονύση
    που μου χάρισαν την πιο γ&^*& μέρα της μοτοσυκλετιστι κής μου ζωής....
    ναστε όλοι καλά

    gb1000

  3. #3
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.878
    Sticky.

    Φιλε να εισαι καλα και μπραβο σου που αφιερωσες χρονο να τα γραψεις τοσο μαζεμενα και ωραια.

    Πολυ χρησιμο για ολους .




  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661

Παρόμοια θέματα

  1. Την "πέφτουμε" στο Βαγγέλη... (13/10)
    από McGyver στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 243
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2007, 20:15
  2. Συρος 5-15 10/2007
    από soundstorm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2007, 11:47
  3. ΠΡΟΣΟΧΗ!ΤΑ γκρουπ της εκδρομης 13/05/2007
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 22:24
  4. ΠΡΟΣΟΧΗ!ΤΑ γκρουπ της εκδρομης 13/05/2007 (κουβεντουλα)
    από Gandalf dr685sm στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2007, 18:57
  5. 13/10/05 καλημερες απο Ταριφα
    από sotpag στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 19:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF