Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Νέο Caberg Justissimo GT

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480

    Νέο Caberg Justissimo GT

    Είδα σήμερα τη διαφήμιση του εν λόγω κράνους στο οπισθόφυλλο του 0300.

    http://www.caberg-helm.com/home.aspx...ibili&xP=&xPC=

    Προφανώς αποτελεί εξέλιξη του γνωστού Justissimo, αφού η τιμή και τα χαρακτηριστικά είναι παραπλήσια.

    http://www.motomarket.gr/pindex.php?...duct.xml&id=22

    Με βλέπω να καταλήγω σε ανοιγόμενο κράνος, αφού κανένα από τα full face που έχω δοκιμάσει δεν μπαινοβγαίνει εύκολα με γυαλιά

    Μάλιστα το Justissimo που είχα δοκιμάσει πρόσφατα μου "καθόταν" καλύτερα στο κεφάλι από το Nolan N 102 και ένα καινούριο KBC που είδα προχθές στο Warmup. Πιθανόν λόγω... συγγένειας με το Downtown που έχω ακόμα. Καλύτερη ποιότητα υφάσματος επίσης. Με ενδιαφέρει να διαθέτει και φιμέ ζελατίνα γιατί δε με βολεύουν γυαλιά ηλίου.

    Κυριότεροι προβληματισμοί:

    - Το βάρος (λογικά θα είναι γύρω στα 1,7kg)
    - H ασφάλεια που προσφέρει ένα ανοιγόμενο κράνος σε σχέση με ένα full face στα ίδια λεφτά
    - Η ποιότητα των Caberg που έχει αμφισβητηθεί από αρκετούς ομοτράπεζους. Το thermoplastic είναι εφάμιλης ποιότητας υλικό με kevlar, polycarbon κ.α.;

    Αν το έχει δει κάποιος από κοντά θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη η άποψή του.

    ΥΓ: Αυτό το "homologated as full face helmet" τι στο διάολο θε να πει;

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Απαντώ στον... ευατό μου, αφού μέχρι τώρα προφανώς κανείς δεν αγόρασε ή ενδιαφερθηκε για το εν λόγω κράνος.

    Το είδα το μεσημέρι στο MOTOMARKET που είναι και αντιπρόσωπος. Εντυπώσεις καλές συνολικά.

    + Καλή εφαρμογή
    + Καλή ποιότητα εσωτερικού υφάσματος
    + Πρακτική φιμέ ζελατίνα που ανεβοκατεβαίνει ανεξάρτητα από τη διαφανή (επιτέλους), δηλαδή μπορείς να έχεις τη φιμέ κατεβασμένη και τη διαβανή ανεβασμένη και αντίστροφα.
    + Πρακτικό κούμπωμα με λουράκι
    + Τιμή λογική (€ 245 μονόχρωμο και € 265 με γραφικά)
    + Το σαγόνι είναι αφαιρούμενο αν θες να το μετατρέψεις σε jet και παίρνει και σύστημα ενδοεπικοινωνίας (extra).

    - Δεν είναι... full face
    - Βαρύ όπως όλα τα ανοιγόμενα (~ 1,7 kg)

    Μάλλον θα το πάρω από φθινόπωρο, να υποχωρήσουν οι ζέστες και μήπως το βρω κάπου και σε καλύτερη τιμή.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Τελικά το πήρα, € 208 (15% έκπτωση) από το μαγαζί που είχα πάρει και το μηχανάκι.

    Πρώτες - θετικές - εντυπώσεις:

    Ζεστό, στιβαρό, λειτουργικές ζελατίνες.

    Διαπιστώνω όμως και ένα σοβαρό μειονεκτημα: ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΗ ΟΡΑΣΗ!

    Είναι αισθητά μειωμένο το οπτικό πεδίο σε γρήγορο κοίταγμα προς το πλάι και πίσω! Αν και δεν το κάνω συχνά, εμπιστεύομαι γενικά τους καθρέφτες, κάποιες φορές είναι απαραίτητο, π.χ. αλλαγή λωρίδας ή όταν "εξαφανίζεται" 'ενα όχημα από τους καφρέφτες χωρίς να έχει προσπεράσει (μάλλον είναι στη νεκρή περιοχή των καφτεφτών). Είναι και πιο δύσκολο να γυρίζεις το κεφάλι γιατί είναι πιο σφιχτό και βαρύ από το παλιό Συνιστά άραγε πρόβλημα αυτό ή είναι θέμα συνήθειας; Μήπως... δεν το φοράω σωστά; Σημειωτέον το παλιό κράνος ήταν jet, επίσης Caberg.

    Ένα άλλο περίεργο είναι ότι νιώθω περισσότερο αέρα στο τμήμα του λαιμού που μένι εκτεθημένο, μεταξύ μπουφάν και κράνους. Ίσως επειδή είναι εντινότεη η διαφορά θερμοκρασίας με το κεφάλι που είναι όλο καλυμένο. Έχει ψυχράνει και απότομα, θα διορθωθεί το πρόβλημα με το χειμωνιάτικο μπουφάν ελπίζω!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Και μερικές φωτό για... πειστήρια :


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	caberg1.jpg 
Προβολές:	768 
Μέγεθος:	9,7 KB 
ID:	108675

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    #2


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	caberg2.jpg 
Προβολές:	760 
Μέγεθος:	7,2 KB 
ID:	108676

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    #3


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	caberg3.jpg 
Προβολές:	762 
Μέγεθος:	8,1 KB 
ID:	108677

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    #4


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	caberg4.jpg 
Προβολές:	764 
Μέγεθος:	10,3 KB 
ID:	108678

  8. #8
    Θέλω να μετρήσεις την απόσταση από την μια άκρη στης ζελατίνας , μέχρι την άλλη .
    Και μιλάω μονό για το κομμάτι που καλυπτει το οπτικό πεδίο .

    Θελω περιμετρική μέτρηση , μια υφασμάτινη μεζούρα , θα ήταν ότι καλύτερο . ( για να μην γρατσουνίσεις την ζελατίνα σου . )

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
    Διαπιστώνω όμως και ένα σοβαρό μειονεκτημα: ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΗ ΟΡΑΣΗ! Είναι και πιο δύσκολο να γυρίζεις το κεφάλι γιατί είναι πιο σφιχτό και βαρύ από το παλιό Ένα άλλο περίεργο είναι ότι νιώθω περισσότερο αέρα στο τμήμα του λαιμού που μένι εκτεθημένο, μεταξύ μπουφάν και κράνους.
    Καλοφόρετο!

    Αυτό που περιγράφεις μάλλον δεν είναι περιφερειακή όραση αλλά κίνηση με το κράνος. Ίσως να σε δυσκολεύει γιατί έχεις συνηθίσει με το παλιό. Ο αέρας μάλλον σχετίζεται με το πόσο "κοντό" είναι το κράνος για να σε καλύπτει.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Μάλλον είναι θέμα συνήθειας τελικά το οπτικό πεδίο, σύμφωνα και με το μαγαζί που το αγόρασα και έναν συνάδερφο που έχει το ίδιο.

    Όσο για τον αέρα διορθώθηκε με το χειμωνιάτικο μπουφάν

  11. #11
    Εγω δεν σε πιστεύω , θέλω να το μετρήσεις . Εχω τους λόγους μου .

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
    Εγω δεν σε πιστεύω , θέλω να το μετρήσεις . Εχω τους λόγους μου .
    Είναι περίπου 33 πόντους (με το συμπάθειο ). Στο παλιό ανοιχτό κράνος είναι 34, αλλά αν λάβεις υπόψη ότι του είχα αφαιρέσει τα πλαϊνά πλαστικά πάνω από τα μάγουλα λόγω φθοράς, είναι ουσιαστικό το ίδιο. Μάλλον με δυσκολεύει περισσότερο να γυρίσω το κεφάλι λόγω βάρους και ότι είναι πιο "σφιχτό".

  13. #13
    Και το δικό μου, στους 34 μετράει ... αρα περί του κομμένου πεδίου , είναι απλά η ιδέα σου.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
    Και το δικό μου, στους 34 μετράει ... αρα περί του κομμένου πεδίου , είναι απλά η ιδέα σου.
    Που κολλαει αυτο;
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Σήμερα ακολούθησα τις οδηγίες για μετατροπή του κράνους σε jet, με αφαίρεση του σαγονιού, και ιδού:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	caberg6.jpg 
Προβολές:	626 
Μέγεθος:	14,7 KB 
ID:	109612

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Caberg justissimo vs Airoh pr2000 Simeiwsate 2... :((
    από Traveller στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 16:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF