Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!! (συζήτηση)

  1. #1
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    *** Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΡΘΡΟ**

    ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ - ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ

    edited by Nik0s


    ωραίος! μπράβο Γιώργο!!!


    edit: μπραβo losttris



    απλά να σημειώσω ότι:

    η συγκεκριμένη ενεργεία είναι ΠΟΛΥ πιο δύσκολη από ότι φαίνεται στις φωτο και την περιγραφή!!!
    θέλει καταρχήν να έχεις εκπαιδευτεί απο γνωστές (στις Α βοήθειες) και να την έχεις κάνει πολλές φορές σε εξομοίωση μέχρι να την καταφέρεις!!!!
    και αυτό ισχύει και για τα δυο άτομα που την εκτελούν!!!! θέλει συγχρονισμό κινήσεων ώστε να γίνει σωστά!!!

    επιπλέον (και γενικά μιλώντας):
    ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΠΤ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΩΣ!!!!
    είναι πιο πιθανό να κάνουμε ζημιά (επιπλέον) παρά καλό, άσχετα με τις προθέσεις μας!!!




    υγ: πρέπει να ξανακάνω τα σεμινάρια Α βοηθειών......
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  2. #2
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
    losttris

    Προτείνω να καθαριστεί να κλειδωθεί και να γίνει sticky

    Εγώ προσωπικά θα διαγράψω όσα έχω γράψει σε λίγο
    ΠΑΡΑ πολυ καλο θρεντακι...

    κατα τη γνωμη μου οπωσδηποτε sticky..



    οτι πουν οι μοντερατορες!

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Σε οσους φαινεται καλη ιδεα το να βγαλουν το κρανος.

    Παρτε 2-3 φιλους σας

    Καντε μια δοκιμη και ΑΝ το βγαλετε χωρις να κουνησετε αυχενα γκο ον.


    Αλλιως παραμεινετε στη παλια αποψη

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Δεν θέλω να μειώσω την χρησιμότητα του άρθρου, απλά δεν λέει τίποτα καινούργιο...

    Και εξηγούμαι...η προτροπή για να ΜΗΝ αφαιρέσουμε το κράνος από έναν τραυματία ΙΣΧΥΕΙ και ίσχυε με την έννοια ότι απευθυνεται σε μη ειδικευμένο προσωπικό που θα μπορούσε με άγαρμπες κινήσεις να επιδεινώσει την κατάσταση ενός τραυματία, και ΠΑΝΤΑ με την έννοια ότι δεν κινδύνευει ΑΜΕΣΑ η ζωή του....

    Εννοείται ότι αν ξέρεις πως να το βγάλεις χωρίς να καταπονήσεις τυχόν αυχενικά κατάγματα, ή αν πρέπει να δώσεις το φιλί της ζωής γιατί ο τραυματίας δεν έχει αναπνοή (άρα η ζωή του βρίσκεται σε ΑΜΕΣΟ κίνδυνο) τότε το αφαιρείς γιατί απλά δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς....

    Πάντα σταθμίζεις το ρίσκο...το θέμα είναι αν έχεις τις γνώσεις να κάνεις σωστά αυτή την στάθμιση...

  5. #5
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    @div400, theod

    καλο θα ηταν ομως να αρχιζει να εγκληματιζετε ο κοσμος

    κι ενας να θελησει να ασχοληθει περεταιρο με αυτο το θεμα και το πως θα το κανει τοτε ισως να σωθει μια ζωη μεσα απο αυτο το θρεντακι...!

    και παλι μπραβο στον trooper που σκεφθηκε να το ποσταρει!

  6. #6
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    δεν λεω οτι δεν ειναι χρησιμο! ΕΙΝΑΙ !!!

    απλα αν δεν ξέρεις να το κάνεις, απλα δεν το κάνεις!!!! ολοι μας θέλουμε να βοηθησουμε οταν βλεπουμε εναν τραυματια στην ασφαλτο και πανω στον ζηλο μας θα κανουμε ζημια!!!

    εκτός αυτόυ δεν ειναι μονο αυτό..αντε και το βγάλαμε το κράνος μετα? τι?

    στην περιπτωση που πχ αιμα εχει φραξει την αναπνευστική οδο του θυματος, θα πρεπει να γυρουμε τον κορμό του στα πλαγια (φροντιζοντας να μην κουνηθει χιλιοστο η σπονδυλικη στηλη!!!) ωστε το αιμα να τρέξει απο στομα εξω και να επιτραπει η αναπνοή!
    σε ολη αυτή την διαδικασία ομως το ατομο που σταθεροποιει το κεφαλι του τραυματία θα πρπει να συνεχίσει να το κάνει!!!
    και αντε να σε δω να κρατας ενα βαρος (ουσιαστίκα ετσι ειναι) των 5 κιλών σε αποσταση με το εδαφος και ευθυγραμισμένο με το υπολοιπο σωμα, με σταυρωμενα τα χέρια, τον κορμό σου να γέρνει προς μια πλευρα και και και....

    απλ αλεω οτι δεν ειναι απλο!
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  7. #7
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    δεν λεω οτι δεν ειναι χρησιμο! ΕΙΝΑΙ !!!

    απλα αν δεν ξέρεις να το κάνεις, απλα δεν το κάνεις!!!! ολοι μας θέλουμε να βοηθησουμε οταν βλεπουμε εναν τραυματια στην ασφαλτο και πανω στον ζηλο μας θα κανουμε ζημια!!!

    εκτός αυτόυ δεν ειναι μονο αυτό..αντε και το βγάλαμε το κράνος μετα? τι?

    στην περιπτωση που πχ αιμα εχει φραξει την αναπνευστική οδο του θυματος, θα πρεπει να γυρουμε τον κορμό του στα πλαγια (φροντιζοντας να μην κουνηθει χιλιοστο η σπονδυλικη στηλη!!!) ωστε το αιμα να τρέξει απο στομα εξω και να επιτραπει η αναπνοή!
    σε ολη αυτή την διαδικασία ομως το ατομο που σταθεροποιει το κεφαλι του τραυματία θα πρπει να συνεχίσει να το κάνει!!!
    και αντε να σε δω να κρατας ενα βαρος (ουσιαστίκα ετσι ειναι) των 5 κιλών σε αποσταση με το εδαφος και ευθυγραμισμένο με το υπολοιπο σωμα, με σταυρωμενα τα χέρια, τον κορμό σου να γέρνει προς μια πλευρα και και και....

    απλ αλεω οτι δεν ειναι απλο!
    ειναι πολλα στη μεση ρε συ...


    δικιο εχεις.. απλα καλη ειναι και η ενημερωση!

  8. #8
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Μπράβο παιδιά.
    Πολύ καλό thread.

    Μπράβο και στα AUTO NEA που δημοσίευσαν ένα τέτοιο άρθρο.

    Αχρείαστο να είναι!

  9. #9
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Μπράβο TROOPER για το thread

    Μπράβο losttris για τις περιγραφές. Πολύ ωραίος.



    Η θέση μου όμως, είναι σύμφωνη με των παιδιών που λένε ότι , αν δεν ξέρεις να αφαιρείς το κράνος, είναι προτιμότερο να μην το κάνεις.
    Υπάρχει πιθανότητα να κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό.
    Αρα, ας εκπαιδευτούμε, για να περάσουμε σ'αυτό το επίπεδο βοήθειας (αχρείαστη να 'ναι)
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  10. #10
    στα θεωρητικα μαθηματα για διπλωμα οδηγησης πρεπει να γινετε
    τουλάχιστον αναφορα σε ενα τετοιο θεμα!

    κ εαν θελει ο επιδοξος οδηγος να παει να βρει το ερυθρον σταυρος της περιοχης του κ να ζητησει περαιτέρω πληροφοριες!


    div@ στο post στη σφηνα πατα επεξεργασια κ κοιτα πανω-πανω που εχει ενα κουτακι [Διαγραφη]!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  11. #11
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    ....
    div@ στο post στη σφηνα πατα επεξεργασια κ κοιτα πανω-πανω που εχει ενα κουτακι [Διαγραφη]!




    και το εψαχνα το ατιμο......
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παιδιά τα πράγματα είναι απλά...

    ΔΕΝ αφαιρείς το κράνος αν δεν ξέρεις ΠΩΣ....Μόνη εξαίρεση αν η ζωή του τραυματία κινδυνεύει ΑΜΕΣΑ είτε γιατί έχουν φράξει οι αεροφόροι οδοί και πρέπει να αποσυμφορηθούν, είτε γιατί πρέπει να γίνει προσπάθεια ανάνηψης μέσω τεχνητής αναπνοής (φιλί της ζωής)....
    Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι προτιμότερο να μην το προσπαθήσεις εκτός αν το έχεις ξανακάνει και ξέρεις πως...

    Το ίδιο ισχύει και για την μετακίνηση ειδικά αν τραυματίας έχει τις αισθήσεις και αναφέρει ότι δεν έχει αίσθηση των άκρων....ΜΟΝΟ η απολύτως αναγκαία μετακίνηση και αυτή με προσοχή χωρίς "διπλώματα" της μέσης ή του κεφαλιού ή ενός καταφανέστατα σπασμένου άκρου...

  13. #13
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    παιδια το ειπα και στο πρωτο ποστακι μου !!!!

    ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΣ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ αλλα βρηκα το συγκεκριμενο αρθρο με τις φωτογραφιες πολυ κατατοπιστικο!!!εννοειται οτι οχι επειδη το ειδαμε θα βγουμε στους δρομους και θα βγαζουμε τα κρανοι του κοσμου απο το κεφαλι αλλα με οδηγο τις εικονες και τις λεζαντες ας κανουμε ολοι μια εξασκιση στο σπιτι με ενα φιλο προκειμενου να εχουμε ενα οπλο στα χερια μας (αχρειαστο να ναι) !!!!!!!

    ο losttris μετα απο πμ που ανταλαξαμε ανελαβε να ανεβασει αυτα που υπαρχουνε στο λινκ αυτουσια εδω (για τη περιπτωση που το λινκ απενεργοποιηθει καποια στιγμη) ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!

    υ.γ.ελπιζω να μη παει διαμαχες....λεω εγω τωρα...!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    παιδια το ειπα και στο πρωτο ποστακι μου !!!!

    ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΣ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ αλλα βρηκα το συγκεκριμενο αρθρο με τις φωτογραφιες πολυ κατατοπιστικο!!!εννοειται οτι οχι επειδη το ειδαμε θα βγουμε στους δρομους και θα βγαζουμε τα κρανοι του κοσμου απο το κεφαλι αλλα με οδηγο τις εικονες και τις λεζαντες ας κανουμε ολοι μια εξασκιση στο σπιτι με ενα φιλο προκειμενου να εχουμε ενα οπλο στα χερια μας (αχρειαστο να ναι) !!!!!!!

    Σαφώς και οι φωτό είναι χρήσιμες όπως και η εξάσκηση...απλά να γίνει κατανοητό (γιατί ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός...) ότι δεν το κάνουμε επειδή το ξέρουμε (ή νομίζουμε ότι το ξέρουμε...) εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις ανάγκης.

  15. #15
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Σαφώς και οι φωτό είναι χρήσιμες όπως και η εξάσκηση...απλά να γίνει κατανοητό (γιατί ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός...) ότι δεν το κάνουμε επειδή το ξέρουμε (ή νομίζουμε ότι το ξέρουμε...) εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις ανάγκης.
    i rest my case !
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 22:11
  2. ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ-ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
    από TROOPER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 17:37
  3. ΚΡΑΝΟΣ ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ!
    από sineder στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2007, 15:41
  4. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2004, 19:22
  5. Το Κρανοσ Ρεεεεε!
    από powerphot στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2004, 00:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF