Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: ποση πιεση στο τιμονι;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739

    ποση πιεση στο τιμονι;

    καλησπεριζω!

    ποσο γρηγορα μπορω να βαλω κλιση στο μηχανακι;δηλαδη μπορω να βαλω ολη μου τη δυναμη κ απο αντελως ορθιο να του δωσω παρα πολυ κλιση σε λιγο χρονο η υπαρχουν καποια ορια αναλογα με το μηχανακι κ πως καθοριζονται;;

    η απορια μου δημιουργηθηκε οταν εκανα επιτηδες αριστερα δεξια(ουσιστικα δεν εστριβα πολυ, κυριως εγερνα αριστερα δεξια) κ καποια στιγμη η μπροστα ψιλογληστρισε(σαν κραδασμος ενα πραγμα).συνηθως αποφορτιζεται η αναρτηση μπροστα.σαν να με πεταει λιγο προς τα πανω οταν απο αριστερη κλιση παω αποτομα σε δεξια(κ τουμπαλιν φυσικα).ολα αυτα με μικρη ταχυτητα κ τα εκανα επιτηδες.

  2. #2
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Μου έχει τύχει και εμένα, αλλά θα το προσδιόριζα τη στιγμή της μέγιστης κλίσης και λόγω πρόσφυσης.

    Γενικά σε καλό δρόμο και με ζεσταμένα λάστιχα δεν έχεις πρόβλημα, απ'οσο έχω διαβάσει τουλάχιστον. Σκέψου επίσης ότι αυτό, το γρήγορο πλάγιασμα, είναι άσκηση σε CSS και RS.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  3. #3
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Δοκίμασε, σε ελεγχόμενο χώρο πάντα και με τον απαραίτητο εξοπλισμό, να πιέσεις απότομα, σαν να δίνεις μπουνιά ας πούμε, το ένα γκριπ. Η μηχανή πέρνει απότομα κλίση και στρίβει.

    Με προσοχή ε ?
    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    @lamoun: αν καταλαβα καλα εννοεις οταν εχεις ρυθμισει την κλιση σου κ στριβεις το τιμονι σου προς τη στροφη για να σταματησεις την κλιση εκει που θες κ επειδη ειναι οριακα τα πραγματα γλυστραει ελαχιστα κ ξαναπιανει;
    εμενα παντως συνεβει με το μηχανακι σχεδον ορθιο τη στιγμη που αποφορτιζοταν η αναρτηση(αν δεν κανω καποιο λαθος) απο γρηγορη αλλαγη κλισης απ'τη μια στην αλλη.

    @νικος: αρα εννοεις οτι οσο κι αν πιεσεις θα στριψει;
    σε καποιο παρκινκ γενικα δεν νομιζω να μπορεσω να στριψω.πρεπει να βλεπω μια στροφη.δεν ξερω αν ειμαι περιεργος.γενικα παντως το παλευω για αποτομο στριψιμο.γι αυτο ρωταω αν υπαρχουν καποια ακρα να μεινω μακρια

  5. #5
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    το ποσο γρηγορα θα γυρει η μηχανή εξαρταται απο το ποσο γρηγορα θα πιέζεις το γκριπ!

    προσεξε: οχι ποσο δυνατα, αλλα ποσο γρηγορα!

    με αλλα λογια αν πιεσεις με ολη την δυναμή σου αλλα το κάνεις αργα, ΑΡΓΑ θα γύρει και η μηχανή!
    αντιθετα και με λιγη δυναμη αλλα γρηγορα, ΓΡΗΓΟΡΑ θα γυρει!

    η ολη διαδικασία θελει πειρα και αυτη ερχεται μονο με την εξάσκηση. και εξασκηση ειναι καλο να κανεις σε ελεγχομενο περιβαλλον (πιστα, κλειστο παργκινκ.....) ωστε αν παει κατι στραβα να μην εχεις τον κινδυνο καποιος να πεσει πανω σου!

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  6. #6
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Μπραβο ρε ,το σημαντικοτερο που δεν λετε στο παιδι ειναι οτι αφου πιεσει οσο θελει να πιεσει μετα να μην ξεχασει να ανοιξει το γκαζι.

    @Βεντουζα οπως ακριβως το λες, αποφορτιζεις το μπροστινο γι'αυτο σου γλυστρισε.

    Ειναι ασκηση στο Css (quick turning), οταν το εκανα στο lv1 εξυνα τα πατακια ,αμεσως επιταχυνα και το μηχανακι τρενο εκει καταλαβαινεις ακριβως η επιταχυνση ποσο σταθερο κανει το μηχανακι.

    Συνεχως ανοιγομενο γκαζι τοσο ωστε να μην χασεις το πισω τροχο.Οσο και να πλαγιασεις μην φοβηθεις απλα ανοιξε το γκαζι.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    το ποσο γρηγορα θα γυρει η μηχανή εξαρταται απο το ποσο γρηγορα θα πιέζεις το γκριπ!
    προσεξε: οχι ποσο δυνατα, αλλα ποσο γρηγορα!
    Προφανώς, όπως και το πόσο θα πιέσεις εξαρταται απ΄την ΤΑΧΥΤΗΤΑ. Όσο πιο γρήγορα πηγαίνεις τόσο περισσότερη δύναμη πρέπει να βάλεις για το quick turn, ή γυροσκοπικό ή όπως το λέει ο καθένας.

    Επίσης εξαρτάται και από το είδος της μοτοσυκλέττας. Οι μοτοσυκλέττες με μεγάλο τιμόνι στρίβουν με λιγότερη δύναμη σε σχέση με τα clip on.

    Καλό πάντως θα ήταν να τα μάθει κάποιος σε ένα riding school αυτά, γιατί πάνε πακέτο μαζί με το γκάζι, τα σταυρουδάκια που τοποθετούν ως σημαδια κλπ κλπ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    σε καποιο παρκινκ γενικα δεν νομιζω να μπορεσω να στριψω.πρεπει να βλεπω μια στροφη.δεν ξερω αν ειμαι περιεργος.


    Αυτό το έχω και εγώ, μόνο κύκλους και αυτό με το ζόρι :rotflmao:

    Άν πας σε πάρκινκ πρόσεχε τις διαγραμμίσεις, όσο καλή ασφαλτο και άν έχει (σίγουρα καλύτερη απο τον δρόμο) πάλι γλιστράνε.

    Το διαπίστωσε απο πρώτο χέρι ένα φιλαράκι μου με minimoto αλλά φορούσε την φόρμα μου
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  9. #9
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    εμενα παντως συνεβει με το μηχανακι σχεδον ορθιο τη στιγμη που αποφορτιζοταν η αναρτηση(αν δεν κανω καποιο λαθος) απο γρηγορη αλλαγη κλισης απ'τη μια στην αλλη.

    Κάποιος που ξέρει απο αναρτήσεις;

    Απ'οσο δεν ξέρω, μάλλον θα θέλεις κάποια ρύθμιση..
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  10. #10
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun


    Αυτό το έχω και εγώ, μόνο κύκλους και αυτό με το ζόρι :rotflmao:

    Άν πας σε πάρκινκ πρόσεχε τις διαγραμμίσεις, όσο καλή ασφαλτο και άν έχει (σίγουρα καλύτερη απο τον δρόμο) πάλι γλιστράνε.

    Το διαπίστωσε απο πρώτο χέρι ένα φιλαράκι μου με minimoto αλλά φορούσε την φόρμα μου
    στο ικεα επεσε

  11. #11
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
    στο ικεα επεσε
    Ναι ρε, έχω και βίντεο. Με το που πατάει τη γραμμή τρώει μια σούπα όλα τα λεφτά!!
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  12. #12
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Ναι ρε, έχω και βίντεο. Με το που πατάει τη γραμμή τρώει μια σούπα όλα τα λεφτά!!

    θελω βιντεο βιντεο βιντεο

  13. #13

    Re: ποση πιεση στο τιμονι;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    ποσο γρηγορα μπορω να βαλω κλιση στο μηχανακι;δηλαδη μπορω να βαλω ολη μου τη δυναμη κ απο αντελως ορθιο να του δωσω παρα πολυ κλιση σε λιγο χρονο η υπαρχουν καποια ορια αναλογα με το μηχανακι κ πως καθοριζονται;;
    όπως σου είπε ο div400. Γενικά, η αλλαγή κλίσης μπορεί να γίνει πολυ πολύ γρήγορα απο την μοτο και απο καλά λάστιχα. Εμείς δεν μπορούμε λόγο φόβου.
    hint : έχετε δει πολλές φορές μοτο να πέφτει λόγο γρήγορης αλλαγής κλίσης? Ποτέ.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    η απορια μου δημιουργηθηκε οταν εκανα επιτηδες αριστερα δεξια(ουσιστικα δεν εστριβα πολυ, κυριως εγερνα αριστερα δεξια) κ καποια στιγμη η μπροστα ψιλογληστρισε(σαν κραδασμος ενα πραγμα).συνηθως αποφορτιζεται η αναρτηση μπροστα.σαν να με πεταει λιγο προς τα πανω οταν απο αριστερη κλιση παω αποτομα σε δεξια(κ τουμπαλιν φυσικα).ολα αυτα με μικρη ταχυτητα κ τα εκανα επιτηδες.
    προσπάθησε να συγκεντρωθείς και να δεις μήπως κατα την αλλαγή απο την μια στην άλλη, έπιασες το τιμόνι/κλιπον σαν το ταύρο απο τα κέρατα ... εκει την αποφόρτιση και τη νευρική αντίδραση του μπροστινού και όλης της μηχανής την έχεις σίγουρη. Η γρήγορη αλλαγή κατεύθυνσης δεν θελει σφίξιμο/κράτημα του τιμονιού. Το σώμα σου το μετακινείς βάζοντας όλο σου το βάρος στα πόδια (πιεση στα μαρσπιε και στους προσαγωγούς για κόντρα στο ντεπόζιτο)

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    οσον αναφορα τη δυναμη στο τιμονι εννοω οτι θα βαλω γρηγορα κλιση που προφανως θελει κ την αναλογη δυναμη.το ιδιο νομιζω εννοουμε ολοι.

    Συνεχως ανοιγομενο γκαζι τοσο ωστε να μην χασεις το πισω τροχο
    φανταζομαι τον μπροστινο ηθελες να γραψεις.
    αυτο το προσπαθω.αλλα δεν ξερω αν πετυχαινω να ανοιξω ΑΚΡΙΒΩΣ οταν φτασω στην κλιση που θελω.μαλλον λιγο πριν ή λιγο μετα.

    για το ποσο χαλαρα κραταω το τιμονι θελει λιγη δουλεια ακομα.αλλα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει αν κραταω σφιχτα το τιμονι οταν το μηχανακι περναει απ΄την ορθια θεση(οταν παει απ΄τη μια μερια στην αλλη)κ γιατι επηρεαζει αν θα αποφορτιστει το μπροστινο;

    με δυο λογια ειναι φυσιολογικο να χασει στιγμιαια προσφρυση το μπροστινο οταν εχωντας μια κλιση προσπαθισεις πολυ γρηγορα να γυρεις απ'την αλλη;;
    απ'οτι καταλαβα μπορει.
    αν ναι ειναι φυσιολογικο η κανω κατι λαθος;;

    ενα ευχαριστω στην ομυγηρις

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    φανταζομαι τον μπροστινο ηθελες να γραψεις. νομίζω το πισω εννοεί. Οτι με υπερβολικο άνοιγμα εισαι στα προθυρα highside

    αυτο το προσπαθω.αλλα δεν ξερω αν πετυχαινω να ανοιξω ΑΚΡΙΒΩΣ οταν φτασω στην κλιση που θελω.μαλλον λιγο πριν ή λιγο μετα.κατα CSS, το γκάζι το ανοίγουμε αμέσως μόλις ολοκληρώσουμε την αλλαγή κλίσης (=τελειώνει το γυροσκοπικο)

    για το ποσο χαλαρα κραταω το τιμονι θελει λιγη δουλεια ακομα.αλλα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει αν κραταω σφιχτα το τιμονι οταν το μηχανακι περναει απ΄την ορθια θεση(οταν παει απ΄τη μια μερια στην αλλη)κ γιατι επηρεαζει αν θα αποφορτιστει το μπροστινο;έχει και παραέχει, αλλά προσπαθώ να το γράψω και δεν μου βγαίνει, θα το περάσω λάθος , αμα στο έδειχνα θα το καταλάβαινες αμέσως

    με δυο λογια ειναι φυσιολογικο να χασει στιγμιαια προσφρυση το μπροστινο οταν εχωντας μια κλιση προσπαθισεις πολυ γρηγορα να γυρεις απ'την αλλη;;;Oχι! αυτό σου έγραψα και πριν. Αν το κάνεις σωστά, δεν χάνεται η πρόσφυση, εκτός και αν ο συνδυασμός λαστιχο-άσφαλτος ειναι ΓΤΠ. Αν όμως "τραβιέσαι και κρατιέσαι" απο το τιμόνι, τότε ναι, η νευρικότητα και αποφόρτιση του μπροστινου μπορεί να σου δώσει απώλεια πρόσφυσης

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βάση για κινητό τηλέφωνο στο τιμόνι
    από island στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2017, 15:50
  2. Τρεμουλο στο τιμονι
    από EDFC στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 11:55
  3. Κουνημα στο τιμονι....
    από advblack στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 12:37
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2006, 12:45
  5. Prestige 2004 ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2005, 10:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF