Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Μετά το πέσιμο τι;...

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2007
    Μηνύματα
    187

    Unhappy Μετά το πέσιμο τι;...

    Πρίν 3 μήνες έπεσε ο κολλητός μου με το R1 του στην περιφερειακή του Καρρέα. Εν συντομία το τι έγινε: Με έκλεισε ενας βλάκας σε μία στροφή και μέχρι να μαζευτώ τον πήρε στο κυνήγι. Όταν τον έφτασα έστριβε απο την εξωτερική και άρχισε ξαφνικά να φλικάρει η μηχανή του. Άνοιξα γκάζι για να του κάνω χώρο και όταν κοίταξα τον καθρέπτη, τον είδα κάτω.
    Τέλικα έσπασε ένα κόκαλο στην παλάμη του και έκανε και ένα άσχημο σκίσιμο.
    Τις μηχανές τις είχαμε πάρει μαζί και γενικά μοιραζόμασταν το ίδιο πάθος γι' αυτές. Μετά το πέσιμο όμως (στο οποίο όντως την γλίτωσε φθηνά) άρχισε να του φταίει η μηχανή, με την έννοια οτι τον ξεσήκωνε και έβγαζε πάνω της τον "κακό" του εαυτό. Και τελικά (σε συνδιασμό με πίεση και από γυναίκα και κοντινό περιβάλλον) αποφάσισε να την πουλήσει...
    Αν και θεωρώ ότι θα κάνει μεγάλη μαλακία και θα το μετανοιώσει δεν θέλω να του πώ τίποτα, γιατί είναι μια απόφαση που πιστεύω οτι πρέπει να πάρει μόνος του (και απ' ότι φαίνεται εγώ είμαι ο μόνος που το πιστεύει αυτό ). Το μόνο που του είπα είναι οτι αυτή η άσχημη εμπειρία μπόρει να του γίνει ενα καλό μάθημα και να φυλάγεται πιο πολύ...
    Ξέρω πως αισθάνθηκε και ξέρω και πως είναι να καταλήγεις στο νοσοκομείο και να τραβιέσαι μετά μέχρι να γίνεις καλά, δυστυχώς τα έχω περάσει 2 φορές από βλακεία άλλων οδηγών... Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως αφήνει τόσο απλά κατι που υποτίθεται ότι αγαπούσε τόσο πολύ...
    Πραγματικά με πληγώνει αφάνταστα αυτή η κατάσταση.
    Μήπως τελικά είμαι εγώ βλαμένος που επιμένω να οδηγώ χειμώνα- καλοκαίρι μηχανή;
    Δεν ψάχνω απαντήσεις, απλά ήθελα κάπου να τα πώ...

  2. #2
    Φιλε δεν μπορω να σου πω οτι σε νιωθω γιατι δεν εχω ζησει παρομοιες καταστασεις,σε αυτο που μπορω να σε νιωσω και να σου πω πως σε καταλαβαινω απολυτα ειναι στην τρελα που κουβαλας και οτι θες να οδηγας την μηχανη σου χειμωνα - καλοκαιρι οχι γιανα πουλας μουρη αλλα γιατι αυτο σε ευχαριστει,σε ταξιδευει,σε κ@υλ@νει ρε παιδι μου!
    Εγω παιδευτικα και πηγα κοντρα σε θεους και δαιμονες για να καταφερω να αποκτησω αυτο που ονειρευομουν και δεν σκεφτηκα ουτε στιγμη να την αφησω στο γκαραζ και να παρω αλλο μεσο.Και οσο με εχει ο θεος γερό και δυνατό δεν θα σταματησω να την οδηγω!!
    Τωρα οσον αφορα τον φιλο σου ισως ποτέ του να μην αγαπησε πραγματικα ή ποτέ του να μην ειχε αυτην την τρελα που κουβαλαμε εσυ και εγω,ισως να επιρεαστικε απο εσενα,ισως να "ζηλεψε" την τρελα σου και με το πρωτο σοβαρο στραβοπατημα να συνειδητοποιησε οτι τελικα δεν ηταν αυτο που πραγματικα ηθελε.Το ξερεις πως δεν μπορεις να επεμβεις και δεν εχεις και το δικαιωμα αλλοστε, στην αποφαση του φιλου σου.Μπορει να φοβαται να ξαναοδηγησει γιατι χιλιους δυο λογουσ(γυναικα,παιδια,υγεια κτλ) δεν πρεπει να τον κατακρηνουμε ουτε να προσπαθησουμε να του αλλαξουμε την αποφαση του,αστον να κανει αυτο που νομιζει καλιτερο για αυτον,αν κανεις λαθος καποια στιγμη θα το καταλαβει το ποσο του λειπει και θα παρει αλλη,αλλα αν εχει δικιο τοτε θα γλυτωσει απο πολλους μελλοντικουσ "μπελαδες".Ισως και εσυ καταβαθος να λυπασαι που εχασες το "ζευγαρι" σου,ποιος ξερει?
    Εγω θα σε συμβουλευα να μην κανεις τιποτα και να δεχτεις την αποφαση χωρις να του δειξεις ποσο πολυ σε πληγωνει αυτή του η αποφαση γιατι μπορει να πληγωθει και αυτος.
    Τεσπα να μην πολυλογω ο χρονος θα δειξει!
    Αν ποτε συναντισεις στον καρεα ενα CBR movistar κανε ενα συνιαλο,εγω θα ειμαι !!
    περαστικα στον φιλο σου!

    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  3. #3
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    οπως το 'πες..ειναι αποφαση που θα την λάβει (και θα κρίνει την ορθότητατης) ο ίδιος!

    τωρα το πως εφτασε σε αυτην την αποφαση....ο συνδιασμός του φοβου σοβαρου τραυματισμου (και των επιπτωσεων του στον ιδιο και το οικογενειακο του περιβαλλον) μαζι με την ''πιεση'' απο αγαπημενα προσωπα δεν ειναι και πολυ δυσκολο....

    τι να πεις.. ο καθένας ζυγίζει διαφορετικα τα πραγματα...
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  4. #4
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.445
    Επίσης μπορεί αυτή τη στιγμη και μετά από αυτό το περιστατικό να του φαίνεται καλύτερη λύση να την αφήσει! Αν πραγματικά την αγαπάει (την οδήγηση της μηχανής) κάποια στιγμή θα πει ξανά το ναί χωρίς να φοβάται! Γιατί τώρα ο φόβος του ίσως να είναι τόσο μεγάλος που να ειρρεάζει την κρίση του! Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση λόγω αυτού του συμβάντος να βάζει πιο πάνω άλλα πράγματα πια (οικογένεια) από την αγάπη του για τη μηχανή!


    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dodos 900
    Εγγραφή
    12/07/2007
    Μηνύματα
    379

    Re: Μετά το πέσιμο τι;...

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
    Μετά το πέσιμο όμως (στο οποίο όντως την γλίτωσε φθηνά) άρχισε να του φταίει η μηχανή, με την έννοια οτι τον ξεσήκωνε και έβγαζε πάνω της τον "κακό" του εαυτό.



    Να μήν βγάζει τον ''κακό'' του εαυτό είναι κάτι που μπορεί να το καταφέρει όταν συνειδητοποιήσει οτι αυτός τον έριξε και όχι η μηχανή.Και ένα γρήγορο αυτοκίνητο να
    οδηγούσε,πάλι τον ''κακό'' εαυτό θα έβγαζε.
    Πιστεύω οτι θα σκεφτεί και τελικά θα ξαναγυρίσει στις μηχανές οδηγώντας πιο λογικά.
    ήτανε ωραία σούζα...αλλά ξύπνησα

  6. #6
    μας επιρεαζει μια πτωσηξ ειναι λογικο,θα το ξεπερασει πιστευω σιντομα
    www.mybike.gr forum , Husaberggggggggggg!!!

  7. #7
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Υπάρχουν αυτοί που πέφτουν και λενε πως δεν θα ξαναοδηγήσουν και τελικά ξαναοδηγάνε. Υπάρχουν αυτοί που πεφτουν και λενε πως δεν θα ξαναοδηγήσουν και δεν ξαναοδηγάνε.
    Ανέκαθεν
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
    Φιλε δεν μπορω να σου πω οτι σε νιωθω γιατι δεν εχω ζησει παρομοιες καταστασεις,σε αυτο που μπορω να σε νιωσω και να σου πω πως σε καταλαβαινω απολυτα ειναι στην τρελα που κουβαλας και οτι θες να οδηγας την μηχανη σου χειμωνα - καλοκαιρι οχι γιανα πουλας μουρη αλλα γιατι αυτο σε ευχαριστει,σε ταξιδευει,σε κ@υλ@νει ρε παιδι μου!
    Εγω παιδευτικα και πηγα κοντρα σε θεους και δαιμονες για να καταφερω να αποκτησω αυτο που ονειρευομουν και δεν σκεφτηκα ουτε στιγμη να την αφησω στο γκαραζ και να παρω αλλο μεσο.Και οσο με εχει ο θεος γερό και δυνατό δεν θα σταματησω να την οδηγω!!
    Τωρα οσον αφορα τον φιλο σου ισως ποτέ του να μην αγαπησε πραγματικα ή ποτέ του να μην ειχε αυτην την τρελα που κουβαλαμε εσυ και εγω,ισως να επιρεαστικε απο εσενα,ισως να "ζηλεψε" την τρελα σου και με το πρωτο σοβαρο στραβοπατημα να συνειδητοποιησε οτι τελικα δεν ηταν αυτο που πραγματικα ηθελε.Το ξερεις πως δεν μπορεις να επεμβεις και δεν εχεις και το δικαιωμα αλλοστε, στην αποφαση του φιλου σου.Μπορει να φοβαται να ξαναοδηγησει γιατι χιλιους δυο λογουσ(γυναικα,παιδια,υγεια κτλ) δεν πρεπει να τον κατακρηνουμε ουτε να προσπαθησουμε να του αλλαξουμε την αποφαση του,αστον να κανει αυτο που νομιζει καλιτερο για αυτον,αν κανεις λαθος καποια στιγμη θα το καταλαβει το ποσο του λειπει και θα παρει αλλη,αλλα αν εχει δικιο τοτε θα γλυτωσει απο πολλους μελλοντικουσ "μπελαδες".Ισως και εσυ καταβαθος να λυπασαι που εχασες το "ζευγαρι" σου,ποιος ξερει?
    Εγω θα σε συμβουλευα να μην κανεις τιποτα και να δεχτεις την αποφαση χωρις να του δειξεις ποσο πολυ σε πληγωνει αυτή του η αποφαση γιατι μπορει να πληγωθει και αυτος.
    Τεσπα να μην πολυλογω ο χρονος θα δειξει!
    Αν ποτε συναντισεις στον καρεα ενα CBR movistar κανε ενα συνιαλο,εγω θα ειμαι !!
    περαστικα στον φιλο σου!

    +100000


  9. #9
    αν εχει κολλησει το μικροβιο θα ξανακαβαλησει... αν δεν το εχει κολλησει να χαίρεσαι...

    γιατι οπως λέει και ενας συμφορουμιτης και φιλος

    "αν μπορεις να το αποφυγεις (να ξανακαβαλησεις) κανε το ανεπιστρεπτί, το δυσκολο ειναι να μπορεσεις"

    ή κατι τέτοιο τελος πάντων



    οποτε εμεις που ξανακαβαλησαμε δεν το καναμε επειδη το διαλεξαμε, αλλα επειδη δεν μπορουσαμε αλλιως, αστα... μεγαλο πρόβλημα!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Αυτό που θέλει να κάνει ο φίλος σου το καταλαβαίνω αλλά είναι νομίζω λάθος.

    Όλοι μας όταν πάθουμε κάτι εμείς ή κάποιος κοντινός μας ταραζόμαστε και σκεγτόμαστε να δώσουμε την μηχανή ή πηγαίνουμε σαν κότες.

    Αν ο ίδιος δεν μπορεί να συμπεριφέρεται ώριμα στον δρόμο τότε καλά θα κάνει να την δώσει.

    Αυτό που έχω πολλές φορές να συμβαίνει είναι όταν κάποιος πουλήσει την μηχανή λόγω ατυχήματος, μένει χωρίς μοτό για κάποιο χρονικό διάστημα, αλλά μετά μην αντέχοντας την απελπιστική κατάσταση στους δρόμους από την κίνηση και επειδή του έχει λήψει η δίτροχη αίσθηση, ξαναγυρίζει στις μοτοσυκλέτες.

    Η καλύτερη λύση για τον φίλο σου είναι νομίζω να δώσει το R1 και να πάρει κάτι άλλο πιο χαλαρό που θα τον βολέψει και δεν θα τον βάζει στην πρίζα!

  11. #11
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Μετά το πέσιμο, λογικά να υπάρχει και το σχετικό "πέσιμο".

    Οπότε περιμένουμε να γίνουμε καλά και 'μεις και οι μηχανή μας και μετά ξανακαβαλάμε.

    ΤΕΛΛΛΛΛΛΟΣ!!!
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΣΙΜΟ ΤΙ?
    από airmav στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2012, 04:13
  2. Μετά το vstrom τι; Πες και εσύ την άποψή σου..
    από PanVas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 487
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2011, 22:45
  3. Μετά το Vfr τι?
    από tbaris στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 09:38
  4. Μετά το ΧΤ... Τι;
    από nkaratz στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2005, 11:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF