Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 54

Θέμα: Εμεινα από μπαταρια...Τεχνικά ζητήματα

  1. #1
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Aν θα βαλεις μια καινουργια μπαταρια στις ιδιες περιπου εξ. διαστασεις αλλα με περισσοτερα Ah θα ηταν πολυ καλλιτερα μιας και απ' οτι λες εχεις αυξημενες καταναλωσεις.
    Βεβαια δεν πρεπει να ξεπερνα η μπατ σου την αποδοση του εναλλακτηρα της μηχανης σε Ah, γιατι θα εχεις μετα προβλημα στην φορτιση της...

    Αυτο που ενδιαφερει σε μια μπατ δεν ειναι μονο η ονομαστικη τιμη της εντασης/ωρα που αναγραφεται σχεδον παντα,
    αλλα ειναι τα CCA (cold cranking amps), δυστυχως δεν τα αναφερουν ομως ολες οι μπατ--και ειδικα για μηχανες.

  2. #2
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
    Επειδή δεν ξέρω, και μ'αρέσει να μαθαίνω...


    ....
    Και επειδή "Η γνώση είναι δύναμη..." και επειδή σε πάω ρε Νικόλα ξεκινούμε.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
    Αν αλλαχτεί η μπαταρία με μεγαλύτερη, υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
    Εννοείται πως οχι, αλλα το πρόβλημα είναι πως μια μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας σε mΑh είναι και μεγαλύτερη σε μέγεθος οπότε συνήθως δεν επαρκεί ο χώρος για να τοποθετηθεί.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
    Αυξάνεται ο χρόνος ζωής της?
    Επίσης οχι.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
    Το έχει ήδη κάνει κάποιος?
    Μόνο σε τηλεκατεθυνόμενο

    Χωρίς πλάκα, αν σκοπεύεις να βάλεις κάποια ενεργοβόρα after-market πράγματα στη μηχανή σου (π.χ θερμαινόμενα grips - τραβάνε πολλά watt) ή ενα έξτρα προβολάκι στο πλάι αλα BMW, Varadero τότε ναι, χρειάζεσαι μια μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρία γιατί η αλλη θα τα φτύσει πριν την ώρα της ή θα σ' αφήσει με μια μιζιά. (ασε εχω πείρα σου λεω )
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  3. #3
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Aν θα βαλεις μια καινουργια μπαταρια στις ιδιες περιπου εξ. διαστασεις αλλα με περισσοτερα Ah θα ηταν πολυ καλλιτερα μιας και απ' οτι λες εχεις αυξημενες καταναλωσεις.
    Βεβαια δεν πρεπει να ξεπερνα η μπατ σου την αποδοση του εναλλακτηρα της μηχανης σε Ah, γιατι θα εχεις μετα προβλημα στην φορτιση της...

    Αυτο που ενδιαφερει σε μια μπατ δεν ειναι μονο η ονομαστικη τιμη της εντασης/ωρα που αναγραφεται σχεδον παντα,
    αλλα ειναι τα CCA (cold cranking amps), δυστυχως δεν τα αναφερουν ομως ολες οι μπατ--και ειδικα για μηχανες.
    Ας υποθέσουμε οτι έχουμε το χώρο και βάζουμε μια μπαταρία περισσότερων mAh απο την εργοστασιακή. Αν η μπαταρία χρειάζεται φόρτιση (π.χ βράδυ με τα φώτα - συνεχή κατανάλωση) τότε ο ανορθωτής θα δίνει το μέγιστο επιτρεπτό ρεύμα που μπορεί άσχετα αν η μπαταρία χρειάζεται περισσότερο ρεύμα ανα μονάδα χρόνου για να παρεμένει πλήρως φορτισμένη συνέχεια. Σωστά;

    Θυμάμαι που είχες κάποτε συμμετάσχει σε θέμα με μπαταρίες και είχες γράψει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα!

    Υ.Γ: Τι ακριβώς ορίζουν τα CCA;

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  4. #4
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Α ναι Δημήτρη +1 οσα είπε ο Μανωλιός και ξανά ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ!!!
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  5. #5
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    Ας υποθέσουμε οτι έχουμε το χώρο και βάζουμε μια μπαταρία περισσότερων mAh απο την εργοστασιακή. Αν η μπαταρία χρειάζεται φόρτιση (π.χ βράδυ με τα φώτα - συνεχή κατανάλωση) τότε ο ανορθωτής θα δίνει το μέγιστο επιτρεπτό ρεύμα που μπορεί άσχετα αν η μπαταρία χρειάζεται περισσότερο ρεύμα ανα μονάδα χρόνου για να παρεμένει πλήρως φορτισμένη συνέχεια. Σωστά;
    Υ.Γ: Τι ακριβώς ορίζουν τα CCA;
    1. mAh εχουν οι μπατ των κινητων κλπ και οχι των μοτο/αμαξιων
    2. ο ανορθωτης ΔΕΝ παραγει ρευμα αυτο το κανει το δυναμο (ελληνικα) ή alternator (αγγλικα) ή εναλλακτηρας (κινεζικα), ο ανορθωτης κανει αλλη δουλεια.
    3. ο αυτοματος (ή voltage regulator) επιτρεπει στην μπατ οταν εκεινη εμφανισει πτωση τασεως να δεχεται ρευμα απο τον εναλλακτηρα ωστε να φορτιστει ή αν ειναι φορτισμενη (ή φορτισε) να διακοπτει την παροχη.

    τωρα ξαναγραφω οτι ειχα γραψει κ πριν: αν τα Ah (ονομαστικα) της μπατ ξεπερνουν την αποδοση του δυναμο σε Ah θα αδυνατει να την φορτισει σωστα και θα υπερθερμαινεται.

    Ως CCA αναφερονται τα πραγματικα αμπερ που θα δωσει μια μπατ σε απαιτηση, σε κρυο περιβαλλον 12 βαθμων κελσιου, τα οποια ειναι πολυ διαφορετικα απο τα ονομαστικα...

  6. #6
    ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ Το avatar του/της T-REX
    Εγγραφή
    22/10/2006
    Μηνύματα
    53
    Φίλε μου έχω την εντύπωση οτι το μέγεθος που καθορίζει την δυνατότητα φορτίσεως της μπαταρίας είναι η τάση που ανεβάζει η γεννητριά σου και η δυνατότητα να παράγει ισχύς. Κι εξηγούμαι.

    1. Αρχικά κι επιδή μιλάμε κατά κύριο λόγο για γεννήτρια εναλλάσσομένου, η παραγόμενη τάση πρέπει να γίνει συνεχής για να μπορεί να φορτίσει την μπαταρία σου εξού και η ανάγκη ανορθωτη στο κύκλωμα φορτίσεως.
    2.Η διαδικασία φορτίσεως είναι δυναμική ,δηλαδή ενώ αρχικά ξεκινάει με πολλά αμπέρ(αφού υπάρχει διαφορά δυναμικού μετάξύ τάσης γεννήτριας και μπαταρίας) - το ρεύμα φορτίσεως φθίνει μέχρι να μηδενιστεί (πρακτικά) λόγω της σταδιακής ανόδου της τάσεως της μπαταρίας.
    3. Τα αμπερώρια που ανέφερες είναι ουσιαστικά ένα μέγεθος κατανάλωσης ισχύος της μπαταρίας σου και δεν έχουν καμία σχέση με το ρεύμα που "τραβάς" εσύ από την μπαταρία.
    4. Μετά από πολύωρη φόρτιση έχεις καλύψει σχεδόν εξ ολοκλήρου τα στοιχεία σου απο πλευράς αμπερωρίων και τάσης. Για να πετύχεις όμως πλήρη φόρτιση πρέπει να έχεις ένα κύκλωμα προσαρμογής της τάσης της γεννητριάς σου , ενα κύκλωμα δηλαδή που προσαρμόζει την τάση της γεννήτριας με τις απαιτήσεις φορτίσεως( δεν ξέρω αν υφίσταται στις μότο)
    5. Το ρεύμα που βγάζει η μπαταρία σου εξαρτάται από τους καταναλωτές σου. Για να το καταλάβεις αυτό κοίτα τα μεγέθη του ρεύματος βραχυκυκλώσεως.
    6. Αυτά ισχύουν από την θεωρία, πρακτικά για τις μοτο δεν ξερω, ας μας τα πει κάποιος
    7. Ελπίζω να είμαι on topic

    8. Για οποιαδήποτε διαφωνία ενοείται πως είμα ανοικτός


  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
    Μετά από πολύωρη φόρτιση έχεις καλύψει σχεδόν εξ ολοκλήρου τα στοιχεία σου απο πλευράς αμπερωρίων και τάσης. Για να πετύχεις όμως πλήρη φόρτιση πρέπει να έχεις ένα κύκλωμα προσαρμογής της τάσης της γεννητριάς σου , ενα κύκλωμα δηλαδή που προσαρμόζει την τάση της γεννήτριας με τις απαιτήσεις φορτίσεως( δεν ξέρω αν υφίσταται στις μότο)
    Δεν υφίσταται ...!!!

    (το μόνο κύκλωμα προσαρμογής είναι αυτό του Σταθεροποητή που έχει ένα "συγκριτή" τάσης - συνήθως Smitt-triger, αλλά δυστυχώς δεν είναι ρυθμιζόμενο...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    1. mAh εχουν οι μπατ των κινητων κλπ και οχι των μοτο/αμαξιων
    2. ο ανορθωτης ΔΕΝ παραγει ρευμα αυτο το κανει το δυναμο (ελληνικα) ή alternator (αγγλικα) ή εναλλακτηρας (κινεζικα), ο ανορθωτης κανει αλλη δουλεια.
    3. ο αυτοματος (ή voltage regulator) επιτρεπει στην μπατ οταν εκεινη εμφανισει πτωση τασεως να δεχεται ρευμα απο τον εναλλακτηρα ωστε να φορτιστει ή αν ειναι φορτισμενη (ή φορτισε) να διακοπτει την παροχη.

    τωρα ξαναγραφω οτι ειχα γραψει κ πριν: αν τα Ah (ονομαστικα) της μπατ ξεπερνουν την αποδοση του δυναμο σε Ah θα αδυνατει να την φορτισει σωστα και θα υπερθερμαινεται.

    Ως CCA αναφερονται τα πραγματικα αμπερ που θα δωσει μια μπατ σε απαιτηση, σε κρυο περιβαλλον 12 βαθμων κελσιου, τα οποια ειναι πολυ διαφορετικα απο τα ονομαστικα...
    Ααα μάλιστα!
    mAh έγραψα; Ναι, μλκ μου.
    Το δυναμό παράγει AC και ο ανορθωτής το κάνει DC εε; (ξέρω, μου τα 'χει εξηγήσει ο αδελφός μου αλλα εξακολουθώ να τα μπερδεύω).

    Ευχαριστώ για ολα!

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  9. #9
    σωστα
    www.mybike.gr forum , Husaberggggggggggg!!!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000

    Το δυναμό παράγει AC και ο ανορθωτής το κάνει DC εε; (ξέρω, μου τα 'χει εξηγήσει ο αδελφός μου αλλα εξακολουθώ να τα μπερδεύω).

    Ευχαριστώ για ολα!

    Δεν είναι απόλυτο, ισχύει πάντως για την πλειοψηφία των σύγχρονων μοτό (οι υπόλοιπες καλά ξεμπερδέματα)

  11. #11
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    οι κατ/στες εναλλακτηρων, για αυτο η μοτο, αναφερουν την ταση λειτουργιας και τα Α.
    Αντε και να εχουν και κανα σχεδιαγραμμα αποδοσης σαλ με Α.

    ολες οι αλλες γεννητριες (ή Η/Ζ) μετριουνται σε KVA.

    προσφατα αλλαξα εναλλακτηρα στο αμαξι μου και παραγγειλα εναν μεγαλλιτερο σε Α ωστε να βαλω και μια μεγαλλιτερη μπατ σε Αh..

  12. #12
    ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΟΚ Το avatar του/της T-REX
    Εγγραφή
    22/10/2006
    Μηνύματα
    53
    Φιλε Tpap όλες οι γεννήτριες πρέπει κανονικά να μετρούνται σε VA οπως είπες.
    Όπως σου έγραψα και σε προηγούμενο post τα ΑH είναι το μέγεθος που χαρακτηρίζει την ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ της μπαταρίας σου . Νομίζω οτι αυτό είναι εντελώς ανεξάρτητο από το κύκλωμα φορτίσεως (εκεί έχεις amper φορτίσεως) και επομένως δεν βλέπω τον λόγο της αλλαγής της γεννήτριάς (αν κατάλαβα καλά).
    Έτσι μια μπαταρία με μεγαλύτερη χωριτικότητα αλλα με ΙΔΙΑ τα υπολοιπα χαρακτηριστικά δεν επηρεάζει τις υπόλοπες παραμέτρους πλήν του χρόνου φορτίσεως.

    Άν κρατήσεις την παλία σου δηλαδή, θα εξακολουθείς να φορτίζεις αλλά θα απαιτείται λίγο μεγαλύτερος χρόνος . Αλλαγή γεννήτριας απαιτείται όταν θέλεις για κάποιον λόγο να βάλεις μπαταρία μεγαλύτερης τάσης(κουφό)

    Γενικά όταν επεμβαίνεις σε κύκλωμα φορτίσεως πρέπει να έχεις υπόψιν σου και τις εσωτερικές αντιστάσεις( κατά Τhevinin) που μεταβάλλονται και που θα έχουν σαν αποτέλεσμα την πτώση ή την ανοδο της πολικής τάσης της γεννήτριας (της τάσης δηλαδή που θα μετρούσες αν θεωρητικά έβαζες ένα ομόμετρο στους ακροδέκτες της γεννήτριας σου)



    Αν έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου πές


    Στέφανε υπάρχουν γεννήτριες συνεχούς στις μηχανές (δεδομένου οτι είναι κατά πολύ πιο βαριές και πολύπλοκες στην κατασκευή) η υπονοείς οτι γίνεται ηλεκτρονική ανόρθωση?


    Old τα φώτα σου

  13. #13
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    πολυ καλα καταλαβες και συμφωνω σε οσα ανεφερες..

    ο λογος που αντικατεστησα το παλιο μου δυναμο ειναι γιατι αισιως φετος εφτασε τα 37 χρονια λειτουργιας του με 1-2 ανακατασκευες, και βρηκα την ευκαιρια (στα ιδια χρηματα) να βαλω εναν 85αρη σε Α..
    οχι οτι εχω απαιτησεις σε καταναλωσεις αλλα γιαυτο ακριβως που ειπες: για να ξαναφορτιζει γρηγορα.

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
    Old τα φώτα σου
    Σε τι πράγμα ???

    Στην θεωρία των μιγαδικών συναρτήσεων στις οποίες πας να μας μπλέξεις ???
    Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
    πρέπει να έχεις υπόψιν σου και τις εσωτερικές αντιστάσεις( κατά Τhevinin) που μεταβάλλονται
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
    Στέφανε υπάρχουν γεννήτριες συνεχούς στις μηχανές (δεδομένου οτι είναι κατά πολύ πιο βαριές και πολύπλοκες στην κατασκευή) η υπονοείς οτι γίνεται ηλεκτρονική ανόρθωση?
    Ο Στέφανος θυμάται το μανιατό που είχε στο CZ ....!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εμεινα από μπαταρια...
    από DimChios στο forum BMW
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2009, 16:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF