Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Κ.Ο.Κ.

  1. #1
    Τουρίστας Φωτογράφος Το avatar του/της Greg61
    Εγγραφή
    18/03/2007
    Μηνύματα
    319

    Κ.Ο.Κ.

    Ο Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας, απο την Ιστοσελίδα του ΥΜΕ:
    http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf
    Πολλά, Καλά κι Ευχάριστα Χιλιόμετρα. Γρηγόρης Νάκος.

  2. #2
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    καλό και χρήσιμο.

    Του έριξα μια μάτια στα γρήγορα.

    Το κακό είναι ότι αναφέρει τις πινακίδες με κωδικό ( π.χ P 16) και συνοδεύεται από την σημασία της αλλά όχι από την μορφή της !!!!!
    Άντε να θυμηθείς τώρα κάτι κουλές και ξεχασμένες πινακίδες !!!


    Και μια ρητορική ερώτηση : τον Κ Ο Κ τον θυμούνται οι μπάτσοι , τον ξέρουν όλο??????


    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  3. #3
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S705

    Και μια ρητορική ερώτηση : τον Κ Ο Κ τον θυμούνται οι μπάτσοι , τον ξέρουν όλο??????


    Το αλλο με τον τοτο?
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

  4. #4
    Τουρίστας Φωτογράφος Το avatar του/της Greg61
    Εγγραφή
    18/03/2007
    Μηνύματα
    319
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
    Το κακό είναι ότι αναφέρει τις πινακίδες με κωδικό ( π.χ P 16) και συνοδεύεται από την σημασία της αλλά όχι από την μορφή της !!!!!
    Άντε να θυμηθείς τώρα κάτι κουλές και ξεχασμένες πινακίδες !!!
    Υπάρχει καταχωρημένη, στο αυτό αρχείο, η μορφή όλων των πινακίδων.

    Και... ναί, όταν πρόκειται να σε γράψουν, οι "μπάτσοι" τον συμβουλεύονται...
    Πολλά, Καλά κι Ευχάριστα Χιλιόμετρα. Γρηγόρης Νάκος.

  5. #5
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S705



    Και μια ρητορική ερώτηση : τον Κ Ο Κ τον θυμούνται οι μπάτσοι , τον ξέρουν όλο??????


    μερικοι δεν ξερουν ουτε τα βασικα!!

    εναν φιλο μου τον σταματησανε με cbf250 και του ελεγαν πως το διπλωμα που εχει δεν τον καλυπτει αλλα ειναι μονο μεχρι 125 κυβικα...:a31:

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
    εναν φιλο μου τον σταματησανε με cbf250 και του ελεγαν πως το διπλωμα που εχει δεν τον καλυπτει αλλα ειναι μονο μεχρι 125 κυβικα...:a31:
    Σίγουρα δεν έχει το Α1 με περιορισμό κυβικών;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Καλημέρα. Το τελευταίο καιρό ακούω διαφορά για το συνεπιβάτη στα δίκυκλα. Πρέπει να είναι 17 χρονών και πάνω.Τι γίνετε ρε παιδιά. Ισχύει κάτι τέτοιο?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    Nομιζω ακομα .
    Σκεφτωνται να απαγορεψουν τα παιδια στα μηχανακια τελειως και να πρεπει να ειναι απο 16-17 ετων και πανω ο πισω.
    Αυτα τα ξερουμε καιρο .Αν εχει ψηφιστει δεν το γνωριζω αλλα νομιζω θα το ακουγαμε

  9. #9
    Μέχρι σήμερα τι ισχύει δηλαδή;
    Ρωτάω γιατί εγώ από 4 ετών τον πηγαινοφέρνω καθημερινά στο σχολείο με μηχανή. Μέχρι και ταξίδι τον πήγα στα 10 του.
    Με κόβω ισοβίτη, στο ίδιο κελί με αυτούς που βασανίζουν τα σκυλιά .

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Μέχρι σήμερα τι ισχύει δηλαδή;
    Ρωτάω γιατί εγώ από 4 ετών τον πηγαινοφέρνω καθημερινά στο σχολείο με μηχανή. Μέχρι και ταξίδι τον πήγα στα 10 του.
    Με κόβω ισοβίτη, στο ίδιο κελί με αυτούς που βασανίζουν τα σκυλιά .
    Τι κράνος του φοράς από 4 ετών?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #11
    Δεν υπαρχει κρανος που να εφαρμοζει και να πληρει προδιαγραφες για παιδια μικροτερα των 8-9ετων.
    Επισης σημερα που μιλαμε , υπαρχει νομικο πλαισιο οσο αναφορα τα παιδια στις μοτο.
    Να το αλλαξουν θελουν

    Στο ισχυον αναφερει νομιζω τα 9 ετη και ειδικο καθισμα που να δενει οπως ακριβως και αυτα πιυ βαζουν οι ποδηλατες .Απαγορεύεται δια ροπαλου η μετακινηση του παιδιου σε παπιοσκουτερ μπροστα απι τον οδηγο οπως ολοι κανουνε-με.
    Ολα γινονται νε την ανοχη της τροχαιας.

  12. #12
    Επειδή το έχω ψάξει προσωπικά, πέρα από τις ουσιαστικές προϋποθέσεις, οι τυπικές ορίζονται από το άρθρο 33 του ΚΟΚ

    "1. Απαγορεύεται η μεταφορά επιβατών με οδικά οχήματα κατά τρόπο τέτοιο ώστε να δημιουργείται κίνδυνος.
    2. Ειδικότερα απαγορεύεται:
    γ) Η μεταφορά ανηλίκων έως πέντε (5) ετών με μοτοσικλέτα ή μοτοποδήλατο, εφόσον δε συγκρατούνται με εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης κατάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους."
    Think faster than you ride

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Τι κράνος του φοράς από 4 ετών?
    Τον βόλεψα με ένα XS, δεν κούναγε και πολύ... Στην ανάγκη...

    Πάντως μέχρι να φτάσουν τα πόδια του στα μαρσπιέ συνεπιβάτη και να σιγουρευτώ ότι είναι σταθερός, μου έφευγε η ψυχή κάθε μέρα, παρά το γεγονός ότι κρατιόταν καλά ο φουκαράς, καλλίτερα απ' τη μαμά του.

    Στην ουσία, πριν τα 8 δέον να αποφεύγεται το μηχανάκι. (Φυσικά το κάθε παιδί είναι αλλιώς)

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Οπότε που καταλήγουμε. Μπορώ να παρω τη μικρή ή το μικρό και να τους πάω στο κέντρο στο γιατρό ή πρέπει να παίρνω το κουτί να πληρώνω πάρκινγκ ή με το λεωφορείο να πληρώνω εισιτήρια και να περιμένω στη στάση?Είχα την εντύπωση ότι αν ο συνεπιβατης πατάει κανονικά με τα πέλματα των ποδιών στα παταρακια καθισμένος στη σέλα τότε δεν είναι παράνομο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Καλό είναι να συμπεριλάβουν στο ν/σ και το F900XR για απαγόρευση μεταφοράς συνεπιβάτη.Ειδα χθες μια κοπέλα που προσπαθούσε να κρατηθεί στο σέλλακι και τη λυπήθηκα.Απελπισια...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF