Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Κράνος απο Αμερική... Ευκαιρία!!!!!!!!!!

  1. #1

    Κράνος απο Αμερική... Ευκαιρία!!!!!!!!!!

    Δε ξέρω αν έχετε κάνει το καταλληλο recearch αλλά στην Αμερική τα κράνη να πουλάνε μισές τιμες κάτω!!!!!
    Πιο συγκεκριμένα ψάχνω να βρω το shoei xr - 1000 diabolic 2 το οποίο στην ελλάδα πουλιέται 480€!!!! Το λοιπόν στα περισσότερα site που μπήκα σε αμερικάνικα καταστήματα το έχουν 425$ που με την ισσοτιμία (1,4) η τιμή του σε ευρώ είναι 300€!!!!!
    Τα μεταφορικά έιναι 70$ δηλαδή 50€!!!

    Εχω όμως ένα προβληματισμο, αν τηρεί τις ιδιες προδιαγραφες, εχουν την ιδια εφαρμογη κλπ. Παντως το όνομα δεν είναι το ίδιο (για το συγγεκριμένο κράνος) αντι για xr 1000 ονομάζεται rf-1000.

    Επίσης να σας πω πως παιζουν τρελές τιμές σε περίπτωση που έχουν μεινει 2 ή λιγότερα μεγέθη απο ένα κράνος τοτε η τιμή του 'πιάνει πάτο'!!! αν είστε απο τους τύχαιρούς που τυγχαίνει να φοράτε αυτό το νουμερακι που έχει απομεινει και είνια σε προσφορα, δε χρειαζεται 2η σκέψη!!

  2. #2
    H ARAI φτιάχνει διαφορετικά κράνη για Αμερική - Ευρώπη και Ασία.
    Εχουν μελετήσει τις διαφορές του σχήματος των κρανίων και έχουν διαφορετική κατασκευή ανάλογα με τη χώρα εξαγωγής. Δεν ξέρω πόση διαφορά έχει αλλά και το ίδιο να είναι το βρίσκω λίγο ρίσκο να αγοράσεις κάτι που θέλει δοκιμή πριν το πληρώσεις. Οπως και οι μπότες για παραδειγμα.
    Run, rabbit run


  3. #3
    ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΣ Το avatar του/της kawasaki ZX-12
    Εγγραφή
    29/06/2005
    Μηνύματα
    213
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
    H ARAI φτιάχνει διαφορετικά κράνη για Αμερική - Ευρώπη και Ασία.
    Εχουν μελετήσει τις διαφορές του σχήματος των κρανίων και έχουν διαφορετική κατασκευή ανάλογα με τη χώρα εξαγωγής. Δεν ξέρω πόση διαφορά έχει αλλά και το ίδιο να είναι το βρίσκω λίγο ρίσκο να αγοράσεις κάτι που θέλει δοκιμή πριν το πληρώσεις. Οπως και οι μπότες για παραδειγμα.
    εγω αγορασα απο j-helmet arai που ειναι japan και δεν ειχε καμια διαφορα απο τα ευρωπαικα!!!!

    οσοι εχουν παρει κρανος απο εκει δεν ειχαν παραπονο αν ειχαν δοκιμασει το νουμερο σε καποιο μαγαζι εδω!!!!!!

  4. #4
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
    H ARAI φτιάχνει διαφορετικά κράνη για Αμερική - Ευρώπη και Ασία.
    Εχουν μελετήσει τις διαφορές του σχήματος των κρανίων και έχουν διαφορετική κατασκευή ανάλογα με τη χώρα εξαγωγής. Δεν ξέρω πόση διαφορά έχει αλλά και το ίδιο να είναι το βρίσκω λίγο ρίσκο να αγοράσεις κάτι που θέλει δοκιμή πριν το πληρώσεις. Οπως και οι μπότες για παραδειγμα.
    Οι διάφορες στην εφαρμογή στην ουσια ειναι αμελητέες

    Η μεγαλύτερη διαφορα ειναι οτι τα αμερικάνικων προδιαγραφών ειναι συνήθως ελάχιστα πιο βαρια

  5. #5
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Εχω πάρει ARAI απο USA και δεν έχει ουσιαστικά καμία διαφορά στην εφαρμογή με τα εδώ. Τόλμησα να πάρω κι όλας ενα νούμερο μικρότερο γιατί θεώρησα οτι μου κάθεται καλύτερα (οταν τα δοκίμασα εδώ) και μου είναι κουτί όπως ήταν και εδώ.

  6. #6
    φιλαρακι στο fc-moto.de το κρανος που λες εχει 299? και μονο 10? μεταφορικα!

    α και στο στελνουν και αντικαταβολη!


    SHOEI XR-1000 Diabolic
    299.95 ?
    Price incl. VAT, plus Shipping

    SHOEI XR-1000 Diabolic 1

    for SALE (479,-?) 299.95 ? (You Save 37%)
    AIM Shell (Advanced Integrated matrix) Modular EPS-liner system with two densities Anti-allergenic 3D-interior, washable Removable cheek pads, optionally available in different thicknesses Multiple venting and extraction system Mist retardant CX-1V visor (Pinlock with visor lock) Dual resistance visor seal Double D chin strap clip Weight: 1330g +/- 50g Delivered with: SHOEI helmet bag ACU Gold Approved and EC2205 Approved
    This product is offered in multiple variations.
    Please verify the availability on the detail page.


  7. #7


    Προσεχετε τι λέτε...
    τα Αραι ΕΧΟΥΝ διαφορά απο Αμερική, σε Ευρώπη, σε Ιαπωνία. Το δηλώνει και η ίδια η Αραι στο αμερικάνικο site της : THE IMPORTANCE OF ARAI'S 3 DIFFERENT INTERIOR SHAPES
    Παρήγγειλα ιαπωνικό αραι rx7, δεν μου καθόταν με τιποτα στο κεφάλι, το πανω μέρος (στο κέντρο του κρανίου, πανω) δεν εφάρμοζε καν... και στο κούτελο μου έκανε ένα κόψιμο λες και είχα φάει χτύπημα... Μετά απο 10 λεπτά, ήμουν ζαλισμένος, με συμφόρηση, δεν μπορούσα να ανεχτώ το κράνος στο κεφάλι μου...

    Το έδωσα, πήρα αμερικάνικο μοντέλο, το οποίο μου έκατσε σωστά. Ίδιο νούμερο, η διαφορά στην εφαρμογή ήταν ΑΙΣΘΗΤΗ.
    Το ίδιο επιβεβαιώθηκε και με το παληκάρι που αγόρασε απο μένα το Ιαπωνικό, το οποίο του έκατσε κουτί, ενώ το ευρωπαικό και αμερικάνικο ΔΕΝ...

    Είναι θέμα σχήματος κεφαλιού, το αν σου κάτσει ή οχι, θέλει λιγη τύχη

    Αντιθέτως η shoei δεν έχει διαφορετικά κέλυφη

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    φιλαρακι στο fc-moto.de το κρανος που λες εχει 299? και μονο 10? μεταφορικα!

    α και στο στελνουν και αντικαταβολη!


    SHOEI XR-1000 Diabolic
    299.95 ?
    Price incl. VAT, plus Shipping

    SHOEI XR-1000 Diabolic 1

    for SALE (479,-?) 299.95 ? (You Save 37%)
    AIM Shell (Advanced Integrated matrix) Modular EPS-liner system with two densities Anti-allergenic 3D-interior, washable Removable cheek pads, optionally available in different thicknesses Multiple venting and extraction system Mist retardant CX-1V visor (Pinlock with visor lock) Dual resistance visor seal Double D chin strap clip Weight: 1330g +/- 50g Delivered with: SHOEI helmet bag ACU Gold Approved and EC2205 Approved
    This product is offered in multiple variations.
    Please verify the availability on the detail page.



    Αυτο είναι ακριβως οτι έλεγα παραπανω.... Οταν έχουν μείνει λίγα μεγεθη απο ένα κρανος η τιμή του πεύτει πολύ! Το συγκεκριμένο το έχει μόνο σε xxsmall. Επίσης αυτο είναι το diabolic 1 εγω ενδιαφέρομαι για το 2!
    ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.

  9. #9
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit


    Προσεχετε τι λέτε...
    τα Αραι ΕΧΟΥΝ διαφορά απο Αμερική, σε Ευρώπη, σε Ιαπωνία. Το δηλώνει και η ίδια η Αραι στο αμερικάνικο site της : THE IMPORTANCE OF ARAI'S 3 DIFFERENT INTERIOR SHAPES
    Παρήγγειλα ιαπωνικό αραι rx7, δεν μου καθόταν με τιποτα στο κεφάλι, το πανω μέρος (στο κέντρο του κρανίου, πανω) δεν εφάρμοζε καν... και στο κούτελο μου έκανε ένα κόψιμο λες και είχα φάει χτύπημα... Μετά απο 10 λεπτά, ήμουν ζαλισμένος, με συμφόρηση, δεν μπορούσα να ανεχτώ το κράνος στο κεφάλι μου...

    Το έδωσα, πήρα αμερικάνικο μοντέλο, το οποίο μου έκατσε σωστά. Ίδιο νούμερο, η διαφορά στην εφαρμογή ήταν ΑΙΣΘΗΤΗ.
    Το ίδιο επιβεβαιώθηκε και με το παληκάρι που αγόρασε απο μένα το Ιαπωνικό, το οποίο του έκατσε κουτί, ενώ το ευρωπαικό και αμερικάνικο ΔΕΝ...

    Είναι θέμα σχήματος κεφαλιού, το αν σου κάτσει ή οχι, θέλει λιγη τύχη

    Αντιθέτως η shoei δεν έχει διαφορετικά κέλυφη
    Δεν ξέρω για Ιαπωνία αλλα εγώ το δικό μου και ενός φίλου που ήρθαν απο USA δεν έχουν διαφορά και εχουν την ίδια εφαρμογή με τα εδώ. Και λογικό είναι. Πόση διαφορά να έχει ενα μέσο κεφάλι Ευρωπαϊκό με ενα μέσο Αμερικάνικο. Ενω με τα Japan όσο να πεις είναι εμφανής η διαφορά.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
    Αυτο είναι ακριβως οτι έλεγα παραπανω.... Οταν έχουν μείνει λίγα μεγεθη απο ένα κρανος η τιμή του πεύτει πολύ! Το συγκεκριμένο το έχει μόνο σε xxsmall. Επίσης αυτο είναι το diabolic 1 εγω ενδιαφέρομαι για το 2!
    Λογικό είναι σε xxxsmall να έχει τέτοιες τιμές. Το νουμερο σου το ΄χει; Εκεί είναι το θέμα.

    Προσοχή στα feedback που έχει ο πωλητής και με τι τρόπο θα στο στείλει. Από America οι πιθανότητες να φας τελωνείο είναι αρκετές.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #11
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit


    Προσεχετε τι λέτε...
    τα Αραι ΕΧΟΥΝ διαφορά απο Αμερική, σε Ευρώπη, σε Ιαπωνία. Το δηλώνει και η ίδια η Αραι στο αμερικάνικο site της : THE IMPORTANCE OF ARAI'S 3 DIFFERENT INTERIOR SHAPES
    Παρήγγειλα ιαπωνικό αραι rx7, δεν μου καθόταν με τιποτα στο κεφάλι, το πανω μέρος (στο κέντρο του κρανίου, πανω) δεν εφάρμοζε καν... και στο κούτελο μου έκανε ένα κόψιμο λες και είχα φάει χτύπημα... Μετά απο 10 λεπτά, ήμουν ζαλισμένος, με συμφόρηση, δεν μπορούσα να ανεχτώ το κράνος στο κεφάλι μου...

    Το έδωσα, πήρα αμερικάνικο μοντέλο, το οποίο μου έκατσε σωστά. Ίδιο νούμερο, η διαφορά στην εφαρμογή ήταν ΑΙΣΘΗΤΗ.
    Το ίδιο επιβεβαιώθηκε και με το παληκάρι που αγόρασε απο μένα το Ιαπωνικό, το οποίο του έκατσε κουτί, ενώ το ευρωπαικό και αμερικάνικο ΔΕΝ...

    Είναι θέμα σχήματος κεφαλιού, το αν σου κάτσει ή οχι, θέλει λιγη τύχη

    Αντιθέτως η shoei δεν έχει διαφορετικά κέλυφη
    εισαι αυγοκεφαλος? :rotflmao:

    (πλακα ετσι..)

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit


    Προσεχετε τι λέτε...
    τα Αραι ΕΧΟΥΝ διαφορά απο Αμερική, σε Ευρώπη, σε Ιαπωνία. Το δηλώνει και η ίδια η Αραι στο αμερικάνικο site της : THE IMPORTANCE OF ARAI'S 3 DIFFERENT INTERIOR SHAPES
    Παρήγγειλα ιαπωνικό αραι rx7, δεν μου καθόταν με τιποτα στο κεφάλι, το πανω μέρος (στο κέντρο του κρανίου, πανω) δεν εφάρμοζε καν... και στο κούτελο μου έκανε ένα κόψιμο λες και είχα φάει χτύπημα... Μετά απο 10 λεπτά, ήμουν ζαλισμένος, με συμφόρηση, δεν μπορούσα να ανεχτώ το κράνος στο κεφάλι μου...

    Το έδωσα, πήρα αμερικάνικο μοντέλο, το οποίο μου έκατσε σωστά. Ίδιο νούμερο, η διαφορά στην εφαρμογή ήταν ΑΙΣΘΗΤΗ.
    Το ίδιο επιβεβαιώθηκε και με το παληκάρι που αγόρασε απο μένα το Ιαπωνικό, το οποίο του έκατσε κουτί, ενώ το ευρωπαικό και αμερικάνικο ΔΕΝ...

    Είναι θέμα σχήματος κεφαλιού, το αν σου κάτσει ή οχι, θέλει λιγη τύχη

    Αντιθέτως η shoei δεν έχει διαφορετικά κέλυφη

    To διαπίστωσα κι εγω στο συγκεκριμενο κρανος παιδια, ετσι ειναι!


  13. #13
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    βασικα αυτο με τα "διαφορετικα" κρανη για ευρωπη-αμερικη ποτε δε το καταλαβα...

    δηλ στην ευρωπη εχουμε αλλα κεφαλια απο τους αμερικλανους?

    βασικα στη μπασταρδοχωρα αυτη ειναι ολες οι φυλες του κοσμου πως σκατα φτιαχνουν "ειδικα" κρανη???????? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

    δηλ στην ευρωπη εχουμε αλλα κεφαλια απο τους αμερικλανους?

    βασικα στη μπασταρδοχωρα αυτη ειναι ολες οι φυλες του κοσμου πως σκατα φτιαχνουν "ειδικα" κρανη???????? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    +10000
    ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.

  15. #15

    Re: Κράνος απο Αμερική... Ευκαιρία!!!!!!!!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
    Δε ξέρω αν έχετε κάνει το καταλληλο recearch αλλά στην Αμερική τα κράνη να πουλάνε μισές τιμες κάτω!!!!!
    Πιο συγκεκριμένα ψάχνω να βρω το shoei xr - 1000 diabolic 2 το οποίο στην ελλάδα πουλιέται 480€!!!! Το λοιπόν στα περισσότερα site που μπήκα σε αμερικάνικα καταστήματα το έχουν 425$ που με την ισσοτιμία (1,4) η τιμή του σε ευρώ είναι 300€!!!!!
    Τα μεταφορικά έιναι 70$ δηλαδή 50€!!!

    Εχω όμως ένα προβληματισμο, αν τηρεί τις ιδιες προδιαγραφες, εχουν την ιδια εφαρμογη κλπ. Παντως το όνομα δεν είναι το ίδιο (για το συγγεκριμένο κράνος) αντι για xr 1000 ονομάζεται rf-1000.

    Επίσης να σας πω πως παιζουν τρελές τιμές σε περίπτωση που έχουν μεινει 2 ή λιγότερα μεγέθη απο ένα κράνος τοτε η τιμή του 'πιάνει πάτο'!!! αν είστε απο τους τύχαιρούς που τυγχαίνει να φοράτε αυτό το νουμερακι που έχει απομεινει και είνια σε προσφορα, δε χρειαζεται 2η σκέψη!!

    ΓΡηγορα και συνωπτικα!
    η ισοτιμια σημερα μεσω paypal ειναι 1,33
    τα μεταφορικα ειναι συνηθως 70$-72$
    και οι τιμες απιστευτα χαμηλες και το ebay παραδεισος για εμας! εγω το nakano που πηγα να παραγκιλω με extra 2 ζελατινες καθρεπτη εκανε 745$
    και στην Ελλαδα το ιδιο κρανος και με μονο μια extra ζελατινα εκανε 1.090€
    για το τυπικο μερος και μονο τα κρανη που δεν ειναι ευρωπαικα πιστοποιημενα απαγορευονατι να χρησημοποιουντε στην ευρωπη,αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να στο ψαξει ποτε και κανενας!
    αυτα!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορές από Αμερική
    από crazykiller στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2011, 13:45
  2. Κράνος από Lidl.
    από iziogas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:22
  3. Κρανος απο που???????
    από ΓκαζοφωνιΞ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2006, 11:01
  4. help για κράνος από αμερική!!!
    από Alx 84 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 03:01
  5. ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ...help
    από banditgr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2005, 14:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF