Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Πλαστικά άβαφα μέρη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2005
    Μηνύματα
    9

    Πλαστικά άβαφα μέρη

    Καλημέρα σε όλους & καλώς σας βρήκα!!

    Έχω το 1000 και είμαι πολύ ευχαριστημένος από όλες του τις πλευρές (τουλάχιστον αυτές που πληρούν τα δικά μου κριτήρια επιλογής του).
    Φέτος οδεύω στα 4 χρόνια από την αγορά του και αντιμετωπίζω ένα μικρό θέμα με τα πλαστικά άβαφα μέρη. Σε κάποια σημεία έχουν παρουσιαστεί "ασπρίλες", θές από την έκθεση στον ήλιο, θες από την σταύθμεση έξω στο δρόμο, γενικώς ΑΣΠΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΟΥ που με έχει συνοδοιπόρο!!

    Τί προτείνετε για τέτοιες περιπτώσεις, σας έχει τύχει κάτι τέτοιο στο δικό σας & πως το αντιμετωπίζετε/σατε?

    Καταρχήν, ξεθωριασμένα άβαφα μέρη, επανέρχονται σε φυσιολογική σχεδόν αρχική κατάσταση?

    Δεν ξέρω άν έχει μπεί σχετικό θέμα στο forum, με μια γρήγορη ματιά δεν βρήκα κάτι. Αν έχει μπει κάτι αντίστοιχο παρακαλώ ΠΑΡΑΠΕΜΨΕΤΕ ΜΕ!!

    ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΕΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΣΕ ΚΟΥΡΑΜΠΙΕ!!

  2. #2
    Εννοείς τα πλαστικά γύρω από το τιμόνι; Μήπως με λίγη βαζελίνη συνέλθουν; Δε το έχω κάνει διότι δεν έχω τέτοιο πρόβλημα και μη σε πάρω στο λαιμό μου αλλά τα πλαστικά άβαφα μέρη απ'ότι ξέρω κάπως έτσι συντηρούνται όμορφα και ωραία. Τώρα..
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  3. #3
    Υπάρχουν σπρέυ σιλικόνης για τα πλαστικά μέρη των αυτοκινήτων,προφυλακτήρες κτλ.Δοκίμασέ το,θα ζωντανέψει το χρώμα σίγουρα.Τώρα αν θα φτάσει στην αρχική κατάσταση δεν ξέρω,θα σε γελάσω
    Fortis Fortuna Adiuvat

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2005
    Μηνύματα
    9
    Eυχαριστώ για τη βοήθεια. Για τη βαζελίνη έχω ακούσει ότι έχει προσωρινά αποτελέσματα & με το πλύσιμο φεύγει. Θα δοκιμάσω να δω.

    Έκανα μια έρευνα στην αγορά και έμαθα για μια κρέμα ειδική για αυτές τις περιπτώσεις, ειναι της 3Μ. Θα δοκιμάσω κι αυτή τη λύση, ίσως έχει περισσότερη διάρκεια απο τη βαζελίνη.

    Η βαζελίνη σε συχνή χρήση επιρέάζει το πλαστικό? Φαντάζομαι πως επειδή είναι πιο "αγνή" από άλλα προϊόντα του εμπορίου πως όχι.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2005
    Μηνύματα
    9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Εννοείς τα πλαστικά γύρω από το τιμόνι; Μήπως με λίγη βαζελίνη συνέλθουν; Δε το έχω κάνει διότι δεν έχω τέτοιο πρόβλημα και μη σε πάρω στο λαιμό μου αλλά τα πλαστικά άβαφα μέρη απ'ότι ξέρω κάπως έτσι συντηρούνται όμορφα και ωραία. Τώρα..
    Ναι Respect. Γύρω από το τιμόνι εστιάζεται το μεγαλύτερο πρόβλημα.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Υπάρχουν σπρέυ σιλικόνης για τα πλαστικά μέρη των αυτοκινήτων,προφυλακτήρες κτλ.Δοκίμασέ το,θα ζωντανέψει το χρώμα σίγουρα.Τώρα αν θα φτάσει στην αρχική κατάσταση δεν ξέρω,θα σε γελάσω
    +1

  7. #7
    Για τα πλαστικα σαγρέ αβαφα σημεια η λυση που χρησιμοποιω ειναι γαλακτωμα σιλικονης.
    Το αγοραζετε απο μαγαζι με χημικα π.χ. Μενανδρου (στο 16 αν δεν κανω λαθος) στον 6ο οροφο και κοστιζει το 1 λιτρο περι τα 8 ευρω. Αν θελετε το αραιωνετε 1/3 αν παλι δε θελετε το χρησιμοποιητε ως εχει. Εγω το χρησιμοποιω οπως ειναι. Το ενα λιτρο το εχω περι τα δυο χρονια, εχω χρησιμοποιησει λιγοτερο απο το μισο και η συχνοτητα εφαρμογης του ειναι 3 - 4 φορες το χρονο στη μηχανη αλλα και στα εσωτερικα πλαστικα του αυτοκινητου.
    Μετα την εφαρμογη η διαφορα ειναι εντυπωσιακη. Πραγματικα ειναι σαν καινουργια.

    Προσοχη οχι στη σελα.

    Ελπιζω να βοηθησα.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2005
    Μηνύματα
    9
    Ευχαριστώ vrider, αύριο θα κατέβω για δουλειές στην Αθήνα, θα περάσω απο κεί να ρωτήσω.

    Για το αποτέλεσμα με έπεισες! Από αντοχή? π.χ. με το πλύσιμο φεύγει άμεσα ή έχει μια σχετική διάρκεια?


  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της takis1964
    Εγγραφή
    20/07/2006
    Μηνύματα
    112
    σε φιλο με 650 εβαλα χρωμα μαυρο προφυλακτηρα στα πλαινα μαγουλα του φαιρινγκ που πηρα σε αξεσσουαρ αυτοκινητων
    ηταν σε συσκευασια με σφουγγαρακι μπροστα σαν καμελ μακρουλο
    το αποτελεσμα ηταν τελειο+οτι το εχει 1 χρονο και δεν εχει φυγει απο τα πλυσιματα!
    με σιλικονη δεν φευγει η ασπριλα απλα δεν φαινεται τοσο
    εχω βαλει επισης και ενα γαλακτωμα armaroll το λεγανε η κατι τετοιο που ειναι καλυτερο απο σιλικονη και το πηρα νομιζω απο καλιροης στον τυπο μετα τον βαγιανελη που πουλαει λαδια

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2005
    Μηνύματα
    9
    Αυτό το "τύπου" καμελ, καλό ακούγεται. Θυμάσαι από που το πήρες ή μάρκα? Ευχαριστώ για την βοήθεια.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της takis1964
    Εγγραφή
    20/07/2006
    Μηνύματα
    112
    sonax απ οτι θυμαμαι
    τοχω στο σπιτι του πατερα μου
    αυριο θα ξερω το βραδακι

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της takis1964
    Εγγραφή
    20/07/2006
    Μηνύματα
    112
    SONAX ΕΙΝΑΙ

  13. #13

    Re: Πλαστικά άβαφα μέρη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από thedian
    Καλημέρα σε όλους & καλώς σας βρήκα!!

    Έχω το 1000 και είμαι πολύ ευχαριστημένος από όλες του τις πλευρές (τουλάχιστον αυτές που πληρούν τα δικά μου κριτήρια επιλογής του).
    Φέτος οδεύω στα 4 χρόνια από την αγορά του και αντιμετωπίζω ένα μικρό θέμα με τα πλαστικά άβαφα μέρη. Σε κάποια σημεία έχουν παρουσιαστεί "ασπρίλες", θές από την έκθεση στον ήλιο, θες από την σταύθμεση έξω στο δρόμο, γενικώς ΑΣΠΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΟΥ που με έχει συνοδοιπόρο!!

    Τί προτείνετε για τέτοιες περιπτώσεις, σας έχει τύχει κάτι τέτοιο στο δικό σας & πως το αντιμετωπίζετε/σατε?

    Καταρχήν, ξεθωριασμένα άβαφα μέρη, επανέρχονται σε φυσιολογική σχεδόν αρχική κατάσταση?

    Δεν ξέρω άν έχει μπεί σχετικό θέμα στο forum, με μια γρήγορη ματιά δεν βρήκα κάτι. Αν έχει μπει κάτι αντίστοιχο παρακαλώ ΠΑΡΑΠΕΜΨΕΤΕ ΜΕ!!

    ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΕΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΣΕ ΚΟΥΡΑΜΠΙΕ!!
    Τελικα τι εγινε ?
    Καθαρισαν ?
    Με τι ?


    Χαρης

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2005
    Μηνύματα
    9
    Έχω πάρει απ' όλα τα καλά. Αυτό το Σκ θα κάνω τη πρώτη απόπειρα και θα περιμένω τα πρώτα συμπεράσματα!!

Παρόμοια θέματα

  1. Πλαστικά για ΤΤ 600
    από Loudovikos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 15:17
  2. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 21:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF