Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πρόβλημα σε honda innova

  1. #1

    Πρόβλημα σε honda innova

    Γειά σας. Έχω ένα honda innova με 19.600 χλμ . Συνήθως οδηγάω συντηρητικά και σπάνια το ζορίζω. Το πρόβλημα που μου παρουσίασε είναι το εξής. Σε μιά διασταύρωση, γκάζωσα με πρώτη για να περάσω γρήγορα και ξαφνικά το μοτέρ έκανε ένα δυνατό θόρυβο , το μηχανάκι επιβράδυνε απότομα για λίγο και μετά συνέχισα κανονικά. Αυτό έγινε χτές, έχω κάνει από τότε μερικά χλμ χωρίς να μου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα αλλά φοβάμαι μήπως μου ξανακάνει το ίδιο πράγμα στο μέλλον, ειδικά αν μου το κάνει την ώρα που κάνω προσπέραση την έβαψα...
    Θα ήθελα να μου πει όποιος ξέρει αν έχει κάποιο πρόβλημα το μηχανάκι.

    Υ.Γ. Τα service τα κάνω κανονικά σε γνωστό μου μάστορα. Τελευταία φορά έκανα service στα 15.000 και άλλαξα λάδια στα 17.500 .

  2. #2
    "το μοτέρ έκανε ένα δυνατό θόρυβο "

    τι εννοείς ?
    τι θόρυβο?
    απο κιβώτιο?
    δεν μπηκε ταχύτητα?
    Εκανε τον θορυβο που κάνει όταν κλείνεις το
    γκάζι ?? (...και έχεις πολλες στροφες αλλα με μικρή ταχύτητα στο κιβωτιο??)
    ?????

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/09/2007
    Μηνύματα
    221

    Re: Πρόβλημα σε honda innova

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
    Γειά σας. Έχω ένα honda innova με 19.600 χλμ . Συνήθως οδηγάω συντηρητικά και σπάνια το ζορίζω. Το πρόβλημα που μου παρουσίασε είναι το εξής. Σε μιά διασταύρωση, γκάζωσα με πρώτη για να περάσω γρήγορα και ξαφνικά το μοτέρ έκανε ένα δυνατό θόρυβο , το μηχανάκι επιβράδυνε απότομα για λίγο και μετά συνέχισα κανονικά. Αυτό έγινε χτές, έχω κάνει από τότε μερικά χλμ χωρίς να μου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα αλλά φοβάμαι μήπως μου ξανακάνει το ίδιο πράγμα στο μέλλον, ειδικά αν μου το κάνει την ώρα που κάνω προσπέραση την έβαψα...
    Θα ήθελα να μου πει όποιος ξέρει αν έχει κάποιο πρόβλημα το μηχανάκι.

    Υ.Γ. Τα service τα κάνω κανονικά σε γνωστό μου μάστορα. Τελευταία φορά έκανα service στα 15.000 και άλλαξα λάδια στα 17.500 .
    Μάλλον δεν πρέπει να κούμπωσε καλά η ταχύτητα, ώσπου κούμπωσε και συνέχισε κανονικά. Αυτό που ένοιωσες ήταν ένα στιγμιαίο πατινάρισμα αφού δεν πέταξε την ταχύτητα μέχρι που αυτή κούμπωσε κανονικά και εσύ συνέχισες. Δεν το υπογράφω αλλά η λογική μου σύμφωνα με την περιγραφή σου αυτό μου λέει.
    Χαιρετώ
    Panatha

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αν την στιγμή που έγινε το "επεισόδιο" το μοτέρ ανέβαζε στροφές, τότε ισχύει ότι λέει παραπάνω ο paris13 ...!!!

    Αν "γονάτισε" ο κινητήρας, πρέπει να αρχίσουμε να στεναχωριόμαστε...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Το μηχανάκι μάρσαρε, επιβράδυνε για λίγο και μετά ρόλαρε κανονικά. Μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει κάποιο άλλο πρόβλημα. Θέλω να πω επίσης ότι εδω και 7 μήνες κάνω πολύ λίγα χιλιόμετρα στο μηχανάκι (3-4 χλμ την ημέρα) και τα λάδια τα είχα αλλάξει πρίν από 1 χρόνο περίπου.

  6. #6
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
    Το μηχανάκι μάρσαρε, επιβράδυνε για λίγο και μετά ρόλαρε κανονικά. Μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει κάποιο άλλο πρόβλημα. Θέλω να πω επίσης ότι εδω και 7 μήνες κάνω πολύ λίγα χιλιόμετρα στο μηχανάκι (3-4 χλμ την ημέρα) και τα λάδια τα είχα αλλάξει πρίν από 1 χρόνο περίπου.
    Ψαξε την στεγανοποιηση της πιπας του μπουζι αν μπαινει υγρασια
    Καποιες φορες μου το εκανε και μενα σε υγρο καιρο
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
    Το μηχανάκι μάρσαρε, επιβράδυνε για λίγο και μετά ρόλαρε κανονικά. Μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει κάποιο άλλο πρόβλημα. Θέλω να πω επίσης ότι εδω και 7 μήνες κάνω πολύ λίγα χιλιόμετρα στο μηχανάκι (3-4 χλμ την ημέρα) και τα λάδια τα είχα αλλάξει πρίν από 1 χρόνο περίπου.
    Δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, όλοι κάποια στιγμή δεν κάνουμε σωστά κάποια αλλαγή ταχύτητας, αλίμονο να χαλάγανε έτσι τα μηχανάκια, ειδικά τα παπιά που είναι φτιαγμένα για "σκληρή" χρήση. Καλού κακού άλλαξε τα λάδια πάντος, ακόμα κι αν δεν έχεις κάνει πολλά χλμ από την τελευταία αλλαγή μετά από 1 ένα χρόνο δεν θα είναι και σε ιδανική κάτάσταση. Αυτό δυσκολεύει και στη λειτουργία του κιβωτίου (πιο σκληρές ταχύτητες και πιο "ψοφιες" επιταχύνσεις).

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/09/2007
    Μηνύματα
    221
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
    Το μηχανάκι μάρσαρε, επιβράδυνε για λίγο και μετά ρόλαρε κανονικά. Μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει κάποιο άλλο πρόβλημα. Θέλω να πω επίσης ότι εδω και 7 μήνες κάνω πολύ λίγα χιλιόμετρα στο μηχανάκι (3-4 χλμ την ημέρα) και τα λάδια τα είχα αλλάξει πρίν από 1 χρόνο περίπου.
    Άρα φίλε Georg_ αυτό που σου είπα εξ' αρχής είναι. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα και δεν χρειάζεται να το ξανασκεφτείς. Όλοι το έχουμε πάθει κάποτε με παπί. Το ότι δεν κούμπωσε σωστά και μαρσάρισε ώσπου κούμπωσε δεν αποτελεί πρόβλημα, απλά έτυχε να μην κουμπώσει σωστά. Μην ακούς τίποτα και μην φρικάρεις δεν θα στο ξανακάνει αν είσαι λίγο πιο προσεκτικός. Το δε μηχανάκι δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα. Αυτά χαιρετώ.
    Panatha

Παρόμοια θέματα

  1. Service ανά χιλιόμετρα σε honda innova injection
    από hackertom στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2013, 15:39
  2. Αλλαγη καδενας εκκεντροφορου σε Honda Innova???
    από Fotis12 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2012, 10:32
  3. αλλαγη κουστουμιου honda innova(καρμπυρατερ) σε honda innova injection
    από maris7 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2011, 19:48
  4. Ηλεκτρικό πρόβλημα σε Honda; Και όμως...
    από satel στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2010, 10:07
  5. Αλλαγή γραναζιού σε honda innova
    από Georg_ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2008, 16:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF