Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Crash Test Yamaha XT600 vs Peugeot 106 Rally

  1. #1

    Crash Test Yamaha XT600 vs Peugeot 106 Rally

    Σαβατόβραδο, 3-11-07, όμορφη νύχτα, είπα να κάνω μια βόλτα με το ΧΤ μου. Σαν κατι όμως να με έτρωγε μέσα μου, ίσως διαισθηση, ίσως καποιος φόβος,,,,,,,τελικά το αποφασιζω. Ντύνομαι σαν αστακος, δερματινο μπουφαν, παντελονι, μποτες εντουρο, καλαμιδες, κρανος, γάντια, και ξεκινάω.

    Κατά την διαδρομή μου Κερατσινι - Πειραιά, ολα πάνε καλά, εκτος απο ένα τροχαιο , παπι με παπι, ευτυχως οχι σοβαρο, οι οδηγοι καλά, μόνο υλικές ζημίες.

    Αυτό που με έτρωγε μέσα μου όμως, συνεχιζε και αυξανόταν.

    Φτανω τελικά στο Πασαλιμάνι, 300 μέτρα περιπου από πολύ γνωστό μου κατάστημα,όπου και θα έκανα την πρώτη μου στάση για μάσα,και θα μιλούσα με τους φίλους μου για αυτό που με έτρωγε.

    Η απόσταση που με χώριζε από το κατάστημα ήταν τόσο μικρή, Μα τελικά αποδείκτηκε τεράστια και απιαστη.

    Επι της Γρ. Λαμπρακη στο Πασαλιμάνι έχει κοκκινο φανάρι και εγώ περιμένω στη αριστερή λωρίδα με το φλας αναμένο για στροφή αριστερά.

    Αναβει το πρασινο και ξεκινάω,
    Στα επόμενα 100 μέτρα, περίμενε το αναπάντεχο.
    Ενα Peugeot βρισκόταν με αλαρμ σε ένα περιπτερο(πιθανον για να πάρει τσιγάρα), ο δρόμος στην αρχή έχει 2 λωρίδες, ενώ 30 μέτρα πριν το περίπτερο εχει μία.
    Πλησιάζοντας το περίπτερο με χαμηλή ταχύτητα γύρω στα 35-40 κλμ το peugeot ξεκιναει σπινιαροντας έχοντας αναμένα ακόμη τα αλαρμ, και η πλαγιομετωπική συγκρουση ειναι πραγματικότητα.
    Ξαφνικά χωρίς να το καταλάβω, έχω βρεθεί στο αντίθετο ρευμα κυκλοφορίας και με τρόμο βλέπω ένα τρόλευ να έρχεται καταπάνω μου, εκεί τα χρειάστηκα(ή μάλλον Χέσ......κα) από τον φόβο μου.
    Ο Οδηγός του τρόλευ εγκαιρως και ψυχραιμος φρενάρει, κόσμος μαζεύεαι στο σημείο. Με ρωτουν αν έιμαι καλά κτλ.

    Ενας deliveras από γνωστή πιτσαρία καλεί το 166 και το 100.

    Μέσα σε 10 λεπτά το ασθενοφόρο Φτάνει, με ρωτούν τί έχω και πως είμαι και μετά με πάνε στην Βούλα στα επειγοντα περιστατικά.

    Εκεί διαπιστώθηκε ότι έχω 2 εξαθρωμένα δάκτυλα και τρία σπασμένα δακτυλα στο δεξί πόδι, κατά τα άλλα όλα καλά,
    Μου είπαν ακόμη μπραβο που και μέσα στην πόλη φορούσα όλα αυτά,γιατί θα είμουν χειρότερα αν δεν τα φορουσα.Η Μπότα σε έσωσε από τα χειρότερα, με απλό παπούτσι ίσως να μήν είχες δάκτυλα.

    Αφού μου βάζουν τα εξαθρωμένα δάκτυλα στην θέση τους , τοποθετουν έναν νάρθηκα, και μου λέμε να περιμένω τό Τοτα αφού είμαι από τροχαιο.


    Η ώρα περναει και αφού μέχρι τις 03.00 τα χαράματα δεν έχει έρθει τίποτα αποφασίζω να πάρω ένα ταξί και να φύγω.

    Περνάω από τον τόπο του ατυχήματος κα δω τι έγινε.

    Μου λένε ότι ήρθε το Τότα και οι αστυνομικοι προσπαθούσαν να καταλάβουν πως έγινε το τρακαρισμα αφού το ΧΤ μου έχει μόνο έναν σταβωμένο λεβιέ ποδόφρενου, μικρές και αμυδρες γρατζουνιές στο μπροστινο φτερό και στην δεξιά χούφτα ενώ το peugeot έχει βουλιαγμένο μπροστά αριστρό φτερό σπασμένο εμπρός προφυλακτήρα, μάσκα αριστερό εμπρός φανάρι και καπώ......

    Στο σημείο του τροχαίου έχασα και το τσαντακι μέσης το οποιο περιειχε την αδεια της μοτο, το διπλωμα μου την ασφάλεια της μοτο την ταυτότητα μου καθώς και λιγα ευρώ.

    Ακόμα περιμένω το τότα να μου πάρει κατάθεση.....
    ride hard.....die free, κι αν είμαι Rock μη με φοβάσαι , έγινα κιόλας 57 ετων

  2. #2
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    περαστικά σου


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Γιαννάκη περαστικά σου...





    Έφυγε για Στραβά κι Ανάποδα...

  4. #4
    getting used to pain... Το avatar του/της kakofonixx
    Εγγραφή
    04/10/2003
    Μηνύματα
    317
    περαστικα σου φιλε μου
    πραγματικα το σημειο εκει περα ειναι λιγο περιεργο...

    αφου δεν επαθες τιποτα χειροτερο, εσυ να σαι καλα και τα υπολοιπα γινονται

    θα σου προτεινα να ρωτησεις στα γυρω μαγαζια (ή και στην πιτσαρια του delivera) μηπως βρηκαν το τσαντακι σου.
    γιατι περισσοτερα τραβηγματα θα εχεις για αυτο, παρα για το ατυχημα...
    wasting space via Architecture

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    Περαστικά φιλε μου, πραγματικά το Σάββατοβραδο όλη η παλιοποιότητα οδηγών είναι στους δρόμους.
    Μετά τις 12 όλοι έχουν απο κανα 2-3 ποτά οπότε είναι πραγματικά επικύνδυνο να οδηγάς μοτό.
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  6. #6
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Περαστικά κι αγύριστα...

    Το τσαντάκι σου, μάλλον σου το έφαγε κάποιος "καλοθελητής" από αυτούς που σε βοήθησαν.

    Υπομονή τώρα με νάρθηκες, ασφάλειες, αποζημιώσεις, δικαστήρια κλπ,κλπ
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  7. #7
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    περαστικά φίλε..κ μπραβο σου που βγηκες ,ε φουλ εξοπλισμο...στην αθηνα ειδικα..


    οσο για το τσαντακι...ρωτα κ στα μαγαζια..καθως ξ στην τροχαια..μπορει να το μαζεψαν αυτοι...

    παιζει κ να ψυριστηκε..αλλα δε ξερεις καμια φορα..

    με τον τυπο με το ΙΧ ειχες καμια επικοινωνια..??

    τι θα γινει θα αναλαβει των ευθυνων του??

    μη το αφηνεις..

    εξηγησε του οτι θα ειναι λ@λ@κ@ς να μην το κανει..γιατι φερει καθαρα την ευθυνη του συμβαντος, οποτε..

    απλα θα σε πληρωσει η ασφαλεια του κ δε θα εχει ουτε κ αυτος ουτε κ συ αλλα ντραβαλα..



    περαστικα κ ευχομαι να ξεμπερδεψεις γρηγορα..

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
    περαστικα σου φιλε μου
    πραγματικα το σημειο εκει περα ειναι λιγο περιεργο...

    αφου δεν επαθες τιποτα χειροτερο, εσυ να σαι καλα και τα υπολοιπα γινονται

    θα σου προτεινα να ρωτησεις στα γυρω μαγαζια (ή και στην πιτσαρια του delivera) μηπως βρηκαν το τσαντακι σου.
    γιατι περισσοτερα τραβηγματα θα εχεις για αυτο, παρα για το ατυχημα...

    επίσης και τον περιπτεράα.......

  9. #9
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Περαστικά ρε φιλαράκο,ας είναι μέχρι εδώ το κακό.
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  10. #10
    περαστικά ρε φίλε...

  11. #11
    Περαστικά φιλαράκι

    πονάνε τα ατυχήματα και πονάει ακόμα περισότερο η ταλαιπωρία και το ατελείοτο τρέξιμο μετά να ψάχνεις να βρεις το δίκιο σου.

    εύχομαι να πάνε όλα καλά
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  12. #12
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    Περαστικα αδερφε,

    ευτυχως ησουνα τυχερος κ ακουσες κ τη διαισθηση σου

    καλο κουραγιο τωρα,

    κυνηγα την ΤΟΤΑ, μην το αφηνεις



  13. #13
    Περαστικά κι αγύριστα νά'ναι Γιάννη

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Περαστικά!

  15. #15
    Περαστικα μας

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Xt600
    από MANT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 20:04
  2. Δείτε αυτό το Crash Test Moto!
    από villy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2007, 13:40
  3. smart crash-test
    από geopitt στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 16:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF